Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
15. apr 2009

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

konecne som nasla co mi je, je to dobre popisane uz na prvej strane, myslim, ze by to mohlo zaujimat kazdu z vas, co chcete mimi...pre istotu 😉

zuzka88
15. apr 2009

zatial uzivam len kyselinu listovu a femibion, na tie inekcie si este asi pockam, tak dufam, ze nebude neskoro....
Ako sa maju ostatne zienky?

helika81
15. apr 2009

asi parádne 😀

zuzka88
15. apr 2009

idem do hajan, brú noc 🙂

zuzka88
16. apr 2009

Caute krasavice 😀

To zas mame krasny den, co? Teda aspon tu v BA je slniecko... Ja som dnes oficialne predposledny den v praci tak sa radsej nepretrhnem, ranne stresy uz mam za sebou 😉

silviapd
16. apr 2009

Dobre ranko,to ano super pocasie aj v Pd,Zuzi88 diky za povzbudenie do PN,budem skusat.

Uzi si posledny den v praci a nech vsetko dobre dopadne!!!!

deina
16. apr 2009

Dobre ranko. Nas dnes caka rusny den, ideme do 15-mesacnej poradne, krpec by mal byt aj ockovany, ale neviem... asi prehovorim doktorku, nech to odlozi, zubky ho trapia, nechcem ho este aj ockovanim trapit, ale ideme, aspon ho odmera, odvazi a tak. A dnes sa mi akosi chce spat, bol nejak skoro hore - vcera vela spal cez den, po troch hodinach som ho uz zobudila, nech tolko nedrichme a mozeme ist von. 😅

helika81
16. apr 2009

a teraz neviem či sú dobré na reumu červené alebo modré 😀

helika81
16. apr 2009

kryosáčky 😀

helika81
16. apr 2009

ja som dnes toho postíhala 😎 slniečko svietilo a ak sa dalo tak len von...Silvinka dakujem za pomoc s kryosačkami 😀 tak som ich hodila na MK 😀 😀 😀 len naozaj neviem či modré,lebo o červených píšu na reumu 😅

...nešiel mi net,som šalela,chcela som Vám napísať,tak som opravovala zástrčku ale som tu a živá 😀

silviapd
16. apr 2009

ano o cervenych,ved reumu mozes liecit teplom aj chladom,pre mna su tie modre,ja teplo na to neznasam

silviapd
16. apr 2009

ale ak ja tam zapal,tak teplo asi nie,mne ten chlad vyhovuje aj ked len studena sprcha na kolena

helika81
16. apr 2009

bŕŕŕ...ja nemôžem studenú vodu ani cítiť 😀 tak to treba vyskúšať aj aj 😀

deina
17. apr 2009

Brrr, ze studena sprcha! 😝

Vcera vas tu vela nebolo, kde ste sa vsetky tulali? My sme boli v poradni a teraz neviem, co mam robit s Misulovym bimbisom - lekarka mu to trosku stiahla a ze tam ma nieco prirastene, no chuda moje, ale nasilu mu to dole nedavala, ze mame skusat vo vani, moze to este povolit. Snad to povoli... 😕 V tomto sa ja vobec nevyznam, ja take nemam...

lilu18
17. apr 2009

helika tie modre 🙂 to sa da do chladnicky a studene prilozi na zapaleny klb

inak ahojte-som neslusna 🙂

deini to nie je ako studena sprcha z nej by som mala aj ja smrt 😀

helika81
17. apr 2009

Ahojte babenky ... deini nemaj strach,aj moji synovci to mali a postupne to bolo ok 😀
...lilu tie sáčky už mám,tak chladím a večer dávam,akože to mám len priložiť a niečím zabaliť? 😀

Čo máte nové?mňa bolí hlavička,asi z počasia lebo je zatiahnuté,akurát na dážď,ani vstávať sa mi nechcelo 😖
ale zato Vám prajem pekný deň🙂))))))))))))))))))

lilu18
17. apr 2009

deini-ja len z pocutia ze sa to ma vo vode natahovat..tak pomaly nech velmi neboli 😎

heli-podla toho ako to znasas mozes si to dat to tenkej utierky alebo do igelitu a tak prilozit -aj 20min.

u nas uz prsi ☹

zuzanabb
autor
17. apr 2009

ahojte zienky, aj ja som si kupila ten kryosacok a velmi mi to pomaha ked mam daco pripuchnute, sa mi normalne ulavi ked si tu ladovu vec hodim na zapastie 😀

zuzi, tu chorobu ti zistili len teraz? to sa bezne z krvneho obrazu zistit neda? trebars ked mas napr. stale viac trombocytov ako by malo byt tak to nie je podozrive? ci ako to funguje? lebo je mam uz roky stale vysoke hodnoty trombocytov, ale to mozno s tym nesuvisi ze?

bambullka1
17. apr 2009

ahojte, mam otazku...nestiham citat celu temu, tak sa ospravedlnujem. Ja uz deti mam, ale neskor by som este jedno chcela. Teda by sme chceli.
Posledne tyzdne ma cosi trapi ( mam 31 )- bolievaju ma klby (bedrovy-bola som na snimok a nebolo nic vidiet, ziadnu artritidu nic ), preslo to...malokedy ten klb zacitim znova, ale spravili sa mi take hrcky- na ruke, na zapasti mala hrcka, ako su tie drobne kosticky-a taktiez na jednej nohe, vadi mi to napr. pri obuve. Myslite si, ze sa moze takto zacinat reumaticke ochorenie? Nemam s tym vela skusenosti, zijeme v zahranici a k lekarovi sa mi zatial velmi nechce, lebo sa nedoplatim. Skusala som si to 3-4x denne mastit Ibalgin gelom, ale necitila som absolutne ziadnu zmenu. Dakujem

helika81
17. apr 2009

Ahoj bambuľka,mne sa takto prejavoval zápal-tými hrčkami a dokonca mi zabraňovali pohybu,tak ak ti robia problém treba ísť k dokimu ale najlepšie na slovensku,možno sú to len príznaky ale aj tie vedia vypuknúť a aby nebolo neskoro ak by si chcela mať ešte dieťa,no a po druhej stránke ak neužívaš žiadne lieky-hopsasa pre dieťa,je dokázane,že v tehu sa polepší,aj tu máme mamičky,ktoré prekonali tú bolesť 😉 tak ak by prekontulzuj to aspoň telefonicky s nejakým odborným lekárom 😉 🙂 a vitaj medzi nami 🙂

...skúsila som zábal a stlmilo mi bolesť 😀 😀 😀 ale počasie ma deprimuje...ja chcem slniečkooooooooooooooo 😀

helika81
17. apr 2009

lilu ďakujem za radu 😉 😎 😀

silviapd
18. apr 2009

dobre ranko vsetkym!!!

Heli dnes uz je slniecko,dufam,ze aj tam u Vas
A ako sa Vam vsetkym dari,ja ziadna slava,lieky nezaberaju ako lentilky

Pekny slnecny vikend

helika81
18. apr 2009

u nás je tak oblačno ale bolo chladno ako v hore 😀dnes sme pomáhali švagrinej na stavbe a ja som jej pomahala poumývať okná,tak uvidíme či vstanem zajtra 😀

ja Vám zase prajem dobrú nôcku🙂))

a tehulky držkajte sa a snažilky snažilkujte sa 😀 a nech nám všetká bolesť ustúpi 😀

peknú nedeľu 😎

helika81
19. apr 2009

dnes je krásny deň tak šup na slniečko 😀 😎

vikinam
19. apr 2009

Ahojte, vlani v auguste mi diag. RA a este doteraz som s tym nie vysporiadana ☹ . Beriem medrol - teraz znizenu davku 4mg, quamatel a plaquenil. Tuto stranku som objavila uz davnejsie, no nechcela som pisat, lebo som si myslela, ze sa z toho dostanem. Budem mat 30 rokov, zatial som slobodna a bezdetna... aj ked dieta by som velmi chcela. Reumat. mi to vsak prisne zakazala minim. na rok. Stav mi kolise, raz mi je lepsie, inokedy horsie a podlla toho mi bud zvysuje, alebo znizuje davky medrolu. Naposledy mi na kontrole zistila selest na srdci, tak sa chystam na kardiologiu.... mala prosim niektora z vas problem so srdcom pocas RA? Mam strach z toho vysetrenia, nechcem brat dalsie lieky... na nete som citala, ze RA moze postihnut aj srdce. Este by som sa chcela opytat, ci ste popri klasickej liecbe kortikoidmi skusali aj nejaku inu liecbu.... napr. homeopatikami?

Asi sa vela pytam, ale zatial nemam ziadne skusenosti.... vopred dik a prajem vam pekny zvysok vikendu. 🙂

bety1
19. apr 2009

vitaj vikinam, o problemoch so srdcom teda na stastie nemam zatial skusenosti, az na to ze ked mi zistili RA, t.j. v 14 rokoch, mala som aj slabu selest na srdci,ale nikdy som na srdce nic nebrala zatial. Liekov som uz brala habadej - naprosyn, delagil...atd ale za tych 14 rokov si uz ani nepamatam co vsetko som brala,ale uz som vyskusala celu skalu antireumatik, ktore mi za urcitu chvilu vzdy prestali ucinkovat,tak mi nasadili inekcie - t.j. biologicku liecbu, ktora mi za velmi kratku dobu zabrala.Ked som sa snazila otehotniet,musela som ju vysadit,na stastie sa mi podarilo pomerne rychlo otehotniet,a uz 3 tyzdne som opat na bio liecbe. Vyskusala som aj homeopatika,ale nemalo to u mna ziadny efekt. Ale asi vsetko je individualne.drzim palce

deina
20. apr 2009

Vitaj Vikinam. 🙂 Zuzka skusa homeopaticku liecbu a vraj jej velmi pomaha, tak ti urcite odpise, ked pride. Ja som nic ine neskusala, hoci moj reumatolog rad skusa kadejake prirodne lieky (popri klasike), tak take zvyknem brat ako napr lanovy olej, wakame (morske riasy), ryby tuk a pod. So srdcom som nastastie problemy nemala, dufam, ze vysetrenie ti dopadne dobre.

Na mna dnes zautocil sjogren - mam oci cervene ako zajac a len by som spala a spala, tak som poslala Miska von so starkou a idem si lahnut.

Inak nasla som nieco na tu sestrinu zabudlivost (to s tou zehlickou malo este pokracovanie, teda najprv vytiahla hriankovac namiesto zehlicky, potom rebrik namiesto dosky a nakoniec vyzehlene utierky dala do chladnicky), minule sla na manikuru a po ceste tam zabudla, kam ide a ze preco je vobec vonku tak skoro rano. Tak som hladala vo svojej mudrej knizke a nasla som, ze zapal moze napadnut aj nerv alebo cievy zasobujuce nervy a takto to potom skonci (volaju to "brain fog"), ale da sa to liecit. Tak to spomeniem lekarovi, ked k nemu pojdem, co si o tom mysli...

helika81
20. apr 2009

Deini teda to bude vážne s tvojou sestrou 😀 hádam to bude ok 😎

Vikinam vitaj medzi nami...ja mám aj popri reume astmu ale či je to reumou,nemôžem podtvrdiť ale iné choroby sú vyvolané reumou,však sa poraď s odborníkmi a kedykoľvek budeš potrebovať,sme tu 😀

ako ste víkendovali???

milka2008
20. apr 2009

Ahojte krásky 🙂
Ako si nažívate? Tehulky - babatka aj bruska rastu? Cerstve maminy - klbiky posluchaju? A ostatne dievcata?

Vitam aj novu tvar vikinam.
Viki - ja mam este aj bronchiektazie - vznikaju z chronickeho zapalu priedusiek - a lekari sa zhoduju ba jednom - lepsiu kombinaciu som si uz nemohla vybrat 🙂

My sme tu vsetky s podobnymi radostami aj starostami 🙂 A tak sa navzajom povzbudzujeme 🙂

U nas je krasne pocasie, slniecko hreje, teda teraz nie, ved je vecer 🙂 Snad sa to v lete nepokazi a nebude stale prsat 😎

Ozaj Heli, ako si dopadla na LPK?

Deina - to aby ste dávali pozor na sestru. 😉