Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
25. feb 2009

kacenka presne ako baby hovoria - pre methotrexate nesmies, neviem ako je to s tym sandimmum neoral ale asi tiez tak isto. Mne dokonca nakazali az 4-6 mesiacov cistenie po vysedeni methotrexatu pred planovanim tehu. A nechali mi len prednison a aflamil. Vraj aj sulfasalazin sa moze, ale pre istotu som ho vysadila tiez.

ja som brala naposledy HAK yadine, presne ako zuzka88 kvoli tomu, ze pri methotrexate nesmies otehotniet a vyhrazala sa mi reumatologicka, ze by ma v pripade otehotnenia musela poslat na potrat. Tak som to nechcela riskovat a vysadila som ju 3-4 mesiace po vysadeni methotrexatu.

zuzanabb
autor
25. feb 2009

zuzka88 rano som si zapla PC, kukla na grafy na anymedia a co nevidim, ktoze je to pod mojim menom 😉 😵
super, takto budem mat prehlad ako sa vam dari 😀
a inak diky za ten clanok a vplyvu liekov na ovulku, aspon nemusim stresovat ak sa posunie a uz viem, preco som mala rozhadzany cyklus. Preco ides na RTG krcnej? Mas s nou problemy?
Tiez som sa dobre pobavila na vasej planovanej fakture pre mimino 😀 😀 😀 ...som zvedava ako si to chudiatko odpracuje 😀

potulka
25. feb 2009

ahojte, trvalky a vitajte, nove kvetinky 🙂
kacenka, myslim, ze lilu a zuzka uz dostatocne dorazne dali najavo, ze lieky, ktore beries, hlavne MTX, su nezlucitelne s tehotenstvom. ak je tvoj zdravotny stav stabilizovany, da sa postupne od liekov upustat, pripadne ich nahradit inymi, setrnejsimi, ktore tehotenstvo neovplyvnuju (resp. neovplyvnuju ich az tak velmi). ale to sa musis poradit so svojim reumatologom.
ja som tiez uzivala pred otehotenim antikoncepciu, konkretne femoden, ak sa nemylim, dobrych 7 rokov. vysadila som ho zaroven s ukoncenim uzivania methotrexatu, ale z dovodu, ze som sa v tom case liecila z chlamydii. mali sme s muzom zakazany styk, preto som sa nechcela zbytocne napchavat chemiou 😉
zuzkaBB, co to povedala tvoja gynekolozka o HAK pocas brania MTX? ze je lepsie, ked su "uspate", aspon ich MTX neposkodzuje...? cosi take to bolo.

dievcence, dakujem za podporu. zajtra koncim 38. tt, takze uz moze malicke prist, kedy sa mu zachce. len dnes este nie, bo muz je na sluzobke v KE. 😉 rodit budem na antolskej v BA.

zuzanabb
autor
25. feb 2009

heli, to je uspech ze merias... ale mna by nebavilo merat, keby som si to nenahadzovala do grafu... mne sa prave ten graf paci 😀 a to ako mi to ukazuje ovulku a ine hovadiny 😅
Neboj, raz si to docitas... inak ja viem asi 4 slova po anglicky a o trochu viac po nemecky, takze som uplne stratena na tych strankach o merani, ale ono tam toho vela nemusis rozumiet aby si pochopila co kde zapisujes a co to od teba chce.
A co vlastne robis cele dni ked si na PN?

zuzka88
25. feb 2009

Presne.. a ešte som ti chcela poradiť, aby si povedala jednoducho reumatológovi, že chcete bábo a že čo s tým urobí
Ak to nebude chcieť riešiť, hľadaj iného!!!

zuzanabb
autor
25. feb 2009

jezisi potulka, drz sa, dnes nerob narocne pohyby 😅 vyloz si nohy, zapni telku a oddychuj... uzivaj si ten pocit, lebo potom uz takto lenosit nebudes moct dlho 😀 😉

moja gynekolozka vtedy povedala, ze je lepsie vajecniky uspat (vdaka HAK) a potom prebrat k zivotu ako s prepacenim dojebat (tak dako to povedala 😀 ) a potom opravovat... alebo tak priblizne to povedala, uz si to presne nepamatam. Ale mas super pamat potulka, ze si pamatas komu co kto kedy povedal.... 😀
Takze si vyvratila mytus, ze tehotenstvo udiera na hlavu 😉 😵 😀 😅

zuzka88
25. feb 2009

Baby, dnes ste sa ako rozpisali...
zuzi, super, uz som tam? som nevedela, ze ako na to.... musim kuknut aj ja 🙂 Na RTG som bola, lebo mi hrozne trpnu ruky tak pre overenie, ci nemam nejaku deformaciu alebo vyrastok...
no som zvedava, ci konecne tento mesiac bude ovulka, zacina mi to byt podozrive....
ja po anglicky viem mozno aj 100 slov ale mi trvalo, kym som FF riadne nastudovala... teraz uz si myslim, ze mi to celkom ide tak keby ste potrebovali nieco poradit, skuste sa spyta 😅
K tej fakture... sak si to len zratajte, baby! napr. ja platim: novy gynekolog 50 € navsteva, babyplan 4€, ovulacne testy 30 €, homeopatka 35 € navsteva, laktobacile 15 €,.... len to už je cca 100 € mesačne!!!! A to ešte nechodím na žiadne špeci veci ako IVF alebo take nieco... A ked budeme konecne tehotne? To len budu stovecky lietat!!!! 😀 😀 😀 😀 😀 Za to budu musiet byt tie nase deturence ako lusk! Poslusne a krasne a hlavne NASE!

daadulka
25. feb 2009

baby, ja ked citam, co vsetko ste popisali, hm, poviem to rovno, ja som sa vzdala myslienky na dieta, ked som videla reakciu svojho gynekologa, ten na mna vyvalil oci, co ja so svojou diagnozou planujem......mi dal studenu sprchu, nahodne som bola u zastupujuceho reumatologa a jeho reakcia bola tiez jednozancna, sa tvaril, ze je odo mna nezodpovedne vobec mysliet do buducna na potomstvo......no a teraz si mam vybrat

zuzka88
25. feb 2009

Dadulka, tak s tymto by som sa nikdy nezmierila!!!!!!!!!!
Ja som po mojej prvej navsteve reumatologa odchadzala s placom a prerevala som este tyzden, myslela som, ze nebudem mat nikdy deti... usudila som to z vety: Mam aj jednu pacientku ako vy, a ta ma aj dieta....
No potom som si zistovla vecia pochopila som, ze som si to iba zle vysvetlila... Myslel tym, aj reumaticky mozu mat zdrave deti, len to nejde tak lahko ako u zdravych zied 😉
Tak hlavu hore! Babatka sa urcite nevzdavaj, lekari dens vedia robit zazrkay, ked chcu!!

dahra
25. feb 2009

Ahojte,
trosku sa pripojim aj ja, kedze mi ako 7-rocnej diagnostikovali "juvenilnu reumatoidnu polyartritidu". Pchali do mna mnozstvo liekov cele detstvo, brala som aj metotrexat ako 17-18rocna. Nepamatam vsak presne, ale cosi po 20tke mi vysadili lieky na skúšku. A lieky neberiem doteraz (mam 31). V podstate nie je to vzdy bez problemov. Sem-tam zasarapati zapal. Riesi sa to injekciami alebo nasadenim liecby. Posledne cca pred tromi-styrmi rokmi som brala plaguenil (asi 3 mesiace). Dobrala som balenie a nesla si dat predpisat dalsie. v 2007 som sa vydala a prestahovala. Zatial raz som bola u noveho reumatologa, povedal mi polozartom "tak to potom ani reumu nemate, ked ste bez liekov". Povedala som mu, ze sa snazime o baby, tak mi predpisal Caltrate (mam slabsiu osteoporozu).

Takze, kym ma nic neboli o reume ani neviem. Zhodou okolnosti poznam pani (50rocnu), ma dve deti a tiez ma reumu od detstva. Reumatolog mi povedal, ze ta "detska" sa zvykne casom ustalit. Takze asi je to aj moj pripad.
Nezavidim vam, co prezivate, vsak tiez som si uzila, hoci urcite nie v takej miere.

Mam vsak aj iny problem. Endometriozu mi diagnostikovali teraz v januari po tom, co mi vyoperovali cystu aj s jednym vajecnikom a vajcovodom. Mala by som sa "liecit" hormonalnymi injekciami, ale sposobuju tazke zapaly klbov a ja nechcem riskovat ze si rozhadzem klby. Zacali se navstevovat CAR, tak uvidim, ako to dopadne. Sice teraz riskujem, ze pridem aj o druhy vajecnik. Uz aj v nom mi totiz zacala rast nova cysta. Lekar vravel, ze nemame vela casu. Nuz...uvidime.

zuzka88
25. feb 2009

Dahra, vitaj! Tak to ma ozaj mrzi ze k tomu vsetkemu mas este aj taketo problemy ☹ Budme ti urcite drzat palce, nech sa vam podari mimi a nech si fit..
Ja by som asi hladal pomoc v piestanoch, tam su fakt odobrnici...a co sa tyka tej hormonalnej liecby, asi bude jednoduchsie si rozhadzat a potom zasa ustalit klby, ako mat babo bez vajecnikov.. (teda ak som to spravne pochopila)

deina
25. feb 2009

Dahra, drzim place, nech sa dari a nech ti v CAR pomozu. 😉

Som sa dlhsie neozvala, lebo sme boli dovolenkovat (kuk sem: http://www.facebook.com/album.php?aid=18085&id=...) a uz aj letim za malym, lebo tu niecim trieska, boze aky bordel zase narobil! A to som len nachvilku zapla pocitac... 😝

kacenkka
25. feb 2009

dakujem vsetkym krasne za odpovede,
to ze treba vysadit lieky som vedela,to by som neriskovala, len som chcela vediet ci mate konkretne s týmito skusenosti. Tak dakujem za rady a som rada ze uz viem kam sa mozem s otazkami obratit.
pekny den

zuzka88
25. feb 2009

Baby, ja idem na obed a cestou nieco vybavit tak aj vam dobru chut!

potulka
25. feb 2009

zuzkaBB, mne sa ten vyrok tvojej gynekolozky strasne pacil, preto som si ho zapamatala. ale inak mam tehotensku zabudlivost pomerne intenzivnu. 😀
daadulka, neviem samozrejme, aky je tvoj momentalny zdravotny stav, ale postoj reumatologa sa mi zda byt prehnany. neskusala si sa poradit v piestanoch?

milka2008
25. feb 2009

ahojte dievcata,
prajem Vam pekny dnik, co mate noveho? - tehulky - este ste 2v1? potulka - to ti gratulujem, pekne to tahate, dufam,ze aj klbiky posluchaju a babatko pekne rastie 🙂

My sme boli minuly tyzden cez jarne prazdniny trochu polyzovat - synator sa dost zlepsil, zohnala som mu instruktorov, tak vycibroval techniku.

So mnou to bolo horsie, na lyziach som stala po 9-tich rokoch a poviem vam - po troch jazdach som to musela vzdat, sialene ma palili stehna, svaly a bolo mi hrozne zle. Tak neviem od coho, ale asi od toho,ze nemam takmer vobec ziadnu kondicku 😠

Dahra - vitaj a drzim palce, neboj, vsetko dobre dopadne 😉

daadulka
25. feb 2009

hello potulka, ja som sa v PN tak velmi opatrne a nezavazne spytala, ako je to so zenami ako ja, odpoved bola rychla, ze su pacientky ako ja, ktore maju deti, to mi v tom momente ako odpoved stacilo, pretoze si kvazi robim prieskum, ci ano alebo nie, pre mna je to aj otazka buducnosti, uz som zazila stavy, ze som sa nepostavila ani z postele, nedokazem si predstavit, ze mi bude plakat miminko a ja nebudem schopna sa k nemu ani po styroch doplazit, preto ma zaujimaju skusenosti inych, pretoze aj ked mam stav stabilizovany, nikto nepovie, dokedy.....a pre zuzku88, tazko sa to vysvetluje, ze som zmierena s tym, ze mozno nikdy vlastne dieta mat nebudem, ale hlavnym argumentom pre mna je, ze mam hrozu z toho, ze by mohlo nedajboze prezivat to, co ja.....

zuzka88
25. feb 2009

dadulka, nemozes sa na to takto pozerat, kazde dieta ma od rodicov predispoziciu na nieco ale to este neznamena, ze ju aj ozaj zdedi... a potom, kolko je zdravych rodicov, co maju chore deti, a ovela ovela viac chore, ako sme my...
nemala by si sa vzdat nadeje, bud sebec 😉
porad sa s odbornikmi a uvidis, aky bude zaver... za pokus to ale stoji, nie? a kolko mas rokov, ak sa smiem?

daadulka
25. feb 2009

nie je to tajomstvo, mam 28 rokov, vies, to je ten rozpor, co je vo mne, na jednu stranu straaasne chcem mimi a na druhu stranu mam obavu, co ak nebude OK a potom zasa, ze ak bude mimi OK a ja nie, co potom? ale toto je dilema v mojej hlave, preto som tu, aby som videla, ako je to v reali, mozem sa vykaslat na lexikony, ja chcem vediet, ako sa dari skutocnym ludom........inak otazka pre vsetkych, baby, nemate nonstop gynekologicke problemy? pretoze ja som pomaly kazdy mesiac u gynekologa so zapalom, no a jeho reakcia bola, ze mozem byt rada, ze pri vsetkych liekoch, ktore do seba pcham, je to len v takej miere, tak ako ste na tom vy?

zuzka88
25. feb 2009

Dadulka, aj ja som mala tento problem, kazdy mesiac zapal svrbivy vytok, vzdy po MS, proste strach... lekarka (uz k nej nechodim) mi vzdy dala cipky, candibene, vzdy tie iste a neriesila... tak som si myslela, ze to je normalne..
Ale, objavila som super vec! Laktobacili, take do chladnicky, ak chces, zistim ti presne ake a odkedy ich uzivam, klopklopklop, ziadne problemy!!!!! A to uz 3 mesiace!
Su trosku drahsie, asi 450 sk na mesiac ale stoji to za ten pocit 😉

sse
25. feb 2009

Ahojte dievčatá,
ako ste sa tu rozbehli 🙂

daadulka: mne doktor v Piešťanoch dieťa nezakazoval len mi povedal, že to musí byť plánované a pod dohľadom reumatológa a gynekológa. Inak v tom nevidel problém. A moja gynekologička mi povedala že urobí všetko pre to aby som aspoň jedno dieťa mala 🙂
Ja som mala zápal len raz a vďaka nemu mi zistili cystu kvôli ktorej som tiež prišla o vaječník ako dahra ☹

v piatok idem na kontrolu k reumatologovi, dnes som si bola pre krvné výsledky a vyzerajú celkom dobre tak uvidím čo na to povie.
držte sa

dahra
25. feb 2009

Zuzka88,

o endometrioze je tu samostatna kapitola. Lieci sa vysadenim MS a navodenim stavu prechodu alebo tehotenstvom. Podstatne je, zena nekrvacala a nepriebiehal klasicky cyklus v tele. A tu cystu mi nasli v minuly piatok len. Takze ak bude rast asi mi nasadia hormonalnu liecbu, co mi vyhodi na pol roka MS, ale ak zostane nezmenena, tak budeme pokracovat v snazeni sa umelo.
Paradoxne to prirodzene vacsinou nejde.

Inak moj reumatolog tvrdí, ze vacsinou reumatickam tehotenstvo prospieva, ze skor neskor zvyknu nastat problemy.

Deina - dakujem, aj tebe nech sa dari.

daadulka
26. feb 2009

zuzka88, ja som uz vyskusala uplne vsetko, vratane laktobacilov, doteraz mam v chladnicke este jedno balenie, pocas uzivania laktobacilov sa mi vyskytol zapal, vybrala som 2 balenia a nic, lekar mi dal nakoniec znova antibiotika (vyskusala som uz asi vsetko, co sa vyraba, mala som pocit, ze fungujem ako tester na sortiment lekarne 😀 ) s tym, ze uz je bezradny, skusala som aj doplnky vyzivy, kupovala som si pol roka candivac na doporucenie gynekologa, 2 mesiace bol pokoj, tak som si vydychla a po 2 mesiacoch znova

tak drzim palce zuzka88, aby si bola OK, predsa len, kazdy organizmus je iny a je mozne, ze si pre seba nasla "medicinu", ktora zabrala a problemy sa nevratia

sse, mne tiez lekar v PN nezakazal dieta, buduci mesiac idem na kontrolu do PN, tak sa uvidi, ake budu vysledky, nechcem nic uponahlat, predsa len treba zodpovednost, ved sa bavime a dalsom clovieciku, za ktoreho sme zodpovedne, tak nechcem nic pokaslat kvoli tomu, ze ja chcem, nasilu nejde nic

deina
26. feb 2009

Mne lekar tiez nezakazoval mat dieta, samozrejme, musela som byt sledovana, ale toto prve tehotenstvo bolo take, ze som bola uplne bez liekov, s dost rozhadzanou imunitou, maly sa narodil skor, napriek tomu to vsetko dobre dopadlo. Tak dufam, ze druhe tehotenstvo bude este lepsie, kedze teraz uz mam za sebou nejaku liecbu. Vlastne zatial je plan taky, ze v aprili idem na krv, potom vysadim plaq, idem zaciatkom maja na kontrolu a o take dva mesiace by sme sa mohli zacat snazit o surodenca. 😉 Uvidime.

Sestra bola vcera u nasho zlateho reumatologa, zase jej daval odporucania, co robit kvoli jej nizkym trombocytom (ze vela zeleniny a ovocia, ale nie papriky a paradajky, lebo to je lunarna zelenina 😀 ) a ze teraz v Kauflande maju v akcii limetky s bacardi, aj si kupil, len nanho nieco lezie, tak iba tie limetky odstavuje, bacardi si bude moct dat az neskor. 😀 No nie je podareny?

zuzka88
26. feb 2009

Deini, ten vas Dr. je ozaj cislo!!!! 😀
A vas maly snehuliacik je aky krasny, kukla som foto...

Dadulka, tak ci tak ti budem drzat palce, aby si dopadla najlepsie ako sa da, aj vsetkym babam, ktore sme sa tu stretli, nech nam za par rokov behuju po dome zdrave deticky 🙂

Dahra, to mi je luto, ze uz si vsetko skusala a nic...chcela som len pomoct, mne tie Dophilusy ozaj pomohly tak som sa chcela podelit o skusenost... Uvidids, po porode bude lepsie 😀

bety1
26. feb 2009

Ahojte dievcata, a mame to za sebou!!! 😝 🙂 🙂 🙂 🙂 Mala Nelka je chvala bohu zatial ok, ma momentalne len zapalene ocko. Mali ma prijat 19.2. a naplanovany cisarsky bol 20.2. 19.2 ma prijali, dosla som na oddelenie, zjedla som halusky na obed a v tom mi odtiekla plodova voda a chytila som kontrakcie, verili by ste?Aspon som si uzila aj kusok spontanneho porodu ale ukoncene to bolo cisarskym. Dohodnute uz ale bolo vsetko na celkovu anestezu, ale halusky sposobili, ze mi nemohli urobit celkovu anestezu,len tu ciastocnu spinalku,ale aspon som pocula malu hned zaplakat. Poviem vam, nie je nic krajsie. Stvrtok som porodila a utorok uz nas aj pustili. Dnes som prisla uz na stehy,takze uz ich mam aj vybrate. Prve 2 dni boli hrozne ale kazdym dnom je to lepsie. Ked uz budem mat doma pc a internet, poslem fotky. Baby, ja som taka stastna jak hovado. 🙂 🙂 🙂 Ked sa na nu divam vzdy mi vyhrknu slzy. A to nehovorim o tom,ze ked som zbadala slzy v manzelovych ociach, to teda bolo. Za 8 rokov co sme spolu som nevidela ze by plakal alebo hocijaku slzicku v ociach. Chlapi sa tvaria jak tvrdasi,ale taky maly zazrak ich vie zlomit. Kazdy den sedime pri postielke a divame sa ako do akvaria, a slzime. No je to parada! 🙂 Noci mame trosku tazsie, lebo mala sa rozhodla ze po 24 sa jej uz nechce spinkat,tak drahy chudatko vstava, lebo ja este nevladzem. Nekojim, hned ma odstavili od kojenia,takze manzel aj koji. Ked vladzem staram sa ja a ked nie kmita on.Zatial ma dovolenku,potom pride mama a tak sa budu striedat. Snad naberiem casom sil,lebo som strasne oslabnuta,ale co je super zatial nemam velke bolesti co sa reumy tyka.Bio liecbu mi mozu nasadit az ked sa mi rana zahoji,lebo ze to ovplyvnuje hojenie ran.Musim ist lebo dnes este musime ist obvodnej.Este sa ozvem. Baby, drzte sa. 🙂 🙂 🙂

potulka
26. feb 2009

bety!!! 🙂 to je uuuuuzasne, blahozelam k malej nelke a k porodnemu vykonu. 🙂 takze malicka je este vodnarka? 19.2.2009 je pekny datum, ja som zatazena na neparne cisla. 😉 perfektne, ze to vypalilo so spontannym zaciatkom, ako keby to malicka vedela. no a tie halusky! vyborneeee! 😀 takze si bola pri tom. a preco nemozes kojit?
drzte sa, nech je to uz kazdym dnom lepsie.
teraz idem docitat ostatne prispevky, lebo na tvoj som sa vrhla prednostne. 😉

zuzka88
26. feb 2009

Prečo tu není plačúci smajlík!!!! Aha? JE! 😢 😢 😢 😢 😢 ale nie smutný, iba dojatý!

Bety, ako prvá ti gratulujem!!!! Tešíme sa s tebou a tíško ale v dobrom ti závidíme!!!! Musí byť krásna, už sa teším na fotky! držte sa a užívaj si to! Urite budeš čoskoro fit 😉

zuzka88
26. feb 2009

tak som to nestihla prvá, potulka ma predbehla 😀
Potulka, a ty ako? kedy?

potulka
26. feb 2009

dahra, neviem, ci to plati 100%, ale ja sa pocas celeho tehotenstva citim po reumatickej stranke uplne uzasne. tusim chcem byt tehotna cely zvysok zivota. 😉 uvidime, co sa stane po porode, ale pevne verim, ze pojdem podla vzoru lilu a bude mi aj nadalej dobre. aspon nejakeho pol roka, aby som mohla bez problemov kojit.

daadulka, som rada, ze ti aspon nejaky doktor potvrdil, ze aj pri nasej diagnoze je mozne mat dieta. koniec koncov, aj v tejto teme sa vyskytlo dost vela mamiciek, ktore to zvladli. chapem, ze sa bojis, ale reuma nie je geneticke ochorenie, takze nase deti ju vobec nemusia zdedit. a keby nahodou aj hej, som si ista, ze medicina je dnes na ovela lepsej urovni ako ked sme s RA zacinali my. napr. aj pupocnikova krv vie byt napomocna.