Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

mamina321
18. dec 2017

@tritta ja som pred prvým tehu brala brala plaquenil a musela som ho aspoň polroka vysadiť pred plánovaným tehu.
V tehu nie je dobré mať vysoké protilátky aj keď ty sa cítiš dobre. Napr prednison či medrol sa môže určite.

tritta
18. dec 2017

@mamina321 Reumatolog ti povedal, že ho máš vysadiť?Lebo mne ho reumatolog odporúča užívať a gynekológ vysadiť tak som z toho úplne paf čo mam robiť 😒

tritta
18. dec 2017

@mamina321 Ale čakám ešte na výsledky z krvy, ktorú mi brali dnes.Lebo posledné výsledky som mala z apríla-a z tých vychádzali 😒 V tehotenstve mi ešte testy na tie protilátky nerobili.Tak len dúfam, že budú lepšie 🙏

mamina321
18. dec 2017

@tritta áno mne reumatolog povedal vysadiť. Len to bolo pred 7r. Možno sa odvtedy niečo zmenilo a môže sa už.
Držím palce nech sú výsledky Ok!

dezire1000
8. aug 2018

Baby nemate niektora doma arthrotec nazvys?

poleva
11. sep 2018

Poradí niekto ? Kedže lieky ako medrol prednison atd zadrziavaju vodu v tele ma niekto skusenosti s forfeminou?Dakujem

lula2728
30. okt 2018

Čaute baby prišliel mi papier že mám v pondelok nastúpiť do nurchu. Chcem sa opýtať ležali ste v nurchu aj tehotné ?- som 9 týždeň po ivf, sjogrenov syndróm. V januári potrat po ket. Ďakujem

tslobik
13. jan 2019

Prosím vás, kto by mi vedel poradiť kam objednať (najlepšie v PN) syna k dobrému reumatologovi - možno aj detskému, ak taký je? Kvôli vysokej hodnote Aslo. Aké sú čakacie doby? Ďakujem.

mamina321
13. jan 2019

@tslobik ja by som sa rovno do nurchu pýtala.

tslobik
13. jan 2019

@mamina321 A nejaké konkrétne meno lekára? Či je to jedno?

lenkat124
13. jan 2019

@tslobik deti v nurch riesia koskova a vrtikova.obe su vyborne,osobna skusenost

tslobik
13. jan 2019

@lenkat124 Jejda, ďakujem pekne. A náhodu neviete aká je čakacia doba - teda, objednanie? Skúsim tam zavolať zajtra.

tslobik
13. jan 2019

@lenkat124 resp. nemáte tel č. na MUDr. Vrtíkovú?

lenkat124
13. jan 2019

@tslobik treba si zavolat na vratnicu,prepoja vas pripadne povedia info

danka_111
30. mar 2019

Baby, tie ktoré ste mali pozitívne ANA protilátky, ako ste nakoniec dopadli?
Ja to mám až na +++ no typizácia neukázala nič. Tak ked pojdem na reumatologické, oni mi budú aké testy robiť. Budem veľmi rada za každú odpoveď.

indiga123
15. apr 2019

@potulka ahoj pomohla ti gaps dieta?

vincp
13. júl 2019

Ahojte, ja som uz teda po dvoch porodoch, po poslednom práve vcera styri roky. Aktivnu reumu som nejako extra nemala, az teraz a dr mi predpisala Movalis (neberiem nic na bolest, vzdy som sa rozhybala cvicenim). Mate prosim nejaku osobnu skúsenosť? Ďakujem

alzbetkav1984
9. aug 2019

Ahojte, neviem ci je este tato tema aktualna, ale mozno sa moja skusenost niekomu zide. Uz 7 rokov mam RA. Diagnostikovali mi ju pred 30-tkou, teraz budem mat 35. Tento rok sa mi 30.1.2019 narodila zdrava dcera. Od maja 2016 do decembra 2017 som brala metotrexat a prednison. Stale som mala vysoke CRP aj FW, lekarke sa moju zapalovu aktivitu stale nedalo znizit. Mala som ist aj na bilogicku liecbu, no v biologickom centre mi ju neschvalili. V decembri 2017 mi kleslo CRP a s doktorkou sme sa rozhodli vysadit metotrexat. V aprili 2018 mi gynekolog povedal, ze sa mame pokusit o babatko. Stale som brala 5 mg prednisonu a bolesti sa dali zvladnut, zapalova aktivita sa zasa zvysila. V na konci maja som zistila, ze som tehotna. Rezmatologicka povedala, ze mam brat 5 mg Presnisonu a gynekolog povedal, ze nie. Tak som ho vysadila, pre mna bolo dolezite babo. Cele tehotenstvo sa dostala RA do remisie. Vratila sa az po dvoch mesiacoch, kedy som muela prestat kojit a zacat brat lieky, nedokazala som malu dobre drzat, boleli ma zapastia, lakte, no proste ruky. Momentalne mam bolesti, beriem zase metotrexat, prednison a niekedy movalis. Dufam, ze liecba zaberie.

Dievcata, chcem Vam povzbudit, da sa to. Len treba verit a nevzdavat to.

mamina321
9. aug 2019

@alzbetkav1984 jasne že sa dá, ale nie je to žiadna sranda. Podobne som to mala s prvým tehu, žiadne bolesti. Pri druhom som brala najskôr 5mg prednisonu a potom 10mg, inak sa nedalo. A z akého dôvodu ti neschválili biologickú liečbu?
A teraz máš akú dávku mtx a prednisonu? Mne prestala účinkovať bioliecba a tiež mám tuto kombináciu liekov.

alzbetkav1984
10. aug 2019

@mamina321 my uz druhe dieta neplanujeme, kvoli tomu, ze neviem ako by som zvladla druhe tehotenstvo, ci by dieta bolo zdrave a ake by to zase bolo narocne po porode. Ale toto je na kazdeho zvazeni. Viem, ze to tehotenstvo sa da zvladnut, viem ze to je aj narocne, nikto nevie ako bude musiet byt zena bez liekov kym otehotnie, nikto jej nezaruci ako sa bude stav zhorsovat. Je to aj o velkom stasti.

Mne liecbu zatial neschvalili, lebo moja zapalova aktivita bola ovela vyssia ako bolesti a samotne prejavy reumy. Asi mam aj vyssi prah bolesti.Teraz beriem 15 mg metotrexatu tyzdenne a 5 mg prednisonu denne.

mamina321
10. aug 2019

@alzbetkav1984 a zvladas mtx v pohode, mne je z neho zle, žalúdok a z neho potom hlava 😏
Inak nechápem prečo ti tu biolku neschválili lebo veď zápalová aktivita aj keď sú neni veľké bolesti vie narobiť s telom veľké šarapaty a aj do budúcna 😏

alzbetkav1984
10. aug 2019

@mamina321 mne nie je nastastie zle z mtx. Ja dufam, ze mi raz BL daju. A ako dlho si mala BL? Inu ti neskusali dat? A teraz ked mas tu kombinaciu liekov tak to ti zabera?

mamina321
10. aug 2019

@alzbetkav1984 tri roky som mala Enbrel, teraz veľa aktívnych protilátok, tak som čakala na schválenie inej, a to už takej že 2x do roka budem chodiť infúznu bioliecbu. Tieto lieky mám teraz zatiaľ len 3 týždeň, zatiaľ veľmi zmenu nevidím,resp veľmi pomaličky k lepšiemu, ale aspoň sa mi nezhoršuje.

alzbetkav1984
10. aug 2019

@mamina321 Mne liecba metotrexatom a prednisonom zabrala az po roku. Stale som vsak mala bolesti. Tak sa ani neda povedat, ze by to bolo super. Tak dufam, ze ti tu BL coskoro schvalia. 😊

ketere
10. aug 2019

@alzbetkav1984 môžem sa spýtať koľko máš crp? Lebo ja mam tiež dlhodobo zvysene (okolo 20 vzdy aj fw vyssiu).. Tiež sa nám nedarí to znizit.. Momentálne som bez liekov, kvôli snazeniu o babo 😉 zatiaľ bez bolesti, resp. S minimalnymi...

alzbetkav1984
11. aug 2019

@ketere Teraz som mala 9 CRP. Pred tehotenstvom dlhodobo 40 a ked som vysadila lieky, tak to bolo 90 CRP. Dufam, ze sa Vam to podari co najskor, uz len kvoli tebe😊

ketere
12. aug 2019

@alzbetkav1984 ďakujem 😉 a popri liekoch ho máš koľko? Tých 9?
Mne dr. Povedala, že v nurch by sa s tým ani nezaoberali, že oni riešia až podstarne vyssie crp...
Ja ho mam stále takéto, a teda neviem ako je to z dlhodobeho hľadiska, či mi to neurobí ešte horšie, ako keby som lieky jedla 🤷‍♀️

alzbetkav1984
16. aug 2019

@ketere Ano pri tych liekoch mam CRP 9. Ja som sa sama objednala do NURCH, ale to su 5 rokov dozadu. Ty ani teraz neberies prednison?

ketere
16. aug 2019

@alzbetkav1984 nie neberiem vôbec nič... Uz to budú 2 roky v novembri... Crp sa drží na rovnakej hladine okolo 20...

indiga123
29. aug 2019

Skúšali ste niekto Aflamil prášok, alebo Flector EP rapid?Nemali ste z nich nežiad.účinky?