Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

pisis
19. jan 2015

@dorotka66 pridavam se k potulce jak s gratulaci, tak i tim, ze bych zasla k dr. Je super, pokud v tehotenstvi nemusis brat zadne leky, ale aktivni zapal je si myslim horsi. A ono to ani porodem nekonci, miminko si bude zadat svoje a je spousta leku se kteryma se da i kojit. Drzim palce 🙂

dorotka66
22. jan 2015

@potulka
@pisis kočky ďakujem, tá putujúca bolesť ma dosť trápi už mesiac s malými prestávkami. zvýšila som prírodné C, pijem cviklovo-mrkvovo-jablkovú šťavu, mám domáce kostihojové masti a koreň naložený v alkohole. no to všetko je málo ☹. takže v pondelok po vašich radách som bola na krvi, výsledky budú o dva týždne, ale stále verím, že sa to dovtedy umúdri. ja toho totiž už dosť beriem aj bez reumy ☹(((

indiga123
24. jan 2015

Dievcata prejavuje sa reum.artritida aj opuchom takym akoby zelatina,rosol v jednom ramene?

dorotka66
24. jan 2015

@indiga123 Áno aj ja mám opuchnuté nohy A kĺby 😖

indiga123
24. jan 2015

@dorotka66 A máš ten opuch párový, na obidvoch rovnako, lebo to som čítala na nete že tie opuchy sú párové a ja to mám na jednom a takmer každé ráno som celá stuhnutá ☹

dorotka66
26. jan 2015

@indiga123 ani nie, moja ja to mám každú chvíľu na inom mieste, rameno, zápästia, koleno, členky ....a popri tom mám stále stuhnutú prsty na rukách (ale to je oproti tým ostatným opuchom malina) . Ja som stále séronegatívna a len nedávno mi zistili, že som prekonala hepatitídu B a vyzerá to tak, že reuma začala po tom...teda je to dôsledok. mrkni sa na tento enzým, to jediné ma chráni pred ťažkými liekmi...
http://cievy.heureka.sk/enerex-serrapeptaza-rx-...
ale ja ho kupujem v uk (v SR je predražený)

potulka
27. jan 2015

@indiga123 nemusi to byt parove, mne to zacalo jednym clenkom, potom sa popridavalo vselico ine, ale iba zapastia mam obe - ostatne klby nikdy nesli do paru. reumatických chorob je ale vela, nie len artritida, chcelo by to podrobnejsie vysetrenia.

lovula
11. feb 2015

Kočky prosím Vás, ktoré ste boli v NURCH, ako sa dá vybaviť jednolôžková izba?
Ďakujem vopred za rady

mamickaanicka1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
llienulka
14. feb 2015

ahojte,mozem poziadat o radu niekoho, ak mate skusenost?
mam SjS cca 10 rokov (primarny),chcem sa spytat ci ste mali skusenost s preeklampsiou v tehotenstve. Predispozicie na to nemam, no musela som kvoli nej podstupit sekciu v 30.tyzdni (mame krasnu malu princeznicku - este je v nemocnici, ale pribera, tak snad bude coskoro doma 🙂. Gynekolog mi tvrdil, ze je to spojene so SjS a v dalsom tehotenstve je vysoka pravdepodobnost, ze sa to zopakuje.
Cele tehotenstvo som brala Prednison, vlastne stale beriem, Plaquenil mi vysadili pri potvrdeni tehotnosti.
vdaka za rady

shmoulinka1
15. feb 2015

ahojte, mne bola este v 15r. zdiagnostikovana juvenilna artritida, mam ju 8r v remisii, kedze to najviac postihnute koleno nezatazujem.
Zaujima ma ale jedna vec, ako sa vam hoja rany po zakrokoch? Mne zial tazsie, a myslim, ze to ma suvislost s tymto autoimunitnym ochorenim, citala som o tom na nete, ale reumatologa som sa to nepytala, kedze uz ho nenavstevujem.
2x mi chirurgicky odstranovali zuby mudrosti a vzdy som mala komplikovany priebeh a skoncila som 2 tyzdne na atb, hrozil mi zapal okostnice. Brala som aj Wobenzym. Ine operacie som nemala, ale bojim sa, ako by som dopadla s hojenim po sekcii.
Ste tu prosim aj take s RA a sekciou, ake mate skusenosti?

pisis
20. feb 2015

@shmoulinka1 ahoj, ja mam za sebou cisare s RA a nemela jsem zadny problem 🙂 ale urcite bych to zkonzultovala s dr,, kdyz ne s revmatologem, tak obvodnim nebo gynekologem. drzim palce 🙂

potulka
21. feb 2015

@shmoulinka1 ja mam za sebou okrem dvoch sekcii aj niekolko ortopedickych operacii a s hojenim ran som nemala nikdy problem. artritidu mam od 9 rokov. nemyslim si preto, ze by zla hojivost ran bola vseobecnym problemom RA alebo JCA. drzim palce.
@llienulka mozno @deina by ti vedela poradit.

shmoulinka1
22. feb 2015

@potulka dakujem, no celkom som aj rada, ze to suvis nemusi mat... mne vtedy zubny chirurg povedal, ze to je asi tou RA

tattrankaa
31. mar 2015

zdravím dievčence 🙂 chcem sa spýtať, či niektorá z Vás boli v národnom reumatologickom ústave v piešťanoch. totiž vo februári som z ničoho nič mala zvýšenú teplotu 37,1 dva krát po sebe tak, že som len celý deň spala a ležala. Doktor ma vždy odbil - chrípka, vyležať. Lenže ja som bola asi 3 týždne totálne unavená, nevládala som chodiť, zapúchali mi kolená a prsty na rukách. Bola som u obvodného - a ten mi robil krv - našiel tam zvýšené reumatické hodnoty okolo 20. Viem, je to málo, ale ja mám z toho totálny des - moja mama má silnú reumatoidnú artritídu. Už je to mesiac a mňa bolia kolená a občas ruky tak, že som nemotorná. Hlavne ráno a večer.

Lekár ma s tým nikde neposlal...Myslíte, že mám ešte čakať??? Chcela by som ísť do reumatického ústavu do PN, že rovno poviem, či môžem chodiť aspoň na preventívky, lebo mama má RA. A viem, že je to u nás dedičné. Som veľká športovkyňa - šport je môj život, neviem si predstaviť, ak by sa niečo také potvrdilo, ako budem fungovať ☹

Ďakujem za skoré odpovede 🙂

jaya47
31. mar 2015

@tattrankaa Ahoj. Ak sa nemylim, do Piestan ta moze odoslat len reumatolog (ak sa nahodou mylim, tak dufam, ze ma niekto opravi). Teda teraz by mala byt cesta, ze ta obvodny odosle k reumatologovi a ten az potom posiela ziadanku do Piestan, ak je to potrebne.
Ak ta teda obvodny neposlal k reumatologovi, tak by som si to od neho vydobila.

Ja sice RA nemam, riesia mi ine reumaticke ochorenie, ale moj nazor je taky, ze sa nemusis bat byt bez sportu. Prave naopak, nepodliehat ochoreniu, ale najst spravnu mieru a vediet si oddychnut. Aby si si nevyvovala problemy, ale zaroven, aby si si trenovala svaly a slachy okolo klbov. A hlavne sa tesila zo sportu a zivota 🙂
Ale teda, je to len moj nazor. Sice mavam zle obdobia, kedy sa mi spustia zapaly. Ale venujem sa dost intenzivne brusnym tancom, co sa reumatologicke velmi nepaci. Aktualna trenerka ma naopak vycibrila a prestali ma v beznom zivote boliet kolena, az na obcasne zle obdobia.

tattrankaa
31. mar 2015

@jaya47 Vďaka za povzbudenie. Som už mesiac z toho mimo. Rada plávam, bicyklujem, lyžujem, chodím na hrebeňovky, spím pod širákom ☹ najhoršia je tá turistika a lyže - z toho som dosť vyvalená ☹

rena107
31. mar 2015

Mňa obvodná hneď poslala na reumatológiu. Ja mám zase obavu, lebo ja mám tie reumatické faktory v poriadku ale bolesti silné. Niekedy v rukách nič neudržím. Doktorka sa ma pýtala či máme reumu v rodine a sestra má. Tak doktorka dala záver, že je to reuma 1.stupňa. Ale ja sa bojím či to nie je niečo iné keď mám výsledky v poriadku.

tattrankaa
31. mar 2015

@rena107 mňa obvodný neposlal nikam ☹ ale vybavujem si natajnáša iných reumatológov ☹ reuma je svinstvo. človek sa ťažšie hýbe... tiež mám strach ako dopadnem ☹

rena107
31. mar 2015

@tattrankaa ja mám také problémy s rukami, že už mám ťažkosti s detičkami v niektorých činnostiach :(

tattrankaa
1. apr 2015

@rena107 fúúha a bola si na vyšetrení? Mňa bolí momentálne ľavé koleno. Ťažko sa mi chodí. obvodný ma nikam neposlal - tak si vybavujem ako viem - čím skôr na vyšetrenie.

rena107
1. apr 2015

@tattrankaa chodím na reumatológiu, obvodná ma hneď poslala. Najskôr na neurológiu a hneď ma objednala aj na reumatológiu keď som prišla k nej s tým, že mám problémy a bolesti. Zobrala mi aj krv na tie reumatické faktory. Po liečbe u reumatológa mi prešli bolesti aj na istý čas keď som liečbu ukončila-kvôli tehotenstvu. Teraz sa bolesti vrátili ale výsledky som mala v poriadku.

pisis
2. apr 2015

@tattrankaa zkus navstivit toho revmatologa a poradit se. Revma. faktor nemusi byt vzdy u RA zvyseny, kouka se jeste na CRP a sedimentaci a dalsi. Jinak ja mam RA od 14, milujem tury po horach, v lete kajak (jo, ten je hodne blby pro revmaticky), v zime prkno, kolo, brusle... Pred RA jsem sportovala zavodne, ted uz jen pro radost.clovek to musi prizpusobit momentalnimu stavu a asi je dobre najit si sport vhodny pro klouby (to asi noseni tezkeho batohu po horach a jizda ve studene vode na lodi neni 🙂 🙂 🙂, ale da se i to. Hlavne ted jsou leky, ktere fakt hodne pomahaji, vylecit to sice jeste neumi, ale clovek s nima muze zit plnohodnotny zivot. Tak hlavne hlavu vzhuru a treba to ani RA nebude 🙂. Drzim palce.

lady511
2. apr 2015

https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/purple-caps-ac-11/

všetky baby s artritidou kuk moj link,,,toto mi naozaj pom ohlo ,,a preto chcem pomoct aj Vám mam artritídu vyše 8 ROKOV ALE TOTO JE NAOZAJSTNý ZáZRAK 🙂

tattrankaa
5. apr 2015

@pisis už som zistila asi čo mi je...moj obvodný lekár je totálne neschopný. Bola som tam vo štvrtok a mám brutálne zvýšené chlamýdie pneumoniane - to mi zrejme vyvoláva bolesť kĺbov :-/ som z toho frustrovaná, že ma nikam neposlal a nebyť mňa- nikam ma nepošle. Otec mi vravel, že na to musia ísť nejaké silné atb, aby som sa vyliečila ☹ ach jaj

rena107
5. apr 2015

@tattrankaa držím palce nech sa to takto vylieči!!!

tattrankaa
5. apr 2015

@rena107 ďakujem, potom dám vedieť ako som dopadla 🙂

jaya47
6. apr 2015

Baby, nahodou niektora nechodite na reumatologiu k mudr. Kmetyovej na Antolsku? Moja lekarka uz nerobi, musim si najst novu.

tattrankaa
8. apr 2015

ešte sa chcem spýtať, nemáte skúsenosti s čakacou dobou - kedy Vás volali do NURCHu Piešťany po podaní žiadosti ? 😀