Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
9. júl 2008

moja dr. nemá sestričku ☹ ani sono... 😖 😖 😖 Tak som si zopakocala test tento týždeň (//) a verím!!! ale trpezlivosťou veru neprekypujem 🙂 najradšej by som už mala brucho 😀
aj som špekulovala že si to niekde zaplatím, nech mám istotu ale potom si vravím, že ako má byť, tak bude...a asi keby si dr. nemyslela, že som tehu, neposlala by ma na sono, nie?

zuzka88
9. júl 2008

lilu18!
milý nápad! myslíž že sa toľko ľudí dokáže zorganizovať? ja som za!!! bolo by to super! verím, že niekdo navrhne termín do ktorého sa trafia všetci, ktorí sa budú chcieť zúčastniť 😀

milka2008
9. júl 2008

Ahojte,
lilu18 - stretko - dobry napad, ja som za 😉 Čo tak tento piatok - 11.7.? Ja viem,je to skoro, kto chce, bud navrhne iny termin, alebo sa prida 🙂

helika81
9. júl 2008

lilu18.stretko to je dobry napad ale 11je skoro,bolo by fajn,tak mesiac do predu lebo nie sme vsetky z Ba,aby sme si zariadili dovcu 🙂 🙂 🙂 by som sa velmi tesila...ja musim este stihnut gyndu,a na vsetko sa poinformovat,bola som tam minuly tyzden ale mali dovolenku.skusim si davat brufen 200mg,aspon kazdy druhy den,bo citim trosku bolesti,ani sa necudujem pri takych tazkych dieloch...robim totiz v kii v Ziline,no a to je ina makacka 😅 tak virusy mnozte sa a prilepte sa 🙂 🙂 ktora je najdalej od Ba?ja som z Prievidze...

zuzka88
9. júl 2008

helika, to ozaj v Kii? tak to ti nezavidim!!! pocula som ze su tam neludske ppodmienky aj plat k tomu...

Ja som z Ba tak sa asi viem pispôsobiť najlahšie...ale kto povedal, že sa musíme stretnúť v BA? 😀
tento piatok ale mne tiež nevyhovuje...

uk.ok
9. júl 2008

Ahojte. Taky bych se ráda potkala. Ale jsem až z ČR - Uherský Brod.

zuzka88
9. júl 2008

uk.ok - to je ďaleko? prepáč, ale geografia CZ nie je moje hoby.. viem kde sú české budejovice, praha, K. vary, ostrava ale uherský brod nie 😒
spravíme medzinárodnú RApárty
ako sa inak cítiš?

lilu18
10. júl 2008

bre ranko 🙂

tesim sa ,ze by ste pristupili na stretko.My byvame blizko BA,takze pokial navrhnete stret.v Ba-prisposobime sa. Inak nam viac vyhovuje druha pol augusta-to by som mala odvoz aj dovoz 😀 muz ma dovcu,ale pridem aj busom-nie je problem

zuzka88-to nemyslis vazne ze s takotou diagnozou robis v KII!! teda radim chytro chytro prec s tade,ved sa celkom udries. To len co som pocula...to je tam novodobe otroctvo 😠

majte sa a tesim sa na dalsie navrhy a dalsie tehu 🙂

milka aj nam to je kusok skoro,doobeda v pia.idem k zubarovi a tak neviem ci budem vobec vladat pozerat 🙂

lilu18
10. júl 2008

este ma napadlo...v sobotu doob.budeme v BA,az daka Blavacka ma cas a chut mozme niekde na kafčo 🙂

milka2008
10. júl 2008

Ahojte,
pridavam sa k lilu18 - ak by nebolo stretko teraz, potom ja tiez budem moct prist az v druhej polovici augusta. 😉 😀

Aj som chcela vcera este dopisat, ze mozno by bolo dobre pockat pripadne do jesene, teraz su aj dovolenky, tazsie sa zosuladime. Som rada, ze ste napisali svoje reakcie na moj navrh, samozrejme, ze to nemusi byt iba v BA, aj niekde inde a hlavne, ked chcu prist aj dievcata zo "zahranicia" - napr. ciech 🙂 . Teraz je jednoduche cestovate cez hranice - schengen 😀

Lilu18 - a kde byvas? Ja tiez nebyvam priamo v BA, ale pracujem tu. 😅

zuzanabb
autor
10. júl 2008

ahojte baby, stretko je super napad, len si myslim tak ako milka, ze asi po lete to bude lepsie.
Ale vlastne sa na nas, co sa nam neda, nemusite viazat a stretnut sa mozete aj tak a potom nam napisete ako bolo 😀 Aj tak si myslim, ze sa nam asi nepodari najst termin, ktory by vyhovoval kazdej... ale bolo by to super keby to vyslo. Ja som z Banskej Bystrice, vacsina je z BA a je tu niekto z vychodu? Kolko mate baby vlastne rokov? Ja mam 30 r. do septembra, potom to zacne stupat 😀

ako sa citia tehulku? a netehulky? 😉

deina
10. júl 2008

Dobry napad, take stretko, ale momentalne sa asi tazko dostanem do BA - s tymto mojim sidlom. 😅 Blbe je, ze nesoferujem, cestovanie by bolo ovela jednoduchsie...

Ja mam 28 rokov. 😉

potulka
11. júl 2008

ahojte baby. my sa mame dobre, hoci sme mali v stredu mensie vzruso, ked sa vecer namiesto spiniek objavila normalna krv 😲 leteli sme na pohotovost, ale zda sa, ze je vsetko v poriadku, uz sme aj videli na sone taky ten vacok s naznakom placenty (den predtym tam este nebol). vzali mi znova krv na hcg a som velmi rada, pretoze z utorkovych +/- 1100 to za dva dni narastlo na 2400, co je vyborna sprava. teraz som doma a oddychujem, ako sa len da, aby mal mrnus tie najlepsie podmienky na dobre zavrtanie sa a rast. 😉

milka2008
11. júl 2008

potulka - straasne moc gratulujem, hcg krasne stupa, a neboj, vsetko bude o.k. a fazulka sa pekne zahryzkava. 😀 🙂 Len pekne oddychuj a hladkaj brusko 🙂

zuzka88
11. júl 2008

ahojte baby, to sú tu veci..

lilu18 - ja nie v Kii, to chúdiatko Helika tam robí ☹
ja mám robotu v pohode, doma s PC, občas do mesta vybavovačky..šporák, žehlička a naši domáci miláčikovia

to stretko ja mne bude viac vyhovovať koncom prázdnin alebo v septembri... s niektorými možno aj skôr 🙂 Kedy ideme na Tehelnú??

Potulka, v ktorom si teda týždni? už vieš? poriadne oddychuj nech je všetko ok!!!! Ja som ešte stále nič nevidela a neviem ani výsledky 😖

Ja mám 25 rokov, ale už nie dlho...zatiaľ si ich ale užívam 😀

milka2008
11. júl 2008

Tehelna sa kona, zuzi88 pozri IP 🙂 .
Vcera mi robili rtg panvy, kolien a noh a je to nahrate na cd, uz ste mali niektora takyto rtg na cd?,ja nie, az teraz prvykrat 😕 Asi uz vsetky spite 😔 TAk dobru nocku 😔

helika81
12. júl 2008

ahojte babenky,robila som si test a zatial nic ale neviem ci to nebolo skoro,vsak nic nie je stratene,aj som rozmyslala,ze vydrzim do dovolenky este 2tyzdne a balim,asi na pn,lebo to sa tam neda vydrzat,aj znizit lieky aj sa natahovat,a planovat baby to chce lahsiu robotu a klud...mali sme nocnu a myslela som,ze umriem ☹ v kii je to des a aj ta vyplata,sice nie som priamo pod kiou ale nestoji zato ta robota...uz je cas na matersku 🙂 🙂 🙂 ja mam 27rockov ale necitim sa na to 😀 vsetci mi tipuju tak 21,dobre ni?to stretko mi vyhovuje tak aug. a sept.
uk.ok. ved keby si prisla aspon do Ba,by si to nemala daleko?ja sa stahujem za 2tyzdne do Ruzomberka,ale pre vas pridem aj na kraj sveta 😎 lebo myslim,ze mame toho dost spolocne.ako tak citam,vek mame od25 do30 a to je fajn,mame svoje odzite 🙂 ako sa prejavuje na zaciatku teho?moze byt aj unava a chut do jedla?babenky cely cas tuzim po miminku a teraz sa bojim,chcem aby to vyslo ale mam obavy,je to normalne,vsak?myslite ze ma obvodna vypise na pn?drzkajte sa a nech to stretko je uz zajtra 🙂 tesim sa

adrina
12. júl 2008

pridávam sa k vám do témy...ja som tehu pri tejto diagnóze..lieky som vysadila /plaquenil a flamexin/ 5mesiacovc pred otehotnením, tehu bez bolestí..len teraz pred finále sa začínajú ozývať klby...ale zatial sa dá...akurát ma doki uupozornila,že pri kojení to môže byť horšie..tak držte palce..nech sa troška pokojíme...

helika81
12. júl 2008

adrina vitaj medzi nami,je super,ze sa rozrastame...tak si bola velmi stastna,ked si sa dozvedela,ze si tehu?len sa dzkaj a nenamahaj sa,paralen hadam mozes?ako som tak divala profil,tak mas nieco za sebou,mohla by si nam aj poradit? 🙂 🙂 🙂 ako ste vikendovali kocky?ja super vikendujem zatial... 😎 😝 😀

potulka
14. júl 2008

ahojte, takze po kontrole mozem vyhlasit, ze som v 5+5tt, vlastne uz +6 😵 doktorovi sa dokonca zdalo, ze vidi aj nejake chvenie, co by mohlo byt srdiecko, ale nebol si uplne isty. (aj tak nechapem, ako sa mu to mohlo zdat, ja som ledva videla to "ocko"... 😉 ).

zuzanabb
autor
14. júl 2008

potulka gratulujem 😀 ...dolezite, ze doktor vidi to co ma 😉
helika81 je uplne normalne, ze mas obavy... ja to citim tak isto 🙂 akokolvek sa clovek moze na nieco tesit, tak vzdy pridu myslienky rozneho typu, pretoze citi zodpovednost a ci chces alebo nie, zmeni ti to cely zivot... ale nadherne 🙂
zuzka88 ty si v ktorom tyzdni?
vitaj adrina 😉 ty si pri prvych dvoch detom nemala este tuto diagnozu?

milka2008
14. júl 2008

Ahojte,
Adrina - vitaj, prajem uspesne "zavrsenie" tehu a bezproblemovy porod, hadam pri tretom to uz pojde "samo" 🙂
Tiez sa pripajam k otazke od zuzanabb - kedy ti zacali problemy s reumou?

Potulka - gratulujem 🙂

helika81 - obavy su prirodzene, ved sme si uz nieco prezili, aj s nasimi zdravotnymi problemami sme nieco preskakali, tak je normalne, ze citis zodpovednost, aby bolo vsetk oo.k., babatko zdrave a aj ty v poriadku. 😉
A k tomu veku - je super, ze tebe tipuju na 21 a mas uz 27.

Ja mam uz 35 - asi som tu najstarsia, ale vobec sa na to necitim. 😀 A vezmete ma do partie, hm? 😅

zuzka88
14. júl 2008

Mili, koho keď nie teba??? Jasné že ťa vezmeme 😀

baby ja končím 7. tt, sme dosť na tesno, nie? verím, že všetko je ok!!!! pomaličky čakám na každé výsledky a tíško si prajem len nech je krpec zdravý...

Inak sa mám fajn, čo sa týka RA, vraj ak budú dobré výsledky, pôjdem len na 2,5 mg prednisonu už iba ob deň!!!
Ale ostatné je také zvláštne, stále by som iba spala, ráno, poobede, večer, pri TV, po jedle, keď vstanem, no stále 🙂 A býva mi zle, z celého dňa asi 3/4!!! buď od hladu ale aj keď niečo zjem, ide však iba o pocity, zvracala som len párkrát... Prsia mám strašne citlivé takže ja keď nemám ešte brucho, spať sa dá už len na boku alebo na chrbte...a vy ako, baby?

Adrina, vitaj! aj ja sa pridávam ku zvedavým čo chcú vedieť čo najviac?!?!? Prečo sekcia? Kvôli RA? čaká to aj nás? Bola si na rizikovom alebo bolo všeko v najlepšom poriadku? Držím palce k tetiemu krpcovi 🙂

zuzka88
14. júl 2008

Mili - IP

potulka
15. júl 2008

zuzka, my sme o dva tyzdne mladsi ako vy. 😉 nastastie sa zatial mrnus ohlasuje len obcasnym tazkym zaludkom. nie je mi vyslovene zle, ale obcas sa citim, ako keby som zjedla nieco mastne, hoci som nie. a rychlo sa zasytim, mam dojem, ze jem menej nez pred tym a jedlo ma akusi mdlejsiu chut. prsia mam citlive aj ja, zda sa mi, ze su take plnsie. vcera som bola po 4 dnoch znova v praci a ked som prisla domov, bola som brutalne unavena, aj ked nemam narocnu robotu. 😉 reuma mrnusa ocividne nema rada, lebo sa velmi pekne drzi v uzadi a jem len 2mg medrolu denne. v nemocnici mi povedali, ze take minimnozstvo mozem brat uplne v pohode aj nadalej. moja reumatologicka je uz konecne spat z dovolenky, takze dnes jej oznamim novinku. 😀

lilu18
15. júl 2008

tehulky gratulujem,pekne oddychujte ,setrite sa,papajte mnozstvo vitaminkov a babo bude iste OK 🙂
ja som sa ani nepytala,ci mozem medzi vas,lebo snazilka som bola ked tato tema tu este nebola-skoda,bola som na to sama.Tak dodatocne sa pytam,mozem?
Milka,nie si najstarsia 😀 ale pssssst 😀

zuzka88
15. júl 2008

lilu18, myslím, že je super, že si tu!!!! aspoň nám vieš dať iný pohľad na vec, taký ako my zatiaľ ne-mamy nepoznáme 🙂 druhé bábo nechystáte?

potulka, som zvedavá, čo ti povie dr., môj sa potešil a lieky uvidíme podľa krvy... aj ty už sa tešíš? ja hádam už na nič iné cez deň ani nemyslím...možno aj preto, že mi je stále zle... ten pocit plnosti mám aj ja, dnes som nevládala zjesť ani celého pribináčka 😀 nechala som si na večereu 😀

milka2008
15. júl 2008

zuzka88 - IP

milka2008
15. júl 2008

lilu18 - o.k. psssst 😀 😀 chcela by som mat este raz tvojich krasnych 18-nast 😀

potulka
15. júl 2008

zuzka, mne sa to stale zda byt neuveritelne. akoze JA mam byt tehotna? vylucene!! 😎 samozrejme, tesim sa, ale tak akosi neveriacky a opatrne, moze sa stat este tolko veci... v praci to zatial tutlem, chcem pockat do 12. tt. vie to len velmi uzky okruh znamych - rodicia, svokrovci a tri kamosky. a reumatologicka - volala som jej, velmi sa potesila a objednala ma na prvy augustovy tyzden.