Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

pisis
25. júl 2012

@lenka_enka zrovna vcera jsem na tebe myslela - u te nastavitelne rukojeti je dobre aby sla dat i hodne dolu, aby na ni dosahl i 75cm clovicek - tlaceni kocarku je totiz super zabava. kdyz se nekdo uci chodit 🙂. Ale pokud je tam dobry ten kosik na veci dole, tak za ten se to da taky dobre tlacit - myslim, ze jsi vybrala dobre.

evickav
29. júl 2012

@lenka_enka ja som mala pôvodne vybratú tiež bexu,,,

lenka_enka
30. júl 2012

@evickav Super, tak som spokojna s tymto, nebudem uz vymyslat 🙂 este si overim tu rucku 🙂 ked si predstavim, ze teraz sme sa len pokusali...a uz myslim na chodiaceho cloviecika...JUCH 🙂 uz len zariadit 1000 zvysnych veci 😀

matulisa
3. aug 2012

Ahojte, máte niekto skúsenosti s Delagilom? mne sa urobili pigmentové škvrny na tvári, ale otras... kožný povedal že ich mám vysadiť... už som 3 týždne bez liekov, a od bolesti už asi umriem... a reumatolog mal týždeň dovolenku...

matulisa
11. aug 2012

Ahojte baby, koľko pred plánovaným otehotnením ste vysadili lieky? Aktuálne beriem Sulfasalazin, Arcoxiu, a od bolesti Doreta... ja neviem, doktori neviedia, kto to má potom vedieť... a najlepšie moja obvodáčka že aspoň 4 mesiace bez liekov, no kto to má vydržať? ...

mukiii007
13. aug 2012

kočky, poradte, čo znižuje reuma faktor?

andreah25
13. aug 2012

@matulisa Ahoj, ja som kedysi brala Delagil a potom Palquenil. Pri oboch liekoch mi hrozne vypadávali vlasy a pri oboch som bola poučená, že nesmiem pri ich braní otehotnieť, pretože je vysoké riziko úmrtia plodu, alebo jeho poškodenia. Vlasy som už mala v takom stave, že som sa začala obzerať po parochniať, no nakoniec akonáhle som dovŕšila 18 rokov, podpísala som papiere, že na vlastnú žiadosť všetky lieky odmietam a odvtedy som bez liekov. Chodím síce povinne každý rok na kontroly do NURCH s tým, že akonáhle sa mi zhoršia výsledky, tak mi dajú lieky, no zatiaľ sa držím 😀 . Pijem bylinkové čaje (najmä žihľava) a zatiaľ sa držím bez liekov. Čo sa týka bolestí, tie ma chytajú najmä pri zmenách počasia a teraz v lete keď boli tie tropické horúčavy, no dala som si paralen a čo to to pomohlo.
Neskúšala si behnúť za nejakým liečiteľom?

pisis
13. aug 2012

@matulisa ahoj, ja jsem brala mtx a prednison - mtx jsem musela vysadit tri mesice, prednison jsem brala cele tehotenstvi a doporuciji neco brat - myslim, ze je to lepsi nez aktivni zapal - ten detatku muze ublizit vic a navic muze branit otehotneni. Ty tvoje leky jsem nebrala, jen myslim, ze ten Sulfasalazin mi doktorka chtela nasadit po vysazeni MTX - ze pry se muze vysadit az pri otehotneni. Zkusenosti nemam, ale s Prednisonem nebo Medrolem tu otehotneli skoro vsechny, maloktera byla uplne bez leku. Drzim palce, at potrebujes leku, co nejmene 🙂

jaya47
13. aug 2012

Ahojte 🙂 Kto ste boli na vysetreni v Piestanoch, kolko asi trvalo prve vysetrenie? Lebo nemam predstavu, ci hodinku alebo viac....

andreah25
13. aug 2012

@jaya47 No, ak ideš do NÚRCH tak nachystaj sa na celý deň, neviem ako Ty, ale ja tam chodím okolo 6:30 na odbery nalačno, do ambulancie sa dostanem vždy cca tak okolo 7:30 - lebo už tam vždy čaká dosť ľudí, potom sa idem najesť do bufetu, lebo lekári začínajú ordinovať až od 10:00 - dovtedy mávajú vizitu na lôžkovom oddelení. A od tej desiatej potom volajú podľa toho, kto ako bol na oberoch v akom poradí - raz som odtiaľ odchádzala okolo štvrtej poobede - lebo počas vyšetrenia Ťa môžu poslať ešte na snímky a pod. Držím palce 😀

jaya47
13. aug 2012

@andreah25 Tak až tak zlé som nečakala 😉)) No, kedže nemám veľmi aké snímky brať, tak to ma asi pošlú, aj keď kĺby mám vlastne skoro v poriadku.... Vďaka za palce 😵

zabka7
13. aug 2012

@matulisa ja som pred otehotnením užívala Plaquenil a flugalin. Lekár mi kázal vysadiť lieky 3 mes. pred otehotnením.

potulka
15. aug 2012

@jaya47 moja rada je neist tam velmi skoro, lebo aj tak budes cakat riadne dlho. kludne staci prist pred 9. 😉 a za doobedie by si mala byt vybavena, aspon ja som vzdy tak bola.

@matulisa ak to bez liekov nezvladas, podla mna je lepsie nieco uzivat. kortikoidy v malych davkach sa ponechavaju pomerne standardne aj pocas tehotenstva a dojcenia. tiez su lieky, ktore sa daju vysadit hned, ako zena otehotnie - napr. v mojom pripade celebrex. hlavne treba sledovat, ci sa zapal neaktivizuje, to sa da zistit skor z krvi ako zo subjektivnych pocitov. drzim palce.

molka
15. aug 2012

@jaya47 ja som tam vždy vybavená doobeda. Nechodím hneď ráno, idem tam až pred 9tou, takže ma volajú medzi poslednými, aj tak bývam okolo 11.00 vybvená. Záleží aj od tvojho lekára, ako rýchlo vyšetruje. Moja lekárka nerobí na lôžkovom oddelení dlhé vizity, pretože pacienti potrebujú hneď ráno chodiť na procedúry.

zabka7
15. aug 2012

@jaya47 akže ja som dnes bola v PN na vyšetrenie, ráno som prišla okolo 7,30 hod., čakala som na krv a dr. Letkovská prišla o 9,30 vyšetrovať pacientov. Nakoľko som bola druhá v poradí, tak u nej som sa vybavila dosť skoro, ale potom ešte na snímky a punkciu, tak nakoniec o 11,00 som bola komplet vybavená.

jaya47
15. aug 2012

fiha baby, to ste ma uplne potesili, nechce sa mi tam byt moc dlho ;))))

matulisa
16. aug 2012

@zabka7 A to si vydržala 3 mesiace bez liekov? ja nevydržím ani mesiac... ☹ a to sme už začali uvažovať o adopcii, teraz mi písla kamoška že sa pýtala svojej lekárky na kombináciu sulfasalazin, arcoxia,doreta, a že to vôbec nie je vhodné pred plánovaným tehotenstvom... som taká sklamaná, to mám teraz čakať 3-4 mesiace - liečba, a ak bude zaberať tak potom 3 mesiace bez liekov, a môj zdravotný stav čím ´dalej, tým horšie.... tak čo....

matulisa
16. aug 2012

@ potulka nechce mi dať doktor kortikoidy, že mám náchylnosť na pribratie... a krv mám stále dobré výsledky a reuma faktor vždy negatívny ... ale bolesti mám každý deň, unavená veľmi, teraz som bola 1,5 mesiaca PN, teraz robím štvrtý deň, a to už umieram.... ☹

zabka7
16. aug 2012

@matulisa no 3 mes pred otehotnením som vysadila lieky a nebrala som ich celé tehotenstvo. Bolesti som mávala zo začiatku v pohode, len posledný trimester som už mala väčšie bolesti. Ale najhoršie to bolo 2 dni po pôrode, vtedy sa mi stav rapídne skoršil a teraz mám kopec liekov.Skús sa dohodnúť na zmene lieku s reumatologičkou, či by nebola nejaká vhodná kombinácia a prejednaj to aj s gynekológom.

potulka
17. aug 2012

@zabka7 aj ja chodievam k dr. letkovskej. 🙂 pacila sa ti? ja som s nou spokojna.

potulka
17. aug 2012

@matulisa @zabka7 ja som brala medrol 2 mg denne pocas celeho tehotenstva a je mi doteraz, 3 a pol roka po porode, stale dobre a neberiem nic ine. 20 mesiacov som syna dojcila. mozno som mala stastie...
matulisa, ked otehotnies, mala by si sa citit lepsie. hormony su v inych hladinach a pomahaju. mne teda nikdy nebolo lepsie ako pocas tehotenstva, akoby som reumu ani nemala. skus si davat kazdy den vela vitaminu C, to by ti mohlo pomoct aj proti unave. vela = aspon 2-3000 mg rozlozenych na niekolko davok pocas celeho dna. idealne ciste Ccko, nie celaskon. tiez vitamin D podporuje imunitu. mne reumatolozka predpisovala isty cas vigantol, aby som si ho davala najma v zime.

matulisa
27. aug 2012

v decembri by som mala ísť do NÚRCH na kontrolu, tak sa ohľadne tehotenstva poradím tam, chodím zlatej pani doktorke, no len môj pľúciar ma serie... on mi nevie povedať či môžem mať dieťa, alebo nie... tak neviem... ešte sa chcem poradiť aj s gynekológom,... uvidíme, .... viem len jedno, veľmi s manželom túžime po fazuľke ... 😔

kery
27. aug 2012

ahojte kocky, skor ako mi zistili reumu, mala som strasne bolesti (nemohla som sa ani obliect), po kombinacii spravnych liekov mi bolo dobre. Momentalne beriem 10 mg mtx, prednison, napsyn a biologicku - embrel. Planujeme s muzom babatenko a tak mi doktorka kazala vysadit napsyn, mtx po roka a biologicku 3 mesiace pred otehotnenim. Neviem si predstavit ako to tak dlho vydrzim bez liekov,,,beriem ich 8 rokov a mavala som neskutocne bolesti kazdy den. bojim sa, ze znova to bude take neznesitelne. Mate s tym prosim skusenost? Ak ano, da sa to zmiernit spravnou stravou alebo liekmi, co by neboli az tak agresivne? Dakujem krasne. 🙂

pisis
28. aug 2012

@kery ahoj, urcite si nech Prednison, ten se muze cele tehotenstvi a i pri kojeni (samozrejme ne nejake mega davky), me radila doktorka mtx vysadit 3 mesice, pak jsem otehotnela na poprve a mam zdraveho kluka (pry i ty tri mesice jsou trochu nadsazene, ale musim rict, ze jsem necekala, ze otehotnim tak rychle a pak jsem byla trochu v panice), 6 mesicu je urcite jistejsich, ale zapal neni pro mimco taky nic moc. Nektere tu zacali mtx vysazovat postupne, aby to pro telo nebyl sok, me zase naopak dr. poradila, ze je lepsi naraz, protoze je pak clovek kratsi dobu bez dostatecne lecby, takze si vyber🙂. Po otehotneni se revma vetsinou zlepsi, ale neni to hned, tak clovek proste musi vydrzet to mezidobi. A mezitim urcite zdrava strava, hodne vitaminu C a jak tu radi ostatni D (napr. Vigantol - ale u toho se radci porad s dr. , muzes se s nim predavkovat, Cecko je v pohode). Urcite si zkus popovidat s dr., ze se toho bojis a co ti poradi za leky. Drzim moc palce, at se revma stahne a mimco se brzo zadari. Ale toto je "plodna" diskuze, tak nebudes vyjimka🙂

kery
30. aug 2012

dakujem za reakciu, bola pre mna potesujuca. 🙂 Urcite to budem este konzultovat s lekárkou. Ja sa hlavne bojim bolesti, lebo ked si spomeniem na to obdobie pred stanovenim diagnozy, je mi az mdlo. Ale teraz mam pri sebe muza, tak verim, ze to bude ovela lepsie a znesitelnejsie. A dufam, ze to zvladne aj on, pretoze ho velmi trapi, ked ma nieco boli,,, ☹ ,,,,Uz som nasadila zdravu stravu a pijem cajiky, tak dufam ze aj to mi pomoze,,,a ze mi to rychlo ubehne a budeme sa moct tesit z malej fazulky 🙂 dakujem pisis 🙂

matulisa
30. aug 2012

jaj, taký krásny sen som mala.... mali sme syna, krásneho syna, síce adoptovaného ale bolo to veľmi krásne, až som ráno po prebudení plakala že to nie je skutočnosť...

pisis
30. aug 2012

@kery jsem rada, ze te odpoved potesila 🙂

@matulisa vsak snad se brzo zadari, jak ty si vlastne na tom, zacinas "ocistovat organismus"?

matulisa
30. aug 2012

@pisis očisťovať asi začneme po decembrovom CT, a kontrole v NURCH... len sa mi to ťažko hovorí že až v decembri... tak veľmi ďaleko...

potulka
30. aug 2012

@kery ja som sa pred rokmi necitila dobre, aj vysledky som mala zle, tak mi k medrolu nasadili v nurchu mtx a celebrex. brala som to 7 rokov, potom pre planovane tehotenstvo isiel mtx postupne prec. otehotnela som az rok po dobrati mtx a stale som sa citila dobre. takze vysadenie liekov nemusi nutne znamenat, ze sa ti pohorsi. mozno ta tie lieky tak stabilizovali, ze ti bude fajn aj bez nich. neboj sa toho.

@matulisa verim, ze sa coskoro dostanes do stadia, ze pre teba tema tehotnosti nebude cislo jeden - a potom sa zadari. 🙂 je to stav, ktory sa neda navodit nasilu, proste to pride. nechapala som, co sa tym mysli, az kym som sama presne takto neotehotnela - ked som sa na to az tak velmi nesustredila. len sa to neda na povel, ale pride to. 🙂

pisis
31. aug 2012

@matulisa vsak ono to utece, zatim si zkus uzivat svobody 🙂