Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

renin
13. aug 2011

@dorotka66 Ryžu máš obyčajnú,alebo hnedú?Ja som zatiaľ nezohnala len obyčajnú. Chlebík celozrnný?

barus77
13. aug 2011

@renin @dorotka66 som rada že máte dnes dobrý deň, dúfam že to potrvá čo najdlhšie.... rozhodla som sa aj ja už ozaj dobre stravovať a zhodiť pár kíl, tak snáď sa to podarí a možno bude aj moje telo spokojnejšie 🙂 mäsa sa ale zatiaľ nedokážem vzdať, hlavne kuracieho, ale ak nič nebude pomáhať, skúsim aj to 🙂

dorotka66
13. aug 2011

@renin renin ryžu mám aj bielu aj nelúpanú, kúpiš v hypermarketoch a chlebík pečiem celozrný zo špaldovej múky, ale je to kombinácia hladkej a celozrnej a niekedy ražný chlieb. inak ja som bola vždy zástancom zdravej stravy a verila som, že potraviny ti dokážu poškodiť alebo ťa vyliečiť...tak a teraz mám príležitosť to dokázať 😔

dorotka66
13. aug 2011

@barus77 🙂)) ako povedala renin, buď sa vyliečime alebo otrávime 🙂 ja k tomu ešte kažé ráno zjem 8 čínskych guličiek a večer to isté..no a samozrejme všetky tie mnou nenávidené lieky 😒

renin
13. aug 2011

@dorotka66 @barus77 Veru aj ja keď si dávam lieky,tak z toho nemám dobrý pocit.Nikdy som ich nemusela jesť,no a teraz ak to má byť nastálo.Ale ja si to tak predstavujem,že keď budeme jesť zdravšie,aj liekov bude musieť byť menej.Načo sú tie čínske guličky?Toto som ešte našla : Artritída
masaze-poprad.sk/index.php?option=com...view..

renin
13. aug 2011

@renin Nech je ako chce,ale aj tak si myslím,že tých lepších dní bez tých hrozných bolestí je už menej.

renin
14. aug 2011

@dorotka66 @barus77 Ahojte.Teraz som sa dočítala,že ľudia trpiaci reumatickými bolesťami,môžu mať aj nedostatok stopového prvku meď .Obsahuje ho mak,orechy a ešte,že sa nosia na zmiernenie bolesti medené náramky,ale to radšej budem jesť všetko čo to obsahuje.

barus77
15. aug 2011

@renin veru, ani ja moc neverím noseniu kadejakých vecí, ja jem veľa rôznych orechov, kupujeme si také tie orechové zmesi, všetci to majú veľmi radi a sú v tom samé dobré veci 🙂 ako si na tom s vyšetreniami?
Mne ten členok stále neodpuchol, mám ho raz taký ako druhý, a bolia ma celé nohy, neviem ani identifikovať že čo vlastne. Môj doktor dnes nerobil, ale taký iný zastupujúci ma poslal na ortopédiu, kde ma aj tak nezobrali, tak idem znova zajtra inde.... a povedal že ešte by som mala skúsiť gynekológiu a cievne. Ale gynekológ sa zasmial do telefónu, že čo to s tým má spoločné :-P tak ešte uvidím.... tak sa idem nalievať vodou a zeleným čajom a chudnúť :D držte palce, nech mi neodumrie chodidlo kým prídu na môj záhadný problém :D

renin
15. aug 2011

@barus77 No to ja mám presne takto isté s tým členkom.Orechy jem aj ja a čo sa týka tých vyšetrení,tak teraz idem v piatok k obvodnému.Daj si na členok studený obklad.a potom surové zemiaky ono to odpuchne,ale škoda ,že sa to vracia zas a zas.Ten gynekológ nech sa nesmeje,lebo všetko so všetkým súvisí.Tam môže by´t tiež ložisko nákazy.Ja to mám presne takto isto,behá to po tele.Kolená a členky.Vody sa robí ale stále menej a menej.Odpísal Bukovský,ale len tak v krátkosti,že stravou sa mnohým výrazne zlepšil zdravotný stav a že Wobenzim vyskúšať môžem.No ale jeho zloženie je vlastne z výťažkov ovocia,ktoré obsahuje enzímy a ja mám ovocie v prírodnej forme,tak to bude lepšie.Však prírodné enzímy sú asi najlepšie.To je tak,že nikto nám nedá jednoznačnú odpoveď,čo by nám pomohlo.Doktori si zastávajú lieky a o iných liečebných metódach sa nechcú vyjadrova´t.Lenže čo tie vedľajšie účinky, čo potom,keď si zničíme pečeň a obličky a všetko.Tak by som si rada pomohla a tak len skúšam.Už aj to je lepšie,že je tej vody menej.Musíme len veriť.Vieš nad čím som rozmýšlala? Sú aj homeopati so zameraním na reumatoidnú artritídu.No ja neviem.Ja si stále dávam tie obklady.Proste doookola aj keď niekedy už mám toho plné zuby.Potom si poplačem a zase si poviem,že sa nevzdám.Včera som našla jednu zahraničnú stránku a tam písali o kurkume.Spomínal ju aj Bukovský vo svojom článku a robili výskumy na ľuďoch a niektorým podávali lieky a niektorým kurkumu no a mali s tým veľmi dobré výsledky.No to boli lieky od bolesti.Ja som si kurkumu dnes kúpila,ale nie čistú,ale ako súčasť kari korenia.Inú som nezohnala.Ale dostať to kúpiť.Zajtra začnem s tými novými vitamínovými doplnkami.Arthro revital komplex.Obsahuje to aj ten Pestrec čo si spomínala.Je tam 11 bylín.Ten zázvor budem jesť teda surový a čaje nejaké iné.Zelený a neviem ešte s čím to doplním.Ja som mojoustravounakazila už aj okolie.Na ráno si dávam pravidelne tú vodu a ešte používam aj ten olivový olej.

renin
15. aug 2011

@barus77 Ja verím tomu,že nám bude lepšie.Len to chvíľu potrvá.Možno raz my budeme radiť iným ako si pomôcť.U mňa bol asi pred mesiacom jeden pán.Tiež sa zameriava na liečenie,lenže ešte som nemala porobené krvné testy a vyšetrenia,tak sa mu ozvem neskôr ak my nebude výrazne lepšie.niekedy je to už úplne v poriadku,ale potom sa to za pár dní vráti,ale zdá sa mi,že už v takej miernejšej forme.Len by to mohlo ísť rýchlejšie.Hrozne ma to unavuje.

pauli1
15. aug 2011

@renin ja som tiež skusila homeopatiu a nič ale skuste. ja som bola v turčianskych tepliciach, priamo v kupelnom dome. je tam nejaká doktorka ale neviem už to meno, skus si to vyhladať na nete a takisto je velmi dobrá bylinkárka v trnave, tiež mam odskušané a nič, ale ked ste sa na to kočky dali, tak skuste všetko. tiež neviem meno tej bylinkárky ale pamätám si že to bolo pri starých cukrovaroch. 🙂

renin
15. aug 2011

@pauli1 Keď tak čítam,ako Tebe nič nezabralo,tak neviem,či to má význam.Nepätáš si aspoň prosím ta čo ti radili? Skús si spomenúť ,či to boli bylinky,alebo strava.Ešte sa ťa chcem spýtať,tie tablety Metypred,čo mám zaberú hneď,alebo je to na naštartovanie imunitného systému a treba počkať? Prečo mi dal kontrolu až na december? Nevieš mi poradiť?

renin
15. aug 2011

@dorotka66 Ani neviem,čo je s tebou?Ako sa máš? Čo máš nové? Je Ti lepšie?

molka
15. aug 2011

Aj ja som skúsila kadečo, ale zistila som, že základom liečby reumy sú klasické chemické lieky (zvyčajne kortikoidy + niečo na potlačenie imunity). Akékoľvek bylinné preparáty sú len na doplnenie liečby, ale žiadne zázraky nedokážu. Podľa mňa netreba chorobu až tak prežívať. Treba sa s ňou zmieriť a ísť ďalej, veď je na svete oveľa viac horších chorôb. Je tu kopec žien, ktoré napriek reume otehotneli a porodili zdravé deti.

pauli1
15. aug 2011

@renin všetko má určite nejaký význam, len vydržať.! ja som sa možno vzdala moc skoro, možno som všetko skušala velmi krátku dobu. neviem. ale nevzdávaj sa. naštastie som našla ešte lístoček čo som užívala a ako. takže homeopatika: mala som 5 druhov a každé sa uživali inak. skus si najsť niečo o nich na nete- PULSATILLA30, SILICEA15, BRYONIA5, CALCAREA PHOSPHORICA15, OSTEOCYNESINE, a daju sa zohnať v lekárni ale nie v každej. no a u tej bylinkárky to boli bylinky všeho druhu. iba si pamätám že som ich musela také suché jesť z plastovej lyžičky a zapiť nejakým vyvarom z iných bylin. moc dobre to nebolo 😀

pauli1
15. aug 2011

@renin molka má pravdu, ja som tiež všetko vzdala a verila len liekom, pretože ked mám pravdu povedať, len tie mali učinok aj ked nie hned, trvalo to nejaku dobu ale som rada že mi je teraz lepšie. ked si sa na to dala tak skus vydržať aj takou zdravou stravou, nie je to na škodu, aspon si prečistiš organizmus a ked ti to chutí 😀

pauli1
15. aug 2011

@renin metypred- je vlastne príbuzny kortizolu, a tie by mali potláčať zápal. može trvať mesiac kým zaberie, aspon si myslím, ja už som zabudlo, bolo to dávno čo som ho začala užívať ale určite pomáha to viem iste. no a prečo ta dal až na december? to netuším, ale ak ta budu klby velmi bolieť a budeš citiť zhoršenie určite možes zavolať a preobjednať sa skor. ja tiež chodím na kontroly každých 12 týždnov a ked mám bolesti mám prisť hocikedy na obstrek. 😝

pauli1
15. aug 2011

@renin a ešte som ti chcela napísať, že ZUZKABB ma RA, ale neviem kedy odpíše,lebo má chorého drobčeka, takže skus pozerať každy den a prípadne otázky zopakuj

barus77
15. aug 2011

@renin vidíš, teraz mi napadlo, že sa tu písalo o tých zemiakoch, tak to vyskúšam. Zajtra budem neodbytne chodiť po doktoroch 🙂 ešte mi dnes lekár povedal, že to môže byť aj porucha lymfatického systému, tak ešte uvidím zajtra, a skúsim sa objednať na lymfodrenážnu masáž, mám šikovnú masérku. Neskúšala si to už? Ja nie som moc zástanca homeopatie, ale ak by Ti to malo pomôcť, tak vyskúšaj. Držím palec!

renin
15. aug 2011

@molka Lenže vieš,ja sa proste niekedy na nohu nepostavím.Tie opuchy sú už veĺké.S tým sa nezaťažujem,ale ten zápal.Stále sa to strieda.Mne by to tak nevadilo,keby to boli občasné bolesti,ale tie intervaly sú dosť časté.

renin
15. aug 2011

@barus77 Aj mne povedali,že by to mohli byť limfatické uzliny.Ja už neviem,baby píšu,že aj tak základom liečby sú lieky.

renin
15. aug 2011

@renin Až mi dnes prišlo ľúto,koľko mi toho dnes môj muž nanosil,len aby mi bolo lepšie.Tak veľmi sa snažím.Ja som už vyskúšala hádam všetko čo sa len dá.

molka
15. aug 2011

@renin priprav sa, že sa tie zlé a dobré obdobia budú striedať. Možno sa niekedy stane, že sa nepostavíš vôbec. Na to sa musíš pripraviť, lebo inak Ťa to psychicky položí. Ja mám doma dve malé deti a sú dni (týždne, mesiace), kedy mám zapálené celé telo, každý deň je plný bolestí, celé noci nespím, takže manžel musí zostať doma a starať sa nielen o deti, ale aj o mňa. Teraz mám dobé obdobie, zápal nie je aktívny, lieky mám na minime, tak si to užívam a nestresujem sa tým, či bude neskôr. Zbytočne si budem kaziť pekné chvíle, ktoré môžem prežívať s rodinou.

renin
15. aug 2011

@molka Prepáč,že takto uvažujem,ale to už nikdy nebude dobre? Nehnevaj sa ,ale načo potom tie lieky,keď aj tak je zle? Koľko rokov to máš Ty? Nikdy si neskúšala aj niečo iné popri liekoch?Či je to zbytočné a vzdala si sa ? Načo je potom toľko stránok s radami ako sa stravovať pri artritíde? Sú to klamstvá? Ja som do toho vkladala takú nádeJ? Veď aj pri DNE sa musí dodržiavať predsa dieta?

renin
15. aug 2011

@molka Mńa psychycky podporovalo to,že ak sa budem zdravo stravovať,tak to bude lepšie.Strávila som hodiny čítaním aké sú najvhodnejšie potraviny,čo mám a čo nemám jesť.Vypisovala som si to a čakala,že aj to pomôže.Stále sa toho držím už 2 mesiac.

renin
15. aug 2011

@molka Ja som sa zatiaľ postavila vždy,aj keď to nebolo ľahké.Užívaš okrem kortikoidov aj lieky proti bolesti a ako často?

molka
15. aug 2011

@renin samozrejme, že ti bude lepšie, ale pokiaľ ti diagnostikujú artritídu, pravdepodobne budeš chorá doživotne. Neviem o tom, že by vynašli liek, ktorý dokáže artritídu vyliečiť. Úspechom je potlačiť chorobu, potlačiť zápal a udržať reumu v útlme, na to slúžia lieky. Ja som chorá od mojich 6 rokov, teraz mám 33 a napriek zlým prognózam lekárov som sa nevzdala a rozhodla som sa mať deti. Teraz mám dve zdravé dcéry a cítim sa výborne. Ja stále tvrdím a stojím si za tým, že všetko je o psychike. Pokiaľ sa začneš zožierať chorobou, tak ťa o položí.

barus77
15. aug 2011

Baby toto som teraz našla, ale je to po anglicky http://www.rheumatoidarthritisguy.com/2011/08/r...
Tá kočka skúša stravu, čo jej urobí dobre a čo nie, a na 95% sa zbavila príznakov RA, a zatiaľ neberie lieky. Asi je to veľmi individuálne... inak celý ten blog je super 🙂

renin
15. aug 2011

@molka Dakujem aj za tieto slová.Ja tochápem,že je to navždy,aj som s tým zmierená,ale ty osobne si nikdy neskúšala inú stravu, Chápeš tak dlhodobo, To by ma zaujímalo?

renin
15. aug 2011

@barus77 Baruš ,no ti si v tej angličtine asi dobrá,ke´d si bola v zahraničí,ale ja som až taká dobrá nie.No ale asi to pojde dať do prekladača.Idem to hneď pozrieť Ďakujem Ti.