Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
22. feb 2009

cau lilu ja sa uz teraz na tom lekarnikovi smejem, to bolo aj tak pred rokom a teraz uz neberiem ten methotrexat. To len pre renik28, nech si nerobi z tych reci tazku hlavu. Ze aj nam sa stava, ze niektori reaguju dost nevhodne a potom to cloveka na chvilu zmiatne 😉 😀

zuzka88
23. feb 2009

Ahojte!

Zuzi, tak to bol riadny ehm... tiež by som ho poslala do prdele!

Vítam Reni, aj ja som brala methotrexat a vôbec sa nemusíš báť, ja som otehotnela v poho a aj bábo bolo zdravé!

Jakubleo, ja som nevidela žiadnu fotku,nejak som tu dlho nebola, hoď do albumu!

zuzka88
23. feb 2009

No, aby som sa dostala ku mne... Bola som u reumatológa a deň na to u homeopatky...

Reumatológovi som povedala, že už 2 týždne som bez liekov a spolu sme zhodnotili ža ak sa stav nezhoršuje, nemusím ich brať, že počkáme čo povie homeopatka (mimochodom jeho spolužiačka z VŠ ale to on ešte nevie 🙂 ) no a že keby sa mi prihoršilo, tak si prednison jednoducho nasadím
Aj sa mi prihoršilo tak som si dala 4 dni 10 mga teraz už len 5 ale asi zasa skúsim úplne bez
Výsledky som mala v norme, aspoň podľa toho čo vravela a neboli nijako zmenené odkedy som bola bez liekov takže asi fajn, nie?

U homeoptaky som bola asi 2 hodiny, takže som prešla prvým "kolom" kde sme viacmenej rozoberali moju genézu, mamine tehotenstvo, pôrod, detské choroby, detstvo, súčasné choroby až po reumu
Ďalšie kolo bude vraj osobný život, radosti, starosti, práca .....
No po prvom sedení som dostala liek na smútok, a zajtra si idem pre liek už ako taký, ušitý na mieru, ktroý naštartuje dlhý proces regenerácie...
Prognóza? Snaha o mimi tak za pol roka ☹
Ale aj to je cieľ, lepšie ako keby ma niekto vodil za nos a ešte nie teraz, a ešte nie a potom, a neskôr.... Tak sa idem teraz sústrediť aby sme sa do toho koncom roka mohli pustiť 😉 😀 😀 😀

zuzka88
23. feb 2009

A ešte vám napíšem, keď odíde šéf 😀

zuzka88
23. feb 2009

Lilu, aj ja už som hlasovala!!! jasné že 10!!! Kamoška má takúto foto zasa na lovela baby ale je to také nejaké pochybné lebo šak to ti hlasujú aj cudzí ľudia? lebo tam je taký rozdiel medzi tými fotkami, že to nemôže nikto mať toľko známych...

Potulka, Bety, tak ako vy dve? Malá bab už je asi na svete, že? -dňová, jéééééj! Aj ja už chcem! Keď si predstavím, že za 2 týždne som aj aj mala termín, až mi tak srdce stisne 😢

Zuzka BB, ako sa ti? čo tá bazálka? ja sa trápim, testujem ale ovulka nechodí... tak si užívame spáľňové radosti bez obmedzenia 😅 No ak niekde robím chybu, tak zachvíľu je 2v1 aj u nás 🙂

Čo máte nového, dievčence? Ja som tu dlho nebola, je toho v robote dosť a už sa mi potom nechce púšťat PC doma, okrem toho opravujem pivnice takže mám všade bordel a chodím domov na druhú šichtu, ale šak to asi poznáte všetky, že?
A potom sme boli lyžovať v tatrách, katastrofa tie služby, ľudia, ceny aj svahy, ešteže je to Rakúsko tak blízko

Ale už ste mi chýbali!!!!!!!!!!!!!!! TAk píšte píšte nech som zasa v obraze!!!! Ja už som popísala až až 😀

PEKNÝ DEŇ

zuzanabb
autor
23. feb 2009

ahoj zuzka 🙂
neviem do kedy budem v kancli sama, tak rychlo pisem 😉

mne prave konci menzes, takze zacinam novy cyklus. Tri mesiace som brala duphaston, ze na upravu cyklu, co sa aj stalo, lebo konecne mam 27-28 dnovy. Doktorka povedala, ze ak sa nam nepodari otehotniet - teda mne, lebo chlap by sice na to brucho uz aj mal 😅 ... tak nas posle do CAR-u Helios do Martina. Takze tam asi zbehnem zajtra, ze sa nam teda nezadarilo a nech nas vysle na vysetrenia nech sa to nejako uz pohne. Neviem ako dlho tam trva kym cloveka objednaju... Bazalku meriam, celkom ma to bavi, aspon viem, kedy pride mrcha uz dva dni dopredu. Skusala som tento posledny mesiac aj ovu testy, ale ani na jednom som nemala rovnake dve ciarky, tak neviem ci som len nevystihla spravnu dobu, alebo mam malo dacoho, alebo vobec neprebehla ovulka aj ked na grafe mi to ovulku vyznacilo kvoli teplotam... lebo zenska ma podozrenie, ze mi mozno vobec nedozrievaju vajka... ved uvidime co s nami porobia v tom Heliose.

ta homeopaticka bol asi dobry napad co? asi by som aj ja mala nieco take vyhladat... potom nas informuj ako tie lieky zaberaju...
tak som na teba myslela, ze to musi byt tazke v tomto obdobi ked vies, ze si mala o chvilu rodit 😢 ...ale neboj, svojho anjelika sa doskas coskoro! 😵

zuzka88
23. feb 2009

Ahoj Zuzi, ďakujem! Priznávam, není to vôbec ľahké, myslím na to stále len o tom nehovorím, nech neotravujem okolie... Strašne som rada, že robím a že mám denne 100 vecí, že proste nemám čas sa ľutovať. A hlavne nie som nikdy sama, drahý je poslednou dobou doma takže si ozaj nemám kedy poplakať a to je dobre, inak by som bečala furt 😅

Tej homeopatke sa ozaj teším, hlavne preto, že to nie je len šarlatánka, ale ozaj je MUDr. a spolupracuje už dlho s mojím gynekológom. A teraz ešte vysvitlo, že pozná mojho reumatológa, tekže sa ho hneď pri prvej úríležitosti opýtam... Keď som sa ho pýtala na názor na homeopatiu, vôbec nemal zamietavý prístup, hneď povedal, že homeopatia áno, iba treba poznať tú hranicu, kde už ozaj treba aj viac ako len "bylinky"
A okrem toho homeopatiká nijako neovplyvňujú lieky, iba pár druhov antibiotík a steroidov, no vtedy sa len upravuje dávka...
Tabletka na smútok nepomohla - zatiaľ, ale verím, že tetno ďalší liek už bude mať nejaké výsledky. Sranda je že sú na jedno užitie. proste idem, kúpim (cca 2€ celé balenie), vezmem 5 cukríčkov a hotovo 🙂
Za mesiac idem na EAV - elektroakupunktúra a z tej bude zasa vedieť niečo nové a potom začnem tú diétu na vhodné potraviny
A ešte nieč, síce som si za ten čas zaplatila ale teta sa venovala iba mne, počúvala, zapisovala, nedvíhala telefóny a bude určite aj mojou bútľavou vŕbou, taký domáci psychológ...čo tiež nie je na škodu, mať niekoho nestrann=ho na posťažovanie 🙂
Vrele odporúčam všetkým!!!!

zuzka88
23. feb 2009

http://www.fertilityfriend.com/home/zuska

toľko ešte k mojej BT, testy negatívne, teplota premenlivá oblačná 🙂

zuzka88
23. feb 2009

Jaj, a som zabudla...určite choď hneď pozisťovať čo treba nech nestrácate čas... ja mám tiež podozrenie, že žiadne vajka nie sú lebo mne to ani graf nevyznačuje.... ale zatiaľ neriešim... začnem tak v máji, zatiaľ sa tvárim, že telo si to samo reguluje a regeneruje po Anjelikovi

zuzanabb
autor
23. feb 2009

ty brdo, tak to gratulujem, ze si nasla taku dobru doktorku, butlavu vrbu a homeopaticku v jednom 😵 v akom meste robi? ze by som sa k nej objednala aj ja 😉
Inak na EAV som bola aj ja ale asi pred 10 rokmi v Kysuckom Novom meste a bola to sranda... len ten doktor mi povedal, ze na RA mi odporuci normalnu liecbu, lebo homeopatika su na to prikratke.... ale vraj mi tymi specialne namiesanymi likemi odstranil vred v zaludku o ktorom som netusila ze ho mam 😅
A aku dietu ti predpisali? To je dieta specialne vypracovana pre teba? Ci to je vhodne aj pre nas ostatne RA?
Tabletka na smutok mozno zaberie neskor 😵 ...neboj, treba to brat pozitivne, lebo mozno by si sa bez nej citila horsie 😵 Dobre ze sa zamestnavas vsetkym moznym.
Moja reumatologicka zasadne odmieta alternativnu medicinu...sa mi raz vysmiala ked som jej povedala, co mi odporucil homeopat. Takze to mozem riesit len poza jej chrbat, co ma mrzi.

zuzanabb
autor
23. feb 2009

zuzanka podla grafov to vyzera, ze mas onovulacne cykli, takze tiez vajko nedozrieva ale u teba je to asi tym, co sa stalo a telo si dava pauzu.... ak sa to nezmeni, tak budes musiet k zenskej nech sa na to mrkne, lebo bez ovulacie dalsia fazulka nebude 😉 ...ale este mas cas, treba sa dat dokopy celkovo a potom to mozno pride samo. Ale ta tvoja posledna nizka teplota je zaujimava, to zvykne byt pred ovulaciou 😵 takze bacha! 😀

a k tej zenskej zbehnem, nech mi vypise papiere a urobime si vylet do Martina 😵 🙂

zuzanabb
autor
23. feb 2009

onovulacne = anovulacne 🙂 zase pisem rychlo a potom hovadiny

zuzka88
23. feb 2009

Dietu este nemam, lebo je EAV vseobecne, na urcenie neviemcoho a potom este EAV taka nejake, co by som sla do KE, a z toho ti povie ten Dr. ze ktore potraviny su pre teba vhodne a ktore naopak nevhodne, takze je to pre kazdeho individualne... Ked mi povie, ze masko e-e tak neviem co urobim 😀 ale zaujimalo by ma to, lebo si myslim, ze jem pomerne zdravo a mozno mi napr. niektore druhy zeleniny alebo syru nerobia dobre...sak clovek teraz uz nevie, co vlastne ma alebo nema jest
A doktorka je tu v BA, ale k nej sa chodi ozaj len z casu na cas, teraz si idem pre liek, lebo sa neda kupit a potom az za mesiac na kontrolu... A mozno by mala poradit niekoho tam u vas v okoli

No ta teplota vyzera vseliako tak urobim test poobede, som zvedava... Kazdy den testovat, ide riadne do penez
Som sa vcera smiala s drahym, ze este ten krpec neni ani na svete a ze stoji tolke prachy mesacne! Ze ked sa narodi tak mu urobime fakturu a bude ju musiet odpracovat 😀 😀 😀 inak bude mat zaracha...

lilu18
23. feb 2009

zuzi obreee,ze zaracha...tak to asi dozivotne 😀

inak ti gratulujem ze ti sadla dr. to je dolezite 🙂

diky za hlasiky 🙂 drzte sa myslim na vas 🙂

helika81
24. feb 2009

lilu18 aj ja som ti prispela,mala je kocka...ja mam znameho na fotky tak sem tam hodim aj ja foto,ale az ako rodinka 😀 babenky ste bohate popisali...zuzka88 mas to pestre ako ja ale s tym,ze som na PN a vobec nemyslim na to co sa nam stalo,skor mam ciel, ved vies aky,a za 2 mesiace uvidime ale som nesmierne rada,ze sa ti to pohlo a mas nedej a uz to je uspech 😉 😉 😉 zuzkabb mne skonicl ms ale teplotu si meriam len som sa nedostala ku grafu do konca,chce to cas na citanie a sa mi nechce tolko citat 😀 😀 uvidime ci budem mat aj ja akusi ovulku,ale ms cyklus mi chodi pravidelne ako predtym...pocas nasej choroby zazijeme vselico,a je to jedno ci je to MUDR alebo MGR?vsak?my sme aj tak skusenejsie a na nas nik nema 😀 😝 😀 babenky museli porodit lebo sa neozyvaju...zuzka88 nesmut pride cas a budeme lietat okolo babatiek 😀 tesim aj ja...moja kamoska ma tiez taraz termin a este sa mi neozvala...je to krááááááásny pocit,ze sa rodia deticky 😀 pekny den vam prajem

zuzka88
24. feb 2009

Caute baby, ste tu niektorá?
Ako sa máte? AJ u vás je stále taká kalamita?

helika81
24. feb 2009

ahoj moja som tu ja....kalamita?ako v perinbabke stale sneziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

helika81
24. feb 2009

a mimochodom kamoska ma dievcatko....juj aka je krasna 😀 plakala som,lebo ma video z porodu

zuzka88
24. feb 2009

čau heli, ešte PN? ja som v robote ale dnes sa mi nič nechce... bola som si pre liek u homeopatky a na RTG krčnej chrbtice, tak som zvedavá...
ako sa máš? Kĺby poslúchajú?

potulka
24. feb 2009

aaale coby sme porodili, aspon teda ja som tu, 2v1. 🙂 bola som v poradni, babo ma 3,3 kila, hlavicku skoro 10 centimetrovu, placenta pomaly dozrieva, teraz je v stadiu II (myslim, ze su tri). v piatok idem na odbery a potom sa dr. uz chce rozpravat o termine prijatia do porodnice. 😕

lilu18
24. feb 2009

potulinka-eeeste si tu. Maly nevie citat aky je v kalendari datum 😀 Neboj-co ma prist pride aj ked pojdes do nemocky nevadi,postaraju sa o teba aj o maleho.Tam kontroluju ozvi 3x denne

zuzka88
24. feb 2009

potulka! ešte ho nemáš? tak držím place! kam ideš rodiť?

lilu, koľko krát sa dá hlasovať?

lilu18
24. feb 2009

zuzi z jedneho pc 1x,ale da sa zmenit uzivatela al.az mas viac uzivatelov tak mozes dat hlasy od kazdeho,al. ale to neviem ako robia-mazu historiu 😎

su tam podvody na kt.nedosiahneme 😒

a ako sa mas? je otrasne pocasie tu snezi aj prsi razom 🙄

zuzka88
24. feb 2009

škoda, hlasovala by som vám každý deň 😉
tu u nás, toť len krížom cez diaľnicu (PK) už nesneží, počkaj, kuknem z okna....nesneží
konečne, dnes som sa skoro nevyštverala do kopca k domu

mne je dnes nejako smutno a ešte som k tmou ostala sama, drahý odišiel nečakane na východ... tak si tu chodím po internete

ale konečne som našla to, čo som spomínala, že ako lieky ovplyvňujú ovulku, takže šup sem s tým:

http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

dávam do pozornosti hlavne kortikosteroidy

ja som vedela, že som to niekde mala a som to našla, teším sa 🙂

kacenkka
24. feb 2009

ahojte,
konecne som našla forum kde by som mohla dostať nejakú odpoveď alebo podobnú skúsenoť, mam 22rokov, už od 10rokov mam reumatoidnú artritídu,posledné 4roky beriem Prednison, Methotrexát,Sandimmun neoral a Napsyn. Chcela by som vediet či je aj pri takejto liečbe možné mať babo, a aké su riziká, čo to obnáša. A ešte otázka akú antikoncepciu ste brali predtým ked ste ešte neplanovali babo.

lilu18
25. feb 2009

kacenka--------NIE! najprv musis tieto tvoje lieky vysadit,neriskuj 🤐 porad sa s reumatologom.Mozes oteh. pri minim.davke prednisonu ale to je vsetko co by si asi mohla brat.

daadulka
25. feb 2009

ahojte, ked som nasla tuto stranku, az ma zamrazilo...........ked mi diagnostikovali raynaudov syndrom a nasledne sharpov, co bolo zhruba pred 6-timi rokmi, hned som skocila k netu a zacala sondovat, len po tom, co som nenasla nic, co by mi akymkolvek sposobom pomohlo, hlavne po psychickej stranke, tak som to vzdala a uz som na net hladat info a ludi, ktori by mali rovnake problemy, ako ja, radsej nechodila, aby som sa nerozculila zbytocne, ze neviem najst ziadne schopne a uzitocne info.........vyznie to asi hlupo, ale som rada, ze nie som sama, kto sa trapi niecim, co by z mojho pohladu malo byt trapenim staroby a nie mladosti, vsetkym vam drzim palce, nech je dobre a nech sme stastne 😉

lilu18
25. feb 2009

daadulka-vitaj..nie si sama 🙂 sme tuuuuu a pytaj sa ,stazuj sa raduj sa s nami 😵

daadulka
25. feb 2009

lilu18 ty si ale rychla 🙂 , dakujem za privitanie, stazovat sa nebudem, tesit s vami aaaaano, myslim, ze stazovanie a trapenie je sice sucastou nasho zivota, ale prilis vela frflania nerobi dobre nikomu, tak pridavam 🙂 na dnesny den

zuzka88
25. feb 2009

Kacenka, Lilu má pravdu, v žiadnom prípade, minimálne s methotrexatom určite nie!!!!! Je to aj v príbalovom letáku... Ak ti ostane už iba prednison, tak môžeš, ale treba zachovať tú dobu od posledného užitia na prečistenie, Methotrexat píše 8 týždňov - minimálne

Ja som užívala Lindinette, asi 3 roky vkuse, inak aj na doporučenie od reumatológa práve preto, aby som náhodou počas liečby methotrexatom neotehotnela. Tú som vysadila asi 1-2 mesiace pred snažením