Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
19. jan 2009

Ahojte!

Zuzi, na babo by som sa uz aj citila, aj ked teraz sa citim taka zaviazana v praci aspon na pol roka, kym sa kamoska nevrati z materskej.. Horsie to ale vyzera s tou boreliou... A Dr. tiez povedal ze v lete, az ked sa celkovo, hlavne imunitne a RA pozbieram

Lilu, no ze kamaratka videla na sone riadnu klobasu a tesila sa ze chlapec a doktor ju zmrazil, ze to je rucicka a maju malu buchtu 😀

zuzka88
19. jan 2009

Inak u nas v praci su uz tiez vsetci chori...a mna to este stale nepreslo, nechapem to... Ale pre lieky som si nechcela ist, este ma ich asi caka vela...

helika81
19. jan 2009

ja som bola chora babenky uz pred svadbou a tam som nachladla este vyse tak to preto taky zapal,inac ako sa mate?

zuzanabb
autor
19. jan 2009

ahoj heli, skoda, ze ta choroba tak skosila ☹ inak sa citis ako vydata dobre? manzelik poslucha? 😀 😵

zuzi, mozno dobre, ze vies, ze sa momentalne nikam neponahlas a nechavas to tak, ako keby vas cas tlacil a museli ste rychlo lebo.... bla bla... takto otehotnies a ani nebudes vediet ako 😉 (nemyslim tym samozrejme po technickej stranke 😵 😀

lilu a ine chorobky drzim palce aby ste sa cim skor vyzdraveli

lilu18
20. jan 2009

zuzka88- 😀 takato klobasa 😀

baby je mina figu,asi idem pre ATB 🤐

heli ako ti je ako manzelocke?

tak sa tu drzkajte a zase nakuknem pa

zuzka88
20. jan 2009

Prajem vam vsetkym rychle uzdravenie!!!!! take kratke prispevky......

Uz nech ste vsetky (vcetne mna) zasa zdrave a vela pisete 😉

sse
21. jan 2009

Ahojte

zuzka88: tá klobáska nemala chybu 😀 😀

aj okolo mňa sú všetci chorý tak čakám kedy to na mňa príde. Každú zimu som 2x chorá a túto zimu zatiaľ nič, tak dúfam, že mi to vydrží. 🙂
Ale moje kĺby posledné 2 týždne to je hrôza reagujú na lieky ale už teraz by to malo byť ok.
Užívali ste niektorá Condrosulf?

Pekný deň prajem a všetkým chorým skoré uzdravenie.

zuzka88
21. jan 2009

Ahoj sse, uz som ta tu dlho nevidela...
Ja som uz tri dni sama doma tak som tu kazdy den 🙂

Ja som myslim na zaciatku ten condrosulf uzivala, je to take drahsie a nepreplaca to ZP? myslim, ze to je ono.. Dal mi to iba na podporu ale uz neviem presnejsie..

ZuzkaBB, chcela som sa zapojit tam hentam ale 30 stran za den je na mna moc 😖

sse
21. jan 2009

Ahoj zuzka, ani som tu dlho nebola.... no zvyknem pozrieť na skype či nie si pripojená 🙂
Hej ten condrosulf je na obnovovanie kĺbového mazu a jedna kúra 3 mes. stojí 1500,-. Len som chcela vedieť či aj teba bolievali prvé 2 tyždne kĺby a a potom už nie, lebo mňa vždy bolia. Užívam to vždy 1 kúru rične.

zuzka88
21. jan 2009

No nebyva ma na skype vzdy vidno, kvoli ludom z roboty, takze kludne skus napisat aj ked som off, ak som pri pc, odpisem
No mne vtedy predpisal len jedno balenie a to som vyuzivala, hned na zaciatku, vtedy ma bolelo vsetko... od vtedy som to neskusala tak neviem posudit

sse
21. jan 2009

a ako si na tom s tou boreliou?

zuzka88
21. jan 2009

este som nebola na opakovany test, a volat lekarovi niekam kde nema cas len na mna, to pockam do toho 30ho
pytala som sa uz veterinara, ci sa moze preniest napr z kliesta ked vyberas psovi a povedal, ze hej... a to som robila
uvidim co sa dozviem

zuzanabb
autor
22. jan 2009

zuzi88 ani ja nestiham citat tu ich debatu, preto len kuknem a odpisem ak sa daco v tej chvili zaujimave prebera, inak idem kade-lahsie 😉 😀 nemam cas v robote a doma tiez, tak len ak daco potrebujem poradit, tak hodim otazku alebo odpoviem ak sa dacomu rozumiem.... a na zaciatku merania som tam chodila castejsie, lebo som bola do toho uplny debil a nevedela som ci mi nadavaju, ked hovoria o LF a nidacii vajicka 😀

bety1
22. jan 2009

Ahojte baby,hlasim sa,lebo opat som bola v poradni, uz budem chodit asi kazdy tyzden,mam 5 tyzdnov do porodu!!!!V stredu idem na ultrazvuk a stvrtok zase do poradne,takze sa to zhustuje. Inak sa snazim byt doma,lebo ako pisete vsade su chripky, tak sa bojim aby sa na mna nieco nenalepilo.
Potulka: my budeme mat dievcatko a pravdepodobne sa bude volat Nelka. Dost dlho sme sa dotahovali a hladali nejaky kompromis. mozno ked ju zbadam to este zmenim,ale hlavne nech je zdrava!!!!!!!!-
Nestiham citat vsetko co pisete, tym ze este nemam dennodenny pristup na internet, ale zahliadla som tam o odbere pupocnikovej krvi, My to stale zvazujeme, lebo citali sme aj pozitivne a negativne clanky, ale tiez som sa docitala, ze to moze pomoct pri reume, tak sa toho dost chytame,napriek tomu, ze moja gynekologicka vyjadrila nazor, ze ona osobne si mysli,ze je to len biznis, ale samozrejme, ze rozhodnutie je na nas.
Lilu: ty si pisala, ze ak ma niekto nejake otazky k cisarskemu rezu,ze odpovies na IP. Mas s tym negativne skusenosti, alebo skor pozitivne. Ja uz mam pravdepodobne isty ten cisarsky, takze by ma zaujimal tvoj nazor.Nieco si myslim spominala na zaciatku aj s dychanim. Mne sa dost tazko dycha, normalne sa zadycham aj pri rozpravani.
Tak drzim palce snazilkam, vela sil tehulkam, a chorym nech sa rychlo vyzdraveju.

lilu18
22. jan 2009

huraaa bety

lilu18
22. jan 2009

cisarskeho sa neboj,akurat ze nebude moct byt drahy na sale,lebo to beru ako operaciu.

lilu18
22. jan 2009

neviem co by si o tom chcela vediet,pytaj sa odpoviem 😀 a dychalo sa mi zle,lebo mala nezostupovala dolu,ale isla hore-tlacila mi na pluca

lilu18
22. jan 2009

zuzanab-teraz sa pri tvojom prispevku citim ako cinan 😨 -nechcem povedat debil 😀

lilu18
22. jan 2009

tak som si tu pokecala a idem sa este liecit...ozaj zuzka88-mne preco nikto neskypne 😀

potulka
22. jan 2009

ahojte, ja som zasa pre zmenu bola u reumatologicky. mala som ale smolu, lebo musela z vaznych dovodov nahle odist, takze papier na cisarsky zatial stale nemam. bola tam vsak sestricka a pozicala mi vysledky z krvi, aby ma na gynekologii nemuseli pichat znova. krvny obraz mam trochu lepsi ako posledne (ved aj zobem kazdy den zelezo), ale co ma podrazdilo - na vysledkoch nebol reumatoidny faktor. aj niektore ine vysledky, ktore mi predtym robili, tam neboli. 😠 no, mozno lekarke to bude stacit. sedimka 11/30, trocha poskocila, ale stale to nie je nic dramaticke.
buduci tyzden mam zdravotnicky prehusteny - idem do poradne, k obvodnej ukoncit PNku a este som sa objednala aj k ocnej. gynekolog si totiz mysli, ze aj ta by sa mala vyjadrit k cisarskemu. mam -5 dioptrie.
bety - nelka je velmi pekne meno. mne tu baby tvrdia, ze tiez cakame dievcatko, kedze sme si isti dievcenskym menom a pri chlapcenskom vahame. ale ako vravis, hlavne nech je babo zdrave. znie to strasne otrepane, ale je to asi najvacsia pravda na svete.
a tiez sa casto zadycham, ked rozpravam. moze to byt jednak tym, ze babo je uz vysoko, ale vraj aj ak je menej cervenych krviniek, ktore su zodpovedne za roznos kyslika po tele. co by teda na mna sedelo.
lilu - dovolili ti drzat malu este na sale? ako dlho si po cisarskom musela lezat? a kedy sa ti zacalo tvorit mlieko? dakujem za cenne rady. 😵

lilu18
22. jan 2009

potulka-ano,hned ako ju umyli a dali do perinky tak mi ju este na op. stole podali.Kedze som mala SC planovanu,hned ako prisli prve kontrakcie odviezli ma na salu,pripravili a pichli do chrbtice l. a tak som vsetko vnimala-o nic som neprisla.Muz zase sledoval ako umyvaju malu cez presklenedvere-ci okno. Este som bola cela od pasa dolu ochrnuta-cca do hod. a uz mi niesli malu na prve kojenie. Mliecko sa mi spustilo asi na druhy den rano-presne neviem.v nemocnici sa po SC lezi dlhsie ,ale len koli stehom.Hned ako ti ich vyberu a si ok odchadzas domov.Normalne si tam 3 dni po SC 5.

Ake to mate vybrate meno? prehliadla som to 🙂

drzkajte sa,papajte a oddychujte.

deina
22. jan 2009

Lilu, rodila si so spinalkou, ze? Znie to uzasne, ja som bola v narkoze, dost blbe... 😒

Bety, uz len 5 tyzdnov? 😵 😅 Jeej, parada.

Potulka, bude sa ti lepsie dychat, ked babo trosku poklesne - par tyzdnov pred porodom brusko poklesne. 😉 Len potom pre zmenu budes behat castejsie na wc.

helika81
22. jan 2009

Ahojte babenky...manzelik poslucha....zajtra idem na gyndu tak som zvedava ako to dopadne...držkajte sa

potulka
23. jan 2009

lilu, tvoj porod bol presne taky, ako si za idealnych podmienok predstavujem ten svoj - babatko sa samo vypyta von, mamina ho hned vidi, hned sa to skusa s kojenim (zatial mi kazda baba, co rodila sekciou, tvrdila, ze mliecko sa spusti az po nejakych 3-4 dnoch), ocino vsetko vidi... perfektne. takyto porod si objednavam. 😀 a este jedna otazka - v ktorej nemocnici si rodila? ja sa chystam na antolsku a doktor je spoluziak nasich z gympla, tak sa s nim hadam budem moc dohodnut na roznych drobnych ustupkoch, aj keby sa normalne nerobievali. mena mame taketo: pre dievcatko hanka a pre chlapca lavirujeme medzi tomasom a matejom. obe su pekne a obe su okolo terminu porodu, takze naozaj neviem, podla coho sa rozhodneme. muzovi sa trosicku viac paci matej a mne trosicku viac tomas. 🙂 a hoci mi tu baby hovoria, ze to bude hanka, cele nase okolie je az na par vynimiek presvedcene, ze cakame syna. o +/- 7 tyzdnov sa uvidi.
deina - ved ja si ani velmi nestazujem. fyzicky sa citim cele tehotenstvo vyborne - mozno prave preto, ze ho cele travim na PN. ani nepuchnem, ani vlasy mi nepadaju, plet mam dobru, ziadne krcove zily, zaha ma nepali, negrckala som a este aj artritida sa drzi v uzadi - no bola by som velmi narocna, keby som chcela viac. 🙂

lilu18
23. jan 2009

dobre ranko
Deini-ano,spinalkou a som spokojna i ked po SC sa trosku dlhsie telo dava dokopy-dalo sa vydrzat .Prave preto,ze babo by za normal. podmienok malo poklesnut dolu a mne nekleslo,som ledva lapala po dychu posledny mes.Merali mi panvu a dr.tvrdil,ze aj keby som bola uplne fit,tiez by som musela na SC .Uzka panva,bedraky postihnute RA- a tak dietata nemalo inu moznost ako stupat hore...a preco ti dali narkozu?museli na rychlo?

potulka-rodila som na Antolskej.Uplne bez znamosti,bez dohody s dr.-na rychlo,kto mal sluzbu ma bral 😀 A pocas tehu som mala este vacsiu leviu hrivu ako normalne 😀 tusim anio jeden vlas nevypadol cez tehot. ani opuchy ani tlak zyseny som nemala Zaha palila aj grckala som riadne ale dalo sa prezit.Neboj , ani sa nenazdas a budes mimco drzkat v rukach 🙂

zuzka88
23. jan 2009

Uz ste zdrave, baby???

Heli, daj vediet, co ti povedal tvoj gynekolog, som ozaj zvedava... kedy sa na to zasa date a tak...dufam, ze budes mat vsetko v poriadku..

A potulka s bety, urcite to budu baby!!! Ved aby medzi nas riadne zapadli, nie? A ak chalani, aspoň nám to tu oživia 🙂

a k tym reumatologom, nemate niektora taku tabulku alebo zoznam, co sa v krvy zistuje, a ake su normalne hodnoty? alebo keby sa vam niektorej, ktor a to viete, chcelo to sem hodit
no alebo aspoň odkaz, kde hladat 😅 Dakujeeeeeeeeem!

lilu18
23. jan 2009

http://www.edusan.sk/pacient/vysetrenia/tabulky...

pre netehu...je toho viac,vyberte si co potrebujete 🙂

helika81
23. jan 2009

babenky moje mam zlu spravu ale mozno aj dobru,ked ja uz sama neviem.co je vobec dobré...ten potrat mi sposobil virus Yersinia,ktory je podobny moru,ze je mu podobny,no tak som si riadne poplakala a teraz neviem co dalej...doki mi povedal,ze to mam prekonzultovat s mojim reumatologom 🙄 ach,kiez by som dala za zdrave baby...na gynde bola pani s cerstvym babatkom,tak mi prislo vsetko luto,viem clovek si to nema brat k srdcu ale ono to stale boli,a zvlast teraz ked som doma tak viac premyslam,aj sedimentaciu mam vysoku50/80...babenky co ste tehu drzkajte sa a ostatnym pekny vikend prajem...vasa Helika,ps:kto nam dokaze vratit zdravie?

helika81
23. jan 2009

este som zabudla je to infekcneho povodu,ze ak sa neda rychlo vyliecit,tak mam ist na infekcne..a myslite teraz tak aby nahodou nieco nedopadlo zle...ja uz nicomu nerozumiem,myslim babenky ze sa dostavam do fazy zlomu ☹