Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
7. júl 2009

v Prievidzi moja,ale do Bojníc to mám na aute 5 minút ale je tam krásne,rada tam chodím 😀 ,myslíš na materskej?

deina
7. júl 2009

Nie, normalna dovolenka - od augusta opat pracujem. 😀 Akoze... vlastne dovolenkujem, chcela som si vycerpat dovolenku pred MD, je to az 41 dni, co mi nabehlo pocas prvej MD.

helika81
7. júl 2009

super moja,tak si vychutnaj dovolenku 😀 ale neobanujete,je tam naozaj krásne 😎

deina
7. júl 2009

Ja mam Bojnice strasne rada, chodievali sme tam s rodicmi kedysi davno, to sme boli este male deti - do chatovej oblasti pri Salasi Viglas, poznas? 🙂 Taka pohoda, chata v lese, cez cestu restika, blizko ZOO, kupalisko, zamok...

silviapd
8. júl 2009

Dobre ranko!

Deini to poznam,je to tam fajn a skoro pod zamkom,taky fakt rodinny penzion. Mozno sa niekde stretneme 😀

uk.ok
8. júl 2009

Ahoj holky. Už jsem se delší dobu neozvala - přetala jsem nějak používat PC.
No, ale už je moje očekávaná holčička na světě. Karolínka, 3100g, 48 cm. Dne 23.6. 2009 přišla zdravá na svět přirozeným porodem. Měla se původně narodit tak o týden později.
RA se trochu po porodu zlepšilo, ale teď jak je venku hnusně, tak mě prsty trochu zlobí. Stále beru 4 mg medrolu a z vesala kojím.

Tak mějte se a pěkné prázdniny.

helika81
8. júl 2009

Deini,že či poznám?ako deti sme tam chodili na halušky,mňam,to boli vtedy halušky 😀
UK.OK aké milé prekvapenie,som rada,že sa Vám darí 😀 veď hoď aj fotečky,aby sme videli Karolínku,a je skvelé,že sa držíš 😀

deina
8. júl 2009

Uk.ok, akurat som na teba posledne dva dni myslela, ze uz asi si maminkou. Gratulujem. 😵 😵

Heli, halusky,mnam mnam... dam si, ked tam budeme (ktovie, ci pri dojceni budem moct), velmi rada som tam chodila - hoci vtedy mi ako dietatu nechutili, teraz by som si hned dala.

jana_
8. júl 2009

Aj my sme raz boli v Bojniciach, ale v kupeloch. Bolo super 🙂

jana_
8. júl 2009

Uk.ok, srdecne blahozelam, zelam vela zdravia. 🙂

silviapd
8. júl 2009

uk.ok gratulujem - budte zdravi!!!

sse
8. júl 2009

jééj sa nám to tu rozrastá, uk.ok prajem vám veľa zdravia a srdečne gratulujem

potulka
8. júl 2009

uk.ok, parada, konecne po kope narodenych a ocakavanych chlapoch zasa jedna babizna! 😀

deina
9. júl 2009

Tak som rezervovala tie Bojnice, 11. az 13.sept, uz sa tesim. Dufam, ze budu mat volny apartman. 😵 A dufam, ze budem este v celosti. 😀

bety1
9. júl 2009

Ahojte baby,nestiham citat,pisem na rychlo,viete mi niektora poradit ako uspavat tohoto maleho prcka,poslednu dobu mame s tym velke problemy,reve a reve a nie a nie spat.a este jedna otazka:kolko ma spinkat take 4 a pol mesacne babo?cez den.diky

deina
9. júl 2009

Bety, nezmenila si nieco pri tom zaspavani?

Mne Misko spaval v tomto veku este trikrat denne, vzdy si hodinu pred jedenim schrupol. Ale kazde dieta je ine, niektore musia spat viac, niektorym staci menej.

bety1
9. júl 2009

No akurat zaspinkala,takze rychlo sadam za pc.
Deini:pri zaspavani cez den som nezmenila nic,aj mne spava asi hodinku pre papanim,ale niekedy ani hodinku,ako kedy. Ale vecer uz ju nenechavame s nami v obyvacke v polohovatelnej sedacke,ale po papani a odgrgnuti ju dame do postielky. Uz pri vecernom papani je cela nervozna,manzelovi nechcela ani papat,pri papani plakala,tak som ju nakrmila ja, lebo on nejako nema nervy. Pri mne to ako tak vypila. Potom spusti rev a nie a nie spat. Ale to,ze sme ju zacali davat do postielky nebolo len tak,ale zacala byt nervozna vecer v tej polohovatelnej sedacke,furt tam mrnkala az spustila rev,tak sme si povedali, ze revat moze aj v postielke. Snazila som sa ju cicikat,spievat a co ja viem co vsetko,ale nic nepomaha,plakala aj na rukach,tak sme ju dali do postielky a ked sa unavila placom zaspala. Teraz uz ju davame rovno dopostielky, a ked si ju dam na ruky po 5 minutach plakania,(ked uz to psychicky nezvladam)tak stichne. Ale ja ju nevladzem tolko nosit,takze sa snazime ju moc nenosit. No je to tazke. A tazko mi posledne 2 tyzdne zaspava aj pocas dna. Niekedy aj vonku spusti taky rev,ze sa vsetci obzeraju az sa hanbim.Ale napapana je,prebalena je. Tak neviem.Uz aby ten moj drobec mi vedel povedat,co jej je.

helika81
9. júl 2009

Ahojte,bety to je milé,ale máš pravdu,keď ti dieťa nevie povedať čo mu je,tak to je najhoršie 😉 možno je to aj počasím,skús jej hladkať bruško,možnop aj to ju bolí,alebo papaničko jej nevyhovuje ale keď ti ho negrcká malo by jej vyhovovať,aspoň takto ti môžem poradiť ja,predsa mám 2 neterky a 3 synovcov,tak som sa čosi naučila 😀 a ak bola zvyknutá na kolísanie,tak už ju neodučíš 😀 to mi segra zakázala,keď som našu Nicol vozila v kočiari alebo mala na rukách,lebo potom by mala viac roboty no ale prišla babka a ta zakolísala a bolo,sestra mala postarané 😀
Deini ja ti len prajem dovolenku,som si ťa poznačila a keby niečo by sme sa stretli 😀 😎 no ale je to ešte ďaleko...dnes som bola zase na očnom,že sa to zlepšilo ale mi prísne kázala aby som si dala všetko do poriadku,hm,milá,fakt lenže čo narobím,keď už raz rouzi mám a len na nej závisí,kedy ma chytí za ruku 😀 😀 😀

peysinka
9. júl 2009

Ahojte kocky 🙂
Tak sa po dlhsej dobe ozyvam znova...po kratsej ale suuper dovolenke...tri dni behania od rana do vecera...som pekne preskusala moje kolienka...sice pol dna boleli ale pohyb treba 🙂

jana_
9. júl 2009

Deini, ja beriem ten Plaq., ale som tak neskutocne unavena, este viac, ako ked som bola bez liekov, naozaj teraz "zaspavam na verejnosti" 🙂 . Su to zrejme vedlajsie ucinky Plaqu, ale tie pozitiva neviem kedy pridu. ☹

deina
10. júl 2009

Ako dlho ich beries, Jani? Skus vydrzat par dni, aspon ten tyzden, dva a ak sa to nezlepsi, nech ti ich vymeni za nieco ine - hovorim, sestre plaq tiez nejako nefunguje, neposobi na nu, preto berie Delaquil, co je nieco podobne, tiez antimalarikum.

Bety, mozno ma len nejake obdobie a boji sa byt sama. Zostavas pri nej, ked zaspava? Niektorym detom staci to, ze niekto lezi v ich blizkosti - ja to pri Miskovi tak robievam, cez den zaspi sam, ale vecer si ja alebo manzel k nemu lahneme a nerobime nic, len akoze spime - on sa potom tiez ulozi, ked vidi, ze sa s nim nebavime a zaspi.

deina
10. júl 2009

Prikrmovat si este nezacala? Ci by to nemalo suvis...

deina
10. júl 2009

Jej, a v tom penzione su aki zlati - daju nam aj postielku pre maleho, aj stolicku na papanie, ze nemusime nic nosit.

jana_
10. júl 2009

Deini, beriem dva tyzdne, ale citala som, ze ucinok sa prejavi po dvoch mesiacoch, tak neviem...

helika81
10. júl 2009

Ahojte babenky,keď ho budem brať aj ja tiež ma asi unavý 😀 lebo ja a hyperaktívna?dnes som mala síce taký deň ale posledný týždeň som sa ani nepohla 😀

lilu18
10. júl 2009

ahojky...len pozdravim ...mala som pokazenz pc a vsetko v nom je v.r... ☹ vsetkz fotecky,FB,Skype,..nastartovala som len mail a MK...tak zatial sa drzkajte

helika81
10. júl 2009

lilu aj my sme mali pc v r... ☹ a musela som sama všetko nainštalovať,ale hlavne,že si nás našla 😀 cmuk a všetkým pekný víkend prajem 😀

dominikan
11. júl 2009

Ahojte dievcata.
som tu prvy krat a rada by som sa poradila.
V utorok nastupujem do NURCH-u v Piestanoch. Na diagnostiku a liecbu. Ide na 99% o reumatoidnu artritidu vyvolanu autoprotilatkami. Na autoprotilatky aj v tejto suvislosti som sledovana od nepameti. Proces sa mi rozbehol toho roku ale tak prudko ze mam velky problem s opuchanim koncatim a pouzivanim ich , hlavne nohy.
Bab y prosim poradte mi.
Ako bude v tych pistanoch asi ako dlho tam budem a co si mam zo sebou vziat
Dakujem za kazdu odpoed

deina
11. júl 2009

Lilu, smola. ☹

Dominika, neviem, ja som tam bola iba na vysetreni - boli ste tam niektora aj na dlhsie? Nevies, co vsetko sa ti chystaju robit?

My sme dnes boli na 4d, maly je potvorka, nechcel spolupracovat, takze tvaricku ukazal len zboku - vyzera preeeesne ako Misko, potom si ju zaboril do placenty a nakoniec sa obratil chrbtom. Poloha taka, ze nohy skrcene, paty az pri brade. 😀 Lezi si tam nejako priecne... Ak sa mi podari nejako spravit z videa fotky, ukazem.

peysinka
11. júl 2009

Ahoj Dominika,

ja ked som tam bola aby mi nasadili liecbu tak som tam bola na dva tyzdne...ale to uz bolo davnejsie...inak ja som sa tam citila skoro ako v kupeloch 🙂 nemusis sa nicoho bat...

Baby chcem sa spytat ohladom Prednisonu...ci ste pribrali ked ste zacali uzivat, lebo ja najpr ano, a potom nic, uz mam asi desat rokov tu istu vahu plus minus tri kila...chcela by som pribrat ale neviem ako, a ci tomu naahodou nebrania aj lieky, napr. prednison...neiete ci to ma suvislost??vdaka 🙂