Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zulfizar
11. nov 2016

Ahojte, je tu niekto so séroneg. atritídou a artrózou, kto prestal brať lieky od reumatologičky? Ďakujem.

zulfizar
11. nov 2016

A ešte sa chcem opýtať, aj vy ste často choré? Ako sa dá tomu predísť? Ďakujem

bejuskal
11. nov 2016

@zulfizar ahoj, ja mam seronegativnu artritidu s pozitivnymi ANA protilatkami. Som 7 mesiacov bez liekov lebo sa snazime o babo. Brala som plaquenil a aflamil. Od bolesti som sa snazila len jednorazovo ked bolo zle ale casto skoncim na infuzkach :-/ ty co beries?

bibzik
11. nov 2016

@ketere dobrý neviem ale počula som už o tom že áno, silný liek a nie každý ho znaša,berem k nemu kyselinu listovú....
Len nesmiem pri ňom otehotnieť..

bibzik
11. nov 2016

@1sunny ano chvíľku som brala aj sulfasalazin,moja reumatologička ma poslala ale aj k jednej dr. Do Martina,už presne neviem názov ambulancie,ale ak by si chcela pohladam ti to v karte,Ktorá posudzuje dopad uživaných liekov na plod, a potom aj na genetické testy do Martina taktiež. Ten sulfasalazin som však nebrala dlho....a tehotenstvo sa ti rosdeluje do 3 trimestrov a v 2 som mala bolesti a aj ku koncu...

bibzik
11. nov 2016

@zulfizar aj ja som často chorá...

zulfizar
11. nov 2016

@bejuskal My síce bábatko nečakáme, ale tak ma to zaujíma. Ja som brala dva roky prednison a sulfasalazin a potom som ich z vlastného presvedčenia prestala brať. Ale teda bolesti mám často (väčšinou si dám niečo proti bolesti), ale silno uvažujem, že sa vrátim k pôvodnej liečbe a budem pokračovať. Mňa dosť trápi, že som veľmi často chorá (tento rok som vybrala už 13 atb a to som nebola ani stále u dr, keď som bola chorá), niečo sa mi podarilo vyliečiť len tak domácou medicínou 🙂 (čaje, citron, med). Aj Ty si často chorá? Čo robíš preto, aby si nebola často chorá? Ďakujem.

@bibzik A čo robíš preto, aby si nebola chorá? Berieš nejaké vitamíny? Lebo ja jem veľa ovocia, zeleniny, vitamíny šumivé, tabletkové a aj tak som stále chorá.

bejuskal
12. nov 2016

@zulfizar ja som mozno 5x do roka chora.. nie je to az tak vela. Ale ked uz ochoriem tak sa to so mnou taha aj mesiac dva. Byvam velmi zahlienena a dutiny ma bolievaju klasika hrdlo zapalene.. ale neberiem nic. Teda uz 7 mesiacov berem teraz tehotrnske vitaminy kedze chcem otehotniet cize ktselina listova nejake Bcka Ecko a tak.. ale inac viem ze pri autoimunitnuch ochoreniach teda aj artritide sa nesmu brat lieky na inunitu.

ketere
12. nov 2016

@zulfizar áno aj ja som často chorá, a uši ma bolia skoro stále ☹ začal ma lečiť aj imunológ, po nasadení liečby od neho, sa mi stav klbov veľmi zhoršil... tak som imunoliečbu vysadila, aj imunológ mi to odobril s tým, že tak reakciu čakal ☹ ...došla som k záveru, že radšej nech ma bolia uši a som nachcipanaá, ako takéto bolesti klbov 😒

ketere
12. nov 2016

@bejuskal ....tak toto som nepočula, že pri artritide a nesmu brať lieky na imunitu... to vedieť skor... čítaj príspevok vyššie...
....posledné vyjadrenie od imunologa bolo, že keď dá lieky na imunitu, tá sa "rozhýbe" a "buchne" do toho najslabšieho miesta... a sme tam, kde sme nechceli byť.... tiež to mohol povedať pred liečbou ☹

bejuskal
13. nov 2016

@ketere nesmu. Ono napriklad aj ta biologicka liecba je (ak cosi pisem nepresne opravte ma baby, len ja som to takto pochopila) ze ti "vypnu" imunitu a tym padom aj s nou suvisiacu autoimunitu. Teda tvoje telo nema silu bojovat priti bakteriam virusom, ale zaroven ani nebojuje proti vlastnym zdravym bunkam (co je problem autoiminity) a zas opacne ked si posilnis imunitu posilnis aj autoimunitu. Dcerke teraz nasadili lieky na imunitu lebo mava casto zapal ucha a tam je tiez pisane ze tie lieky na imunitu nesmu uzivat :-/ je to cele naprd

bejuskal
13. nov 2016

@ketere teda dcerka moze len ludia s autoimunitou nemozu 🙂 som to tak nestastne napisala 🙂

1sunny
14. nov 2016

@lenkat124 Je to velka skoda, ze nam toto zrejme nie je dopriate, kojit tak dlho ako by sme chceli... ale dolezite je, ze babo je zdrave 🙂

1sunny
14. nov 2016

@bibzik Dakujem velmi pekne, zatial este tehotna nie som, ale budem ti vdacna za tento kontakt, ktory mozno neskor vyuzijem. Kiezby sme to mali trosku jednoduchsie 🙂

mandy29
21. dec 2016

Je tu nejaka baba ktora ma SJS?

gondyo
21. dec 2016

sjogrenov?

evickav
5. jan 2017

@mandy29 ahoj, ja mam sjs

mandy29
5. jan 2017

@gondyo Ano sjorgenov

15786
14. jan 2017

@mandy29 ahoj, ja mam sjs

mbta
21. jan 2017

ludia ,dajte si urobit testy na mykoplazmy,urey ,borelyozu a chlamydie,vacsinou toto stoji za RA,je to skryte nebezpecenstvo,lekari nevenuju pozornost velmi tomu, nasadia lieky,potlacia chorobu ,ale nehladaju pricinu..

mbta
21. jan 2017

@ketere nesmies si zvysovat imunitu,nastartujes chorobu,skus skor protizapalove doplnky,kurkuma s bosweliou ,koloidne striebro pit,aj striekat do nosa,kloktat je dezinfekcne

ketere
21. jan 2017

@mbta ďakujem za radu, vyskúšam 😘

mbta
22. jan 2017

@ketere nemas zaco 🙂 v lekarni nehovor ze to chces aj vnutorne uzivat,predtym samohlo pit,ale bolo zakazane nasou slavnou unoiu..je to prirodne antibiotikum,ale dobre je dat si pomedzi raz probiotikum...,kup si 15bpm na pitie,mozes si rozdelit davku deci a pol pri prechladnuti na trikrat,zaroven si do dlane naliat a vtiahnut nosom ,kolko sa da,je to lepsie ako len kvapnut,ucinne to zabije vsetky bacile,moze sa vytierat nostek malym detom....na dezinkekciu mam 25bpm, par kvapiek do vody a umyjem postriekane citrony,ovocie,umyvam s nim dosku,naradie po manipulacii masa,proste je to vyborny liek aj pomocnik na vsetko 🙂 inak na nete najdes o tom vela

1sunny
25. jan 2017

Od mojho prispevku uplynuli dva mesiace.... absolvovala som prehliadku u obvodnej (vsetko ok), otestovali mi boreliozu, chlamydie a dalsie veci na infekcnom (vsetko negativne), poslali ma na RTG s bolestami paty (ostrohy sa vylucili) a tak na kontrole na reumatologii som doktorke ukazala moj prst - napuchnuty ako dva prsty. V tomto stave som od cca. septembra... Snazim sa bojovat s bolestami a byt bez liekov, kedze sa pokusame o babo.... skusam si to natierat roznymi bylinkami, jest kurkumu, propolis, mumio, pijem zihlavovy caj, jedavam bezlepkovo.... dnes na kontrole mi bolo odporucene vratit sa k liecbe, zatial sme sa dohodli, ze este trosku skusim vydrzat - doktorka mi pichla do klbu injekciu, pri ktorej som videla vsetkych svatych ☹ Odporucila mi tvrdu dietu - ziadna psenica, ziadne kravske mlieko, ziadny cukor, minimum ovocia.... Na bolest mi neodporucila vobec nic... Prosim vas zienky, tie ktore ste na tom rovnako alebo podobne... ako to zvladate? Zacinam byt zufala ☹

xlucia
25. jan 2017

@1sunny na bolestive klby mi pomaha tato mast. dam ti link. nie ze by to prestalo boliet ako take.. ale ustupuje opuch a da sa mi hybat klbom
http://www.intopvet.sk/specialna-kozmetika/1208...

1sunny
25. jan 2017

@xlucia Dakujem velmi pekne, objednam si ju... od cca. novembra pouzivam mast vyrobenu z marihuany, od znamej.... pouzivam to kazdy den, ale ze by to pomahlo to som bohuzial nepotrehla....

ketere
25. jan 2017

@1sunny fuuha, až mi je zle keď to čítam... Momentálne som na liekoch, ktoré idem vysadiť na jar, pretože sme sa rozhodli, že ideme pracovať na bábätku... až sa toho bojím... Keď mám "svoje dni" sa neviem ani postaviť, bez liekov si to nedokážem predstaviť.... ☹

1sunny
25. jan 2017

@ketere No ja ti uprimne zelam, aby to u teba nemalo rovnaky priebeh ako u mna... kazda prezivame asi tieto veci inak..... ja sa len modlim, aby sa nam to rychle podarilo, lebo neviem, kolko este takto vydrzim... ☹

lenkat124
25. jan 2017

@1sunny a nedala ti dr.prednison?ten som uzivala aj pred tehu aj pocas tehu.

jaq
25. jan 2017

@1sunny skús si aspoň pravidelne natierať prst veral gelom, alebo ibalginom (ak ti nedala tbl), dávať si teplé kúpele rúk (nie horúce - mne odporúčala reumatologička).