Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

renatte
13. mar 2009

Ahojte dievčatá

mam straaaasne vela prace tak nestiham pisat. Gratulujem deina. Ozvem sa pozdejsie. papapa

zuzka88
13. mar 2009

no ja uz si tiez chystam nejaky preslov ale ozaj neviem, ako na to
este pred par dnami sme sa totoiz skoro pochytili, ze sa neviem vyrovnat s tym potratom a veci okolo a teraz takyto sok

zuzka88
13. mar 2009

Deini, prave som nakukla do novembra 2009 🙂
ja sa este bojim tak radsej pockam, najkrajsie je ze su tam baby z missediek, moc ma to potesilo...

lilu18
13. mar 2009

ahojte---no popisali ste,idem kuk co noveho? zuzka uuuuuz? 😨

helika81
13. mar 2009

ahoj lilu 😉

zuzka88 si ma predbehla! 😀 😀 😀 ale ni,veľmi sa teším aj za teba ale bud opatrná a neboj,všetko bude dobre,len oddychuj...asi je nejaky vírus,možno zuzikbb zahlási,že je tehu a potom i ja?hm?ináč ako bolo Zuzka?hádam ste zamiešali 😀 😀 😀 u nás stále sneží a sneží...tak sa držkajte

helika81
13. mar 2009

ozaj babenky,myslíte že peniciín škodí plodu?ak by,aby som mala istotu? 😎 ževraj sú najnižšieho rádu medzi antibiotikami,tak sa pýtam,či neviete náhodou?

lilu18
13. mar 2009

ahoj heli u nas prsi a ja sa snazim vas docitat 😎 len varim,periem... 😀

deina
13. mar 2009

Nie, penicilin sa v tehu moze. Teda niezeby si ho mala brat pravidelna, ale ak treba nejake antibiotika, tak prave penicilin sa moze.

milka2008
13. mar 2009

ahojte krasky,
tak zuzi88 - zeby predsa? Zatial este negratulujem 😉

Zuzibb - ako bolo na lyzovacke? mozno je uz aj nieco zarobene 🙂

deina - no zlaty tvoj manzel 🙂 samozrejme, ze jeho bojovnici dosiahli ciel 🙂 tak ma byt na co hrdy 🙂

u nas pred chvilou prsalo a teraz svieti slnkooo 😀 😀 😀 konecne 😀

idem pracovat, este k vam nakuknem 🙂

potulka - ??? viete nieco o nej?

lilu18
13. mar 2009

kocky kto mi spravi prehlad kolko tehu,kolko snazil..cmuk posielam ved uz vas nestiham , 😎

zuzka88
13. mar 2009

Milka, no zatail to tak vyzera a´j ked lekari nedovolili.. zatial to ale nejdem riesit, pockam par tyzdnov kym pojdem k lekarovi, naco robit zbytocne poplachy

Baby, mna od rana sprevadza slnko, ked som stratovala z PK svietilo mi celou cestou a odkedy sedim v praci, tak pecie do okien... Ze by piatok 13ho stasny den?

Piste co nove u vas!!!

Moja reuma po starom, pri bohybe citim vsetko, bedrove ked lezim na boku a vcera vecer v posteli ale inak v klude nic zavazne

milka2008
13. mar 2009

zuzi88- uz stracam prehlad, ktory lekar ti zakazal tehu - reumatolog alebo gynekolog? ja idem v pondelok k reumatologovi, mam aj obavy, aby mo nenasadil plaquenil, no ved uvidim co povie 😉
zuzi88 - k ankete - vydata a vek ti asi nemusim pisat 😉

dievcata - ked u vas snezi, kde to byvate? na "severnom pole"? 🙂 , ved u nas na juhu prazi slnko 🙂

deina - a plaquenil este uzivas? ako casto? - kazdy den?

lilu18
13. mar 2009

zuzinka 😵 posielam cmucik pre stastie,drzim palceky 🤐 😲 😲

zuzka88
13. mar 2009

Lilu, dakujem moc, budeme ho asi potrebovat! ozaj dakujem

Mili, zakazal gynekolog...aj s homeopatkou, resp. nezakazali, to nemozu ale odporucili pockat aspon do leta, homeopatka dokonca do Vianoc 😅
Jancovic nevravel nic, bola som u neho odvtedy len traz a vysledky boli dobre...No najprv sa dusoval kam ma vsade posle a ked som dosla na kontrolu, tak nic, bez zaujmu
Ale ma toho nejak vela tak mozno zacina byt apaticky, sak uvidis, som zvedava, co povies ty na neho
Hadam ti nenasadi nic, ze bude vsetko OK, deina vravela ze ten planquil vysadila hned ako zacala tusit, ze sa v bruchu nieco deje
Ja som nastastei bez liekov

A okrem otoho umieram od hladu!!! Auto je v servise tak som nesla na obed, pred hodinou som si objednala dovoz a este niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiic!!!!!! Pomoooooooooc

lilu18
13. mar 2009

mam gulas das si? 🙂
Jancovic nie je nahodou ortoped? 😕 take podobne meno mi rezonuje v usiach

milka2008
13. mar 2009

zuzi88 - tak to cakanie az doleta, pripadne do vianoc by bolo fakt na "porazenie". 😉

Inak nieco som na nete preluskala - a z toho co som precitala mi vyplyva, ze ak by si opet oteho v takejto pomerne "kratkej" dobe po -prepac za vyraz poviem to jemne - velmi predcasnom porode - tvoje telo si este "pameta" posledne tehotenstvo a vtedy aj lahsie otehotnies. Toto plati aj v pripade "normalnych" tehotenstiiev a porodov 😉

No a "prikladom" moze byt aj deina - ved maly ma nieco cez rok a ona v podstate na "prvy sup" opet otehotnela 😉

No nie som odbornik, iba laik, ale mozno bude nieco na tom pravdy - ako som sa docitala aj na nete - aj dievcata, ktore mali miss este v skorsich obdobiach tehu - beproblemov oteho kratko na to a potom DONOSILI ZDRAVE dietatko 🙂 🙂 🙂
Zuzi88 - to na povzbudenie. Avsak o par dni, pripadne po vikende uz budes "mudrejsia" 🙂

Inak - piatok 13. - zeby bol pre teba "stastnym dnom"?

Tak a idem uz naozaj pracovat 🙂

LILU - Jancovic - je reumatolog, ale neviem, ci aj ortoped

zuzka88
13. mar 2009

Joj, no sak uvidim, co mi osud nachystal ale verim ze ak sa ma nieco stat tak co najskor, nechcela by som si zopakovat 20 tyzdnov tehu a potom...
Tentokrat to bude urcite lepsie, predtym som planovala krizomkrazom a teraz nahoda, mozno ja to je nieco 🙂

Janin ma Janocvica v banovciach 😉

zuzanabb
autor
13. mar 2009

zuzka milka ma pravdu aj ja som citala, ze zeny po potratoch ovela rychlejsie otehotneju tie nasledne mesiace potom 😵

co sa tyka nasho zamiesenia na lyzovacke budem vediet az o tyzden 😵 lebo to vyzera, ze som mala posunutu ovulku a bud bola den pred odchodom alebo hned prvy den tam... 😉 takze uvidime koncom buduceho tyzdna.
Inak bolo super a myslela som si, ze sa na lyze ani nepostavim kvoli opuchom na nohach, ale lyzovalo sa mi fajn, najskor sice dost neohrabane ale poobede mi uz zaberali lieky a isla som ako Zuzulova 😀
Horsie je to momentalne s mojimi rukami, lebo cele noci kvoli tomu nespim. Boli ma kompletne cela prava ruka, takze sa len prevalujem a hladam vhodnu polohu... lebo ma bud omina plece, alebo zapastie a najnovsie dost velmi lakte... tak s toho som trochu mimo, lebo moje kruhy pod ocami si uz pamaly zbieram zo zeme....
Buduci tyzden idem na reumatologiu, tak som zvedava co mi pekneho doktorka povie a dufam, ze mi este nenasadi liecbu.

zuzanabb
autor
13. mar 2009

inak mam problem stihat citat co pisete priebezne, nie to este co ste pisali pred mojim prichodom 😀 😅
sa umravnite zeny, ved potom nic nespravim 😵

deina
13. mar 2009

Zabudla som odpovedat, ale vidim, ze Zuzka odpovedala za mna. Vysadila som plaq, ked som zacinala tusit, ze sa asi nieco deje, o par dni bol test pozitivny, takze ho neberiem. Sice som citala, ze sa moze, ale je to tak 50 : 50, jeden lekar povie ok, druhy, ze radsej nie - tak radsej zostanem len na prednisone. A zatial pohoda, je mi fajn.

zuzka88
14. mar 2009

Tak ja som este stale tehotna 🙂
Prichadzaju vsetky stare zname priznaky, okrem zvracania, inak je vsetko rovnake ako posladne tehu

Klby su bieda ale nie horsie ako pred tyzdnom tak uvidime.. a gynekologa odkladam na april, dovtedy sa budem snazit setrit

lilu18
14. mar 2009

zuzinka-drzkaj sa..tesime sa na drobca...oddychuj,relaxuj,vsetko co sa da odlozit odloz..ale vies vsetko ved sme to tu svorne radili potulke,betke...takze papkaj,a hajkaj a co tie hrcky? su fuc?

zuzka88
15. mar 2009

Ahoj Lilu,
no hrcky ostali, iba ked pripuchnu ruky tak sa stratia lebo ich neni vidno 😀 ale k lekarovi nepobezim, objednam sa ako na normalnu kontrolu
7.4. idem na kontrolu k homeopatke, tej poviem o tehu a ked sa vyjadri, pojdem ku gynekologovi, nech uz ma aj on info.
to budem v dajakom 9tt, myslite, ze to staci? ist prvykrat k zenskemu?

peknu nedelu, idem lenosit 😉

lilu18
15. mar 2009

ahoj zuzi-jasne ze staci...ja som isla tusim po mesiaci-som nevedela ze som tehu 😀 ale uz som to tu pisala ze som myslela ze daku salmonelozu som chytila 😀 ...a tie hrcky-teraz na ne kasli aj tak ked si tehu ta nenapcha kortikoidmi predsa 😨 tak ti s tym nic nenarobi a neboj to sa vyriesi neskor ,teraz je hlavne mimco-drzim palceky -cmuk 🤐 pre stastie

milka2008
15. mar 2009

Ahoj Zuzka - tak to vyzera naozaj 🙂 🙂 🙂 A hrcky si teraz "nevsimaj", mozno sa pocas tehu ukludnia 😉

Vidiem dievcata, ze mate pekny vikend, ked tu niekto nie je 😉 Tak to je fajn 😉

Mne znova "zdrevenela ruka", som zvedava co povie zajtra reumatolog. Asi nasadi PLAQUENIL 😒 . Ale nejako to snad predycham 😵

Zatial sa majte a tehulky - opatrujte sa 😉 ,

Zuzi - jasne, ze staci ist az v 9. tydzni - ak nebude iny problem, aj tak by ti knizku skor nedal.

zuzka88
15. mar 2009

a kde su ostatne divcence?

a potulka? ved uz by mala byt doma, ze? ale asi ma toho vela 🙂 urcite su zdravi a spokojni doma...

deini, kedy mas termin podla MS?

janin26
15. mar 2009

Ahoj baby, milka2008 aku mas dg. Ked budes mat plaquenil?nechce sa mi to hladat. A zuzka88 drzim palce a ostatnym pekny zvysok nedele

jenina
15. mar 2009

Ahojte všetci, aj ja ti Zuzka88 SIIIIIIILNO držím palce, lebo svoje si si už prežila, tak nech to teraz vyjde. 😉

A Deine samozrejme tiež. Aj keď si bola tehotná s Miškom, tak si bola na prednisone? Lebo ja keď som otehotnela tak som hneď vysadila, a reumatologička mi to schvalila, že prvý trimester radšej nie.
Ale v múdrej knižke nasla, že do 10 mg denne, neprechádza placentou. PA

zuzanabb
autor
15. mar 2009

zuzka88 pocuj moja, tak som dnes na teba myslela, ked som dnes drhla kupelnu 😀 sorry, ze akurat pri takejto cinnosti myslim na teba 😅 ... a napadlo ma, ze mne doktorka povedala, ze ked otehotniem, tak mi duphaston (progesteron) ktory mi nasadila na upravu cyklu nechaju vraj na podporu tehu prve tri mesiace urcite... a vela zien to zacne brat na rozkaz doktorky v tehu aj ked to predtym (pred tehu) vobec nebrali a hlavne sa to dava tym, co uz prekonali potrat alebo pri krvacani pocas tehu a tak... tak ma napadlo, ze ci by si predsa len nemala k tomu zenskemu zajst skor... mozno stresujem zbytocne, ale ja by som po takej veci co ta postretla asi sla... prepac, ze ti to pripominam, len tak ma to napadlo...

Inak este som sa stale nedostala k citaniu xy stran co ste tu v mojej nepritomnosti stihli napisat... ale raz to pride! 😉
jenina to si ma potesila, ze sa moze do 10 mg prednisonu v tehu, lebo ja fungujem uz len na zotrvacnik a cele noci nespim kvoli bolesti, tak sa bojim, ze ak by som niekedy teraz otehulkovala, tak ho asi budem musiet chvilu este potrebovat kym nezacnu zaberat tehotenske hormony 😉 🙂

milka2008
16. mar 2009

Dobre rano 🙂

Ja som sa nastastie dnes rano postavila a aj rozhybala 🙂 A "drevena " ruka uz pominula, uz ju zase citim 🙂

Pre janin26 - dg - seropozitivna reumatoidna artritida myslim II.-III. stadium .
A plaquenil - este neviem, ci mi ho nasadi. Uvidim - dnes na obed idem na kontrolu. Ale uz od leta min. roku ho neberiem a teraz to zacinam citit napr. "drevena" ruka , t.j. ze zostane asi dva dni nehybna, alebo iba minimalne. Inak uzivam aflamil prilezitostne.

Prednison - mne reumatolog povedal, ze sa moze max. mysliím 5 mg (alebo 10 mg?) a to aj pocas tehu.

Zuzi88 - to co napisala zuzkabb ohladom dufiku je pravda, ja som tiez uzivala dufik v prvom trimestri, lebo som krvacala, ale je to velmi individualne. Uvidis, ako sa budes citit. Aj tak si myslim, ze ten 9. tyzden tu bude ani sa nenazdas 😉

Zuzkabb- ako sa ty citis? teda si nevhodna otazka, ale myslim okrem reumy, ktoru citime asi vsetky - teda ci citis nieco ohladom tehu?

Zatial sa majte, idem sa postupne nastartovat do dalsieho pracovneho tyzdna. 😉

Pekny den aj tyzden vsetkym 😉