Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
6. mar 2009

Hm, tak asi preto sa aj ja neviem dostat z choroby, stale kaslem, aj ked ine mi uz nie je. No ano, mimi sme planovali po lete alebo pocas leta, ale ono asi chcelo byt s nami skor. Skusim test aj zajtra rano a potom zavolam svojmu lekarovi. Vpodstate je fajn, ze sa nemusime nejak trapit so snazenim, ale fakt mam teraz obavy, ked je to take necakane a po tych liekoch.

daadulka
6. mar 2009

vies, co si myslim? ak mas doma test, tak skus, ak nemas, kasli na to, naschval ist kupovat, podla mna zbytocne vyhodenie eur, chod radsej rovno k lekarovi a budes mat istotu, uz neznies tak hystericky, to je dobre, no a tak trosku ti aj zavidim, aby si ma pochopila, ja planujem vsetko, zahnam infosky, ale mozno by bolo lepsie, keby som sa k mimi dostala "hopom", lebo vela rozumu mam pocit tiez skodi
no som zvedava, ako bude reagovat maly misko, je este malinkyyy, ozaj, ako sa ma? dobre je?

s antibiotikami sa netrap, co uz, je to tam, nevrati sa spat a budes si zbytocne zrat nervy, nestoji za to, pockam si na potvrdenie tehotenstva od tvojho lekara a zagratulujem ti potom, plati????

deina
6. mar 2009

Plati. 🙂 Ale aj tak pre istotu skusim este cez vikend testnut, ak ms naozaj nepride (moze sa stat, ze pride, ak som testovala skoro) a potom mu zavolam, to uz bude meskat asi aj tyzden, takze by nieco mohol na ultrazvuku vidiet. Prve sme planovali poctivo, mala som kopec informacii, vsetko som vedela, na vsetko som bola pripravena a teraz takto hop, ale mozno to je fakt lepsie.

Misko akurat objavil smetiak, krasne pri nom stoji bez drzania - boli sme nedavno v rizikovej poradni (je to predcasniatko, takze mam o obavu viac), ale doktorka ho krasne vychvalila, ze je velmi sikovny a bystry a zacne o par dni chodit sam (na svoj korigovany rok). 😵

daadulka
6. mar 2009

takze veselo mas doma s trpaslikom? ze zrovna smetiak sa mu zapacil 😀 aby ti ho nezacal vyberat!!! mnamy mnam 😀
pocuj, kolko mas vlastne rokov? na foto vyzeras fantasticky a akosi podozrivo mlado!!!! (to len zavist z mojej strany, vieees 😅 )

deina
6. mar 2009

Nedavno som mala 29. 😉 Dakujem.

Teraz odisiel do kupelne a s niecim tam strnga... 😕 mame tam na vani musle, asi ich siel pozhadzovat. Toto ho bavi, ale aby ukladal kocku na kocku alebo ukazoval, kde ma havo ocko... 😀 (vie to, ale nebavi ho to)

milka2008
6. mar 2009

Ahoj deina a ostatne dievcata 🙂

Jeeej - tak to zatial negratulujem, ale mozno o par dni uz budem 🙂
Deina, ak dovolis, mozem sa opytat - uzivas teraz nejake lieky? teda okrem spominanyc antibiotik a prednisonu, myslim, ze si spominala plaquenil. Vdaka za odpoved 🙂

deina
6. mar 2009

Plaquenil beriem tiez, par dni som si ho uz nedala, lebo som nieco tusila... lekar hovoril, ze ten mam vysadit, keby nieco.

zuzanabb
autor
6. mar 2009

deini, moja, neboj, to je super 😵 chapem, ze si v soku, ale je to krasny sok 😉 ved par mesiacov hore-dole nehra rolu. Ak ste planovali v lete, tak to by bolo uz cochvila a mas to zajedno. A netrap sa ani s antibiotikami, velmi vela zien nieco take bralo, pretoze tie prve dni v tehu byva snad kazda druha chora ...aspon co tak citam... nejaka tehotenska chripka ci co...
Vyskusaj zajtra testik, vlozis si ho sem za chvilu do albumu na pamiatku aby sme sa vytesovali s tebou a zaciatkom novembra mas dalsie mimi 😵 ...alebo ako to vychadza...
Aspon podedi vecicky po Miskovi a bude sa mat s kym hrat 😵

zuzanabb
autor
6. mar 2009

a od kedy si deina tusila? 😵 ved ti meska kratko nie? ty si vestica? 😀

deina
6. mar 2009

Vychadza to na nase tretie vyrocie svadby (na Martina). 🙂 Ako pekny darcek, ak pojde vsetko dobre, budem straaasne rada, tieto obavy hadam pominu. Tehotenska chripka? Som ju chytila od svojho chlapa, hehe...

deina
6. mar 2009

Zuzka, posledne dva, tri dni - pretoze strasne vela spim a to som robila aj pri Miskovi, furt som len spala prve tyzdne, zobudila som sa az pred druhym trimestrom.

zuzanabb
autor
6. mar 2009

deina 😀 to je super, ze si sa zobudila pred druhym trimestrom 😉
a muzicek uz daco tusi?

daadulka
6. mar 2009

deina prosim ta, co ty nevies, kde ma havo ocko, ked sa na to pytas miska? ha haaaaaaa
u deti je dobre, kym ich clovek pocuje, ci uz hrkocu, strngocu, vystrajaju, podozrive je, ked zostane ticho!!!! vtedy na 100% robia len zle, zle a zle

neni vam cudne, ze si vysadime plaquenil a nic sa na vysledkoch nemeni??? naco ho teda uzivame? no?

deina
6. mar 2009

Muzicek netusi, len vie, ze kramy este furt nikde... ale si mysli, ze za to moze prednison. 😉

Daadulka, to je pravda. 😀

Plaquenil vraj blokuje tie nase protilatky, ale ked zena otehotnie, tehotenstvo ich prirodzene blokuje, takze ho nepotrebujeme - tak mi to vysvetlil lekar.

Dieta mi tu podozrivo smrdi... 🙄

zuzanabb
autor
6. mar 2009

😀 tak sup dieta do pracky

deina
6. mar 2009

Tak a zase tu mame vonave babatko. 😅 Ma mi prist zachvilku sestra, som jej volala, ze sa potrebujem vykecat... a neviem, kde trci (sice som ju este poslala do lekarne po dalsi test a kyselinu listovu).

zuzanabb
autor
6. mar 2009

😀 takze segra uz tusi tiez... to je super deini, takto neplanovane by som aj ja chcela otehu 😵

zuzanabb
autor
6. mar 2009

mne kyselinu listovu dala reumatologicka este ked som uzivala methotrexat, ze sa to vtedy musi a potom ked som ho vysadila, tak mi ho nakazala zenska, vraj minimalne 3 mesiace pred planovanim tehu sa to ma brat a potom urcite prvy trimester vyvojovym vadam

milka2008
6. mar 2009

deina - a mas aj nejake ine tehu priznaky, okrem unavy? Cakame na vysledok dalsieho testu, silnom drzim palce 🙂

zuzi - aj vam sa zadari 🙂

deina
6. mar 2009

Milka, inak ziadne - ale to som nemala ani pri prvom, vtedy to bola tiez len unava a obcas mi bolo zle z kofoly (teraz som kofolu nepila uz davnejsie, takze neviem).

deina
6. mar 2009

Zuzka, neboj, podari sa. Budes to mat aspon bez sokov. 😉

milka2008
6. mar 2009

oki doki - zatial sa s vami lucim, ale nakuknem ako sa vam dari 🙂 🙂 🙂

potulka
6. mar 2009

deina!!! 😲 🙂 😵 no toto! potichucky blahozelam. a ako dlho meskas? ake ATB si brala? niektore sa mozu aj pocas tehotenstva. navyse v uplne najranejsom stadiu gravidity babo este ani nie je usadene v maternici, takze sa to k nemu ani velmi nedostane. aspon tak som pocula.

potulka
6. mar 2009

zuzka88 - praveze idem na sekciu. len som dufala, ze aspon zaciatok bude spontanny. cim menej sokov bude mat babo z prichodu na svet, tym lepsie. mozno ho este presvedcim, mam na to par dni. 😉

lilu18
6. mar 2009

potulka..co tu este robis 😀 ste toho popisali,pocitam ked mala zaspi....Deina len posled.vetu vidim od potulky...mam aj ja gratulovat 😕 ? no toto

zuzka88
6. mar 2009

BABY!!! take spravy a ja sa prihlasujem az o pol 11?????? Zhltla som vas ako malinu! Deini, to je super, ozaj! Moc sa tesim aj ked ty asi este len tak vahavo 😉
Potulka, este stale ti vsetky drzime palce, momentalne si predala radost na deinu tak dufam ze nebude lakomce a posunie cosi aj na nas ostatne cakatelky 😀
Inak, ja mam tiez take divne pocity, aj som si robila test ale bolo este skoro... Mala by som dostat v pondelok tak cakam.. Lebo mne lekar doslovne povedal, ze nie takze neviem co by bolo kebyze hej...

Jani, vitaj u nas, ja som prisla o babo v 20tt, pred vianocami, musi to byt tazke ale Jakubko ta podrzi, neboj.. Vela sily a lasky!

potulka
6. mar 2009

ste zlate, dievcence, ze na mna tolko myslite. 🙂 dnes som tu uz asi naposledy, potom sa ozvem, ked sa vratim z porodnice a podam hlasenie. 😀

zuzka88
6. mar 2009

tak to je napinave ako detektivka!!!!!! potulka, uz nech nam pises datum a rozmery 😀
ale musi to byt riadny stres, ked vies dopredu, ze ides, ked to nedojde tak z nicoho nic...ze?

a nezabudni ze ked uz sa budes prihlasovat, mas mat pre nas nachystane foto!!!!!

ozaj, a bety dala nejaku fotku? sak sme tusim nelku este nevideli, alebo to len ja som mimo?

potulka
6. mar 2009

zuzi, co ja viem, nepocitujem ziaden stres. samej mi je to divne. vobec sa mi nechce verit, ze to uz akoze NAOZAJ budem mat o 4-5 dni babo. skor premyslam, co este porobim, kym pojdem do porodnice, lebo potom asi uz nebude na to cas. a hlavne, co si este dam dobreho na jedenie. 😀 viem si celkom zivo predstavit stravu v nemocnici... 🙄

zuzka88
6. mar 2009

tak tu stravu si ani nepredstavuj lebo ti prestane chutit aj doma 😀
urcite uz mas vsetko porobene, nachystanu izbicku, oprate vecicky... aj tvoj chlop uz sa tesi, co? no, urcite dopadne vsetko v poriadku a uz nech ste vsetci doma a zdravi

potom uz sa preorientujeme na Deinu 😉 a potom zuzkubb, heliku, .........no a mozno aj mna 😅
a uo.ok by som zabudla!!!

rozmyslam, aka bola posledna anketova otazka od Deiny, ach ta rooooooooooooza