Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
25. mar 2009

zuzi88 poslala som ti IP 😉
chapem, ze ti je teraz trapne pre muzikom, ze sem chodis a planovanie stretka a tak po tom ako ste sa tej zenskej obaja smiali, ale mozno keby si mu len povedala to co ja, ze som happy ked viem, ze s touto diagnozou nie som sama v tomto nasom veku, lebo v cakarni u doktorky vzdy sedeli len babky co ma dost deprimovalo 😀

helika81
25. mar 2009

jój facebook 😀 som závislá aj na ňom 😀 ale vy ste viac...facebook je pre všetkých a sú tam mailisti z celého sveta 😀 ,neboj zuzik,ja sa tam tiež len vzdelávam...zuzikbb...už viem dať foto na facebook 😀 😝 😀

ja keď som Vás našla,tak som bola happy,lebo ani manžel nevie ako sa trápim...aby ste chápali,že vie ale keď to v živote nepocítil tú bolesť,tak ani nemôže vedieť ako sa ja cítim a vy ste pre mňa všetkým,lebo doteraz som nevedela,že takéto čosi existuje,a niekedy poradíte viac ako doki...predsa sa hovorí-sto ľudí,sto chutí 😎

ozajky...kde sú ostatné babenky???

zuzka88
25. mar 2009

že, aj ja som hľadalá ostané dievčence a ukázala sa len sse, okrem nás stálic 😀

helika81
25. mar 2009

že...či to bude tým daňovým obdobím 😎 😀

zuzanabb
autor
25. mar 2009

alebo zeby chripkou? dufam, ze sa drzite dievcence

heli, som na teba hrda!!! 😀 to ti pomohol ten moj popis, alebo si na to isla technickym postupom 😀

deina
25. mar 2009

Tak facebook, na tom som mierne zavisla aj ja - ale nie az tak ako na konovi. 😀 My ideme aj na stretko s marcovkami - na vikend do Bojnic, len neviem, ako to tam momentalne dobojujem, asi budem chodit spavat s Miskom, aby som stihala s ostatnymi babami.

zuzanabb
autor
25. mar 2009

tak som si bola po antibiotika, sestricka ma hned informovala, ze nesmieme pocas tychto 20 dnoch uzivania 4 veci a to pit bublinkove napoje - to ma asi najviac pobavilo 😀 , ziadne mliecne vyrobky (naco sa moj chlap opytal ci aj preboha cokoladu nesmieme 😀 ) potom, ze alkohol, co je logika a posledne bolo, ze ziadny sex 20 dni!!!! ty moj kvet...
takze so snazenim sa tento mesiac mozem rozlucit, kedze 3 tyzdne bez sexu je pekna chvilka 😅

a nakazala mi zrusit navstevu Heliosu, ze to teda nema vyznam tam ist ked berieme antibiotika a ze aj tak nam tym padom tam nemozu nic robit. A hadala sa so mnou, ked som jej povedala, ze aspon hormonalny profil a sono mi mozu... A tak som si do Heliosu zavolala a opytala sa o ta velmi mila pani na recepcii povedala, ze mame aj tak prist, ze mi zatial urobia ine vysetrenia a daky uvodny pohovor aspon absolvujeme, ze je skoda prist o ten termin.

A este ma prekvapila sestricka u zenskej, lebo ked som sa opytala na opakovane testy ci zabrali antibiotika, tak povedala, ze nie je treba... ale tu na MK (neviem co by som robila bez MK 😀 ) baby pisali, ze opakovane testy su velmi dolezite, lebo mne nemusia zabrat a partnerovi ano alebo naopak a zase sa nakazime jeden od druheho...

helika81
25. mar 2009

deini a kde?ja by som mala ísť dom na víkend ale asi akôr v nedeľu,by som ťa prišla pozrieť...Bojnice,tam som sa narodila 😀

helika81
25. mar 2009

Zuzka máš to dosť komplikované...ja neverím lekárom ale niekedy poôžu,to je fakt...no a čo sa týka facebooku,mi pomohol manželík,lepšie povedané pri ňom mi pálilo 😀 😀 😀 neviem prečo mi to vtedy nešlo 😉

ale mám novinku...u nás svieti celý deň slniečko 😎 😀 😎 tak mi je veselšie ale zato je tu zimšie 🙄

halloooooo dievky,čo ste pospali?kdeže ste sa stratili?čo sa s Vami stalo???

helika81
25. mar 2009

čo mylíte máme skúsiť s manželom???aj keď beriem antb.?musela by som ich prestať brať,však?

sse
25. mar 2009

Ahojte,

zuzanabb: onkologovi chodím lebo nemám jeden vaječník, museli mi ho zobrať aj s cystou, ktorá bola veľmi veľká a mohla sa zmeniť na zhubný nádor, mala na to nábeh a konzistenciu. takže okrem reumy som aj jednovaječná 🙂 no verím,že všetko bude v poriadku, len keď tam idem mám stiahnutý žalúdok.

Joj dievčatá tak rada by som sa pridala k vám s tým snažilkovaním.

helika81
25. mar 2009

jój moja,neboj budeš aj ty mať baby len to chce čas...aj ja by som chcela hneď ale ono to tak rýchlo nejde...keby sa to tak dalo,však? 😀 😎 😀

zuzka88
25. mar 2009

caute, prisla som od kamosky, draheho mam na cestach okolo RK....

Milka, zachvilu budes mat hotof skolu a aj babo 😉

Heli, no ja by som to asi neriskla, pockala by som jak doberies lieky, hned zacala ale skor asi nie...

zuzi, trvaj na opakovani testov, sak doprdele, kolko a nechas natahovat aby ste samohli snazit???

zuzka88
25. mar 2009

No a este som vam poslala par foto, sice sa mi vratili ze velky format ale skusila som este raz 😉

potulka
25. mar 2009

ahojte, nebojte sa, babatka pridu, ked budu same chciet - ja som zivy dokaz tohto pravidla. 🙂 boze, uz sa mi ani verit nechce, ze takto pred rokom som este ani nebola tehotna... 😅
zuzkaBB, drzim palce v heliose. je fajn, ze ti to stretnutie nezrusili. a inak, priprav sa na to, ze v tehotenstve mozno bude sex zakazany aj celych 9 mesiacov. 🤐 samozrejme, neprajem ti to, ale pri pomysleni na 20 dnovu abstinenciu som sa na zaklade vlastnych skusenosti musela uskrnat. 😉 ale co by clovek nespravil pre svoje dieta?

zuzka88
25. mar 2009

🙂 Heli, nove foto? supis!

Ahoj Potulka, akurat sme vas spominali... Ako sa vam s krpcom dari? Uz rastie ako z vody? A poslucha?

deina
26. mar 2009

Helika, my ideme do Bojnic az koncom aprila, tusim 24.aprila? Tak nejak. 😉

Jeej, 20 dni, moj chlap by asi neprezil. Ale zase, Zuzi, o tych 20 dni bude taaaaky nabudeny a nachystany...

My sme zase hore uz daavno a predstavte si, vcera som Misulakovi objavila novy zub - a ja som tu bombardovala nasu imunologicku telefonatmi, ze mu nesedi novy liek, ze ma z neho hnacky. 😀 A ono to bolo asi len zo zubov, tak cakam, kedy vyrastie aj druhy do paru. Ale toto je taky uplne mimo zub, som ho necakala, teraz ma hore uz 5 zubov a dole len dva.

Necitite tieto dni zmenu pocasia v klboch? Mne jeden klb na prste ocervenel, tak som vytiahla prirodne prostriedky mojho reumatologa (rybi tuk 😅 ) a uvidim, co to spravi - snad sa to po vikende upravi, ked nie, pojdem k nemu skor ako ku gynekologovi, nech sa na to pozrie.

zuzka88
26. mar 2009

Daini, prave som v novembrovkach pisala ze kde si, ze ci maly spi 😒

deina
26. mar 2009

No vidis, tu som. 😀 Najprv som bola v marcovkach, potom tu a az potom v novembrovkach.

zuzka88
26. mar 2009

Teda, ty toho mas!!! JA uz na sebe badam vsetky priznaky zavislosti... dojdem do prace, pustim PC, uvarim caj a sup na MK 🙂

Ja chodim sem a k novembrovkam, z marcoviek som sa vyradila ☹

Ale predstavte si, bola som vcera u zubara a... Najprv mi vrtal, take mensie 2 kazy, bez inekcie 😠 kvoli krpcovi a potom ma poslal vedla na hygienu, to je to s tym pieskom... Zatial mi to vzdy robil on ale teraz ma poslal vedla k takej milej pani.. A ta na mna hned ze v ktorom som tyzdni a ze ci uz sa tesim a ze to je cerstve no a bola uplne mila tak jej vravim, ze v oktobri som v 20tt potratila tek ze este sa moc netesime, ze len tak opatrne.. A ona mi na to, tak mne sa toto stalo v 22tt! A ze teraz ma 7rocnych chlapcov dvojicky 🙂 Tak som sa pytala, ci vie preco a vraj ze bola na amniocentete a ze nikto jej to sice nepovedal ale ze ona ako doktorka si je tym ista, ze jej ublizili... A ze druhykrat uz nesla a ze ani nikdy by uz...A tiez druhykrat otehotnela bez dovolenia lekarov.. No hotovo, uplne ako ja! Tak ma posmelovala a bola strasne zlata na mna.. Pozitivny zazitok u lekara, chapete, musela som sa podelit!!!

deina
26. mar 2009

Zlata, to potesi stretnut niekoho s podobnym osudom, u ktoreho to dobre dopadlo. 🙂

Zevraj je riziko pri amnio 1%, ale podla tych pribehov, co som tu na MK citala, veru neviem... zda sa mi to cislo byt ovela vyssie - mozno najma u nas, sme predsalen nachylnejsie na infekcie a v nemocnici (tam sa to robi?) je plno bakterii, aj ked by tam malo byt sterilne. No ale az take sterilne to tam nebude...

zuzanabb
autor
26. mar 2009

potulka esteze si upozornila na detaily na fotkach 😀 chudak hafan 😅
vy ste nemohli celych 9 mesiacov sexovat? 😕 vam nakazal doktor alebo ti to bolo neprijemne? Lebo mne tych 20 normalne kvoli postu nie je az tak vela, to len chlap preglgol naprazdno a skonstatoval, ze od teraz sa budeme musiet sprchovat zvlast 😉 teda nie zeby sme sa sprchovali vzdy spolu, ale ked sa clovek mota v kupelni ked sa ten druhy sprchuje po par dnoch celibatu, tak to clovek inak vnima 😀 ....ja som bola len sklamana z toho, ze 20 dni znamena, ze tento mesiac nebude vobec nic so snazenia, lebo to doberieme tesne pred mojou mrchou.

o opakavanie testov budem ziadat asi v Heliose, lebo tak ci tak mi tam budu robit kultivaciu... len problem, ze tieto testy sa mozu opakovat tak 5-6 tyzdnov po dobrani antibiotik, lebo inak su skreslene vysledky kvoli nim. Tak to neviem ci si mame teraz davat tolko pozor alebo co...

a heli ty ako dlho budes uzivat tie antibiotika? a vam nekazali si davat pozor? lebo pri antibiotikach je riziko, ze sa nieco doserka v rannom stadiu tehotenstva. to asi zavisi od konkretnych ant.

sse to mi je fakt luto, ze sa ti to poserinkalo este aj s vajecnikom. a preco sa este nemozte zacat snazit? kvoli skole a praci? ci ti nakazali doktori?

zuzka88 dakujem za foto 😉 si inak krasna baba a manzela mas tiez fesiho 😀 a tvoj hafan nema chybu... odpisem ti.

zuzanabb
autor
26. mar 2009

apropo co sa tyka pocasia, tak skoro ma rano vyrutilo, lebo tu tolko nasnezilo, ze hroza... sa da normalne snehuliak stavat... auta chodia pomaly 30-tkou a kosa ako v Rusku 😠 ja chcem jaaaaaaaaaaaaar!!!! 😝

zuzka88
26. mar 2009

Dakujem Zuzi, no dufam, ze bude coskoro moj manzel, zatial je len chlap ale som sa mu vyhrazala, ze ak chce aby sa dieta volala po nom, tak si ma musi zobrat 😀
No a k tomu mojmu vzuhladu, az take ruzove to neni 😀 😀 😀 par kil dole by nezaskodilo 🙄

Pri antibiotikach sa asi nemoze, resp. nemalo a ak sa nahodou podari, treba sa poradit s gyn a on by mal povedat, ze ci a ako mohli konkretne uskodit...som citala (tak ako pri alkohole alebo drogach a ostatnych liekoch

Mojho draheho babicka chodi na dializu a z nemocky sme si vsetci, co pre nui chodime, vcetne nej, doniesli sracku, asi 2 tyzdne dozadu a vraj cela nemocnica sa pokakakala

deina
26. mar 2009

Nam sa toto druhe podarilo pri antibiotikach. 😖 Ale radila som sa s jednou kamaratkou doktorkou a ta povedala, ze to nevadi, ze to bolo velmi skoro (vtedy sa este len uhniezdovalo vajko) a teda nebola este ziadna komunikacia medzi matkou a babom, ze to nemohlo uskodit. A ten druh, co som brala, nie je zrovna najlepsim antibiotikom pre tehotne (to je len penicilin), ale zase nie je ani z tych zlych. Bola tu taka stranka o antibiotikach, skusim to najst...

zuzka88
26. mar 2009

supre článok!

A už ti je lepšie, Deini? Mne stále není zle, až sa bojím

deina
26. mar 2009

Dnes mi je fajn, len mierne mi plaval zaludok, trosku, inak mi nic nie je. Vacsinou mi nic nie je. A nemysli hned na zle, ved to je dobre, ze nam nic nie je, pri Miskovi som na tom bola rovnako - niektorym zenam zle nebyva. Mozno je to aj v rodine, lebo mame takisto nebolo zle - a tiez mala chut na paradajky, juj, dala by som si.

zuzka88
26. mar 2009

odvolavam 😅 moj ranny cajik skoncil v zachode.... idem si dat polievku co mala byt az na obed, hadam pomoze..

deina
26. mar 2009

No vidis. 😅 Potesi to, ze? Ale nemuselo by sa to casto opakovat.