Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

susik77
8. apr 2015

Ahojte, dnes som bola s dcerou - 5,5 roku u pediatricky. Asi 2 mesiace ju bolia nozicky - tak obden, hlavne prava-koleno, clenok, holenna kost a obcas aj lava. Ma strasne modrin, stale pada, bez priciny aj na rovnej podlahe. Dr. sa vyjadrila, ze ma podozrenie na reumatoidnu artritidu. Ako to zacalo u vas? Inak, teplotu nema, ani nie je extremne unavena.

rena107
9. apr 2015

@susik77 To ma veľmi mrzí :( musí to byť to najťažšie trápiť sa kvôli dieťaťu :/ ja som nemala teploty. Mala som bolesti kĺbov, opuchy a hlavne v noci a ráno to bolo najhoršie. Nemohla som vstať z postele. Cez deň to bolo ok keď som sa rozhýbala. Držím palčeky a posielam silu!!!

susik77
9. apr 2015

@rena107 Ahoj Reni,, dakujem. Dnes som volala Dr. vysledky krvi nevypadaju na zapal ani na revmaticke ochorenia, ale mala sa jej nepozdava, budeme musiet na neurologiu a nieco spominala CT al. magneticku rezonanciu...tak dufam, ze neurologicka povie, ze je ok a ze to nic neni...

rena107
10. apr 2015

@susik77 Verím, že to dobre dopadne a nebude to reuma. Nechcem ti brať nádej, ale ja mám tie výsledky na reumatické faktory v poriadku. Vôbec ich nemám zvýšené. Aj tu som čítala, že nemusia byť vôbec zvýšené a reuma sa prejaví. Želám nech je dcérka v poriadku. Viem čo prežívaš, my prechádzame podobným strachom so synom so srdiečkom a s uzlinami.

susik77
10. apr 2015

@rena107 : Ďakujem Reni, držtím aj vám moc palce. Mna uz napadaju hrozne veci, ci to nebude svalova dystrofia a podobne. Inak, malu uz 2 dni nohy nebolia, možno že to nič nebude...

susik77
12. apr 2015

@rena107 : dnes sa ucila na bycykli a mala lekciu plavania a celkom ju to bavilo. Vecer mi ukazovala mostik dozadu...Tak snad s takymito vykonmi nebude nejak vazne chora...tento tyzden mame ortopeda, tak som zvedava 😉

rena107
13. apr 2015

@susik77 držím palce!!!! Je to šikulka 🙂

potulka
16. apr 2015

@tattrankaa neboj sa, ak by sa aj ukazalo, ze je to RA, to este nie je koniec sveta. ja mam artritidu od 9 rokov (teraz mam 37), za sebou niekolko operacii, vratane clenku a prstov na oboch nohách a stale chodim na turistiku. ked je clovek stabilizovany a navyse zvyknuty hybat sa, pokojne moze pokracovat.

@rena107 reumatických ochoreni je vyse 200 druhov, nie pri kazdom musi byt zvyseny reumatoidny faktor. najlepsie by ti vedeli povedat v NURCHu v piestanoch. a inak, nie vzdy ked sa clovek zle citi, ma zle laboratorne vysledky. a aj naopak - mozes byt celkom v pohode a vysledky nafigu. odskusane na vlastnej kozi. niekedy je to dost otravne.

@susik77 mna zacal ako 9rocnu boliet clenok, aj opuchol. teploty ani unava nic. par mesiacov trvalo, kym niekomu napadlo poslat ma k reumatolozke a tej to bolo jasne skoro uz od dveri. 😝 drzim palce, aby to boli len rastove bolesti alebo nieco podobne. pre rodica to musi byt hrozne. mna ako decko to nijako netraumatizovalo, akurát ma otravovali tie vysetrenia.

susik77
17. apr 2015

@potulka dakujem za zpravu.Vcera som bola s malou u ortopeda, vysetril ju a povedal, ze su to rastove bolesti.Vraj ani skoliozu nema zavaznu, nemusime ani cvicit ani tie ploche nohy co pediatricka povedala ze je to na vlozky do topanok, tak nepotrebuje.Mi dobre odlahlo.Este nas caka buduci tyzden neurologia, vraj ma hypotoniu. To aj vcera ortoped potvrdil.Z.

tattrankaa
17. apr 2015

tak dievčence 🙂 bola som v stredu v NURCHU Piešťany 🙂
zatiaľ mi to doktorka nevedela povedať na 100% čo mám. Pretože: Rf faktor nízky, opuch veľmi slabý. Sono mi ukázalo nejakú slzičku na kolene (pozostatok opuchu). Momentálne čakám na výsledky, ktoré prídu za 3 týždne. Doktorka ma chcela nechať ležať v ústave, prípadne ma pošle aj na MRko. Ja som jej však povedala, že z práce by ma neuvoľnili ☹ prípadne by ma už na fleku vyhodili. ☹ Celkom to chápala, ale mi dobre povedala - mám si nájsť inú prácu a zmeniť aj psychiku. Taktiež musím veľa cvičiť, lebo som hypermobilná ☹
@potulka
@rena107

luciagubarova
27. apr 2015

Ahojte dievčatá, ja som tu nová a chcem sa vás opýtať na pár vecí. Ja mám psoriatickú artritídu a niekoľko rokov som brala biologickú liečbu - Humiru (predtým aj sulfasalazin, sandimmun, metotrexát). V novembri 2013 som Humiru vysadila pretože sme sa s manželom rozhodli že už je čas na bábo. Na jeseň sa mi podarilo otehotnieť ale bohužiaľ vo 8.týždni som potratila. Odporučili nám pár mesiacov počkať ale v januári sa mi začali znovu objavovať bolesti- najskôr kríže ,bedry, rameno a v marci sa k tomu pridali aj bolesti oboch chodidiel. Zatiaľ sa len napchávam liekmi od bolesti diclofenak duo každých 12 hod. ale aj tak mám bolesti a rematologička mi urobila len test na intoleranciu potravín (podotýkam za 100€) a mám dodržiavať diétu. Stravujem sa tak mesiac ale zatiaľ žiadne zlepšenie. Mám k nej ísť 4.5. a povedala mi že ak nenastane zlepšenie nasadí mi sulfasalazin. Môžem pri týchto liekoch otehotnieť? Alebo čo ste brali vy v čase otehotnenia či počas tehotenstva?

oxana1212
29. apr 2015

@luciagubarova ahoj, mozem sa opytat, ako ti zacinala psor.artritida? ktory klb ti opuchol/zacal boliet ako prvy? totiz, moj manzel ma psoriazu a opuchol mu klb na ruke. cakame na vysledky, to cakanie je uz dost dlho, som z toho velmi nervozna.

pisis
29. apr 2015

@luciagubarova Ahoj. Ja jsem to mala podobne - vysadila jsem MTX a Humiru kvuli otehotneni, otehotnela,ale bohuzel potratila a klouby se dost zhorsily (ja mam teda revmatoidni artritidu). Pak jsem brala Humiru az do zjisteni ze jsem zase tehotna (samozrejme se svolenim jak revmatolozky, tak gynekologa).

luciagubarova
29. apr 2015

@oxana1212 ahoj, najskôr to začalo bolesťami pravej bedry a krížov, keď som bola na strednej. Nepomohol mi ortopéd ani neurológ a tak potom napadlo môjho obvodného, že by to mohla byť psoriatická artritída, keďže psoriázu na koži som mala už niekoľko rokov. A reumatologička to potvrdila. Ale viem, že taký opuch na kĺbe ruky je pri PA veľmi častý. No bodaj by to tak u tvojho manžela nebolo, lebo to už je na celý život!

luciagubarova
29. apr 2015

@pisis Ahoj, ďakujem za skúsenosť, nad tým, že sa vrátim k humire som ani nerozmýšľala, pretože môj dermatológ mi povedal že po vysadení liečby mám počkať 6 mesiacov, kým sa začneme pokúšať. Skúsim sa na to opýtať reumatologičky. A ako prebiehalo tehotenstvo? Mala si bolesti? Brala si aj počas tehotenstva nejaké lieky?

oxana1212
29. apr 2015

@luciagubarova dakujem za odpoved.

pisis
30. apr 2015

@luciagubarova ahoj, i me to prislo divne, myslim, ze doktori se toho jeste boji, protoze je to nove, i ja se bala, tak jsem dost googlila a zjistila, ze, myslim, na crohnovu chorobu se humira bere az do 20. tydne..., tak jsem to riskla taky, tehotenstvi nebylo uplne ok, ale zadna hruza taky ne (moje prvni bylo super, zadne bolesti az do porodu - obecne ty nase choroby tehotenstvi spis leci🙂), brala jsem Prednison, rodila jsem o sest tydnu driv, ale myslim, ze to nemelo nic spolecnoho s RA ani Humirou ci Prednisonem, ale s tim, ze jsem cekala dvojcata 🙂

pisis
30. apr 2015

@luciagubarova jo a jeste ted jsou v soukr.diskusi dve holky co maji bio - myslim
Enbrel - a snazi se o miminko. Tak se zkus poptat a uvidis, co ti dr. povi.

1tinulienka1
4. máj 2015

@potulka pridavam sa k tomu ze opuchy nemusia byt na oboch stranach rovnake - u mna to tiez zacalo lavym kolenom potom clenok a duha noha bola OK po rokoch som mala recidivu v pravom zapasti trochu v lavom - takze ako sa zapalu paci tak si pobehuje 🙂

luciagubarova
4. máj 2015

@pisis ďakujem :D

rena107
5. máj 2015

Maminy chcela by som vedieť či je medzi vami taká čo užívala medrol a kojila. Dr. hovorí, že môžem počas kojenia užívať medrol, ale ja mám stále akésik obavy :/ Ďakujem za info

flockofbirds
6. máj 2015

Ahojte dievčence, plánujeme druhe bábo, tak by som sa chcela popýtať ako je to s liekmi, keďže pri prvom sme toto riešiť nemuseli. Protilátky ako pri SJS som mala už vtedy, takže nás viac sledovali, RA mi začala až počas tehotenstva, ale rozbiehala sa pomaly, tak som to vtedy zvládla bez liekov. Viem, že MTX budem musieť vysadiť najskôr a ostatné až potom, len chcem vedieť, či sa dávky znižujú postupne alebo sa naraz vysadí? A ak je tu niekto so SJS, či sa riziko, že protilátky poškodia plod pri ďalšom dieťati nezvyšuje? Ďakujem za info.

pisis
6. máj 2015

@rena107 ahoj,ja jsem s Prednisonem byla cela tehotenstvi a i kojila. Pokud to neni nejaka velka davka, myslim si,ze je to OK. Ja jsem pak u syna uz musela zvysit a tak jsem vzdy jedno krmeni nahradila umelym mlekem, koncetrace je v mliku nejvyssi hodinu az tri po uziti- tak jsem si rano vzala prednison, nakojila, pak jsem dala jednu davku UM,odsala jsem a pak uz zase kojila dal.

pisis
6. máj 2015

@flockofbirds ja jsem mtx vysadila naraz, podle me dr. to je lepsi v tom, ze se neprodluzuje doba, kdy clovek nebere dostacujici davku, ale jine tu zase vysazovaly postupne (vid @potulka ), jinak ja mam RA, tak jak je to s SjS neporadim.

potulka
11. máj 2015

@rena107 ano, s medrolom sa da v pohode dojcit. ak mas pochybnosti, opytaj sa na www.mamila.sk - je to zdruzenie laktacnych poradkyn a ony vedia o liekoch a ich prenikani do materského mlieka este viac ako lekari. ja som medrol brala pri oboch tehotenstvách aj dojceni, prvého som dojcila 20 mesiacov a mladsi ma teraz tiez tolko a nevyzera, ze by toho mal uz dost. 😉

rena107
11. máj 2015

@potulka toto som potrebovala počuť 🙂 Ďakujem krásne!!!! Už som nemohla vydržať a začala užívať už včera a už táto noc bola pre mňa lepšia. Dúfam, že to dojčenie vydrží aj nám tak dlho 🙂

flockofbirds
14. máj 2015

@pisis dakujem. Od doktora som odisla s tym, ze mi davky este zvysil. Napriek tomu, ze ja sa citim skvelo, tak to so mnou az tak dobre nevyzera. Tak asi este chvilu pockame..

pisis
15. máj 2015

@flockofbirds to me mrzi, snad brzy budete moci zacit

oxana1212
26. máj 2015

kočky, a mali ste neziaduce ucinky po nasadeni metotrexatu? mojmu muzovi ho teraz nasadili, lebo ma pravdepodobne psoriat.artritidu. @luciagubarova ty ho uzivas? ak ano, za aku dobu ti to zabralo proti opuchom?

luciagubarova
26. máj 2015

@oxana1212 nie, ja beriem sulfasalazin, ale ten nezaberá vôbec, tak idem naspäť na humiru