Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
13. máj 2008

Ja som nebrala ziadne lieky, ale nebrala som ich ani predtym, takze nebol problem. Otehotnela som kratko potom, ako som dostala diagnozu, takze mi vtedy este nenasadili liecbu. Ale mala som niekde clanok o tom, ktore lieky sa v tehu mozu a ktore kedy treba vysadit, skusim to pohladat. 😉

aandrea1
13. máj 2008

Ahoj, jeeeej, to by si mi pomohla. Ja to sledujem,ale neviem na nic natrafit. Budem netrpezlivo cakat na tvoju odpoved.Dakujem

dupinka
13. máj 2008

Ahojte!

ja som dobrala Aflamil, na koxartrozu (bedrovy klb - zapal), obcas ma to bolí, najmä zmenou pocasia, tak uvidime, co povie lekar na kontrole,..
Ked som sa ho pytala, kolko treba pockat povysadeni liekov, tak povedal, ze liek sa z tela dostane po tyzdni, ale na precistenie organizmu, teda hlavne pecene, je potrebne 2 mesiace pockat. A vhodne je pit zihlavovy caj na ocistu tela.

aandrea1
14. máj 2008

Ahoj,ja momentalne beriem "iba" ibalgin. My sa snazime uz otehotniet. Povedali ze pol cyklu - do ovulacie mam brat ibalgin a pol mesiaca, kym neviem ci som otehotnela , ho brat nemam. ale to by som nevydrzala. okrem toho podla mojho merania teploty, neviem zistit ani ovulaciu. Nejako mi to blbne po vysadeni biologickej liecby. Takze je to dost zlozite. Je tu aj stranka kde si baby pisu o svojej ovulacii a plodnych dnoch a ocovodne sa v tom dost dobre vyznaju. Ale ja uz to sledujem dlhsie a stale tym grafom ktore tam hadzu nechapem. Neviem ci by som nemala zmenit gynekologa, lebo ten si ma vzdy vypocuje ale takmer vobec sa nevyjadri. Mate s tym niektora nejake skusenosti?

deina
14. máj 2008

Ja som si tiez merala teplotu, nie je to nic zlozite. Ked chces, poradim ti. Len akosi neviem najst ten clanok, ktory som spominala... 😖

aandrea1
14. máj 2008

Ahoj, no skoda,tak sa musim spolahnut len na to co mi odporucia lekari. Lekari sa ale dost roznia v nazoroch na to co mozem a nemozem brat.No tak teda skus poradit ako s tou teplotou, prosim. Mne vybehne teplotka az pred mens.Je to ok?Alebo ma byt teplota v strede cyklu?

potulka
15. máj 2008

ahojte baby, tak uz aj ja si mam merat teplotu... bola som u gynekologicky, pretoze mam od novembra dlhe predlheeee cykly (45 dni zvycajne a ktovie, ci mam vobec ovulaciu... poslala ma na krv, ze sa pozrie na hormony a urobila mi malu prednasku o tom, ako sa ma merat bazalka. netusila, ze teoriu vdaka modremu konikovi ovladam dokonale... 😉 hrozne sa mi do toho nechce, pripada mi to take prilisne sledovanie - ako kuriatka v liahni. 😅 asi pockam na krvny rozbor a potom sa uvidi.

deina
16. máj 2008

Aandrea, niekde ten clanok mam, len neviem, kam som ho odlozila. Ked nieco upracem, tak to neviem najst. 🙄 Ale najdem ho.

No a to meranie. Kazde rano, este v posteli, si odmerias teplotu (v ustach alebo v posve). To musis urobit priblizne v rovnaky cas (rovnaku hodinu), este predtym, ako by si stala alebo hocico robila, radsej sa ani velmi nenatahuj. Pocas prvej polky cyklu mas teplotu nizsiu, ked stupne, znamena to, ze ovulacia bola (v posledny den nizsej teploty) a tieto vyssie teploty su pocas druhej polky cyklu, klesat zacnu bud az pred menzesom alebo pocas neho. Ak zvycajne klesaju uz pred menzesom (mne zvykli tak dva tri dni pred klesnut), tak uz vies, ze tehu asi nie si (ale mozu aj tak este stupnut) a ked neklesaju, tak by si mala byt tehu. Nasla som svoj stary tehu graf, vyzeral takto: http://www.fertilityfriend.com/home/1a9cee Boze, to bolo davno! 😀

bety1
16. máj 2008

Ahoj potulka, ja si meriam teplotu tak ze si ju odmeram a zapisem do menstruacneho kalendara. Ja som chvilu sledovala tie grafy,ktore si pisu baby tu na modrom konikovi ale som z toho blazen. Moc tomu nerozumiem. Okrem toho, neviem ako je to s teplotou u reumaticiek, kedze ja som kedysi mavala stale cca 37 teplotu. Myslis, ze to ma zmysel?
Teraz to mam tiez taku zvlastnu teplotu.Doktor ma odporucil ist na folikulometriu. ale musim cakat na ms.Myslis, ze aj mne by mal urobit doktor nejake krvne testy na hormony?

aandrea1
16. máj 2008

Deina, diky za snahu najst clanok aj za rady k teplotam.Inak v pondelok sa chystam za gynekologom.drzte palce

potulka
16. máj 2008

ahoj bety. tazko povedat, ci by ti mal urobit doktor rozbor hormonov. mne to gynekologicka odporucila pre tie dlhe cykly, nie kvoli reume. vzdy som mavala tak 32-35 dni, ale 45 je uz fakt privela. mozno mi to rozhadzala antikoncepcia. vlani v lete som ju vysadila, najprv prisli tri ukazkove 32 dnove cykly a potom hop - 45. ako som citala tuna v ktorejsi diskusii, stava sa to dost casto, takze mozno je to aj moj pripad. po stranke reumy sa citim teraz uz dlho velmi dobre, beriem len malicke mnozstvo medrolu a celebrex.
niekolko mesiacov si pozorujem cervikalny hlien (to mi pripada take menej vedecke, nez bazalka) - ale tiez z toho nie som dvakrat mudra. zda sa mi, ze sa pocas toho mojho dlhokanskeho cyklu snazi telo 2x o ovulaciu (vajickova konzistencia) - ale ci sa naozaj aj 2x udeje, alebo su to len marne pokusy, to veru neviem... na krv pojdem na buduci tyzden. neviete, da sa z toho rozboru hormonov nieco vycitat? napr. ci ovulujem alebo tak?

deina
16. máj 2008

Potulka, myslim, ze sa da. Sice mi nikdy take nieco doktor nerobil (cykly som mala vzdy ukazkove - 27 dni), ale dokaze zistit, aky hormon ti chyba alebo ci je niektoreho privela. A ultrazvukom sa da zistit, kedy prichadza ovulacia. Tym meranim nezistis, kedy prichadza, ukaze ti to len, ze uz bola.

potulka
16. máj 2008

deina, dakujem. ty si tu nas vrchny poradca. 😉

lilu18
17. máj 2008

aandrea1,mas IP 🙂

bety1
17. máj 2008

Caute baby,som rada, ze sme sa trosku rozrastli 🙂 Chcem Vam ale oznamit, ze som sa pri inej teme(myslela som, ze to nepojde pod rovnakym nikom do inej temy) prihlasila pod nikom bety, ale tu - pri reume a tehotenstve - som bola aandrea1. A zrazu som skocila do tejto temy pod bety.no proste omyl. Sorry. Budem uz iba pod nikom bety. Diky za pochopenie.
Ja som brala antikoncepciu do decembra.Po vysadeni mam sice viac menej pravidelne cykly, ale ten hormonalny profil by som si chcela dat urobit, hlavne kvoli tomu, ci je vsetko v poriadku, ci mam dostatok tych hormonov, ktore mam mat, aby som sa zbytocne netrapila snazenim otehotniet, lebo po vysadeni biologickej liecby, ktoru som vysadila vo februari sa mi zdravotny stav dost zhorsuje. Berem ibalgin 2 X 400, ale nie je to ziadna slava - to ako sa citim. Doktorka mi povedala, ze mam pol cyklu brat ten ibalgin a na pol cyklu ho mam vysadit,alebo brat menej. Ale neviem si predstavit, ze ho pol cyklu nebudem brat. Asi by som sa rano nepostavila z postele. Teraz cakam na MS a potom sa mam objednat na folikulometriu. Tak uvidime.
Potulka, mne zase ta teplota nerobi ziadne smerodajne vykyvy. Neviem sa velmi podla nej orientovat.
Vsetci nam radia, aby sme tolko na to nemysleli, ze ono to pride,ale nie je to take lahke, ked mam bolesti. A ani mangelovi nie je vsetko lahostajne ked ma vidi ako sa trapim. Tak rada by som to hodila za hlavu a povedala si, kedy to pride, vtedy to pride. ☹
Lilu 18: Mozno blba otazka. Ale co je IP?Ty uz mas babo ako vdim. Mas aj skusenosti s reumou a branim liekov pred popripade pocas tehotenstva?Diky za dalsie nove info baby.

deina
17. máj 2008

Potulka, uz to mam za sebou, vyskusala som vselico (ale nastastie sa nam podarilo pomerne rychlo otehotniet - do piatich mesiacov). 😉

Inak na to, aby sa dal cyklus doporiadku, je velmi dobra vcelia materska kasicka. Ja som si ju davala aj s ginsengom - ten je zase dobry na reumu. Lenze fakt nemavam velke bolesti, takze s nimi poradit neviem. Mozno potesi to, ze ako som otehotnela, tak prestali uplne - uz podla toho som vedela, ze sa nam to podarilo. V tom case ma velmi bolela ruka (velmi, ale dalo sa to vydrzat bez liekov) a zrazu sups, vsetka bolest bola prec. 😅

Blbe ale je, ze moja sestra ma teraz rovnake priznaky, ake som mala ja pred mnohymi rokmi - zvysena sedimentacia, zapal v tele, zvacsene uzliny a inak nic, ziadne ine priznaky. 😖 Snad to nebude to iste, co u mna, ale je to akoby som seba videla.

bety1
20. máj 2008

Caute baby, mali ste pocas snazenia otehotniet bolesti?Cim ste to tlmili?

potulka
20. máj 2008

mne reumatologicka po vysadeni methotrexatu ponechala malicke mnozstvo medrolu (to je kortikoid, podobne ako prednison, len vraj setrnejsie) a jeden celebrex denne, resp. podla potreby. skusala som ho vynechat, ale nebolo to bohvieco. celebrex ucinkuje rychlo a ma minimum neziaducich ucinkov. predtym, ako som ho zacala uzivat (asi 7 rokov dozadu), som na tom nebola velmi dobre, napr. laket som mala dost stuhnuty a bolestivy. nasadili sme celebrex a do troch dni bol laket perfektne pohyblivy, bez opuchu, skratka ako novy. 😉 ostala som trochu v rozpakoch, ked som si na letaciku precitala, ze sa nesmie brat v tehotenstve... lekarka ma vsak uistila, ze mala take pacientky a maju uz dnes deti a vsetko je v poriadku. ze sa takto farmaceuticka firma chrani, keby sa nieco nahodou stalo... tak jej teda verim. ale samozrejme, hned, ako zavetrim, ze by som mohla byt tehotna, pojde mily celebrex bokom.

lilu18
20. máj 2008

Bety al. andrejka,to IP je interna posta.Tam kde sa prihlasujes by Timalo svietit cervene ciselko.Klik na to 🙂 mas postu 🙂 otazky tiez na moju IP 😀

deina
20. máj 2008

Baby, nebyvate casto chore? U mna je s tymto Sjogrenovym syndromom asi to najhorsie, ze som casto chora, teraz zase. 😖 A po porode je to este horsie. Mala som co robit, aby som sa ako tak dala dokopy z cisarskeho, ale dalo sa - keby som tak hrozne nekaslala a nebol sa z toho kasla vyklul zapal pluc. A odvtedy idem z choroby do choroby. Ked budem brat dake lieky, zlepsi sa to? Antimalarika pravdepodobne dostanem (idem v stredu k dokimu, snad uz ma vysledky z Piestan). Uz neviem, co mam so sebou robit - snazim sa davat si na seba pozor, primerane sa obliekam a predsa chytim kazdy bacil, co preleti okolo. Minule sme boli s malym u doktorky, bolo tam velmi vela chorych deti a sestricka sa bala, ze maly nieco chyti. Hovorila som jej, ze malemu nic nebude, to skor mne - a uz je to tu. 😠

bety1
20. máj 2008

potulka, diky za info, skusim sa spytat reumatologa na to. A beres celbrex a medrol a nic proti bolesti? Ty uz mas mimino?Alebo sa snazite o prve?
Aj ja mam dost problemy s laktami,ale zacina sa ozyvat aj rameno. Slak ma trafi. Vcera uz mi bolo lepsie, som myslela ze uz som tehu, ale nie som, lebo dnes mi je dost blbo. a asi sa ozyva aj ms.

deina: aj ja byvam dost casto chora, lebo mam oslabenu imunitu a hlavne ked som brala biologicku liecbu. reumatologicka povedala, ze s katdym problemom mam letet obvodnej aby som nic neprechodila,alebo aspon vsetko poriadne vylezala v posteli. A hlavne ma stale picha v krku, alebo mam zdurene uzliny v krku,mandle mam uz vonku, ale stale som velmi citliva na hrdlo. Tak drzim palce na uzdravenie.

potulka
21. máj 2008

bety: celebrex mi pripada dost univerzalny, aj proti opuchom, aj proti bolesti. rozumiem sa tomu len tak laicky, ale myslim, ze prave vdaka nemu mam len male bolesti. ked som ho obcas vynechala (akoze skusime, ci to nepojde aj bez neho), hned som to pocitila. babo zatial nemame, len sa on usilujeme. dnes som bola na krvi, kvoli tym hormonom. som zvedava. hadam sa to aspon trochu pohne z mrtveho bodu.
deina: chora - klop-klop - nastastie nebyvam casto. tak 2x do roka nadcha. poriadnu chripku som mala vlani po 11 rokoch. 🙂 ale aj to mali zrejme na svedomi chlamydie (plucne), ktore som chytila v lietadle.

lilu18
21. máj 2008

ženičky,nemam v tejto teme co hladat-prepacte,len držim palce ,myslite pozitivne,nemyslite na babo a urcite sa podari,lieky od bolesti uživajte hned ako sa TO zadari ich vysadite.Proste musite byt v pohode 🙂 problem..?poriesite az ked k tomu mostu dojdete... 🙂 s usmevom vsetko ide lahsie a verte viem o com pisem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

bety1
21. máj 2008

Potulka:ja som bola u gynekologa,nejde mi robit hormonalny profil, lebo ze ked mam pravidelne ms, tak zatial netreba. Ale idem na folikulometriu. Drzte palce. Daj vediet ako si dopadla s hormonmi.Ako dlho sa snazite o babatko?

deina
22. máj 2008

Tak som bola vcera u reumatologa, konecne mi prisli vysledky z Piestan. Hroza. Zevraj je zaujimave, ze sa citim dobre (vobec ma posledne mesiace nebolia klby, len to sucho v ustach a ociach mam), ked mam taketo vysledky. No a nasadil mi prednison 10mg 1x denne (To je velka davka alebo da sa? Nechcela by som priberat, asi zacnem zdravsie jest a cvicit...) a Plaquenil 200mg 1x denne. Ked som si precitala letacik k prednisonu, no dakujem. 😖 Ale asi som riadne marniva, ked ma najviac trapi to, ci budem priberat, ze? 😅

Zabudla som sa ho opytat, aky to ma vplyv na antikoncepciu - v letaciku pisu, ze zvysuje ucinok prednisonu, ale ta polka tabletky denne asi nie je tak vela, nie?

potulka
22. máj 2008

deina: s prednisonom sa zvycajne zacina takto s vyssou davkou a potom sa to pomaly znizuje, zavisi od zdravotneho stavu a vysledkov testov. ja som kedysi pradavno zacinala myslim s 15mg denne. v zasade som nejako strasne nepribrala, mozno 4-5 kil, ale bola som vtedy take tintitko, ze som sa priam potesila. 😀 clovek to vsak inak vnima, ked ma 10 rokov. plaquenil je myslim v pohode, ten som ale brala len velmi kratko. inak, pribalove letaciky su dost casto dobre horory... spominam si, ako ma oblieval studeny pot pri citani dlhokanskeho zoznamu neziaducich ucinkov methotrexatu.
bety: snazime sa zhruba od oktobra, ale zatial bez velkych prepoctov, skor kedy sa nam chce. asi sa nam chce v nespravne dni... 😅

deina
22. máj 2008

Mas pravdu, su to horory. 😀 Tak tych 10mg denne asi nie je tak vela, ze? Akoze 4-5 kil by mi vobec neuskodilo, vela som schudla po porode, mam svojich povodnych 50 - 51kg, co je mierna podvaha, ale citim sa takto dobre. Pocula som, ze sa pri prednisone pribera do tvare, ze zabera taky cvik, ze o-x-o-x... stale to opakovat. Sme to so sestrou opakovali v cakarni, ked vysla sestricka, tak na nas divne pozerala. 😀

potulka
22. máj 2008

😀 keby som to bola vtedy vedela... 😉 ano, ludia na prednisone maju typicke gulate licka. ja som bola v tom case aj v piestanoch na lieceni (v detskom kupelnom dome) a tam sa dalo na prvy pohlad poznat, kto berie prednison. a ani z daleka som nebola taka buclata ako niektore deti. tie urcite brali ovela vyssiu davku.

bety1
22. máj 2008

Ahojte baby: Pocas mojej choroby t.j. 14 rokov - ak som mala vysledky ok, citila som sa dost zle a ked som mala vysledky "katastrofalne", som sa citila dobre. To uz detsky reumatolog sa vzdy divil. Tato choroba - to je velka zahada. Aj teraz mam relativne dobre vysledky,ale citim sa zle, hlavne ked rano a poobede a vecer. Asi ked som unavena. Rano som este strasne stuhnuta, nez sa rozhybem mi to chvilu trva, v robote si dam tabletku, trosku to rozhybem ale ked dojdem z prace som slaba ako mucha a zacinam byt ubolena. a takto sa to opakuje kazdy den. avsak niekedy bolesti a hlavne slabost pretrvavaju cely den. Chcem sa ist poradit ohladom prednisonu aj s reumatologom. Nie ze by som sa hrabala do kortikoidov a naberaniu hmotnosti, ale ta slabost ma znici.
Ja sice nie som tintitko, ale neviem ci sa radsej trapit alebo sa este trosku sfuknem. Uvidime co mi odporuci lekar.

deina
22. máj 2008

Budem vyzerat ako moj synator, ten ma riadne liciska. 😀 Inak este som ani nebrala prednison a uz som preventivne s o-x-o-x... zacala. 😅

No ja sa tiez citim dobre, hoci vysledky su o nicom. Normalne som sa divila, ako mi vyskocila napr sedimentacia. Vzdy byvala okolo 60/100 a teraz bola 95 uz po prvej hodine. 😕 To ten porod, hovoril lekar, ze po nom sa to moze zhorsit, ale ze ma da dokopy.