Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
10. dec 2008

deini a na co su tie kapsule ?od bolesti? ci zapalu?

lilu18
10. dec 2008

bety,zalezi na tom v akom stave mas bedraky.Ak su uplne OK,nie je problem rodit prirodzenou cestou.Aj sa rychlejsie zotavis

lilu18
10. dec 2008

uk. ..tak nech to vydrzi

musim pisat po castiach,lebo MK strajkuje 😀 sorry

zuzanabb
autor
10. dec 2008

lilu, to strajkovanie MK poznam a dost ma vie rozhodit, ked pisem ako blazon a potom si to tu zmizne 😉
tu matersku kasicku deina berie na upravu cyklu, teda si myslim ale neviem ci to ma aj dake protizapalove ucinky.

Uk.ok tebe nasadili duphaston a hned prvy cyklus si otehotnela? to je super 😵 a ako si ho zacala brat? na kolky den cyklu? ty si mala ovulaciu v poriadku alebo nevies? mne doktorka kazala zacat brat na 14.den cyklu a potom povedala, ze kedze som mala 31.11. menzes, tak ho mam zacat brat 14.12. ale to je na 15.den... ale je to detail asi jeden den hore dolu... ty si ho tiez tak brala alebo ako? Prepac za tolko otazok, ale normalne si ma nastartovala 😀 dakujem za vycerpavajucu odpoved 😀 😵 😉

helika mas uzasneho chlapa! dobre si si vybrala 😉

deina
10. dec 2008

Materska kasicka je na upravu cyklu a zensen je dobry na to, aby dodaval energiu a podporoval imunitny system (ale je to tusim aj afrodiziakum 😅 ) a mne to robi dobre na znizovanie sedimentacie.

Bety, ak mas vporiadku bedrove klby, tak skus prirodzene, je to predsalen lepsi sposob porodu. Spytaj sa na to svojej lekarky, ta by mala vediet poradit.

zuzanabb
autor
10. dec 2008

ani som ti nepodakovala deina za link na matersku kasicku, uz som to bola obzerat v DM stoji to okolo 150,- to uzivas od zaciatku cyklu alebo si to mozem nasadit aj teraz ked som tyzden po menzese?
Skusim to jest a ak zistim, ze som tehu, tak to vysadim 😉 A fakt ti to upravilo cyklus? Hnes prvy mesiac ako si to zacala uzivat? To papas s jedlom alebo rano alebo ako? 😵 prepac za tolko otazok

zuzanabb
autor
10. dec 2008

dnes vas vsetkych bombarduje otazkami 😀 ale mozno pomozu aj inym... co sem chodia a len citaju a ani o nich netusime 😉

potulka
10. dec 2008

mne sa nedavno dostali do ruk videa z prirodzenych porodov a prekvapila som samu seba, ked ma to cele velmi nadchlo. 😕 myslim, ze este sa s reumatolozkou aj gynekologom na tuto temu zosiroka porozpravam. mam teraz sto chuti rodit normalne. bedrove klby by som mala mat OK.
uk.ok a helika - ja som spinila prakticky cely druhy mesiac. zacalo sa to v 5. tt hnedymi spinkami, potom po dvoch dnoch jednorazovo jasnocervena krv, potom par dni hnede spinky a par dni nic. potom spinenie s prestavkami dva tyzdne a presne tri tyzdne po prvom krvacani dalsie. zakazdym sme leteli na pohotovost (ten druhy raz o tretej v noci, z chaty, 100 km od bratislavy) a zakazdym to bol nastastie len plany poplach. po deviatom tyzdni to chvalabohu cele ustalo. ze by to mohlo byt z medrolu, nikto nenadskrtol. ale je zrejme pravda, ze pri kortikoidoch je tkanivo nachylnejsie na krvacanie, hovorila mi to raz zubarka. takze mozno to az taka haluz nebude.
este k duphastonu ako hormonu na upravu cyklu - kamaratka ho tiez brala z tohto dovodu, lebo kazdu chvilu jej vynechavala mrcha. raz jej zasa meskala, tak si sla po dalsiu davku liekov a skoro spadla z kozy, ked jej dr. povedal, ze je tehotna. dnes ma uz zlate dievcatko. uk bude asi dalsia v poradi. 😉

deina
10. dec 2008

Zuzka, zacat mozes hocikedy, nemusis len na zaciatku cyklu. Mne to pomaha, uvidime, ake budu tie dalsie cykly. Dam si tu kapsulku, ked si spomeniem, vselijako, vacsinou rano po prednisone, kedze to mam vedla neho. Kedysi som to brala kvoli tomu, ze som chcela otehotniet (podporuje to totiz plodnost), teraz len kvoli cyklu.

uk.ok
10. dec 2008

Zuzanabb: Brala jsem ho 17. den - 26. den. 28. den mi měla dojít ms. Měla jsem problém se špiněním mezi MS, 14. den ciklu jsem měla pěkné vajíčko, které mělo každou chvíli prasknout (už tu fazolku co mám v bříšku jsem viděla na UTZ jako mé vajíčko 😀 ). Možná jsem mívala problém s udržením. Kdo ví. Přečti si něco na diskuzi o duphastaně je tam toho hromada.

janin26
11. dec 2008

Ahoj vsetci chcem sa opytat kto ma skusenosti s Prednisonom pribrali ste po nom?da sa tomt nejak zabranit napr.nejakymi odvodnovacimi tabletkami?pocula som ze viaze vodu v tele a nie len ze je zvysena chut do jedla ale vraj aj so samotnej tabletky sa pribera tak sa toho bojim kedze mi hrozi ze ho zacnem brat
DEINA je to pravidlom ze u nas zien so SS Sa deticky rodia predcasne?

potulka
11. dec 2008

ahoj janin, ja som brala prednison asi 12 rokov. pribrala som iba vtedy, ked mi ho nasadili - asi 5 kg, ale bola som decko, navyse chude ako vyzla, takze mi to vobec nevadilo. ked si vsak pozeram fotky z tych rokov, mala som take pampusikovske licka. 🙂 zalezi asi aj na tom, aku velku davku clovek berie. ja som v tom case uzivala mozno nejakych 15 mg denne. ked mi ho znizili, vstrebalo sa to. podla mna sa nemusis nejako velmi bat. vysoke davky sa neuzivaju dlhodobo.

janin26
11. dec 2008

Ahoj POTULKA dakujem ti za odpoved.Uf to si brala tak dlho?o tych lickach som tiez pocula vraj ich ma kazdy take taku nejaku vacsiu tvar.

lilu18
11. dec 2008

ano,tomu sa aj vravi prednisonova tvaricka-ale je to len opuch,zmizne po vysadeni 🙂

deina
11. dec 2008

Janin, nie, to nie je pravdilo, poznam vela zien, ktore maju SjS a maju donosene deti. Ale je tu riziko vrodenej srdcovej vady (blokada srdca), tak to je potrebne sledovat. Casto sa to objavuje s novorodeneckym lupusom, ale ten vymizne, nie je to ako ochorenie lupus, nastastie. Neboj sa, Sjogren neznamena predcasny porod, aj ked riziko trochu zvysene je.

Zacala som brat 10mg prednisonu, teraz mam 5mg a nezda sa mi, zeby som bola pribrala. Mam trosku okruhlejsie brucho, ale to je skor lenivostou, nechce sa mi cvicit a nemozem cakat, ze po porode bude take ako kedysi bez nejakej namahy. Ze? 😅

janin26
11. dec 2008

Lilu,Deina dik.Ano ten opuch zrejme suvisi s tym zadrziavanim vody preto som myslela ze by mozno bolo dobre nieco na odvodnenie len ci to pomoze...
DEINA ja beriem Plaquenil ten celkom znasam.mavas aj bolesti klbov?viem ze SS je o zlazach ale moze zasiahnut aj klby? spominala si ze sestra ma tiez plaq.ako ho znasa?

deina
12. dec 2008

Sestra neznasala dobre Plaq, takze sa vratila k Delaguilu (neviem, ako sa to pise), ale neviem, ci ho bude moct nadalej brat. Nestretli ste sa niektora s tym, zeby ste mali slabu zrazanlivost krvi, malo krvnych dosticiek? Ona to mala snad odjakziva, zvykne byt sama modrina, ale na hematologii jej na to davali iba C vitamin. Reumatolog jej teraz robi castejsie krvne testy kvoli tomu - akoby sa to zhorsovalo od antimalarik? 😕 Je to mozne? A samozrejme, urobil jej prednasku o vyzname kyslej kapusty. 😅 Cez telefon. Ale teraz je taka, ze jej normalne tecie krv z nosa, takze asi jej zase ta zrazanlivost poklesla. ☹

Janin, klby to zasiahnut moze, ale nie tak ako u RA - u RA ide o degenerativne ochorenie, nastavaju tam aj nejake zmeny, u SjS ide "iba" o bolesti a opuchy, ale samotnemu klbu by sa nim nemalo stat. Odkedy beriem lieky, nebolia ma vobec.

zuzanabb
autor
12. dec 2008

janin26 ja beriem prednison uz dlhe roky a pri davke 5 mg som nepribraza ta cely cas ani gram, dokonca som minuly rok schudla. Ale ako som si zvysila od tohto septembra davku na 10 mg tak mam za dva mesiace o 5 kg viac, ale neviem ci to ma suvis. Mozno som sa len rozozrala na dovolenke a neviem s tym skoncit 😀

dakujem deina za radu... to je super, ze je to aj afrodiziakum 😉 😀 😅

uk.ok uz som sa trochu pozerala do tej diskusie ale je tam toho strasne vela popisaneho o duphastone a aj nazory sa lisia. a nechce sa mi to vsetko citat, lebo to ma 100 stran 😝 😅 ...skusim to uzivat tento mesiac ako mi doktorka kazala na 14 den od prveho dna cyklu - aj ked podla jej vypoctov a urcenia datumu to bude 15DC a uvidim co sa bude diat 🙂

helika81
12. dec 2008

ahojte babenky...mam smutnu spravu...to krvacanie bolo o potrate, ☹ hned v stredu sa mi znova spustilo,tak sme isli na pohotovost a nechali si ma v nemocnici,a zistilo sa,ze babatko odislo,a znova som prezivala to co pred 10rokmi,najhorsie dni v mojom zivote...ale som sa zaprisahala,ze budem bez liekov,na marod ako sa len da a papat same vytaminy a o tri mesiace sa posnazime znova...tak nech nase ANIELICKOVIA sa držkajú...a sme 4 cakatelky... ☹

zuzanabb
autor
12. dec 2008

Boze, helika to mi je strasne luto ☹ ...neviem co povedat... aj tak su v tejto chvili slova uplne zbytocne... 😔
Velmi ma to mrzi, poplackaj si, mozno sa ti trosku ulavi... ☹
Ale buduci rok je baby nas a urcite nam to vsetkym vyjde a dockame sa vytuzeneho babatka! Verim tomu!

zuzka88
12. dec 2008

Bože heli, tebe sa to nemalo stať! myslela som , že som to nešťastie vyčerpala za nás všetky ☹ Som zasa mesiac späť a plačem ako malé dieťa ☹ ☹ ☹ Viem, čo si prežívaš, aj mňa to ešte stále veľmi trápi, je mi to ozaj strašne ľúto!!!! No ver mi, je to takto lepšie ako keby to bolo neskôr...dnes už viem, o čom hovorím... Náš chlapček mal už meno a doma prvé vecičky..no musí to byť hrozné aj pre teba...
Naši Anjelikovia sú úž spolu a určite im tam je dobre, a určite sú kamaráti 🙂
Helika, vyplač sa a potom hlavu hore, musíme ísť ďalej, nie je to ľahké ale inak to nejde... Myslím na teba!

zuzka88
12. dec 2008

Ja som začala Prednison 10 mg, vtedy som nepribrala, skôr schudla
Keď mi ho nasadil druhýkrá, trošku som pribrala ale vtedy som aj prestala fajčiť
Teraz v nemocnici som schudla, potom mi dr zasa zvýšil prednison, na 5 mg súčasných a zasa priberám...ale to možno aj preto, že zajedám depku...
A modriny mám aj ja všade, myslíte že z liekov?

potulka
12. dec 2008

helika, mrzi ma to. predtym som to tu nechcela rozoberat, ale presne toto sa stalo nedavno mojej sestre. tesili sme sa, ze sme tehule skoro narovnako a robili sme si plany, ako jej budem posuvat vecicky a tehotenske nohavice... a v osmom tyzdni si to babatko rozmyslelo a odislo. verim, ze skratka na to nebol teraz ten spravny cas. nevieme preco, to sa asi ukaze az neskor, ale URCITE sa to raz podari. drzim palce vsetkym snazilkam.

janin26
13. dec 2008

Aioj baby veeelmi pekne vam dakujem za odpovede a velmi vam drzim palece nech sa u Vas babinka udrzia deini zuzka potulka a aj ostatne baby fakt DAKUJEM
Za Vase reakcie .

deina
13. dec 2008

Helika, to mi je luto. ☹ Dufam, ze nabuduce ti to uz vyjde a budes mat krasne zdrave babetko.

alexxxa
13. dec 2008

Helika, je mi to luto ☹ Drz sa, myslime na Teba vsetky, pa.

lilu18
14. dec 2008

☹ ☹ ☹ och,helika ,mrzi ma to ☹ tiez na teba budem mysliet a drzat palceky ,aby si vsetrko zvladla a dockala sa vytuseneho babenka

zuzka88-ano modriny su z prednisonu-aj taketo neziaduce ucinky moze mat-oslabuje steny ciev a tym praskaju aj pokozka sa stava tensiou 😒

helika81
14. dec 2008

ahojte babenky,v prvom rade vam dakujem za podporu,myslim,ze som sa dost vyplakala,zuzka88 ked si hovorila o fajceni,ja som uz ani nezacala fajcit po tejto udalosti,zdravie je mi prvorade...len neviem k akemu odbornikovi sa mam prihlasit ohladom reumy,kedze som tu v RK,uvidime,zatial si pomarodim a skusim si pozistovat fakty...aj ked to bude tazke ale my to zvladneme...verim aj ja ze nabuduce to pride,ved do tretice vsetko dobre 😅 potulka,ty teraz nemysli na take veci a hlavne sa nam opatruj 😉 no...tak sa drzkajte vsetky 😀

lilu18
14. dec 2008

helika-ako? si OK?

lilu18
14. dec 2008

asi si uz off...tak prajem krasnu nedelu