Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
16. mar 2009

Dobre ranko. 🙂

Zuzka, zatial mam termin podla ms na 10.nov (kebyze o den neskor, tak by sme to mali na tretie vyrocie svadby 😅 ) a vcera bol taky divny den, dokonca mi aj zle bolo, co sa mi nestava (pri Miskovi mi zle nebolo), strasne som bola unavena, no des. Snad sa to polepsi, musim predsa fungovat normalne. Som zvedava, co mi povie gynekolog v piatok...

Jenina, pri Miskovi som nebrala nic, teraz beriem ten prednison - lekar mi vravel, aby som ho nevysadzovala, kebyze nahodou otehotniem, ze prednison brat mozem, len plaquenil mam vysadit. Mozno aj lepsie ho brat, pri Miskovi som nebrala nic a skoncilo to predcasnym porodom v 32tt.

zuzka88
16. mar 2009

Zuzi, ked to tak pises, mozno mas pravdu a mozno sa aj objednam... ale zasa na druhej strane, ja som prvy trimester nemala vobec problem, ani som nekrvacala, nemala som problem babo udrzat, babo umrelo a ostalo...
tak neviem, uvdim, ako sa budem citit, zatial ok iba obycajne priznaky (unava, prsia, bolest brucha,....)

Mili, urcite napis ako si pochodila, musim sa aj ja k nemu objednat... zatial som bez liekov tak mi nedaval termin ale pre istotu nech aspon krv zoberie, ze co sa mi deje v tele...

Baby, ste vsetky moc zlate, ozaj mi pomaha vasa podpora, aj v RA aj v tehu

DAAAAAAAKUUUUUUUUUUUUUUUJEEEEEEEEEEEEM 😀

Deini, ja mam 19/11 ale potom sa mi posunula ovulka na FF a podla toho potom 26/11

milka2008
16. mar 2009

Ahojte tehulky 🙂 🙂 🙂 Zeby ste rodili spolu? 🙂 🙂 🙂 takeho 11/11/2009? 🙂 co vy na to? 🙂

A co potulka - snad je uz doma a je vsetk o.k. 🙂 POTULKA kde sa "tulas"? 🙂

Deina - moze sa opytat - kojila si Miska a ako dlho? J
a som kojila syna 3 mesiace - teda skor odstriekaval som si mlieko a potom krmila z flasky. Ale po troch mesiacoch mi mlieko same odislo ☹ A to som bola rozhodnuta, ze budem kojit trebars aj do troch rokov 🙂 😀 😲 kedze sa Matusko skor narodil 🙂

ofina1
16. mar 2009

Pěkná den všem 🙂

renatte
16. mar 2009

Aj ja zelam pekny den 🙂 😉 🙂

deina
16. mar 2009

Milka, nekojila. Bolo to vtedy nejake zlozite, ked sa narodil - prisiel o dva mesiace skor, nastastie nemal problemy, stihli mi dat celu davku kortikoidov na vyvin pluc, takze dychal sam, ale mal silnu zltacku a bol kvoli nej tyzden v inkubatore a pod lampou. Nevladal sat ani z flasky. Najprv sme ho krmili sondou priamo do zaludka cez nostek, potom postupne z flasky - dost dlho mu trvalo, kym dokazal sam vypit tych 40 ml. Ked zvladol 50ml a dosiahol 2 200g (priblizne), pustili nas domov z nemocnice (po troch tyzdnoch) a ja som bohuzial schytala zapal pluc a bolo po kojeni. Sice som nadalej odsavala, ale ako som brala lieky, toho mlieka bolo stale menej a menej. Tak dufam, ze teraz to pojde bez tychto komplikacii.

zuzka88
16. mar 2009

Milka, tak ako si dopadla? Co ti povedal jancovic? ake si mala vysledky? Snazite sa dalej?

Zuzka, a ty kedy ides do toho Heliosu? ja som sa nejako preklikala k stranke, ze bocianoviny.sk a je to taka podpora pre snazenie tak skus kuk 🙂 alebo? zeby uz nebolo treba?

ja som nasadila velke davky kyseliny listovej, podla rady dr., magnezium na opuchanie noh a babyplan na ostatne vitaminy... tak hadama bude setko ok. odhodlala som sa zavolat homeopatke, ved na nu to moj gynekolog nechal, ze aby ona rozhodla kedy sa budeme snazit. Tak poviem jej, ze co si ona mysli a ak povie ze ku gynekologovi, tak sa objednam ku gynekologovi..... no ale dnes som to nestihla, dnes som nestihala ani vas 😀 takze skusim volat zajtra 😅

deini, drzim ti palce nech tento krpec je menej problemovy 😉

Potulka, kde si????? Ozvi sa naaaaaaaaaaaaaaaaaaam!

baby, normalne som mimo ked vas denne necitam, no hotova zavislost!

Ozaj, dlho sme tu nemali aj Heliku, a ostatne, kdeze ste? a uk.ok? Aj bety ma toho asi vela a ked moze tak spi?

helika81
16. mar 2009

ale ste popísali,idem čítať... 😎

zuzka88
16. mar 2009

caaaau Heli, uz som myslela ze som tu sama!

zuzka88
16. mar 2009

sice ma uz berie na spanok... vcera som sla spat o 8, nekonecne ma bolela hlava...

milka2008
16. mar 2009

Ahojte dievcata,
bola som na kontrole - vysledky mam kolisave. Zvysena sedimentacia, nejake zapalove faktory. A este k tomu aj zacinajuca osteoporoza na chrbtici.

Reumatolog mi opet nasadil plaquenil, ale povedal, ze nemusim brat antikoncepciu. Mame si davat pozor. Hovoril, ze by mi nasadil kortikoidy, ale vzhladom na naznaky osteoporozy, ktoru by kortikoidy zrejme zhorsovali, radsej nasadil plaquenil. Ak by som nahodou oteho, mam ho vysadit.

A este nieco - pri plaquenile sa vraj treba vyhybat slnku, aby som sa neopalila dooranzova 😉

Ja zatial tolko. Zuzka88 - mal toho naozaj vela, ale na druhej strane sa mi venoval myslim, ze dostatocne 😉 .

Dievcata prajem vam dobru noc 😔 a zajtra vas mrknem. 😉

helika81
16. mar 2009

babenky krásne novinky 🙂 ja som cez víkend oddychovala,no skoro-v sobotu som upratovala a v nedeľu sme sa boli kúpať,taky relax,no a do rána mi prišla mrcha 😠 tak som celý deň preležala,toto je ako za trest-tie bolesti,také som hádam nemala,au ☹

ste ma potešili s tým penclenom...sa môžme snažiť,ale necháme to na prírodu,i keď?...o to viac ma potešila veta,že je vačšia pravdepodobnosť otehotnieť po potrate,Zuzik88 som na rade,však? 😀 len treba by ť pripravená!!!ešte to necítim....

a nové tehulky,len oddychujte,papkajte a držkajte nám ne tehu,aby to tu bolo 😀 ja som asi všetkým počarovala,že budeme rodiť naraz 😀 😝 😀

potuuuuuulkaaaaaa!!!!!!!!tak ako????????????

helika81
16. mar 2009

som moja...milka,plaq.sa nesmie miešať zo slniečkom,ale oddychuj aby pri snažení bola pohoda 😀

helika81
16. mar 2009

ak ti treba choj buvinkať...aby si bola fit,ja idem tiež,bo ma bolí bruško,dnes osm pojedla brufenov až až,minulý mesiac ani jeden,tak to idem radšej vyležať....

....dobrú nôcku babenky moje a krásny týždeň prajem 🙂

zuzka88
16. mar 2009

heli, urcite ides za nami 🙂

idem aj ja, dobru noc

milka2008
17. mar 2009

Dobre rano deivcata 🙂

Tak ako u vas? - u nas svieti slniecko 🙂 🙂 🙂

Neviete, co je s Potulkou? Trochu som pozerala nasu diskusiu a v jej prispevkoch som v jej pase zachytila informáciu: 1 dieta - Matej, 1 tyzden. (Dufam, ze som vela neprezradila 😉 ) .

POTULKA kde si? Ako sa citis ? A babetko?

Heli - velmi by som sa potesila, keby sme rodili naraz 🙂 🙂 🙂

TEHULKY - opatrujte sa 😉 oddychujte 😉

Prajem vsetkym pekny den 🙂

deina
17. mar 2009

Jeej, takze Matko? Potulka, pod sa ukazat, nech ti pogratulujeme. 🙂

Mna asi chyta ranna nevolnost... 😝 nastastie nic az take vazne, zeby som musela utekat, ale blbo mi je dost a este ma celu noc medved nahanal vo sne. Manzel aj hovoril, ze som nejako fucala v noci. 😀

zuzka88
17. mar 2009

Dobre ranko aj odo mna!

Mili, ty si spion!!!! Super! Tak gratulujem aj ja potulke, sak ona si to tu najde ked sa zjavi 🙂
A ty uz tak skoro v praci?

Tak mne zatial zle nie je, ale to je asi jediny priznak ktory sa nedostavil, predtym mi bolo zle kazdy den a hlavne navecer a obcas rano a to osm vzdy aj vracala...
Takze toto je jedine odlisne od minuleho tehu ale uvidime dokedy...

zuzanabb
autor
17. mar 2009

ahojte zienky
milka ty si pracovala v tajnej sluzbe niekedy? 😀 inak k tvojej otazke, citim sa normalne... nic take pokrokove pri com by som mala mat pocit, ze sa nieco zamiesilo. Len prsia citim trochu, ale to ma bolia kazdy mesiac kvoli dufiku. A trochu ma pobolieva podbrusko ale to tiez kazdy mesiac pred mrchou... tu by som mala podla merania bazalky dostat v sobotu alebo v nedelu. Lebo sa mi posunula ovulka aj ked som z toho jelen pravdu povediac, lebo hlien som mala skor... ved tak kukni graf. Mozno budes z toho mudrejsia 😵 dnes som nemerala. Ale podla tej nemeckej stranky mi ovulku vyznacilo o den neskor ako na FF lebo toho 8.3. (17DC) som v skutocnosti nemerala, len som tam dala daku teplotu do bieleho kruzku, lebo mi ff nechcel vyznacit bez toho udaja ovulku 😅
http://www.fertilityfriend.com/home/zuzanabb

zuzanabb
autor
17. mar 2009

zuzka88 to ti dako divne zase posunul ff ovulku 😀 lebo podla mna si ju mala trochu skor, ale je to uz vlastne jedno, dolezite, ze sa ma fazulka dobre tam kde je 😵
preco ti nakazal doktor jest magnezium? Na opuchanie v tehotensktve alebo kvoli zapalu?
do Heliku ideme 31.3. moja mamina ma akurat narodky v ten den 😉
skusim kuknut tie bocianoviny, len som este nestihla

zuzka88
17. mar 2009

kokso, zuzi aj aj som z tych grafou nejak blba ale aspon vzdy viem kedy pride MS
a ta posledna este stale neprisla

zuzanabb
autor
17. mar 2009

milka ostreoporozu ti zistili na denzitometrii? To si sa tam pytala alebo ta doktorka poslala svojvolne? To ma mrzi, ze sa ti zhorsil zapal ☹ ...ale neboj, plaquenil nie je az taky silny liek. Ved tak vies sama.
Deini a zuzka 88 uz ste tu spravu oznamili rodine? 😵 ci pockate do tretieho mesiaca?

zuzka88
17. mar 2009

magnezium mi dala hematologicka uz pri prvom tehu ked ma k nej poslal reumatolog, ci nemam dajaku zrazeninu
a teraz mi zacali opuchat nohy na vecer tak som si ho nasadila sama, uskodit nemoze

deina
17. mar 2009

Pekny grat, Zuzka. U mna, ked teplota na desiaty den po neklesala, uz to bolo jasne. Tebe kedy zvykne klesat?

No musim ist, lebo sa mi maly skoro prizabil - drzal sa stolicky, prevazil sa dozadu, padol rovno na dlazbu, este aj ta blba stolicka nanho padla, no revu bolo vela, este aj kopec krvi, nastastie si len peru rozrazil a asi bude mat riadnu modrinu na cele. Ale uz vyzera byt ok, hra sa.

zuzanabb
autor
17. mar 2009

ze zuzi? aj ja som z toho niekedy paf, ale dosial mi to ukazalo ovulku vzdy na 14 den aj s hlienom a teraz sa to dako rozhadzalo a posunulo 😅 😝 a tiez som aspon vzdy vedela kedy ma prist mrcha a teraz neviem ci ju mam cakat vo stvrtok ako zvykla prist na 28 DC alebo podla ovulky az na vikend
...ale ten tvoj graf nema chybu 😉 sa mi paci ako sa ff zakazdym snazi ti to dako prehadzat 😀

zuzanabb
autor
17. mar 2009

deini 😅 sa mi paci ako s kludom opisujes tu krvavu scenu 😉 😀 ty si spravna matka 😵 ... mne zvykla teplota klesnut den alebo dva pred MS

zuzanabb
autor
17. mar 2009

mozem magnezium aj teraz ked este nie som tehu a len sa snazime? lebo mne ho raz odporucila doktorka kvoli krcom v nohach a kvoli migrene

zuzka88
17. mar 2009

zuzi, urcite mozes, bezne sa v tehu predpisuje proti krcom a este niecomu, moja dr. vravela ze ked bola tehu tak uzivala asi 5000mg, ja beriem 500, coz j enormalna davka
kludne si kup, zhanaj nie multivitamin ale ciste magnezium 500mg a precitaj si pribalovy letak

deini, super prihodicka na rano!

my sme nevraveli nikomu, vieme to len my dvaja a ani tak skoro nepoviem (ja som prezradila mojej sestre a kamoske ale nesmu nikomu povedat, ze vedia 😉
poviem to nasim az ked sa budem citit, ze hej..moja mama je celkom histericka a urcite by mi dala aspon 24hodinovu prednasku ako si teraz musim dat pozor a bude mi kazdy den volat ci som ok, a to ozaj nepotrebujem
inak, som sa odhodlala zavolat mojej homeopatka, ze co sa mi prihodila, trosku ju to zaskocilo ale hned ma ukludnovala, ze budem ok a ze mam byt v pohode a zavolat gynekologovi. Ze dnes ma dovolenku ale zajtra mam volat a ze aj ona s nim bude hovorit tak sa nemam bat... tak asi mu zajtra zavolam, MS meska uz 8 dni

deina
17. mar 2009

S kludom, no... asi mam ten stres az teraz, neskore chapanie. 😀 Ked sa nieco deje, nestresujem (uz som ho aj nohami hore obracala, ked sa dusil nejakym kuskom folie), potom si sadnem a uf. Ale je vporiadku, hra sa, uz zabudol. Ten ma ale pamat, co? No ale zajtra pojde k doktorke teda krasne zmalovany... 😖

Mne pri Miskovi na 10 den po ukazal test 2 ciarky. 😉 Ale ja som mavala tu druhu fazu iba asi 11-12 dni dlhu.

zuzka88
17. mar 2009

aaaale, take modriny si preskakal kazdy z nas, ja snad nemam koncatinu bez jazvy a ruku som mala zlomenu 3x!
a male deti nastastie rychlo zabudaju 😀