Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

vikinam
20. apr 2009

Ahojte, dakujem vam velmi pekne za podporu ... 🙂 aj odpovede. Snad to s tym mojim srdcom nebude az take vazne a tiez dufam, ze to nema suvis s RA, ale ze je to len nejaky prechodny stres.
Ja mam troxen vacsi problem sa s tym vyrovnat asi aj preto, ze som 10 rokov aktivne sportovala a tancovala. Teraz, ked si musim davat pozor aj na drep, tak mi je z toho nanic. Obdivujem vas, ake ste optimistky... snad aj ja budem .... casom.... 😖

deina
20. apr 2009

Vikinam, asi je to zozaciatku sok a chvilku potrva, kym sa s tym vyrovnas - ale zvladnes to, uvidis. 😉

Aj vy ste sa s tym zozaciatku nevedeli vyrovnat? Mne to akosi obislo, bola som totiz rada, ze konecne nejaku diagnozu mam (a Sjogren mi neznel az tak hrozne ako niektore diagnozy predtym... este aj odber kostnej drene na leukemiu mi robili) - prisla po asi osmych rokoch behania po lekaroch, takze pre mna to bolo plusom konecne vediet, o co ide.

zuzka88
21. apr 2009

Caute baby!!! Hlasim sa po mensej pauze ale odkedy nemusim pustat PC tak ho ani nepustam, radsej si pospim 🙂

Vitam nove chsychtiky 😎

Tak ja mam za sebou hematologiu a teta dr. povedala, ze inekcie si pichat nebudem, vraj netreba, takze som bola vydana na jej milost a nemilost...a nezostava mi nic, len verit, ze ked mi ich nepredpisala, ze neohrozila nase babenko...
Nastastie v piatok idem do poradne a uvidim co povie gynekolog na to, zdalo sa mi totiz, ze chcel, aby som ich uzivala
U nas by malo byt vsetko v poriadku no aj tak stale mysim na krpca, co robi, ci je mu dobre, ci bije srdiecko...keby sa s nim dalo dajako pokecat 😀 Uz nech kope a dava o sebe vediet, hned budem spokojnejsia
K tej liecbe, ja chodim k homeopatka, od januara, ziadne zazraky na pockanie... Tazko posudit vysledky, vraj prve citelne sa dostavuju po roku.. Ja som bola zatial na troch sedeniach.
neuzivam momentalne ziadne lieky, uz ani prednison, najprv sa stav zhorsil ale uz sa to zastavilo a som tak rovnako stale, no to moze byt aj tehotenstvom, takze objektivne tazko posudit posobenie homeopatik, a hlavne po par tyzdnoch. takze vam dam vediet ked budem mudrejsia
ale ak sa nemozes s chorobou vyrovnat, minimalne ta navedie na cestu, ako sa s schorobou vyrovnat.. je totiz nevyliecitelna...

zuzka88
21. apr 2009

prave ide na STV relacia o zdravi a vravia o RA 😉

vikinam
21. apr 2009

Ahojte, len teraz som prisla z prace, tak som nestihla tu relaciu...

Zuzka dik, si ma potesila... ja som naivne dufala, ze ja budem ina a vyliecim sa... fakt to xce cas na vyrovnanie sa s tym. Ty neberies len klasicke lieky, ci uz ani tie homeopatika? A ako dlho mas RA? Ja som totiz pred tym, nez mi ju zistili xcela dietatko a teraz toto.... Brala si nejake lieky aj tesne pred tehotenstvom, ci si mala par mesiacov pauzu? Asi sa fakt vela pytam, ale myslela som, ze mojej lekarke poviem v lete, ze by som xcela baby, aby mi nejako prisposobila lieky... no neviem, co mi na to povie, ked uz ma teraz po tyzdennom znizeni davky medrolu bolia bedrove klby. Trosku som si chcela pomoct tymi homeopatikami, no neviem....dik a pekny vecer

vikinam
21. apr 2009

A este mam jednu otazku... vsetky mate zdrave deticky? Ja sa velmi bojim, aby to moje, ked ho nahodou budem moct mat, netrpelo tou istou chorobou, ako ja... a to je uz naozaj vsetko ..dikyyyy

helika81
21. apr 2009

vikinam to sa bojíme všetky len nesmieš nato myslieť...len pozitívne 😉 lebo zošalieš ale bude všetko ok,čas hojí rany 😉 😎

hneď sa lepšie číta,keď ste popísali,aspoň že ste na žive 😀 ja mám nové správy,bola som dnes na kontrole RA,výsledky nulové,stále mi pretrváva zápal,tak mi predpísala aflamil🙂) a poslala ma do Piešťan,tak len čakať kedy príde predvolanie a kontrola o dva mesiace,zatieľ mi nedovolila ísť do práce 😀 tak sa budem slniť 😎 máme aj plodné dni tak sa idem vrhnúť na manželíka a hádam sa čosi nalepí na mňa...psssst ale nemyslím nato radšej,necháme to na prírodu 😀 tak krásny zvyšok dňa

tú reláciu som nestihla ani ja 😀

helika81
22. apr 2009

ja reku že popíšete a som tu sama 😉 🙂

zuzka88
22. apr 2009

Cau Heli 🙂 Ja som mala dnes rusno, som doma na PN a deje sa viac jak ked som chodila do prace.. Dnes k nam prisla nova teta upratovacka, zahradnici, vodari, kocka co ju zaucujem..a drahy odisiel na sluzobku..

Viki, no, odkial zacat? Nechcela som ta srasit alebo deprimovat ale sa mi tak zdalo, ze si o RA myslis, ze je vyliecitelna..ale ona je len liecitelna, cize sa s nou da celkom dobre zit, ked zabera liecba.. Napr ja ked som na liekoch, tak som ani nevedela, ze mam RA...
Momentalne uzivam iba lieky na stitnu zlazu (uz od detstva) a na RA nic. K tomu mam kyselinu listovu, babyplan a femibion, plus homeopatika.. Prve tehotenstvo som uzivala Prednison na RA ale teraz uz ani to..
RA mi diagnostikovali...no na jesen to budu 3 roky, cize v 24ke, vtedy som si dokonca myslela, ze nebudem mat nikdy deti (tak mi to predniesol moj Dr.) a potom som si zistila, ze vlastne mozem mat ale nebude to uplne jednoduche.. Rok na to sme sa rozhodli pre babo, asi pol roka som znizovala methotrexat, ostal mi prednison, potom sa znizoval aj ten a po 8 mesiacoch som uz aj bola tehotne (zial s Anjelikom) Uzivala som prednison aj pred tehu aj pocas - 2,5mg. Teraz neberiem nic
myslim si, ze ak chces baby, porad sa s dr., ved v tehu sa reumatickam dari super aj bez likekov.. mozno by nebolo odveci keby ta stablizovala dajakymi silnymi liekmi (neviem, aky je medrol) a to je vacsia sanca ze po vysadeni budes mat dlhsie pokoj.. ja napr. prednison citim kazdy miligram zmenu ale MTx ma ddal doporiadku na dlho aj po vysadeni

zuzka88
22. apr 2009

Ja vzdy napisem dajaku esej ale nemozte sa hnevad 😅 clovek ked chce odpovedat, tak proste musi 😀

Pekny den vam!!!

potulka
22. apr 2009

ahojte
vikinam vitaj. ja mam artritidu od detstva, preto mi pride ako nieco prirodzene; nieco, co tu bolo skoro odjakziva. v dospelosti je asi trosku zlozitejsie privyknut si na chorobu, no urcite sa to da, neboj sa. ked sa zapal stlmi, budes moct robit skoro vsetko ako predtym, mozno len trocha v mensej miere. treba sa preliecit a potom aj babatko pride. 🙂 a na to, ci nahodou nebude mat tiez reumu, nemysli. artritida nie je automaticky dedicna, moze ju dostat hocikto a hocikedy.
my s matejom sa mame fajn, teraz napriklad uz skoro dve hodiny spi v lehatku v kuchyni. najprv ma pozoroval, ako si napochytro varim obed a potom zalomil, ani umyvanie riadu mu nevadilo. 🙂

kovkov
22. apr 2009

ahojte

ste take optimistky vsetky, to je super 🙂

asi aj ja mam tu "sviňu" RA.....

kolko ste baby mali rokov ked ste porodili alebo sa snazili atd., ???
je najlepsie cim skor?

vikinam
22. apr 2009

Ahojte, xcem sa vam velmi pekne podakovat... Zuzke, Helike aj Potulke... vlastne vsetkym za povzbudive odpovede. Vase odpovede mi dali nadej, ze mozno to nebude az take hrozne, ako to vyzera. Moja lek. mi od zaciatku dala len 4mg medrolu, ale kedze som sa stale citila zle, tak mi ho postupne zvysila na 6 a potom 8 mg. Teraz beriem opat 4 mg a snazim sa nevsimat si, ked ma nieco boli. Asi skusim tie homeopatika... teda samozrejme pod dohladom lekara, aby mi moja reumatologicka nemusela opat zvysit davku. Inak, odporucila mi cvicit pilates, ale mna to vobec nebavi. Snazim sa este sem tam tancovat, ale uz len tak "lahucko" 😉 . Vy nieco cvicite, aby vam bolo lepsie?

este raz dakujem a drzim vam aj vasim drobcekom palce, aby vam bolo stale len dobre... 🙂

helika81
22. apr 2009

viki ja ani nemôžem cvičiť,rano by som sa nepostavila na nohy a stačia mi schody,už teraz sa nevládzem hýbať,a keď mám pravdu povedaťani nevládzem 😀 neboj bude všetko ok,zvládneš to 😀

kovkov vitaj...vačšinou sa snažíme otehotnieť ale tie ktoré majú baby ti povedia 😀 už teraz viem,že je to krásny pocit 😀 😀 😀

helika81
22. apr 2009

ešte čosi kovkov,tehu si musíš plánovať a prispôsobiť sa podľa RA a nie RA tebe,je to smutné ale je to tak,tak ak sa cítiš v poho,si pripravená,a neberieš silnú liečbu tak začni čím skôr 😉 🙂

helika81
22. apr 2009

neviem sa dočkať Piešťan🙂)))))))))))))))))

lilu18
22. apr 2009

ahojte--priznavam,nestiham vas ☹ ale skoro vzdy aspon pocitam a ked nieco som tuuuu 😀na IP 😀

kovkov vitaj,aj ostatne kt.som neprivitala 🙂

vikinam
22. apr 2009

No ja ked som nebrala lieky, nehrozila ani chodza.... pekne som sa vsade musela vozit autom a po par metroch chodze mi isli odist vsetky klby. To iba teraz sa trosku viac pohybujem a som rada, ze sa mozem vystriet. Ked som vlani v auguste prisla po prvy krat k reumat. tak sa ma opytala, ci mam vrodenu pohybovu vadu. Musela som jej vysvetlovat, ze este mesiac predtym som bola uplne normalny zdravy clovek.

Helika, dufam, ze sa ti v Piestanoch polepsi .... 🙂

Pre mna najhorsie asi to, ze kym som bola zdrava, stale som si hovorila, ze na baby mam este cas a teraz by som ho velmi xcela a uz nemozem... teda nie vtedy, ked ja xcem... tajne dufam, ze budem moct, ako ste uz aj ostatne hovorili... tak dobru nocku 🙂

helika81
23. apr 2009

dúfam že sa polepší aj mne aj všetkým 😀 😀 😀

helika81
23. apr 2009

21.4 a fokus ak ste nevideli záznam o RA

helika81
23. apr 2009

babenky ja som plakala pri tej relácii,hlavne keď ukazovala tie fotky,a tá 30.ročná žena aké mala rúčky,och aká je zlá a zákerná tá RA ☹ 😢 😠

zuzka88
23. apr 2009

Caute baby

Veru Heli, pohlad na tie deticky bol hrozny, vlastne som si povedala, ze ako dobre, ze som tu mrchu RA dostala az na "stare" kolena 🙂

Ja idem zajtra do poradne, neviem sa dockat ale strasne sa aj bojim..normalne take scenare mam pred ocami ako povie doktor, ze nebije srdiecko... Kazdy povie, ze na to nesmiem mysliet ale to sa proste neda!!! Ktore ste si zazili, tak viete...
No potom si poviem, ze preco by sa malo daco stat, sak prve babo nam vlastne zabili doktori takze nebol iny problem a ani teraz nebude 😉

deina
23. apr 2009

Caute babulky. Hlasim sa z poradne, doma nam nejde net, som u nasich... vsetko vporiadku, robil kadejake merania a aj NT (vporiadku), obrazok mi nevedel dat (pocitacovy antitalent, nevie pripojit tlaciaren na utz tak, aby mu to nerozhadzalo windows 😀 ), malinke ma zatial taku milu velku hlavicku a male telicko... 😵

Kovkov, ja uz jedno dieta mam a hoci sa narodilo predcasne, je uplne vporiadku. Nemuseli sme sa on dlho snazit (a o druhe sme sa nesnazili vobec), no a mam 29 rokov.

potulka
23. apr 2009

kovkov, reumu mam od 9 rokov, otehotnela som v tridsiatke po tristvrterocnom snazeni a rodila som uz ako 31 rocna.
vikinam, cvicit by mali vsetci, co maju reumaticke ochorenie, ide len o to, ako. pohyb je polovica uspesnej liecby. minimalne ohybat a kruzit zapastiami, laktami, ramenami, kolenami, bedrami , clenkami a prstami do roznych smerov, aj ked to boli. ked su klby v pokoji, tuhnu a je ich o to tazsie potom rozhybat.
inak, ja mam paradoxne dojem, ze je akosi lepsie dostat reumu v detstve. clovek si to tak nepripusta a zda sa mi, ze ochorenie nema taky agresivny priebeh. ked citam, ako sa nevladzete hybat a vstat z postele... 😕 take sa mi nikdy nestalo, aj ked samozrejme, aj ja som si uzila svoje. na druhej strane, kedze sa to so mnou taha uz riadne dlho, moje ruky, hlavne klby na prstoch a zapastia, su uz veru dost pokrivene. ale zatial funkcne. 🙂
zuzka, drzim palce v poradni a z deininych vysledkov sa tesim. 😵

zuzka88
23. apr 2009

Potulka, a ako sa ma krpec? vsetko v poriadku? aj si cez den odychnes alebo si na roztrhanie?

deini, supis, tesim sa s tebou, dufam, ze sa zajtra prihlasim s rovnakym pozitivnymi spravami! A podla UTZ si teda v ktorom tt? Uz ti upresnil datum porodu? Ja dufam, ze zajtra povie presnejsie, nie len podla MS 🙂

potulka
23. apr 2009

zuzka, malicky rastie do krasy a aj do vsetkych ostatnych rozmerov. mam co robit, ked ho po papani davam na plece odgrgnut, urcite uz ma aspon 5 kil. 🙂 musim povedat muzovi, aby mi sem do pocitaca fukol nejake fotky, potom ich pridam do albumu. zvladame to dobre vsetci traja, matejko dost vela spi, dobre papa a krici tak suma sumarum maximalne 1-2 hodinky denne, ziadne velke koliky. pomaly sa zacina usmievat a uz vyborne vidi, sleduje nas uz z dialky. 🙂 akurat ze sa skaredo vyhadzal na brusku, kde ma plienku, zajtra to ideme ukazat doktorke. ale on sam sa tvari, ze mu to vobec nevadi. 😉

deina
23. apr 2009

Zuzka, podla utrazvuku som v 11tt +3, takze mi vychadza termin na 11.nov (pekne, to je nase tretie vyrocie svadby 😀 ) - hm, ja som sa asi fakt preratala alebo cyklus zblbol a mala som nejaky iny ako inokedy, ale uz nevadi,hlavne, ze je malinke vporiadku. A pribrala som kilo, bala som sa, ze toho bude viac,ked tak kukam na brucho a zadok, ale je to len kilo, super. Zajtra idem k reumatologovi...

Potulka, to je dobre, ze tak pekne rastie. 😵 Asi mu ta plienka vadi, nemalo by to byt nic vazne.

helika81
23. apr 2009

samé dobré správy 😀 len sa držkajte...Zuzik nebojkaj,všetko bude ok 😉 🙂

silviapd
23. apr 2009

Ahojte babulky,dlho som tu uz nebola,ale ste toho popisali.

Vitaj Vikinam,v tom istom case ako Tebe mi diagn. RA,tiez nemam deticky-zatial a 37r,ale nejdem si hladat strom 😉 zit sa musi a hlavu hore,zvyknes si,drzim Ti palce

Heli mas pravdu,same dobre spravy,aspon niekto.

Ja nic nove,hladam noveho reuamtologa,kedze ta moja no comment,a snazim sa dostat do PN na vysetrenie,nech to mam konecne aj na papieri.

Tak ahojte dobru......