Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
12. feb 2009

caute..jakubleo je nastvanaaaa? 😕 na mna....to ma mrzi ,chceli sme dalsie fotky a ona miesto toho vymazala aj tu jednu jedinu...preco?😢 😢 😢

deina
12. feb 2009

Asi ste sa nepochopili.... 😖

lilu18
12. feb 2009

hm..idem si znova precitat ako som jej to napisala 😔

bety1
12. feb 2009

ahojte baby,pisem ako blazon a vsetko sa mi zmazalo. Takze bola som v poradni a 19.2.ma prijimaju a 20.2. mi malu vyberu.Uz sa bojim!!!ale tesim. Len este neviem ci mi to budu robit v celkovej alebo ciastocnej anesteze, mam sa este poradit s reumatologom a anesteziologom. No tak drzte mi palce, este sa pred porodom ozvem.caute

lilu18
12. feb 2009

ahoooj bety.Jasne ze drime vsetky palceky aj na nohach a neboj vsetko dobre dopadne.Takto naplanovane je to najlepsie.Az mozes ta spinalka je setrnejsia pre teba aj pre drobca.

deina
12. feb 2009

Bety, super, drzim palce. 😅 Neboj, bude to uzasne mat drobca v naruci.

potulka
12. feb 2009

bety, tak sa obe drzte! ja hlasujem za spinalku. no ale ked to ty mas uz takto za rohom, to znamena, ze ja za dvoma 🙂 stale mi to akosi nedochadza... a pritom je dnes 12., co v mojom pripade znamena, ze uz len presne 4 tyzdne. zrejme to vsak bude aj u mna skor. neviem sa dockat a zaroven si to vobec neviem predstavit.

zuzanabb
autor
12. feb 2009

jezisi baby, ved my mame rok od zalozenia tejto temy!!! preboha, ziadne sampanske, lupene ruzi a tak? 😀
ty brdo a to som len tak omylom klikla na prvu stranu namiesto poslednej a co nevidim 😵
Neviem rychlo aku mame statistiku uspesnosti, ale podla mna sme dobre... a najdolezitejsie je, ze sme sa stretli! Aspon teda tu na nete ked uz ta stretavka dako viazne 😉 😅

zienky, som rada, ze som vas nasla 😵 😵 😵

drakajte sa vsetky adeptky na porod, to ubehlo, boze, ani sa mi verit nechce, ze uz baby rodite 😉
...no a nam cakatelkam neostava nic ine, len byt trpezlive! Raz vyjde slniecko...

helika81
13. feb 2009

jaj keby slniecko svietilo kazdy den... 😀 bety1 a potulka vy sa len drzkajte,my sa tesime s vami...deina ak myslis Ba tak je to kusok 😀 lilu18 a vy sa ako držíte?ja pomaly,idem 17.2 k RA tak uvidim....potom napisem a mimochodoom krááááásneeeeho VALENTÍNA 🙂 😀 🙂 nech sa máme všetci radi 😲 😀 😝 😅 😕 😨 🤐 😵 🙂 ☹ 😠 😎 😖

lilu18
13. feb 2009

tiez prajem krasneho valentina a lubkajte sa tak aj po cely rok 😀 tiez gratulujem k rociku nasej temy a tebe zuzi zakladatelke tiez 🙂

helika dik za opytanie,celkom dobre az na to ze som nevyspata na 100 rokov a tiez by som prijala letne slniecko radsej ako toto uprsane usnezene pochmurne pocasie 😎

helika81
13. feb 2009

Zuzka nebyt teba nemame nic...aspon mame nadej 😀 😀 😀 si náš anielik 😵

lilu18
13. feb 2009

tiez prajem krasneho valentina-milujte sa a mnozte sa-to nie len na valentina ale po cely rok 😀

deina
13. feb 2009

Milujte sa, mnozste sa - to je mile. 😅 😵

Vinko som si dala, tak este tie lupene porozhadzovat... 😀

Uz asi dva tyzdne ma pobolieva clenok, nic vazne, ale uz mi to pride podozrive - toto asi nebude SjS, rozmyslam, ci som si ho nejako nenatiahla, nemam ale tusenia, kde... No a krpaty dnes prisiel na to, naco sluzi slamka. Kupila som mu flasku so slamkou, aby som mu nemusela furt avent poharik pridrzat, nech sa pekne osamostatnuje a vcera ho len zuzlal (strasne sa mu potesil, ze jej, nova hracka), dnes zistil, ze sa z toho pije. 😀 Tak zlupol vsetok dzus, co som tam naliala - smola je, ze bol cely od toho, ale snad sa nauci aj sposobnejsie pit.

zuzanabb
autor
16. feb 2009

ahojte zienky, ako ste slavili Valentina? My nijako, lebo sme boli cely den od piatej rana do neskoreho vecera na ceste do Nemecka a naspat 😅 ...a dokonca som nestihla chlapovi ani nic kupit... ale snazila som sa zaposobit, ze ja som pre neho ten najvacsi darcek 😀

babulky brala ste niektora arthrostop? Lebo som si to dnes kupila a idem skusit, ci to dako na tie moje klby nezaposobi, lebo uz som rozbita nacisto. Vsetko ma boli, prsty na rukach a nohach spuchnute a bolestive, ledva chodim a poriadne si uz nemam co obut, lakte ma bolia tiez a bojim sa, ze ma reumatologicka zase nastavi na liecbu methotrexatom ked sa tam dotrepem v marci. Beriem 10 mg denne prednisonu a 2 x denne aflamil.

deina tvoj maly je uzasny 😵 kolko malo staci dietatu k stastiu co? 😀
heli merias bazalku ci sa sa este na to nedala?
ako nase rodicky? 😉 nic nove?

potulka
17. feb 2009

ja este drzim pokope, ktovie ako bety. v nedelu idem do poradne, som zvedava, co sa dozviem.
zuzka, s arthrostopom nemam ziadne skusenosti. a to je volnopredajny liek? skus sa reumatolozky spytat na celebrex, uz som ho tu niekolkokrat vychvalovala. 🙂

bety1
17. feb 2009

caute baby, no dnes som tu na vysledkoch predoperacneho, vsetko relativne ok, stvrtok idem na prijem a piatok mi snad malu vyberu. Zacinam sa poriadne bat,hlavne ci bude vsetko v poriadku a ci bude mala ok. Stvrtok este idem na konzultaciu k anesteziologovi,ale zatial sa reumatolog a gynekolog priklanaju k celkoven narkoze, tak uvidime.Ale hlavne nech je mala zdrava!!!!!Snad sa este vo stvrtok ozvem pred operaciou a ked nie drzte palce,hned ako budem schopna dam vam vediet. 🙂 🙂 🙂 ☹ 🙂

potulka
18. feb 2009

bety, to je napinave!!! vies si predstavit, ze o dva dni budes mamina? velmi drzim palce, nech vsetko dopadne na jednotku a nech ste obe v poriadku. 😵

lilu18
18. feb 2009

bety-drz sa.Aj ostatne 🙂

helika81
18. feb 2009

Zuzkabb....bazalku este neberiem,lebo som este nedostala 😀 Bety1 neboj drzkaj sa nam a co najskor sa ozvi 🙂 no a cosi o mne:bola som u tej reumatologicky,hodku som s nou pokecala,velmi mila a je vidiet ze je to zena,o vsetkom sme sa porozpravali,opacila 😀 mi vsetky klbiky,rtg spravila,aj Piestany navstivim,hura,a nasadila mi aflamil a penclen ako 2mesacnu kuru,kym nepridem na kontrolu a dovtedy aj marodim....takze ak mi bude fajn,mozme robit babatko 😝 to sa zase zapotime 😎 tak som sa podakovala a uistila ma ze vsetko bude ok....tak uvidime,aspon si oddychnem domka 😅

zuzanabb
autor
19. feb 2009

bety!!!! zena!!! drzkaj sa!!! sme s tebou 😵 😵 😵

heli, aflamil beriem aj ja ale penclen nepoznam, skusim si ho dat do googla, ze co to povie 😉 ...aj mne by sa asi zislo marodit, lebo som hrozne rozbita a uz mam problem aj s oskrabanim zemiakov 😉 a chodim ako žofre de pejrak (neviem ako sa to pise) z Angeliky 😅

zelam vela peknych zazitkov pri poteni pri robeni babatka 😀 ...a super, ze sa to niekde pohlo, urcite si mala z toho dobry pocit, ze sa nieco riesi a mozno coskoro budes zase 2v1 😵

helika81
19. feb 2009

juj 2v1 super pocit ale treba sa dať najprv do kopy 😀 moja ten penclen sú antibiotika vo forme penicilinu 😀

renik28
19. feb 2009

ahojte dievcata, dlho sledujem tuto temu, no az teraz prispejem, cim viac nazorov a skusenosti tym lepsie .....chronicku artritidu mam 20 rokov,od dietata, postihnutie kompletne do posledneho klbu....moj stav je momentalne stabilizovany a pred 2 mesiacmi som dobrala methotrexat a aflamil beriem len podla potreby... o mesiac idem na kontrolu uvidime ake bude CRP, lebo by sme chceli s manzelom zacat pracovat na babatku, ale uz teraz sa bojim co bude...teraz pracujem na "ociste" tela,aby sa trochu prebralo po tolkych liekoch....myslite ze by som si mala dat urobit nejake specialne testy u gynekologa alebo reumatologa? bojim sa ze hrozia nejake nasledky z dovodu uzivania liekov, lebo ked som bola naposledy u gynekologa tak sa zhrozil,ze methotrexat, ci viem ake su to tazke lieky? no niekedy na vyber nemame, bud by som trpela alebo som podstupila liecbu .....

jakubleo
20. feb 2009

Ahojte, vsetky vas srdecne zdravim a dovolujem si vas oslovit v case podavaní danovych priznani o 2% z dane prijmu pre deti a mladych s reuamtickym ochorenim. Velmi pekne dakujem, tlaciva najdete www.mojareuma.sk

potulka
20. feb 2009

renik, jasne ze je MTX tazky liek, vsak sa pocas jeho uzivania ani nemoze otehotniet. ale ked sa vysadi a telo sa par mesiacov ocisti, je to OK. asi tvoj gynekolog este nemal takuto pacientku, tak sa zlakol. 🙂

helika81
20. feb 2009

Renik28 vitaj medzi nami 😀 gynekolog sa velmi zlakol ale mal pravdu metotrxat su tazke lieky..nic neboj ked sa ti telo ocisti tak budesvediet kedy to pride 😀 len treba pevne nervy 🙂 ale ty to zvladnes ako nas apotulka a bety 🙄 😅 😵

helika81
20. feb 2009

kedze som pri bety...dnes by mala rodit,nie? 😀 😝 😀

renik28
20. feb 2009

ani si nemyslim ze sa zlakol, skor mi asi chcel zdoraznit ze,treba vopred mysliet na tehotenstvo, no ved uvidime, tiez si nemyslim ze sa nam to s manzelom podari na prvy krat 😀

lilu18
21. feb 2009

ahojte,vitam nove tvare 🙂 ...helika presne na to som myslela,ze bety rodi al.to uz ma za sebou-dufam ze stastne 😎

pre vylepsenie naladicky kuk na nasu bambulku 🙂

http://www.prettybaby.cz/main.html?photo=6691

zuzanabb
autor
21. feb 2009

jeeeeeeeej lilu 😵 dala som vasej malej 10 bobov 😵 😵 😵 je kraaaaasna

boze ktovie ako bety

renik vitaj, neboj, nemusis sa bat, vela zien co brali methotrexat maju zdrave babo. Ide len o to aby si sa po nom dostatocne dlho vycistila a bude vsetko OK.
Mne raz jeden lekarnik u nas v BB tak dojal, ze som z neho nemohla. Debil, tak prisla som tam vtedy s receptom na methotrexat a prednison a on mi zacal robit prednasku ci som si vedoma, co su to za lieky a ake to ma nasledky a co mi to robi s telom. Ze kde skoncim za par rokov a presne co mi to robi s kazdym organom a podobne. Tak som na neho hladela a nechapala a uvazovala ci mu jednu nestrelim! Tak som sa s nim asi 20 minut hadala, ze tie lieky neberiem preto, lebo mi chutia a robi mi to radost alebo z nudy, ale preto, ze asi musim nie? A on stale o tom svojom, ze mi uz bolo do placu, priatel ten otvaral usta a nechapal snad viac ako ja 😀 ... neviem ci lekarnik neuspel v skole ked sa ucil za doktora alebo co, ale bol mudry bohaca ako radio. Ja chapem, ze mal pravdu, ale mohol by si to nechat pre seba, alebo to povedat inou formou, lebo kazda vieme, ze to co jeme je svinstvo a uz same sa kvoli tomu trapime a najradsej by sme nebrali nic a potom clovek stretne takeho chuja a cau... ego v riti 😀

lilu18
22. feb 2009

zuzi diky za hlasy 🙂

z toho lekarnika si nic nerob,mozno sa chcel pred tebou splhnut,ze aky je on mudry 😎 a musis mysliet na to ze mi RA-cky si musime zvolit mensie zlo.Co je u nas brat lieky lebo bez liekov by to nebol zivot ale zivorenie. A vecne nemozes tak tazke lieky brat,casom vysadia,vymenia.

Drzkajte sa 🙂