Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
28. máj 2009

Ved pol siestej je bezny cas na vstavanie. 😀 😀

S madarcinou u mna je to tak, ze sice rozumiem snad vsetko, ale uz neviem hovorit - ale na sledovanie TV to uplne staci. Vsak tu na juhu by sa patrilo rozumiet madarsky, no nie? 😅 A otec je z polovice Madar, jeho mama je Madarka, otec bol Slovak - zevraj on po madarsky nevedel a ona nevedela po slovensky, ale mozno preto im to klapalo.Chudaka tata supli do slovenskych skol, ked nevedel ani ceknut po slovensky - no a teraz rozprava asi tak, ze "kupme toho husa" a pod. 😀 A mamina rodina tiez pochadza z Madarska (Bekescsaba), ale to su vlastne Slovaci, ktori tam kedysi zili a po vojne sa vratili sem.

Exkurz do rodiny nasej... 😅 Misulo mi dnes vstal az po pol siedmej, tak parada, vyspali sme sa, aj som dobre spala, vecer mi zase bolo zle, to je toto blbe pocasie.

No a dnes ma caka cistenie mycky, plne som ju nalozila a nefunguje,tak to musim vypratat a vycistit ju - dufam, ze je len zanesena, lebo na novu teraz urcite nemame a ja bez mycky umriem. A manzel tiez, uz si na nu velmi zvykol.

zuzka88
28. máj 2009

Deini, pol 6 hej ale my sme museli o 4 rano!!!!

Na umyvacku som si veru aj ja rychlo zvykla...co to este umyjem v ruke ale ozaj len vynimocne

Prave rozoberali v TV ze rodicovska, amterska, a rozne davky...cloveku je az do plcu ked si predstavi, z coho bude musiet vyzit a to sa pri tom rozdvoji...

slavkav
28. máj 2009

ahojte,

prepacte, ze vam len tak vtrhnem, len sa chcem s Vami poradit, dnes som bola u hematologicky po vysledky a povedala mi, ze mam pozitivny reumaticky faktor. Mam 30 rokov, bolesti klbov a kosti nebadam ziadne, tak ma to priznam sa dost zaskocilo. Hodnotu RF mam asi 33,3 - neviete co by to mohlo znamenat? moze to byt aj v dosledku nejakej "prechodenej" choroby - alebo to znamena nejaku reumaticku chorobu?

slavkav
28. máj 2009

mala som na mysli reumatoidny faktor

zuzka88
28. máj 2009

ahoj slavka, tak ja sa sice v tych hodnotach nevyznam, na to tu mame ine odbornicky (urcite sa ti ozvu) iba moja story, ja mam Reumatoidnu artritidu z prechodenej choroby 😅 takze odpoved na tvoju otazku: Ano, moze to byt z prechodenej choroby
Ale zatial sa nestresuj, mozno to je len daco docasne, dajaka horucka alebo co.. drzim palce a urcite si nechaj urobit dalsie testy, papa

deina
29. máj 2009

V tychto cislach sa bohuzial tiez nevyznam... 😖

Zase sme skoro hore, ale aspon to vonku vyzera pekne, svieti slnko, aj ked je asi chladno.

slavkav
29. máj 2009

Zuzka88 a na tu tvoju RA sa ako prislo? mala si nejake priznaky - bolesti kosti a tak? lebo ja take nic nebadam, tak ma to zaskocilo, ze mi tato hodnota vysla zvysena. ale mozno sa onedlho "dockam" ☹

deina
29. máj 2009

Slavkav, niekedy to zacne uplne bez priznakov - napr ja som dlhe roky nemala nic, ziadne problemy, len krvne vysledky boli divne, vysoka sedimentacia a lekari nie a nie prist na to, preco je vysoka, ked mi nic nebolo.

slavkav
29. máj 2009

aha, no ja som si teraz uvedomila, ze obcas citim klby na rukach - ale teda vobec som to nepripisovala reume. no co uz. pojdem k nejakemu reumatologovi a uvidi sa.
a mozem par otazok? ako sa teda taka reuma prejavuje? velmi to boli? musia sa stale brat lieky? ked chcem oteho, tak bude to problem? je to dedicne? vela otazok, vsak? 😀 dnes, ked mala zaspi, tak si skusim precitat tuto vasu diskusiu, aby som teda vedela, co ma caka. uff

deina
29. máj 2009

No ja mam sice nieco trosku ine, Sjogrenov syndrom, ale patri to tiez pod reumatologiu. U mna sa to prejavuje suchostou v ociach, ustach... potom unava, obcas bolave klby, ale nic vazne. Mna to zriedkakedy boli. Lieky sa beru tak, ze dost dlho, ked sa stav upravi, mozu sa niektore vysadit, niekedy aj vsetky, ked sa stav zhorsi, nasadia sa znova a tak dokola. Dedicne je to v tom, ze sa dedi tzv predispozicia na autoimunitne ochorenia, nieco podobne, ako ked sa dedia alergie, rakovina a pod - asi kazdy ma nieco v genetike, nemusi sa to potom vobec prejavit. Spustacom mozu byt caste ochorenia, nejaky virus, stres (nedavno som citala, ze aj ockovanie, ale to sa mi nezda - ta geneticka predispozicia tam tak ci tak je)... ale fakt sa to prejavit nemusi, u nas v rodine toto ma len sestra, z rodicov nikto, ani zo starych rodicov. A problem pri oteho by mohol byt len to, ze pri niektorych liekoch sa to nedoporucuje - ale ja som nemala s tymto ziadny problem.

slavkav
29. máj 2009

no vsak teda asi pojdem k nejakemu reumatologovi - nech mi teda nieco zistia. ale ked nemam nejake problemy, tak by som nemusela brat lieky, vsak? ci treba aj tak, aby sa ten RF uplne znizil?
no tusim by sme mali asi cim skor navstivit nejake centrum, aby som cim skor oteho.
neviete? treba mi k reumatologovi aj sprievodny list od reumatologa alebo staci sprava on hematologicky, kde je napisane, ze pozitivny RF?

deina
29. máj 2009

Sprievodny listok od obvodnej si radsej vypytaj, myslim, ze je potrebny a idealne, ked ti da aj celu spravu alebo aspon co najviac krvnych vysledkov.

Mate nejake problemy, ze chces navstivit nejaky centrum? Nemal by byt problem s oteho pri reume, aj v tejto teme je vela bab, ktore maju deticky. 😉

A ci budes brat lieky, to posudi reumatolog - mozes sa citit dobre, ale zaroven mat vysoku hladinu protilatok alebo zapal, to ukazu az podrobnejsie testy.

lilu18
29. máj 2009

ahojte..prisla som len po helikine video--je kraaasne 😲 cmuk a tu stretavku...tak kolko vas uz je??nitra je dobre miestecko 🙂 a este daky ra problem som zbezne precitala---slavkav--moze to byt aj z kliesta-treba vyhladatodbornika 🙂 tak snad vas niekedy docitam uz bezim von kym neprsi 🙂

silviapd
29. máj 2009

Lilu a dojdes aj Ty? 😉
Je nas myslim 7: Deina,sse,silviapd,helika,zuzkabb,zuzka88,milka

Slavka urcite potrebujes vymenny listok k Reum. a daj si urobit vsetky testy,ak bude lekar normalny urcite ti poradi,testy aj vratane - borelie,chlamydie, mykoplazmy + CRP,Aslo... aby sa vylucilo,ze to nie zrovna nieco z toho.

Drzim palce,nech to nie RA!

slavkav
29. máj 2009

hej, nedari sa nam oteho uz 2 roky, mala som 2x MA, tak preto ta Hemato.

slavkav
29. máj 2009

no ja uz nejake vysledky od hematologicky mam - nasla som ASLO = 52,6, crp mensie ako 5. ale ten RF mam 33,3 - netusim ake su hodnoty - ci hranicne alebo velmi zle

ale pojdem k reumatologovi - Lilu18 - vidim, ze ty si zo Senca - aj ty chodis k niekomu? ak ano, tak koho odporucas z tohto okolia? dakujem

slavkav
29. máj 2009

a neviete mi este poradit, do CAR mozem ist aj ked by som nemala este vysledky od reumatologa - ci radsej pockat este aj na to?

silviapd
29. máj 2009

RF hodnoty:

menej ako 14 vysledok RA negat.
hranicne hodnoty od 14 do 30
viac ako 30 pozit.vysledok

silviapd
29. máj 2009

Diagnostika a prognóza reumatoidnej artzritídy.
Pozitívny výsledok môžeme nájsť pri:

* Reumatoidnej artritíde.
* Sjögrenovom syndróme.
* Systémovom lupus erythematodes.
* Dematomyozitíde.
* Scleroderme.
* Polymyozitíde.
* Waldenstromovej chorobe.
* Sarkoidóze.
* Infekčnej mononukleóze.
* Subakútnej bakteriálnej endokarditíde.
* Tuberkulóze.
* Chronických pľúcnych chorobách.
* Chronických chorobách pečene.

Faktory skresľujúce výsledky:

* Ťažká lipémia (vysoká hladina tukov v krvi).
* Cirkulujúce imunokomplexy.

slavkav
29. máj 2009

aha, cize ked mam pozitivny RF, tak mam isto nejaku z tych chorob? uff, tak uz si "len nejaku vybrat"

silviapd
29. máj 2009

Nie ,nie to som nepovedala,nechcela som Ta zastrasit,pozitivny vysledok je mozny pri tychto chorobach,to neznamena,ze mas niektoru z nich.

Navstiv Reum.co najskor a budes mudrejsia

slavkav
29. máj 2009

vsak ja viem 🙂
a ako prebieha vysetrenie u reum.? zoberu krv a kolko sa caka na vysledky?

silviapd
29. máj 2009

Ja este stale cakam na vysledky,po odbere KO o 8 tyzdnov,niekde mozno aj skor neviem,podla toho ake vysledky

slavkav
29. máj 2009

cize ak tomu spravne rozumiem, pri 1 navsteve sa zoberie krv - a potom sa pride na kontrolu - a podla vysledkov sa uvidi? a take ako rtg - sa robi tiez?

zuzanabb
autor
29. máj 2009

slavka, do CAR mozes ist aj ked nemas vysledky z reumatologie ani nepotrebujes odporucanie od gynekologie. Normalne sa objednaj a oni si testy aj tak porobia sami. A ked budes mat aj z reumatologie, tak im to donesies ked tam najblizsie pojdes.
mne zacala reuma tiez len tak, ze ma dlho bolel prst a puchol a nikto si to nevsimal, len sa cudovali, ze mam taku vysoku sedimentaciu 52/100 a vsetky vysledky dobre... az potom ako posledna moznost bola ist na reumatologiu... ale to ma uz postupne zacinalo pobolievat vsetko. Uvidis co ti povedia, mozno ti nasadia lieky aby ti zastavili co najskor ten zapal a az potom sa budete moct snazit o mimino.

zuzanabb
autor
29. máj 2009

rtg robia, ale pri nom ti vela toho nezistia, lebo dake stopy po chorobe je vidno az po nejakom case ked ti zapal trochu poskodi a zdeformuje chrupavku, ale to nemusi byt tvoj pripad... fakt sa v tom nevyzna... mozno nemas ani jednu z tych chorob co tu silvi napisala... najlepsie ist cim skor na reumatologiu

zuzanabb
autor
29. máj 2009

heli: super video!!!! 😀 😵 ste strasne zlati s manzelikom a vidno ako velmi sa lubite 😵 😵 😵
zuzi ty ako moja s tym slepakom?!?! ja odpadnem, ty nemozes mat normalne tehotenstvo? 😅 daj vediet co nove a ci sa ukludnil dakym stylom. mne ho vyoperovali ked som mala 15rokov. nemala by si jest ovocie s malymi jadierkami ako jahody a hrozno a take podobne, lebo sa ti to moze do neho zaniest... to je ale jedine co si z toho pamatam 😅

zuzanabb
autor
29. máj 2009

heli ako vyter? potvrdil sa streptokok alebo co? beries tie antibiotika? inak gratulujem k pozvanke do PN 😀
a este k tomu videu - sa patri na zenicha zahanat svadobnou kyticou?!?!?! 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
29. máj 2009

sorry, ze pisem takto sekane, ale odpisujem postupne ako citam dozadu vase prispevky 😅

dahra: ty moj kvet, ta obdivujem, ze to este zvladas.... ja som v strese z toho vsetkeho a to sa mam v podstate oproti tebe uplne super... dokedy budes vysusat endometriozu? teda na kolko to doktori vidia? to si ako keby teraz v prechode? verim ti, ze sa bojis, ze ti odstrania aj druhy vajecnik ak zacnes so stimulkou... aj ja by som sa bala... hlavne potom keby mi uz jeden odstranili... ale mozno tato liecba zaberie a lozisko sa nestihne obnovit pocas snazenia a ked uz otehotnies tak bude super, lebo vtedy sa endometrioza stiahne. Drzim ti silno palce a napis ked tam nabuduce pojdes, mozno budem mat aj ja cestu a stretneme sa v cakarni 😵

deina
29. máj 2009

Zuzi, odpisujes teraz kazdemu? 😀