Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
25. jún 2009

Baby, ze mate trpezlivost na vysivanie! Mne to nikdy neslo - teda kriziky este hej, ale nebavilo ma to, lebo to dlho trvalo vidiet vysledok.

Tak mi teraz doslo, ze lekar hovoril, ze mam nizko placentu - ale nevravel, zeby zasahovala do krcka (to sa tusim vola placenta praevia?), tak by to nemal byt nejaky problem... dufam. 😖 On mi tam nieco vravel, ale strasne ticho rozprava a polovicu som mu nerozumela. Musim sa este raz opytat nabuduce, idem o dva tyzdne na kontrolu a snad bude hlasnejsi. 😅

Zuzi, inak ano, presne take foto ako mas v albume z 15tt - zospodu, medzi nozickami - som videla. 😉

potulka
26. jún 2009

ahojte
deina, blahozelam k fifiku 😉 nejako sa nam to tu zmužilo! 😀
inak, skusala som tie wakame... nuz, ehm... mala som pocit, ze jem nieco zive. 😨 tak som to ani velmi nezula, len zaliala kavou a prehltla. 😝

potulka
26. jún 2009

a este, deina: ja som mala tiez nizko placentu. nie praeviu, ale dost nizko, postupne sa trosku vytiahla hore. este ma aj ta tvoja dost casu, aby sa posunula.

deina
26. jún 2009

No ja to tiez takmer nezujem, len ked mam nieco k tomu - jablko, dnes kusok kalerabu (ten milujem) a pod. Inak hltam, nechuti mi to... ktovie, ake by to bolo na cibulke, ze aj tak sa to moze jest, ze to jemne oprazis na cibuli.

Dufam, ze sa tiez posunie - ked to nie je praevia, mala by sa, nie?

jana_
26. jún 2009

Ahojte dievcata, srdecne Vas pozdravujem,

tak uz aj ja po nejakych vysetreniach zacinam liecbu s Plaquenilom. Pocitujem taku unavu, zeby som sa v sucasnosti asi nedokazala postarat o male babo, minimalne by som s nim zaspala na detskom ihrisku 🙂 Tak dufam, ze ma Plaquenil da do poriadku 🙂

Deini, tiez sa pripajam, srdecne blahozelam, Misko sa aspon bude mat s kym hrat, zelam Tebe a babatku dobre zdravie.

Helika, aj mna poslali na vysetrenia ohladom stitnej zlazy, mam ju v poriadku, takze ta unava bude asi zo Svena.

Zelam Vam pekny vikend. 🙂

deina
26. jún 2009

Dakujem, Jani. 🙂

Mas pravdu, ja mam zlazu tiez ok, ta unava je zo Svena - takze moja aj z RA moze byt. Pre mna bol Plaquenil zachrana, fungovala som tak, ze som nechapala, ako som mohla byt predtym bez neho. Jaj, ale ked som ho musela vysadit... 😝 bola by som cele dni prespala. Inak sestre nezabera, tak dostala Delaquil, ale vraj nic moc - a nas mily lekar jej napisal do spravy, ze "zaspava na verejnosti", to je take srandovne. 😅

jana_
26. jún 2009

Deini, to je mile, ze "zaspava na verejnosti", to aj ja tak, idem po ceste a kludne by som si lahla na zem 🙂
No dufam, ze zaberie, lebo teraz sa premaham, ako mozem 🙂
Skoda, ze segricke tieto lieky nezaberaju...a co berie teraz? Ona to ma v nejakom pokrocilom stadiu? Ake ma prosim Ta priznaky?
Inak na tu biopsiu slinnej zlazy asi nepojdem, vraj je to dost bolestive a ked mi uz Svena diagnostikovali z krvi, tak si to asi nedam robit. Ty si na tom bola? Dik

deina
26. jún 2009

Nie, nebola som, ani mi to nespominal lekar - bola som len na tom teste so skumavkou, to robili v Piestanoch. Taka zlata sestricka, dala mi poharik a ze plute donho. A desat minut som tam sedela a nic, ani kvapka. 😝 Potom este dalsich 10 min so zuvackou, tak to bolo o trosku lepsie, ale vraj to je nic, to nie je ani minimum.

Jeziiis, ako u nas leje! 😨 A taka ciganka vonku s malym dietatom! 😨

Sestra berie iba ten delaguil, ma to asi lepsie ako ja, ked nemusi prednison - ale zase mala narocne obdobie, statnice, aj to vraj nepomaha.

jana_
26. jún 2009

Aj tu v BA leje, to uz asi po celom Slovensku, zasa bude pekny vikend ☹
Deini, to Ta inak obdivujem, ze Ty si v tehu s Miskom bola bez liekov.

deina
26. jún 2009

Mne to vtedy neprislo nejake zle, praveze som sa citila super - az na ten prvy trimester, to som tiez zaspavala na verejnosti, vsade. 😝 Ale inak som sa citila ovela lepsie - az par tyzdnov pred porodom sa to vratilo, tak uz budem vediet, ze ked sa to vrati, zle je... (to bol predcasny porod). Teraz mam prednison a je mi tiez super.

peysinka
26. jún 2009

Ahojte baby 🙂 Aj u nas lialo ale uz ykukuje slniecko...konecne, snad uz bude dobre...neviem ako as ale ja o rouzie viem vzdy ked prsi mrcha hnusna sa ohlasi...ale tak pekne cakam na pekne pocasie 🙂 chcem sa este spytat aj vam s RA kazali cvicit aby nestuhli klby??mne uz od mala, ale musim sa priznat ze som to vzdy flakala...teraz akurat idem na jogu a ked je pekne na korcule 😀

helika81
26. jún 2009

ahojte...peysinka ty si trúfaš na korčule???ja ich mám tiež ale radšej neriskujem,náhodou kidnem a som na začiatku 😀 musím rýchlo písať lebo hrmí a počítač vypínam,nevydržala som bez Vás 😀
Janka ja nemám swena ale rouzi,a aký má vôbec ten plaquenil účinok?tak tým pádom s vychádzkami cez leto končím,a slonko bude pre mňa tabu 😠 nevadí aj tak kôli alergii musím trčať doma,dnes som musela ísť na očné lebo ma bolia oči z tej alergie,doki sa zhrozila(taká milá žienka 🙂 )že čo som neprišla skôr,tak ma poslala na alergo a 21.7 idem na testy,pýtala som si mastičku ale mi nechcela dať kôli baby,ak by náhodou,len mi dala do očka kortikoidnú mastičku,predpísala kvapky a v utorok na kontrolu,ak by ma chytila alergia mám utekať na pohotovosť,milá,nie?kým som odišla mi hádam 30krát opakovala aby som si nešúchala očká,dávala pozor,išla na pohotovosť a tak 😀 som sa pobavila,tak sme prišli s manželíkom domkov úplne vyčerpaní lebo sme behali od rána...
Už nech prídu výsledky z PN 😀 Zuzka ako?čo ti napísali???som zvedavá...
U nás len mrholí ale cesta do Pn bola hrozná,stále pršalo 😠

jana_
26. jún 2009

Ahojte holky,

ano Helika, viem, ze mas Rouzi, ja som len tak skonstatovala, ze to asi kazdeho, kto je unaveny, posielaju na vysetrenie stitnej zlazy a pritom pricina je asi niekde inde, teda u mna zo Svena.
Aha, tak Plaquenil zeby davali len pri SjS? No je to antimalarikum a pisu na nom, ze sa mozu vyskytnut poruchy zrakoveho vnimania, kozne vyrazky, pigmentove zmeny, sedivenie, vypadavanie vlasov, nevolnost, bolest brucha, hlavy,... 😖
Doki mi povedala, ze sa nemam moc vystavovat slnku (asi kvoli pigment.flakom) a ze si mam chranit oci pred slnkom. Tak to si naozaj teraz na leto neviem predstavit, asi by som mala chodit popod zem? 😎 Vsetci budu super opaleni a ja biela ako krieda 😉 Ale hlavne ze budem zdrava 🙂
Helika, a aku mas prosim Ta alergiu? Ja mam pelovu a cez zimu som brala tie injekcie, ak to poznas. Inak z tabletiek Aerius, teraz mam najnovsie Rupafin.

jana_
26. jún 2009

Helika, prepac, uz mam asi zrakove poruchy 😎 , Ty si chcela ucinok a nie neziaduce ucinky 🙂. Pisu tu, ze je to tiez antireumatikum, ze je vhodny pri zapaloch klbov, pri lupuse, pri koznych problemoch sposobenych slnkom a pri liecbe malarie. Inak zrejme tlmi ten zapal v tele, tak mi doki hovorila.

helika81
26. jún 2009

No veď to práve moja,že plaquenil moc nechcem,radšej sulfasalazin,lebo pri plaq.maminka sa vysypala a išla zošalieť a to zažiť nechcem,už sa vzdám opalovania ale aby som v lete chodila zahalená,to nie 😠 oči si musím chrániť aj ja,to viem,však pri tom plaq.som musela chodiť pravidelne na očné,a komu sa zase chce 😀 ale super,že si napísala nežiadúce účinky,aspoň viem viac 😀 veď uvidím čo mi doktorka povie,čo bude lepšie...a to užívaš plaquenil aj teraz v lete?mne to doki vždy na leto vysadil,kôli tým účinkom 😎
...klasika ide večer a mňa už chytá alergia,ach sa obesím do 21.a to mi sestrička povedala,aby som vysadila alerg.lieky,asi kôli novým testom,a teraz len trpieť 😖 ale máme krásne,však?u nás už svieti slniečko 😀 😀 😀

helika81
26. jún 2009

Peysinka ja som musela cvičiť z začiatku,keď mi diagnostikovali Rouzi,aj TV som mala oslobodenú ale cvičenie nie je moja partia,skôr mi pomáha pohyb,keď som robila čašníčku som bola súca ale kedže pohybu mám málo,kilá pribudli,ale s kĺbikmi necvičím,iba pri vyšívaní,sem-tam okopem záhradku ale nič viac,lebo padnem únavou 😀,a keď tak rozmýšlam v dnešnej dobe už neprikladajú na cvičenie,si myslím,ani to neberú tak prísno ako pred 20 rokmi,bože si pripadám ako stará totka,keď ten čas letí ako vietor 😉 a tebe kázali cvičiť?

jana_
26. jún 2009

Helika, no ja len teraz prvy krat zacinam liecbu, tak mi dali odskusat na 2 mesiace ten Plaq. a prave to tak vyslo, ze je leto 😎 . No ved ked sa objavia nejake desne neziaduce ucinky, tak pojdem k doki, mozno mi zmeni, ale za co?, moc nie je na vyber, jedine ze ten Delagil, ved uvidim. Ale niekto vraj roky uziva Plaq. a v poho, jedna holka sa vraj aj opaluje, tak neviem.
Helika, Tvoja maminka sa vysypala? No teda, tiez dobre vediet 😨 A to skoncila na koznom a testovali ju na lieky, alebo len hned vysadili Plaq. a dali nieco ine?
No vydrzat 3 tyzdne bez alerg.liekov, tak drzim palce! ahoj

peysinka
26. jún 2009

Helika no kazali kd som bola mladsia...ja som Rouzi dostala ked som mala len tri rocky tak si to nepametam, len mi mama vravela ze som nechcela chodit ze ma boleli nozicky ☹ nooo a tak som chodila do Piestan do kupelov a tam ma jeden mily pan doktor strasil ze ked nebudem cvicit tak ma v puberte celu povykruca...nooo zly ujo to vtedy bol....ale tak aj tak som to flakala...teraz mam pohybu dost teda ak neratam sedenie na prednaskach 😀 a tiez som bola v skole oslobodena od TV...som sa ulievala 😀

deina
27. jún 2009

Janka, ja som Plaquenil brala a neboli ziadne problemy, nevysypala som sa - u mna boli len tie pozitivne ucinky, prival energie ako za styroch. 😀 Bolo to super, kym som ich nemusela teda vysadit... bohuzial. 😔 Ani sestra sa z neho nevysypala, len jej nezaberal, tak presla na Delaguil.

jana_
27. jún 2009

Deini, vdaka, dufam, ze aj na mna bude mat Plaq. len pozitivne ucinky 😉 . Ja teraz este bohuzial beriem ATB od plucneho na nejake bakterie, trocha to zhorsuje stav.
Zelam pekny vikend, u mna svieti slnko. 😎

jana_
27. jún 2009

Deini, prosim Ta, a ako rychlo sa dostavi prival energie?? 🙂

helika81
27. jún 2009

Janka ono to bolo tak,že maminka bola s nami na kúpalisku a chvíľku bola na slnku a večer sme prišli a ju to chytilo,tak od vtedy radšej neriskuje 😀 chúďa ale vtedy som plakala aj ja kým jej to neprešlo,skoro sme volali pohotovosť,pôsobí to asi tak keď ťa naraz uštípne 50 komárov a nevieš čo máš robiť,preto ja ak nemusím tak radšej ani plaquenil nechcem,ale ako vravíte na každého pôsobí ináč 😉

Peysinka ja som tiež flákala cvičenie ale zo začiatku som cvičila teraz cvičím iba vyšívaním 😀

...ja som mala dnes návštevu,prišla ma pozrieť sestra aj s deťmi a švagrom,tak bolo u nás veselo 😀 😀 😀 5 malých detí a na dvore sa šantili ako divé zvieratká 😀 😀 😀

...no ale dnes bolo nádherne....aj ja Vám prajem krásny víkendík 😎 😎 😎

zuzka88
28. jún 2009

Ahojte krasky 🙂

Nehlasila som sa ale asni som nebola moc doma..az dnes a teraz uz aj uplne sama, bez muzika az do buducej soboty...

Heli, kolko vazis, ak sa mozem spytat? ja som bola u Rybara (taky skulavy) ale nic na moje kilecka nevravel...A sprava znie:

Zaver: Gravidita mesi. V, Reumatoidná artritída s nízkou aktivitou - antinuklearne ani anti-Ro protilatky nepritomne
Odporucanie: vedenie gynekologom, sledovat celkovy klbovy nalez, NSA mozno uzivat opatrne, v nizkej davke ale ukoncit v poslednom trimestri gravidity, v priapde zvysenia aktivity klbovej choroby v priebehu gravidity mozno pridat nizku davku kortikoidov. Po ukonceni gravidity do 14 dni zaviest metotrexat, acidum folicum a nesterooidove antiflogestika pod kontrolou reumatologa v spade, odporucame nedojcit v priebehu tejto liecby, kontrola u nas podla potreby...

Takze nic prevratne, a naststie som v poriadku 🙂 teda som to aspon tak pochopila...vysledky krvy cez pol strany mi nic nehovoria 😒

helika81
28. jún 2009

Ahoj zuzik,ako si hovorila,keď si tehu,tak nezmôže nič ale dal ti aspoň liečbu 😉 koľko vážim?80kg a držala som sa vždy na 70kg,no ale ja sa cítim dobre 😀 ako kedy 😀,ja som tiež zvedavá čo mi napíše 😖 ,včera sme si grilovali slaninku 😀 a že diéta 😀 😀 😀 mňam 😀 😀 😀

deina
29. jún 2009

Jani, uz ani neviem, bolo to davnejsie, nepamatam sa. 🙂 Ale ucinkovalo to dost rychlo - dovtedy som bola furt ochrapana a potom som si musela davat ten plaq cim skor vecer (okolo siestej), aby som vedela aspon o 11 zaspat. 😅

Zuzi, no celkom dobra sprava, aj ked neviem, coho sa ten lekar tak boji, ze co sa stane, ked budes dojcit? Je to zvlastne, kedze ja tak viem, ze tehotenstvo upravuje tieto choroby, je nam lepsie a trva to az do skoncenia dojcenia. Ale asi sa moze stat, ze niekomu sa stav zhorsi uz hned po porode, tak pre istotu...? A nemas anti-Ro, to je super, to su tie protilatky, ktore su pri SjS a ohrozuju srdiecko babetka. 😉

deina
29. jún 2009

Ozaj, idem dnes k reumatologovi, som sa predchvilkou dozvedela... 😅

jana_
29. jún 2009

Deini, tak sa drz, dufam, ze od reumatologa budes mat same dobre spravy. 🙂

zuzanabb
autor
29. jún 2009

ahojte zienky, nestiham vas ani citat, nie to este pisat ☹
co nove? zuzka sledujem ma vysledky z PN. celkom dobre nie? vseobecne sa hovori, ze porod je velmi stresujuca zalezitost a moze sa reuma rapidne zhorsit dost rychlo asi preto neodporucaju kojit.... ale tu su niektore pokorokove zienky co koja, ktorym sa nastastie RA drzi v uzadi - cim sa jej vyhrazate? 😀

heli ja som bola tiez u Zlnaja toho mladeho a ten ma hrozne vystrasil a neodporucal vobec tehotenstvo pred rokom, ze som na neho trochu nasrata. Nemusel mi to vtedy povedat tak tvrdo, lebo som potom preplakala niekolko dni... a to mi neodporucal nie kvoli mojmu stavu ale vseobecne, ze s RA to bude komplikovane, ze si mam zvazit ci mi dieta stoji za to, ze mozno ostanem na voziku a taketo bludy... to fakt len chlap moze povedat, ved dietatko stoji za vsetku bolest. A neviem preco mi rozpraval take veci a zachadzal uplne do krajnosti...
sledujem ze su tu dake nove osobky 😵

jana_
29. jún 2009

Ahoj Zuzka bb. Ano, hlasia sa aj nove osobky,ktore sa momentalne necitia dvakrat najlepsie, asi Sven uraduje☹

deina
29. jún 2009

A len chlap moze opytat, preco sa bojim predcasneho porodu... 😝 😅

Uf, tak som vybavila lekara a idem tiez do Piestan - ze aby mi skontrolovali nejaky "titer", tak som pochopila, ze hladinu protilatok, ak sa nejako ze zvysili, tak by bolo riziko dalsieho predcasneho porodu vyssie.

Ale mam hlavu v chaose z tohoto mojho reumatologa dnes. 😀 Ako to takmer vzdy... len dnes vynimocne este viac. Prisla som tam s nim kvoli tomu, co sa stalo aj Jenine 😔 - chcela som sa ho opytat na blokadu srdca, o co ide a tak, lebo moj mily gynekolog o tom nic nevie, vlastne nevie nic o tejto chorobe (nepytajte sa ma, preco si to nenastuduje, byt na jeho mieste, tak vyhrabem vsetky knihy a hladam infos, nie?) a on mi na to, ze rizika su vzdy, nemala by som toho vela citat na nete a tak... proste to percento, co je u mna sa podobne ako pri zdravych zenach, ale ako mily bol, napokon sa o tom rozhovoril, ze u nas je vacsie riziko s trombocytmi a pod veci, nie toto, vraj toto sa viac tyka lupusu? Ale ze ak chcem, posle ma do Piestan, nech urobia imuno profil na tie protilatky. Tak sme sa dohodli a dufam, ze ma v Piestanoch uvidia este skor, ako porodim. 😀

No a tak sa tu chladim, lebo je vonku horuco, hnusne, hodila som si sprchu a mam hlavu ako vatou obalenu. Do tych Piestan to trva dlho, nie? Veselo aj mesiac, kym ma objednaju, neviem, ci to nie je zbytocne - ale ved vyskusam, nahodou by tie protilatky boli vyssie, radsej nech sa o tom vie.