Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

dorotka66
15. aug 2011

ahojte 🙂
@renin si zlatá, žijem 🙂)) mali sme celkom pekný víkend, dokonca sme boli na výlete, kde som musela využívať ruky a celkom sa mi darilo 😉 čo sa týka tých čínskych guličiek dala mi ich pani, ktorá študuje a prevádzkuje čínsku medicínu a čistia mi pečeň, slezinu a pankreas. k nej chodím aj na akupunk.
baby dnes sú to už 3 týždne čo som bola v ÚRCHu a výsledky nikde. tak som zavolala. p. doktor bol strašne super, povedal mi v krátkosti čo zistil, ale ja som ho začala vnímať až po nejakej chvíľke takže musím si počkať na správu, ale zistil že mám séronegatívny zápal kĺbov
@pauli1 niekde som čítala, že aj tebe ho zistili? nevieš mi k tomu niečo napísať? vraj autoimunitné ochorenie mi našťastie žiadne nepotvrdili, ale odporúča mi popri diclobene a plaquenile napichať kĺby aj kortikoidmi, kým nezačne plaquenile účinkovať. no tak na jednej strane som happy, že mi aspoň potvrdili zápal (trapas, že sa teším, ale doteraz som mala všetko supeeeer a prsty som si šla polámať a plakala od bolesti ☹((()
@barus77
@renin
baby ja mám pocit, že pri tom potvrdenom zápale sú tie stravovacie opatrenie to naj....jasné, že aj liečba, ale všade čítam, že cukry vynechať, nekomzumovať mäso a celkovo jesť zdravú a pestrú stravu. teraz pijem denne čaje (lapacho a zázvor) a tiež jem ten ľanový olej a vraj je naozaj super. no tak uvidíme, čo ešte všetko bude v správe.... 😉

renin
15. aug 2011

@dorotka66 Dorotka,neviem či si ešte tu,ale to som chcela počuť,že je niekomu konečne lepšie.Ani nevieš ako ma to teší.teším sa spolu s tebou.

molka
15. aug 2011

@renin skusala som vselico, asi vsetkych liecitelov, akych som kde poznala - nepomohol samozrejme ani jeden. Skusala som aj homeopatiu - bez uspechu. Skusala som rozne vyzivove doplnky, ktore boli strasne drahe, ale neucinne. Zmenu stravy som neskusala, vlastne aj skusala, ale bola som z toho tak nervozna, ze mi potom bolo este horsie. Najlepsie mi je vtedy, ked sa nestresujem, ked mam pohodu, klud a nezozieram sa zbytocnostami. V Piestanoch som uz lezala vela krat a zazila som tam ludi, ktori cely den riesili len svoju reumu a boli na tom vazne dost blbo. Zazila som tam aj ludi, co brali svoju chorobu ako hotovu vec, snazili sa byt v pohode a citili sa dobre. Z jednej takej pohodovej pani som si vzala priklad a povedala som si, ze aj ja dokazem zvladat svoju chorobu tak dobre, ako ona. Vazne to funguje, ked som v psychickej pohode, choroba spi.

dorotka66
15. aug 2011

@renin moja som tu, ja tu bývam až o takomto čase, lebo cez deň sa mi nedá 🙂 , ale sú dni keď je naša psychika v keli a vtedy asi nič nepomôže. ale tebe určite odporúčam ísť do Piešťaň a čím skôr, lebo nač o strácať drahé minúty!!!!!
Baby a čo si myslíte o dovolenke pri mori alebo liečebnom pobyte v Piešťanoch keď mám ten zápal potvrdený? asi by som to nemala teplom teraz dráždiť, čo? ale ja som si chcela ísť niekde oddýchnuť ☹

dorotka66
15. aug 2011

@molka máš úplnú pravdu, že s reumou musíme žiť a sú tu oveľa horšie choroby. ale my, ktoré máme problémy len krátko sa musíme s tým ešte naučiť žiť a prejsť si všetky tie pokusy 😉

renin
15. aug 2011

@dorotka66 Čítala si dorotka ten článok,ktorý pridala Baruš.No veď o tom hovorím,musí to proste ísť aj takýmto spôsobom.Veď ja lieky nevynechávam,ale ide o ten prekyslený organizmus,ktorý udržuje zápal.Ty si mi tímto príspevkom dodala nádej.Ja sa tiež nechcem vzdať,aj keď to pôjde pomaly.Pred chvíľou som sa vrátila od kamošky a ona rozprávala jej ocovi o mne.On sa tiež takémuto niečomu venuje a odkázal mi,že by som mala držať hladovku aspoň 5 dní.No neviem či to dokážem.Mna tá choroba tak vyšťavila.Som ako .....no neviem k čomu by som to prirovnala.No a na sebe má vyskúšaný kostihoj,ten som tiež včera našla to je na regeneráciu kĺbov.Ten sa nakladá do liehu.Ak budeš chcieť,tak ti to pošlem.Dnes som si kúpila kurkumu.

renin
15. aug 2011

@molka To ti teda dávam za pravdu.Človek môže robiť čokoľvek,ak je psychyka zlá,aj zápaly stúpajú.Ja som to zistila.Keď ma mali operovať,ako že na meniskus,keď mi to začalo,tak sedimka bola z 10 hneď na50.To je proste tak.a to som ešte počúvala vyhrážky doktora,že ak sa nedám operovať,tak k nemu už nemám ísť.No už ani nechodím,to bol ortopéd a tam to nepatrí.

molka
15. aug 2011

@renin chces drzat hladovku a zaroven uzivat lieky? Ved si znicis zaludok.

dorotka66
15. aug 2011

@renin 🙂)) renin ja som mala začiatkom jari, keď sa mi po prvý krát objavili príznaky reumy očistnú kúru. bola to naozaj "brútka" celý týždeň sa mal čistiť jeden orgán začala pečen, žalúdok, pľúca a to som mohla jesť len špaldu s mrkvou, a piť. druhý deň kyslú kapustu a hrozienka a pšeno a podobne. už si to presne nepamätám, ael všetko v bio kvalite a bolo mi strašne. o štv rtej som už v práci nič nevnímala strašne ma bolela hlava, ale čistila som si organizmus a to bola reakcia. po 3 dňoch mi to manžel zakázal. no bolesti zmizli 🙂 a ja som sa začala zase stravovať ako normálny človek, ktorý uprednostňuje zdravšiu stravu a choroba sa vrátila.....no takže striedmo sa podľa tohto treba stravovať stále.....určite nie 3 dni a celkovo je to veeeeľmi ťažké vydržať.

dorotka66
15. aug 2011

@dorotka66 ešte som zabudla, že počas tej kúry som sa dotrepala domov (doslovne) a spala 4 hodiny a potom som bola ako znovuzrodená o 22:00 🙂 a tak to pokračovalo 3 dni ..ale dni boli trápenie

renin
15. aug 2011

@dorotka66 Vieš čo Dorotka,ja by som chcela bližšie popýtať na tie Piešťany.To Ti tam robili úplne všetky kompletné vyšetrenia? aj RTG,aj SONO,krv.Číslo nájdem na internete,alebo mi ho napíšeš? Tak teda išla si tam sama od seba bez odporúčania akého koľvek doktora? Ani neviem,kde to tam budem hľadať.Ja mám ísť ešte na nejaké fokusy,to sú ložiská .Spravia mi to tam.Ja som mala bacily ,tak to vraj mám z toho.

renin
15. aug 2011

@molka No ve´d aj nad tým som rozmýšlala,aby som si neublížila.Toto teda zavrhnem.Radšej tá zdravšia strava.

dorotka66
15. aug 2011

@renin daj mi do ip telefónne číslo a ja ti zavolám a všetko poviem 😉 ale zajtra, ok?

renin
15. aug 2011

@dorotka66 Keď si máš vybrať,tak určite more.To jednoznačne,je tam iná klíma.Ja tam mám teraz dcéru 3 mesiace a celkom jej to pomohlo.

renin
15. aug 2011

@dorotka66 Dobre,ale to máš jedno môžem Ti aj ja .No dám Ti ho.

dorotka66
15. aug 2011

@renin to ja viem, bola som v júni, len sa mi to tam zhoršilo ☹ ale verila som, že v septembri budem už za vodou a môžeme ísť ....

renin
15. aug 2011

@dorotka66 dostala si IP?

dorotka66
15. aug 2011

@renin aj napísala 🙂

pauli1
15. aug 2011

@dorotka66 seronegatívna RA je vlastne napadnutie viacerých klbov a nie vždy sa ukáže v krvi pozitívna artritída. niekedy vobec nemusí byť reumatoidný faktor, CIK, CRP, sedimka, ASLO- vobec zvýšené. naraz ta može bolieť aj šesť klbov a aj také o ktorých si ani netušila. a není pravidlo že len klby, možu to byť aj šlachy. opichy do klbu niekedy pomáhaju a niekedy ho treba zopakovať aj3 krát, ale myslím, že je to rýchle posobenie. lieky od bolesti som užívala každý den a nie je to až taká silná pomoc. opichy s kortikoidom su lepšie. 😒

pauli1
15. aug 2011

@dorotka66 ono teplo ako také nerobí zle ale vypekanie klbov na slniečku nie je dobré. na to si treba dávať pozor. vždy na zapálené miesto treba davať lad, to skor pomože ako teplo, aj ked morská klíma robí tiež svoje zázraky....

renin
16. aug 2011

@barus77 Ten článok je naozaj dobrý.Niečo podobné pisala jedna Češka.Aj som jej písala meil,ale zatiaľ neodpísala.A v Reflexe na markíze bola tiž jedna pani,ktorá mala problémy s kĺbami ale iného pôvodua bola vegetaríankou a cvičila jogu.Proste nezmierila sa s tým,čo jej predpovedali doktori a začala precvičovať jogu a zmenila stravu.Je to v archíve Markízi.Ja som si dnes kúpila čistú kurkumu.Neviem či som Ti písala,že s ňou dosiahli v prieskume niekde v Amerike veľmi dobré výsledky.Dnes som bola u zubárky a po výsledky u gynekológa.To je super.Idem volať Dorotke o Piešťanoch.

renin
16. aug 2011

@renin Práve som si vytlačila z jednej vegetariánskej stránky niečo o klíčení semien.Majú veľa vitamínov.Najmä A,C,E,B.Skúšali ste to niekto,aký máte na to názor?

renin
16. aug 2011

Artritída a artróza

Artritída je zápalový proces, ktorý môže postihnúť ktorýkoľvek kĺb v organizme.
Artróza je zase degeneratívne ochorenie kĺbov.
Dôležitá je nízkotučná diéta.
Niekoľkodňová hladovka je užitočná, kĺby sa vyčistia - nesmieme sa však vrátiť k nesprávnej strave. (Ľudia, ktorí nikdy nedržali pôst, môžu začať s očistnými dňami – ovocie, zelenina, prípadne držať jednodňový pôst.)
Znížte okamžite príjem bielkovín na minimum! Obmedzte v max. miere mlieko a mliečne výrobky - najlepšie by bolo úplne ich vylúčiť zo stravy ako aj sójové výrobky, vajcia, kávu, cukor. Kravské mlieko patrí medzi najsilnejšie alergény a často má priamy vzťah k prejavom a zhoršeniu stavu!
Vylúčte zo stravy aj iné kyseliny – chlieb ,konzervy, džemy...aj kvasenú kapustu.
Lekárenské prípravky obsahujúce železo, ktoré sa používajú pri liečbe anémie spojenej s artritídou ,môžu zhoršiť záchvaty. Nemajú sa používať.
Dôležitý je vysoký podiel surovej stravy.
Začať cvičiť! Je to jedna z najdôležitejších súčastí liečby.
Výborné je striedanie tepla a chladu - 6 minút tepla a 4 minúty chladu.
Dobré sú parafínové zábaly či kúpele.
Do stravy treba ihneď doplniť: horčík, vápnik, vitamín E ,zinok a vitamíny A a C
/vitamín E je aj v orechoch, slnečnicových semienkach, olivovom oleji/
Problémy s kĺbmi môžu byť následkom dysfunkcie pečene, žlčníka či ľadvín.
V potrave u osôb trpiacimi zápalovými chorobami kĺbov by mali byť doplnené omega 3 mastné kyseliny. Zaviesť do stravy čerstvo namleté ľanové semienka alebo ľanový olej.
Pri artróze je vhodný prísun glukosamínu, ktorý je jedným zo stavebných látok kĺbovej chrupavky.
Doporučuje sa vyradiť zo stravy zemiaky a baklažán.
Pri ochoreniach kĺbov sa často dostavia žlčníkové problémy a naopak pri žlčníkových problémoch dochádza k bolestiam kĺbov/najmä bedrových/.
Dôležité je aj aby ste brali prostriedky na posilnenie srdca. Len silné srdce je schopné zabezpečiť správny krvný obeh. Tak bude môcť krv ľahšie odbúravať usadeniny kryštálikov kyseliny močovej.
Medzi chorobami, ktoré sú vyvolané emocionálnymi stavmi je artritída asi najviac skúmaná. Je spájaná s dlhodobým procesom frustrácie a depresie. Vzniká teda z psyhosomatických príčin a je dôsledkom dlhodobého hromadenia hnevu.

barus77
16. aug 2011

@renin a ako tú kurkumu ideš jesť? s čím?
Inak ten článok je dobrý, ale neviem či sa to vôbec dá dodržať, sú tam samé bežné potraviny. Bolo by super keby to šlo ľahšie :D
Dnes som bola na ortopédii, bola tam super doktorka, ale povedala mi že to nie je moc jej starosť a mám ďalej chodiť hlavne na reumatológiu. Ale napísala mi Chondrosulf, Flector a nejaké octanové obklady, na ten opuch. Včera som skúšala aj ten surový zemiak, ale nejak mi to nepomohlo... tak skúsim tie lieky. Neužívali ste Chondrosulf niekedy?

renin
16. aug 2011

@barus77 Ja som ho teraz užívala.Tam je napísané tuším artrotikum.Je to vlastne výživa kostí a na chrupavku. Ja som si kurkumu dávala na ryžu.Veru táto naša choroba nepatrí na ortopédiu.ja som si tam zo začiatku dávala vyberať vodu,ale ten ortopéd nebol veľmi šikovný,mavala som kolená samú modrinu.Potom som chodila inde a tomu to šlo oveľa lepšie.Flector je tiež dobrý.Idem si zajtra volať do tých Piešťan.Dnes sa mám tak dobre,nič ma nebolí.

renin
16. aug 2011

@barus77 Ono možno každému zaberá niečo iné,každý človek je iný,Mne tie zemiaky robia veľmi dobre.Ja som si včera urobila taký masážny olej,že som si do olivového oleja nastrúhala zázvor.Teraz si idem vykopat koreň kostihoja a naložiť do liehu.To bude aj taká zásoba,lebo aj môjho ocina bolia kĺby.Cez zimu by som to nemala ako zohnať,tak idem teraz.

barus77
16. aug 2011

@renin to som rada že dnes Ti je lepšie, bodaj by to vydržalo čo najdlhšie. Ja zatiaľ neviem čo mi je, takže skúšam kadejakých doktorov.... v septembri idem ku reumatologičke tak uvidím čo mi povie. Pestuješ si kostihoj alebo ho chodíš hľadať?

renin
16. aug 2011

@barus77 Kostihoj si nepestujem,ale chodím naň k našej susede.Dnes mi môj muž doniesol alpu s kostihojom.Ale ja si spravím domácu.Má sa to pomlieť a naložiť do alkoholu na 14 dní.

renin
16. aug 2011

@dorotka66 Niečo som Ti našla na internete na tie tvoje boĺavé prsty.Píšu tu,že si máš zohnať tito 3 bylinky:Echinaceu,kostihoj a Arniku a obmieňať ich.Všetky majú výborný protizápalový a hojivý účinok.Máš si z toho spravi´t zápar,tak že to zaleješ ako obyčajný bylinný čaja nechať 20 minút lúhovať zakryté.Ale kostihoj treba pripravi´t maceráciou.zaliať ráno studenou vodou a večer len zohriať na teplotu tela .máš si do toho máčať ruky čisto pred spaním,aby si už potom nič iné nerobila,len si išla ľahnúť spať.Do týchto odvarov,ktoré majú by´t iba letné,si máš namáčať ruky,aspoň na 20 minút.Potom ich nesušiť a ešte natrieť zastudena lisovaným olejom.Treba to takto robi´t vraj aspoň mesiac.No ak chceš,tak skús.

potulka
19. aug 2011

ahojte
tu sa teda nakopila husta diskusia. 🙂 ani to vsetko nezvladam docitat.
hlavne by som vsak chcela povedat toto: aj jedna a ta ista choroba sa moze u kazdeho vyvijat inak. zachytila som par prispevkov o tom, ako niektore z vas nevladzu rano vstat, ze ste boli dlhe mesiace na pnke, ako sa vam neda cupnut... ja mam RA od 9 rokov, teraz mam 33, klby mam teda riadne zdefomovane a bola som uz kvoli tomu na niekolkych operaciach - no na druhej strane som nikdy netrpela takou stuhnutostou alebo bolestami, ze by som kvoli tomu nemohla ist do skoly ci do roboty. chodievame na horske tury, zvladam nosit tazky naklad (no, toto je samozrejeme relativne - co je tazke pre mna, nie je tazke pre mojho chlapa. ale napr.13kg syna unesiem. 😉). je to fakt velmi, velmi rozdielne, cim by som rada povzbudila dievcata, ktore ochoreli len nedavno. iste, raz moze prist den, kedy aj ja ostanem lezat, ale myslim, ze pre vas bude zniet nadejne aj to, ze za 24 rokov sa mi to zatial nestalo. 🙂
dufam, ze to nevyznieva ako vystatovanie - ved akuze uz len mam na tom zasluhu? takto sa to proste vyvija a som za to vdacna.