Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

uk.ok
26. nov 2008

potulka: Proč ti doporučují císařský - doporučuje to všem holkám s RA?

helika: Oddychuju v rámci možností - večer u TV a přes den občas taky. Ale musím vařit, uklidit, zatopit, nějakou seminárku do školy napsat a polétat doktory. Zitra se chystám na gynekologii a na lístek na peníze a zkusím si prodloužit vycházky. Na sobě pozoruji zapomínání (léků-včera jsem neměla medrol a blbě se mi spalo a dnes jsem byla celá rozbolená) a je mi jedno jak vypadám - moc se nemaluju a šatník žádná sláva. A ještě mě všechno štve. Ale to ktom patří.

Holky co jste měly RA zjištěné před porodom, jak jste rodily? A jak bylo po porodu? Pokud to tu bylo již zozebírané tak se omlouvám.

deina
27. nov 2008

Nemam RA, ako som uz spominala, ale nieco podobne a nebol problem, aby som rodila normalne - kym teda si to maly nerozmyslel, v 7 mesiaci mi odtiekla voda a sla som rodit cisarskym (asi najma kvoli vyssiemu riziku infekcie). Ale samotna diagnoza nebola pricinou cisarskeho.

potulka
27. nov 2008

mne reumatolozka hovorila, ze lepsi by bol pre mna cisarsky rez uz velmi davno, ked sme este len zacali vysadzovat methotrexat. hovorila, ze je to setrnejsie, najma ku klbom a celkovo k artritidou oslabenemu organizmu. niezeby mi vyslovene zakazovala rodit normalne, ale takto sa vyjadrila. mam k nej coskoro ist, takze sa o tom asi este podrobnejsie porozpravame.
uk.ok - o zabudlivosti mi ani nehovor, niekedy si uz pripadam ako totalna trubka. a este som aj dost nemotorna, vsetko mi pada z ruk. najhorsie sa to prejavuje pri umyvani riadu, nejako nam ho ubuda. 🤐 ale tehotenstvo je super - skoro vsetko nan mozes zvalit. 😀

lilu18
27. nov 2008

docerta,pisem litanie a potom ze nejde pridat odp. 😠
len tolko-cisarsky je lepsi pre RA koli kokxam,ale ked je RA slabsia je to jedno,najlepsie posudi reumatolog
drzim palceky 🙂

deina
27. nov 2008

Mne sa cisarsky nezda zrovna setrnejsi, najma nie na oslabenu imunitu. 😖

helika81
27. nov 2008

ja tiez som za normalne rodenie,ale v prvom rade je aby sme vydrzali...
uk.ok ja ako som sa dozvedela,ze som tehu,tak lieky neberiem ziadne a zatial sa drzim,za tyzden idem na gyndu,tak sa neviem dockat,a 15,12 mam kontrolu u reumat.tak mu poviem novinku a porozpravam sa co smiem a co nie...aj ja sa snazim oddychovat ale upratovat a varit sa musi 😀 😀 😀 ale tazke odmietam zdvihat 🙂

uk.ok
27. nov 2008

Ahojte. Dr už mi dal i fotečku, tak se můžete mrknout do alba - kvalita nic moc, ale mám ji 😀 Je čerstvá z dneška. Vše je ok. Ještě mi říkal, že se dělává nějaký test ve 12tt (do příště se mám rozmislet) pojišťovna to nehradí, takže to víde na 1400 kč. Je to dobré na to, že to objasní nějaké vady o měsíc dřív než tripltest a upřesní to následující tripltest. Tak nevím jestli jít. Byly ste na tom některá? Jmenuje se to integrovaný test. Ještě jdu na net na zjistění podrobností.
potulka: jsem ráda, že nejsem sama sklerotička 🙂
helika: na léky bych se ráda taky vyprdla, ale pak bych se nehla z postele, ale to vlastně není špatný nápad 😀

zuzanabb
autor
27. nov 2008

uk.ok: krááááááááááááááááááásne mimi 😵 😵 😵 božínku, to už je hotový mini-človiečik 😀
inak ja som totálna sklerotička a to nie som ani tehu... neviem čo budem robiť potom 😝

inak čo sa týka toho cisárskeho, tak aj mňa sa každý pýta, že ak otehotniem, či budem rodiť cisárskym.... dosť ma to zarazilo po prvýkrát, lebo ma to vôbec nenapadlo... ale čo som ležala v Piešťanoch na izbe s babou čo má RA 12 rokov a 4-r. dcérku, tak tá rodila prirodzeným spôsobom a ani jej nehovorili, že by mala inak, alebo že sa zvykne pri tejto diagnóze uvažovať o cisárskom.

heli: tauredon som brala aj ja, hneď na začiatku ako mi RA diagnostikovali a pichali mi to asi 2-3 roky a potom mi prestal účinkovať, ale cítila som sa OK pri ňom... len ku koncu mi už nezaberal.
Inak čo sa týka vysadenia methotrexátu, tak tiež mi radili 4-6 mesiacov a ja som mala dilemu, či toľko čakať, ale ženská doktorka mi po 2 mesiacoch povedala, že sa môžme začať snažiť, že je lepšie hneď ako potom neskôr, lebo sa mi môže reuma zase zaktivovať. A potom bude problém. Ale ako aj ty hovoríš, mimino vie kedy má prísť a asi uznalo, že som ešte doteraz nemala dostatočnú pauzu po liekoch a tak čaká 😉
Ale už som vlastne 7 mesiacov od vysadenia, tak by som sa mu už mohla pozdávať no nie? 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
27. nov 2008

inak moj genialny cyklus si dako dava nacas.... nechapem. Uz mi meska 6 den, ak pocitam normalny cyklus 28 dnovy. Ibaze od vysadenia HAK som mala jeden mesiac 23 dnovy, dalsi 28, potom 32, potom zase 27 a teraz uz 35 den a nic....
Ale tehotna nie som, lebo som si dnes robila test. To by bolo inak divne otehotniet bez ovulacie, asi by som bola prva zena v historii 😀 😅 ...tak neviem ci mam ist na vyvolavacku, alebo co.... ale asi pockam do 8.12. lebo vtedy som objednana na gynde a uvidim, ze co sa udeje....

tu je moj graf pre istotu, ak nahodou z toho budete mudrejsie ako ja:

http://www.fertilityfriend.com/home/239f3c

deina
27. nov 2008

Podla mna si ho zhodnotila spravne, ten graf. Nie je tam ovulacia, takze tazko povedat, kedy ti ms pride. Mozno ked este chvilku pockas, pride a buduci graf bude inak vyzerat. 😉

Uk.ok, krasny obrazok, take zlatucke malilinkate mimi. 😵 Aj ja chceeeem. O tom teste som nic nepocula.

zuzanabb
autor
28. nov 2008

Deini, tak ja som uz z tohto fakt jelen... okrem toho, ze mi cely mesica na ff ukazovalo ovulku, ktora vobec nebola (a potom to doslo aj programu 😅 ) tak mi teraz pre istotu na wunschkinder oznacilo ovulku. Chapes to? Ale je mi to na dve veci, kedze sme sa akurat tie tri najvhodnejsie dni nesnazili 😒 no co uz.... skoro ma porazilo rano, ked mi to nabehlo ☹

http://www.wunschkinder.net/forum/zanzeige/user...

http://www.fertilityfriend.com/home/239f3c

potulka
28. nov 2008

zuzka, ja som otehotnela tak, ze som mala ovulaciu v case, ked som uz ocakavala mrchu. proste sa nejako posunula, resp. mozno jeden cyklus mi mrcha vynechala alebo co. mozno to bude aj tvoj pripad - cyklus vyzera anovulacne a je dlhy, lebo telo stale caka na ovulaciu. samozrejme, je to len jedno z mnohych moznych vysvetleni. ale hadam som ta potesila? 😉
uk.ok - ja som na tom skriningu v 12. tt bola. gynekologicka ma nan poslala, lebo som v druhom mesiaci krvacala. inak sa to bezne nerobieva, povinne su az tripple testy v 16. tt. prvy skrining je zamerany na meranie hrubky sijovej strbinky babatka (ma to skratku NT) - ked je hrubsia, moze to naznacovat geneticke ochorenie. potom sa robia dalsie testy. a este ti vezmu krv, kde sa pozru na dve veci - hcg a este volajaky protein. dava sa to potom dohromady s nalezom z ultrazvuku, preto musis ist na krv v ten den, kedy ti budu robit ultrazvuk. a neplatila som nic, mozno preto, ze som to mala predpisane lekarom. nie je to zla vec, ale ak sa mozes sama rozhodnut, nie je to nutne - najma ak by ta pripadny zly vysledok nijako neovplyvnil v tom, ze to mimi chces.

deina
28. nov 2008

Zuzanabb, mozne je aj to, zeby si mala ovulaciu az teraz (ako to ukazuje wunsch...), potom by to bol nejaky riadne dlhy cyklus, ale wunsch je taky divny, aj mne vselico ukazoval. Skor by som sa spoliehala na ff.

helika81
1. dec 2008

no Zuzka ja sa z tvojho grafu nevyznam 😖 ja neviem,mne chodil cyklus pravidelne,takze som sa nad tym nezamyslala...mozno ti pride ms,a pozrela si sa dobre na test?nie ze dopadnes ako ja 😲 😀
uk.ok to miminko je kraaaaasne 🙂 tesim sa spolu s tebou 🙂
babenky vcera som mala krizu,bolel ma cely clovek aj vsetky klby,tak som si dala medrol,myslite,ze som urobila dobre?ale do pol hod.mi ustupila bolest a konecne som sa vybuvala 🙂 tak sa drzkajte

uk.ok
1. dec 2008

Holky díky.
hlika: Já mislím, že jsi dobře udělala. To abys zbytečně trpěli, to ne. A miminku by špatná psychika mohla uškodit. Ale ještě záleží jakou dávku jsi brala. Já bych se raději o dalším užívání poradila na revmatologii - telefonicky stačí.
potulka: Takže ten test není vůbec nebespečný a nemůže způsobit poškození plodu. To je bezva, tak to pudu. Já mislele, že to bude nějaké pichání do bříška jehlou. A potulka, jak vipadá tvoje bříško, jde to už dost vidět? V čem chodíš oblečená?

helika81
1. dec 2008

uk.ok ja co som si ako prve kupila tehu gate,hlavne teraz na zimu,lebo to sa uz do normalnych nezmestim 😀 ale poviem Vam,ze pod 1.200 som nic lacnejsie nezohnala,skoro ma ta cena omracila ale co uz,ved chceme vyzerat super,ni?

deina
1. dec 2008

Ahojte. 🙂 Dnes som bola u reumatologa a som trosku sklamana, ziadna prednaska o navrate k prirode. 😀 Asi ju dal par ludom predo mnou, lebo mal aspon hodinovy sklz... 😅 Ale inak vsetko vporiadku, teda relativne vporiadku a ze sa tesi, ze sa mam dobre.

Zuzka, vidim, ze si uz ms dostala (z grafu), takze pravdu mal naozaj FF graf. Drzim palce, nech tento mesiac nie je anovulacny. 😉

1200sk sa mi zda este celkom dobra cena za tehu gate... niekedy nevedia, kolko pytat.

zuzanabb
autor
2. dec 2008

ahojte baby 🙂
tak som cez vikend dostala menzes, co som na jednej strane rada, lebo ak to bol anovulacny (co bol) tak je lepsie, ze cim skor skoncil... lebo takto sa mozem tesit na druhy cyklus a tento dufam bude ovulacny..... a kedze si davame vysoke ciele, tak dufam, ze uz menzes nedojde 😵 😀 😅
Inak 37 dnovy cyklus som este v zivote nemala, normalne som z toho paf, som zvedava, co mi na to povie doktorka a aku formu vysetreni zvoli, lebo si moje telo a hormony robia so mnou co chcu a nepaci sa mi to, ze ich nemam pod kontrolou 😉
helika: na teste nebolo nic, ani len naznak iba ak by som si to dokreslila 😀
to je dobre, ze si si hodila medrol, podla mna by si nejaku udrziavaciu davku mala brat stale... skus sa opytat reumatologa ako ti radi uk.ok. lebo je naozaj dolezite aby si bolo psychicky v poriadku a nemala v sebe velmi aktivny zapal. Nevyznam sa do toho, len mam taky pocit, ze ja by som asi tak konala na tvojom mieste. Mozno je dobre, ze si hned vypustila vsetky lieky a mozno si to mala postupne... neviem, v kazdom pripade cim skor volaj alebo zbehni za doktorom.
Dakujem deina za drzanie palcov 😀 😉
potulka: ja som si tiez myslela, ze mozno sa mi posunula ovulka ale na 99,9% nebola ziadna. Ale idem tento mesiac dohovarat vajickam, nech sa tolko neokunaju a spolupracuju 😀

potulka
2. dec 2008

uk.ok - nie, nie je to ziadne agresivne vysetrenie. pichanie ihly do bruska je amniocenteza, cize odber plodovej vody a to sa robieva okolo 18. - 20. tt, ak trojity test vyjde podozrivo. dokonca ani vtedy to nie je povinne. toto je len krv a ultrazvuk. my sme mali dokonca prave z tohto UTZ najsilnejsi zazitok. mimi bolo cele dobre vidiet, lebo bolo este malicke, ale pritom uz malo prsteky, cmulalo si ich a ohybalo nozicky. 🙂 moje brucho nabera zaujimave rozmery, v obvode mam teraz 91 cm a pribrala som zatial oproti povodnej vahe 4 kg (do 10. tt som totiz chudla). hlavne z profilu uz pekne trci. bundu aj kabat zatial zapnem, ale dlhe trvanie to uz zrejme nebude mat. potom asi znarodnim manzelovi lyziarsku vetrovku. 😀 od znamych som zdedila trojo tehotenskych nohavic - dvoje s takym zvysenym elastickym pasom a jedny s posuvnym pasom na gumicku. inak nosim normalne tricka a svetre, co aj predtym. kupila som si jedine tehotensku podprsenku a jeden pekny svetrik/saticky so zavazovanim pod prsiami - ale v normalnom obchode. je super, ze prave teraz je taka pro-tehu moda. 😉
helika - urcite sa porad s reumatologom. medrol v udrziavacej davke nemoze byt na skodu, hlavne ak by ti bez neho malo byt na figu. zapal treba drzat pod kontrolou.
zuzkaBB - nuz, aj neskora mrcha je lepsia ako ziadna. dufajme, ze to bola uz posledna. 🙂

alexxxa
2. dec 2008

Ahojte babulky 🙂
Dlho som neprispela, ale citam vas pravidelne. Tesim sa so vsetkymi tehulkami, vzdy si spomeniem na to svoje tehu, ved pred rokom som bola este s bruskom 🙂
ZuzkaB, dobre, ze mrcha dorazila, ta neistota je najhorsia, poznam to. Teraz sa mozes tesit na ovulku a drzim palce, aby uz dalsia mrcha nedorazila.
Ja sa mam lepsie, reumatologicka mi znizila davky prednisonu, snad ho uplne vypustim, za chvilu zacnem znizovat aj davky sulfasalazinu, strasne sa tesim, lebo jest tolko liekov je hroza. Zapal je teda na ustupe, chcela by som sa tiez dostat na nejaku slabu udrziavaciu davku alebo uplne vysadit lieky, ale to sa asi neda, ci hej? Je tu niekto taky, kto neberie ziadne lieky a neciti sa zle? Ak ano, napiste, nech mam nejaku nadej...... 😉
Pekny den vsetkym, pa.

helika81
2. dec 2008

Ahojte babenky,ani by ste neverili čo mi bolo dnes povedané...rano som sa totiz zobudila zas s bolestami klbov,no na nevydrzanie,do toho som este nachladla 🙄 ,tak som zavolala reumat.ci nebude lepsie brat medrol pri zapale,ze to nemam brat,skor brufen 😠 a ja,čo?brufen?no,tak som obvolala obvodnu lekarku a ta zavolala gynekologovi,lebo dnes neordinuje ako naschval,ale sa dobre poznaju,tak on mi povedal,skor paralen,a ak bolest neustupi tak medrol ale 2,5mg davku,akoby obden celu 😲 a pri nadche mi povolil otrivin kvypky do nosa....a ja idem zosaliet,aby sa nieco zle nestalo,babenky moje dufam,ze neublizim miminku?toho sa najviac bojim ☹
...vidis zuzkabb,byt tehotna neznamena este vyhrat boj 🙂 naozaj som si to priala ale ked sa to stalo,dostala som strach,asi viete o com hovorím 😒 ale ja to zvladnem 😀
...uk.ok ty sa drzís?
čo sa týka toho oblecenia,svetriky hadam na seba navleciem 😀 len nech sme zdrave,zaklad života....tak sa snažilkujme

zuzanabb
autor
3. dec 2008

porazi ma 😠 tak pisem tu litanie a potom si to sama zrusim tym, ze som sa isla pozriet na uk.ok fazulku pred tym ako som to odklikla 😀 😅 no nie som krava? 🙂

takze znovu:
heli mrzi ma, ze sa ti zhorsil stav a klbiky bolia a este k tomu ta nadcha... neboj, vela tehotnych zien prekonalo taketo prechladnutie a nic sa nestalo babatku. Len sa pre istotu este opytaj v lekarni, co smie tehotna. To je divne s tym brufenom a paralenom... ja by som sa dala asi na ten medrol 2,5.
Drzim palceky aby ta nadcha presla cim skor a klbiky prestali hnevat. Neboj, budes mat zdrave babatko. A viem ako to myslis s tym strachom, to je uplne normalny pocit. 😉
A este som sa ta minule chcela opytat ale zakazdym na to zabudnem, ze ako tehu priznaky? Aj grckas? Kozy rastu? 😀

zuzanabb
autor
3. dec 2008

alexxxa dakujem za drzanie palcekov 😉 a tesi sa ma, ze sa ti dari lepsie. V Piestanoch som stretla par ludi, ktori urcite obdobie nebrali ziadne lieky, lebo im bolo super a mohli ich vysadit. Aj ked je pravda, ze po case sa zase k nim vratili, ale niektori vydrzali bez nich aj niekolko mesiacov. Takze mas nadej a verim, ze budes jedna z nich 😵

zuzanabb
autor
3. dec 2008

potulka hod sem dake tehu foto, nech vidime ako rastie fazulka 😵 😵 😵

sse
3. dec 2008

alexxxa: Ja som bez liekov už 2 roky a zatiaľ sa cítim ok. Keby nebolo mojej koxatrózy, ktorá robí problémy tak je to úplne skvelé 🙂 Takže je nádej žiť bez liekov 🙂

zuzka88
3. dec 2008

AHOOOOOJ

Baby, srdečne Vám gratulujem a prajem zdravíčko vám aj drobcom, nech dopadnete šťstnejšie ako ja ....
uk.ok, do brucha sa pichá v cca v 18 tt a volá sa to amniocentéza

ZuzkaBB, mžno aj sse, tak už sme tu ostali samé bez detí alebo netehotné, tak to je super aj nesuper... Super, že sa babaám pošťastilo, nesuper, že mi sme ešte ostali "out" 😉
Takže snažiť sa budeme už iba 2, alebo tri so sse?

Ja mám dnes "výročie", práve mi skončilo šestonedlie ☹
U lekára som nebola zatiaľ u žiadneho, neverím im a myslím, že mi zatiaľ nemali čo povedať, 18ho idem na vstupnú prehliadku k Janekovi, mladšiemu, tu v BA, poznáte ho niektorá? Je aj pôrodník v Ružinove...
Nebola som ani u reumatológa, iba mi cez známu odkázal že mu je to strašne ľúto a že sa mám ozvať, že ma pošle do Piešťan lebo to nechce nechať iba tak, vraj musí zistiť, čo sa stalo... Prvý a jediný lekár!!! ktorý prejavil záujem a vôbec, čo sa zamyslel, že asi niečo nebolo v poriadku... Lenže sa mu odvtedy neviem dovolať...

zuzka88
3. dec 2008

A ešte sa musím priznať, baby, že vám strašne závidím keď čítam ako vám rastú brušká... Keď si predstavím, že už by som bola v 27 tt ☹ ☹ ☹
Ale všetkým vám to prajem a každý deň sa modlím, nech u vás všetko dobre dopadne!!! baby, začiatočníčky aj pokročilé, dávajte na seba pozor, držte sa a teším sa s vami!!!

uk.ok
3. dec 2008

zuzanabb: Teď pár dní zpátky mi začala drobná nevolnost, moc nejím a zvracela jsem jednou. Poprsí mám perfektní, kdybych ho měla takové pěkné a větší až do 100let bylo by to super. Může to dát zatím tak o číslo víc. Jinak mé časné příznaky byly - pálení žáhy, divný pocit v bříšku.
helika: Tak si vzpomínám, že chvíli po zjistění těhu mě dost začaly bolet klouby, ale pak se to vrátilo k normálu. Já zatím nosím ryfle, které mi byly větší - kupovat si budu něco až budu nutně potřebovat, dědit nemám po kom. 😠

Včara se nám narodilo 12 štěńátek zlatého retrívra, tak kolem toho skáčem a těšíme se z toho, je to nádhera.

sse
3. dec 2008

zuzka88: Tak snažiť sa zostanete iba dve Zuzky. My sa zatiaľ nesnažíme otehotnieť. No čím dlhšie tu baby tehuľky čítam tým viac túžim byť tiež tehotná, preto ťa aj obdivujem, že po tom čo sa vám stalo sem dokážeš tak skoro znovu chodiť a s takým optimizmom nám napísať AHOOOOJ, veľmi to z toho bolo cítiť.A z tvojich viet je cítiť veľkú prajnosť a úprimnosť. Verím Zuzka, že aj ty sa raz dočkáš svojho bruška so šťastným koncom. Držím ti palce. Verím,že sa aj ja raz dočkám 🙂 🙂

zuzka88
3. dec 2008

Sse, uvidíš, zachvíľu sa k nám pridáš 🙂 Prepáč, ak som zvedavá, prečo sa ešte nesnažíte? ja už sa nemôžem dočkať, tak ako aj pred rokom keď bolo treba zdĺhavo vysadiť lieky...
Prajem to každej babe, a o to viac keď už viem aký je to nádherný pocit byť tehotná. Kadá z nás si to určite zaslúži!
Poviem ti ale, neviem, kde beriem tú silu.. Duša je smutná ale život musí ísť ďalej..človek sa nemôže len tak poddať neúspechom ani smútku.. Už nechodím tak často ale nezanevrela som na vás iba pre to, že sa nám nedarí... Stále mi je moc smutno a plačem keď si zmyslím...ale iba keď som sama... Nie je to ľahké ale stále sa ľutovať a niekomu sťažovať by mi aj tak nepomohlo. Radšej sa prídem potešiť sem medzi vás...
V nedeľu sa narodil kamarátke synček a posielala fotky, bolo mi ozaj veľmi ťažko, aj som si poplakala, ani som za ňou nakoniec nebola v nemocnici... ale som sťastná že im to dobre dopadlo a verím že ju budem čoskoro nasledovať...
Zuzaka, tak sme v tom samé 🙂 Aj ja som začala merať, dostala som prvú MS po tak meriam... nedá sa vždy úplne poctivo ale zatiaľ t neva lebo aj tak si musíme dávať pozor