Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
29. máj 2009

dahra: co vam na spermiogram odporucali? teda ako na tu zlu morfologiu? nejake vitaminy alebo co? ...to akoze mozem byt rada, ze mame "len" 99% patologickych 😅 Tento novy dopadol lepsie?
ja mam vseobecnu poistovnu a vraj ta nema obmedzeny pocet... dufam, lebo ak mi povedia, ze az v january, tak to si rovno mozem hodit liecbu methtrexatom, lebo v january uz budem patologicka ja 😀

.... tento tyzden som mala hroznu krizu... neviem ci z pocasia, ale mala som normalne stuhnutu a bolestivu krcnu chrbticu, az ma z toho bolela 4 dni hlava, plecami som nepohla, lakte ani vystriet a zapastia mam ako boxerista 😅 ... chlap musel zacat varit, lebo uz ani nozikom neodrojim chlieb a o supani zemiakov ani nehovorim... no ale trochu sa to vcera upravilo, aj ked stale citim cele telo pri kazdom pohybe 😅 ...to je sranda, ako si clovek zvykne na urcity druh bolesti a uz to pomaly berie ako sucast a cuduje sa ked sa rano zobudi a nic ho neboli 😀 ... na to si sice budem musiet este pockat, ale dufam, ze jedneho pekneho dna 😀 😵

zuzanabb
autor
29. máj 2009

jasne deini 😀 😀 😀 len teraz nestiham, ide zjest polievku ale k tebe sa vratim 😀 😉

zuzanabb
autor
29. máj 2009

nestihala som priebezne odpisovat, tak teraz dohanam zameskane 😀

silviapd
29. máj 2009

zuzi a vecer mozes zase citat odpovede 😉
zuzi asi z pocasia,tie iste pocity,cely clovek boli

inak slavka mas chutne dieta ,aka mala baculka

slavkav
29. máj 2009

dakujem, 😉 ale uz by som tam mala nahodit aktualnejsie foto - kedze tam ma naposledy fotky z 1 roka a ona ma uz 3 roky 😀 😀

deina
29. máj 2009

Slavka, aka je Stanka zlatucka! Taka mala baculka, ked bola malinka a ake ma pekne okale! 😅

Zuzka, nebude to z pocasia? Ja uz treti den umieram - ale klby vpohode, to "len" hlava mi ide prasknut. A krpec spi uz vyse 2 hodin, tak ho pojdem zbuntosit, nech tolko nechrni...

slavkav
29. máj 2009

tak pridala som aj par aktualnejsich foto - a dakujem za pochvaly 😉

silviapd
29. máj 2009

aka pekna slecna,a ten chutny xichtik jej zostal,fakt je velmi zlata

silviapd
29. máj 2009

inak slavka stretko plati aj pre Teba,ak by si mala zaujem - Nitra okolo 11,00, v centre 27.6. al. 4.7.

slavkav
29. máj 2009

jej dakujem za pozvanie. tentokrat mi to nevyjde, ale ak by ste organizovali nejake stretko aj nabuduce, rada sa pridam 😉

potulka
29. máj 2009

slavka, reumatickych ochoreni je kopa a neviem, ako sa ktore prejavuju. ja mam reumu od detstva, takze mam uz dozivotne nalepku juvenilna chronicka (po novom idiopaticka) artritida - o tej ti mozem povedat, ze sa navonok prejavuje bolestami, stuhnutostou a opuchmi klbov. ochorenie kolise - tazsie obdobia sa striedaju s pohodovejsimi. vela zavisi od liekov a rehabilitacie.
zobudil sa matej, nabuduce viac. 😉

helika81
29. máj 2009

Ahojte žienky,nestíham čítať,čo ste to porobili 😀

No idem pekne po poriadku....vitaj Slávka medzi nami,ja mm RA od 9 rokov,a začalo sa to tak,že som prekonala viac násobnú chrípku,no a prišiel zápal a už bola reuma na svete,k tým výsledkom ti neviem pomôcť ale viem,že aslo norm.hodnota je do 100,kedže mne sa teraz rieši,tak to ovládam 😀 ale ako ti poradili babenky,len bež k reumatol. a daj sa vyšetriť,aby nebolo neskoro 😉

Silvi,no teda,máš viac preštudované ako ja 😀 😀 😀

A teraz niečo o mne...včera som si nasadila ant.kedže som dostala ms,a čo čert nechcel mi nesadli,tak som skoro bola v nemocnici,našťastie máme v rodine sestričku,tak tá mi pichla inj.proti zvracaniu a nasadila infúzie,takže som sa liečila domka,bola som tak dehydrovaná,že pri 2 pokusoch na wc som skoro zamdlela 😀 a takto bolo u nás veselo...a dnes som bežala k doki,dala mi penclen,tak uvidíme...

helika81
29. máj 2009

píšem na etapy,veď viete prečo 😀 ...výtery dopadli tak že manžel má streptokoka a ja z dola stafylokoka,ale že je to bežné a ak viete,píšte či nie sme až tak nákazliví ale idem študovať na googli 😀 no a 4.6 sa mám znova hlásiť na LPK,majú ma radi,len ešte nevedia,že idem do PN 😀

Zuzkabb...to nebola kytica ale kabelka ku šatám,ako som raz spomínala,keď sme sa boli fotiť sme zažili obrovskú srandu,tak tam vznikali určité momentky,a potom to takto dopadlo 😀 ale ďakujeme za pochvalu 😀 😀 😀

...k tomu futbalu,ja si skôr pozriem hockey,ale sem-tam aj fotbal,no včera nebolo kedy 😝 a stále nám kódujú kanaly,takže sa nedalo nič pozerať...no a reku idem pozrieť a vy ste sa mi tak rozpísali,že som nechápala 😀 😀 😀 u nás stále pršíííííííííííííííííííí a je tu zima 😒 😉 🙂

helika81
29. máj 2009

Slavka malá je zlatučká,a tie očká má aké kráááááááááááááááááááásne 😀

...skoro som zabudla,dnes mi povedala doki,že tie antb.musím užívať mesiac,no tak sa môžme rozlúčiť s babatkom,asi to tak má byť 😠 😎

helika81
29. máj 2009

už som si naštudovala...stafylokokus môže byť vyvolaný slabým imunitným systémom a streptokoky sú bežné ako zápal, 😀 hi čôsi zo mňa bude ale je to fajn,že sa dá veľa vynačítať z netu 😀 😀 😀

zuzka88
29. máj 2009

Teda baby, vy ste toho popisali!!! Ja mam navstevu tak nemam kedy citat iba jedna novinka:

Mame chlapceka 😵 😵 😵

deina
30. máj 2009

Jeej, Zuzka, aky exhibicionista, ze sa uz ukazal! Gratulujem. 😵

Helika, no to nepotesi... tak teraz mesiac nic nebude, co? Ziadne babo. Ale tak trosku si vyrestujete hlavy a potom sups do toho.

Teda mne bolo vcera snad vsetko a strasne ma stve, ze to male vnutri sa prestalo hybat - asi pred dvoma tyzdnami som citila slabucke mrvenie a potom uz nic, tak bud to este nebolo ono alebo sa neviem co zmenilo - ale na ultrazvuku bolo vsetko vporiadku, mala som sa opytat, ci nemam nahodou vpredu placentu, ta by potom pohyby tlmila. Aj mi dost tvrdlo vcera brucho, ale dala som si magnezium, oddychla si a povedala si, ze dnes nic nerobim a budem len oddychovat. 😝

silviapd
30. máj 2009

Dobre ranko!!!

No Heli trosku som studovala...ale na MUDr.Zuzi nemam... 😉 😀

Tie ATB mas dost na dlho,dufam,ze mas k tomu aj nejake probiotika,aby Ti neznicili aj to co mas v poriadku.Ak nie kup si v lekarni napr.Laktoflor....v kapssulach
Minuly rok RA predpisala na mesiac ATB a vobec mi nepovedala,ze si mam kupit aj PB. A tak to dopadlo,az na gyndu som musela ist,neznesitelne vytoky- opakovane. A 4 mesiace som sa toho nemohla zbavit....

A ked som to povedala,tak vraj kazdy pacient by mal mat vedomost,ze uz automaticky si ma kupit PB k ATB 😠

helika81
30. máj 2009

Silvi,dík za radu moja,hneď kupujem ale manželík by mal mať ešte lebo keď bral ant.tak mu doki dala 😀

...či si budeme užívať?asi nie a manželík o tom nevie 😀 ,chúďa moje ale musíme vydržať ☹ no čo už

...a Zuzka gratulujééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééém!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!k chlapčekovi...a už máte aj meno???

zuzanabb
autor
30. máj 2009

heli: tak kableka dokonca, no lepsie ako kytickou 😉 pozerala som to hned ako si to dala na net a potom som odpisovala o den neskor, tak prepac, ze som si nepamatala 😅
antibiotika sme brali minule aj my a celych 20 dni, neboj, da sa to zvladnut, len netreba chodit spolu do sprchy 😀 😅 😵 ...to sa potom tazsie odolava 😅

silvi 😀 nesahaj mi na titul 😀

zuzi gratulujem k chlapovi 😵 boze, len nedavno si tu pisala o tehotenskom teste a uz viete, ze co to bude... ja sa poondiem....

deini, hlavne oddychuj aj ked pri malom je to dost vtipna rada co? 😅 ak sa ti daco nezda, tak radsej zbehni k dokymu, nech mrkne ci je vsetko OK.

stanka, ta torta na poslednej fotke je genialna! to si robila ty? ako prosim ta? mala je strasne krasna, hotova dama z nej 😉

helika81
30. máj 2009

Zuzik však kytice by bola škoda 😀 to bolo len spontánne ale sme sa pobavili 😀 len moja 20 dní je menej ako mesiac 😀 som to spomínala manželíkovi a radšej sa urobil,že ma nepočuje ale dodal,že ruky ešte má zdravé 😀 😀 😀 pekné sníčky Vám prajem 😲 🙂

zuzanabb
autor
30. máj 2009

heli: 10 dni hore dole moja 😀 😀 😀 my sme to inak nezvladli... prisla chvilka.... a nevydalo 😉 😅 ale este stastie, ze sme mali doma daky durex 😀
tvoj manzelik je klasik a ma pravdu 😉

zuzka88
31. máj 2009

ahojte! tak konecne som vas docitala 😎

My sme mali dnes sex po 6 tyzdoch!!!! ani neviem, ako to zbehlo takze heli, ziadne strachy!

V piatok som bola v poradni, vsetko mame ok, krpec sa ukazal tak ukazkovo, ze som povedala, ze to je chlapec, skor ako doktor...ved pridam foto a kuknite 😀
Meno uz mame, Ľubor - po tatinovi...len priezvisko bude po mne kym sa ten moj chlap nerozhybe s dajakym prstenom 🙄
Som hrozne rada z poradne, lekar nam dovolil sex 😅 , odobril mi koncert Depeche Mode, mozem chodit plavat aj na masage, mozem cvicit..proste vsetko co som chcela doktor dovolil no a este aj krpec sa ukazal 😀
Takze u nas len dobre spravy, a RA nekomentujem... sak uvidime po piestanoch

Vsetkym krasnu nedelu!

lovula
31. máj 2009

Ahojte maminky, ak môžem tiež sa k Vám reumatičkám pridávam. Mám od detstva JCA, teraz JIA - to je po novom. Mám 3 mesačného chlapčeka Adamka. V teho bolo všetko v poriadku aj po pôrode, ale teraz posledné 3 týždne je to hrôza. Ledva sa hýbem, hlavne doobeda. Beriem len prednizon a pokiaľ chcem kojiť tak iné ani nesmiem. Nemáte niektorá skúsenosti s niečim prírodným čo Vám pomohlo? Krémy a maste mi nezaberajú.
Dík za všetky rady.

zuzka88
31. máj 2009

Vitaj Lovula 🙂 gratulujem k syncekovi!!!!

Noooo....k receptom, kryosacky, zazvor, melasa..to len z nasej starsej diskusie.. Ja som si kupila melasu ale musim sa bab opytat, co s tym mam vlastne robit 🙂
Inak som pocula, ze na RA pomahaju tie kryokomory ale ci to nema vplyv na mliecko, to netusim..
Drzim moc palce, aby si este aspon tie 3 mesiace vydrzala dojcit a nech vam Adamko rastie do krasy 😉

lovula
1. jún 2009

Zuzka88, ďakujem za radu. Vidíš tá kryokomora ma nenapadla. Spýtam sa na to doktorky. Hádam by mi tam nezamrzlo mliečko 🙂)) Mám doma aj tie gelové sáčky v mrazničke, ale pokiaľ mi ich niekto nepripomenie, tak na ne proste zabudnem. Možno raz, keď bude malý viac spávať, budem schopná viac rozmýšľať 🙂)).
Všetci ma od bábätka odhovárali ( okrem manžela), ale ja som sa rozhodla a basta. A ten drobec stojí za tú stuhnutosť ráno a aj za bolesť v kolenách. Aj keby som vedela čo bude, idem do toho znova. 😀 😀 😀

zuzka88
1. jún 2009

Lovula, myslim, ze to najhorsie (najtazsie) mas uz za sebou, ved ked bude najhorsie, proste krpca odstavis.. Urcite bude radsej ked sa budes moc o neho starat a uz nebude tvoje mliecko, ako keby si ho ani nevladala prebalit... Vydrzis, kolko vydrzis a potom umele mliecko
Poviem ti, ja nad tym rozmyslam uz teraz, co urobim ked sa dostanem do tohot stadia a umela vyziva mi nepride v tomto pripade az take zlo.. Moj maly brat vyrastol na sunare a je este zdravsi ako ja 😀

Pekny den vam vsetkym!

dahra
1. jún 2009

Ahojte,
Zuzanabb,
odporucali nam klasicke vitaminy, berie este tribulus terestris(kotvicnik). V lekarni najdes aj Profertil - ten je mrzko drahy a podla toho, co som okolo citala, morfologiu neupravuje - le pocet a pohyblivost. Najdi si este aj temu teratozoospermie - tak sa nazyvaju spermie zleho tvaru odborne. Minule tam pisal chalan, co uzival liecbu thiansi a zo 100% sa mu to zlepsilo na 99%. Morfa sa tazko upravuje zial 😖.
Ja uvazujem o prestupe do inej poistovne kvoli IVF. U teba tiez bezi o cas, ak mas akutne problemy, ja s reumou nastastie teraz nemam, hoci beriem tie hnusne injekcie na endometriozu a strasili ma predtym, ze sa mi nimi reuma spusti, ale zatial nic a uz mam tri injekcie v sebe (kazdy mesiac jednu). Ked ich vysadim, mala by som tiez ist hned na IVF, lebo endo sa rychlo vracia a na tom jedinom vajecniku uz mam novu cystu, ona kazdou mestruaciou moze rast. Teraz som v prechode, tak sa nic nedeje.
My ideme do heliosu bud. tyzden, potom budem vediet vysledky 2.spg a co dalej.

zuzka88
1. jún 2009

Dahra, drzim palce! nic viac asi neviem skomentovat 😉

deina
1. jún 2009

Hello. 😅 Som vyspata, oddychnuta, v pohode a nic ma neboli, hlava sa mi nekruti, nic mi netvrdne, no parada. 😵 Neviem, co to v sobotu bolo, brucho ako kamen, nastastie na druhy den sa to stalo len raz, vcera vobec a dnes je tiez makke, aj sa dobre citim (a maly spal do siedmej).

Lovula, vitaj. 🙂

Dahra, drzim palce, nech su tie druhe vysledky lepsie. Ina poistovna je v tomto lepsia?