Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
22. mar 2013

@aberg aké injekcie ti doporučil a btw aké cviky toto ja uz dlhšie riešim hladam na nete vela som čítala ze je dôlezité spevniť stehenné svaly ale neviem aké cviky sú nato dobre hm?

novakova2000
22. mar 2013

@betuska30 no mne to tiez začalo opuchnutými členkami, presne ako píšeš ja som si uz nemala čo obuť a mala som tyzden pred svadbou nik to neriešil az som skončila v pieštanoch naštastie a štvrtok mi dal do oboch členkov napichali kortikoidy - akoze musím povedať ze na 80% obe nohy do 24 hod odpuchli samozrejme bolest ešte bola aj na dotyk citlivost aj všetko ale dal sa ten sv. den ako tak prezit čo ti poviem - často tu kočky píšu ze po pôrode sa stav zhorší a často riešia, ze by chceli kojiť a ja tomu aj rozumiem, len myslim si ze nie za cenu zdravia bola tu kočka, ktorá koila 8 mesiacov odmietala lieky lebo chcela kojiť a potom sa jej to vyvrbilo tak, ze celé zle takze treba trošku sa snaziť racionalne nato pozrieť 🙂 budem drzat palce nech sa to zlepší!!! a teraz neberieš nič? kojíš? kolko má jakubko?

novakova2000
22. mar 2013

@dahra a RA si uz mala pred prvým dietatkom?

dahra
22. mar 2013

@novakova2000 / ano, mne ju diagnostikovali vo veku 8 rokov

betuska30
22. mar 2013

@novakova2000 beriem Prednison a Plaquenil, nekojim a tiez zvazujem, ze som rada, ze som ho 6 mesiacov plne kojila...v konecnom dosledku musim fungovat, tak sa musim liecit....a ty beries lieky, mne sice clenky odpuchli, ale nemozem s jednym vobec hybat...doktorka povedala, ze to moze trvat aj pol roka....vraj tak katastrofalne vysledky uz dlho nemali ako som mala ja...mala som obrovsky zapal a strasne vysoke hodnoty v krvi...

anta
22. mar 2013

@novakova2000 - kupodivu bolesti najednou ustoupily, ale i tak jsem dneska pro jistotu měla ortézu, neboť nám v práci negungoval výtah a jít po schodech, holka, já mám pocit, že jsem robot, fakt hrozný 😝 😉 Jen funím, au au, no co vám zrovna mám co vyprávět.
Asi na tom nejsem ještě tak jako vy, holky, já vám to opravdu nepřeji, všem vám a vašim dětičkám bych přála, abyste měly život bez problémů, bez bolesti, abyste se netrápily ale věřím, že vám ten nahoře dopřál zase na něčem jiném víc v tom, že jste třeba lepší lidi než ti, co bolest nepoznali. 😉

novakova2000
23. mar 2013

@anta no a si predstav, ze ja ešte ani tie detičky nemam :(

novakova2000
23. mar 2013

@dahra takže ty si ďalší prípad, ktorej diagnostikovali RA v detstve a po pôrode nemala rapídne zhoršenie správne ?

novakova2000
23. mar 2013

@betuska30 moja sestra má 5 ročné dievčatko - mlieko nemala nejako sa jej vôbec nespustilo mala aj poradkyne proste nejaké celé zle malá bola na tých mliekach práškových čo sa zarabajú aj napríek tomu je najzdravšie dieťa v škôlke ja len aby si nemala z toho stres 🙂

novakova2000
23. mar 2013

@betuska30 btw pamatáš si aké si mala hodnoty?

betuska30
25. mar 2013

@novakova2000 CRP v krvi viac ako tyzden predtym nez som bola u reumatologicky som mala 29 (hodnota je do 5), presnu hodnotu neviem, len povedali ze bola ovela vyssia, ja som totiz s tou nohou viac ako tyzden lezala kedze vsetci vraveli, ze to chce klud...

novakova2000
25. mar 2013

@betuska30 ja som pri prvej návšteve mala CRP 79,9 teraz mam 13,3 a je mi ako tak fajn

dahra
25. mar 2013

@novakova2000 -ano,po prvom porode. Uvidime co teraz, lebo ako som pisala, pred cca3 mesiacmi som dostala obstrek a ten laket nie je 100%

aberg
25. mar 2013

@novakova2000 ahoj povedal mi, ze pred umelym oplodnenim mam vysadit lieky ale neupresnil ako dlho pred..zatial som vysadila naproxen-nsaid asi 6 dni ale mam dost velke bolesti tak uvidim ci to vydrzim..
A k tym kolenam, nepamatam si nazov tych injekcii ale myslim ze ked sa opytas lekara tak ti poradi..ak nie tvoj tak najlepsie je ist k ortopedovi..a cviky je najlepsie zacat bicyklovanim postupne aj so zatazou a v posilke predkopavanie, zakopavanie v lahu, zdvihanie panvy v lahu, plavanie a cviky s pilates loptami-makkymi.najlepsie by bolo keby si nasla nejakeho dobreho fyzioterapeuta aby ti pocas 2-3 navstev ukazal spravne cviky-povedat mu aku mas diagnozu aby ti neuskodil..drzim palec

novakova2000
26. mar 2013

@dahra a to si bola uz tehotná ked ti dávali ten obstrek?

novakova2000
26. mar 2013

@aberg dakujem tak drzím palec bojujme 🙂

dahra
27. mar 2013

@novakova2000 - ano, doktor mi vravel, že okolo 20tt je to ok, ale po 30tt sa už nesmie.

lulcca
28. mar 2013

Ahoj, mám dcerku rok a 3 měsíce a 2 .měsíce po porodu jsem se začala léčit a revma.t artritidou( a mám od 11 diabetes)...
Začala jsem s nejnižšíma dávkama MTX ale jsem na nejvyšší- injekčně a výsledky nic moc... Ted nedávno jsem byla zařazená do studie a užívám biologickou léčbu( hnusně ty injekce bolí,) ale od té doby jsem neměla nic na bolest. Dříve denně diclofenac a mraky dalších. A bylo mi řečeno, že po 12ti týdnech mi můžou začít snižovat dávky MTX az postupně vysadit a těhotenství mi nikdo nerozmlouval pokud budu v dobré kondici a artritida v remisi. Těhotenství se dá zvládnout na kortikoidech, které se smí používat. Takže neházejte flintu do žita a bojujte, vím co to znamená... Držím palce

novakova2000
28. mar 2013

@lulcca my vieme je tu vela kočiek čo mali RA uz pred otehotenním a neboj ostatné bojujeme a čakáme 🙂

kazka
30. mar 2013

Ahoj ja sa tiež liečim na túto diagnózu, teraz je tomu už desiaty rok...avšak ja som nebola na takých silných liekoch pred tehotenstvom...všetko nasvedčovalo tomu, že už je všetko v poriadku, pár mesiacov pred tehotenstvom som dokonca nebrala už ani žiadne lieky...celé tehu bolo super, tak dobre som sa už dlho necítila..všetko začalo pár týždňov po pôrode, asi v dôsledku horm. zmien...pomaly som sa nemohla ani z postele postaviť..teraz užívam Prednison vo zvýšenej dávke, Artrotec, Sulfasalazin, Helicid...no povedala by som, že stále sa necítim fit...pýtala som sa reumatolog., či by mi nepomohlo druhé tehu a povedala, že to mi nezaručí nikto, môže to byť lepšie ale aj oveľa horšie...som z toho dosť mimo, lebo malý už má dva roky a chceli by sme dalšie bábätko 😖

novakova2000
1. apr 2013

@kazka a ako inak funguješ? teraz uz sa ti to trošku ustálilo? a pred tehotenstvom si mala diagnostikovanú uplnu RA?seropozitívnu?

kazka
1. apr 2013

Ano, teraz je to 10-ty rok, čo mi diagnostikovali reum. artritídu na Nár. reum. ústave v Piešťanoch...čiže 8 rokov pred tehotenstvom...teraz je to stále zlé, postupne mi nasadzujú vyšie a silnejšie dávky liekov (ale samozrejme to je individuálne), poznám aj baby, ktorým sa po tehu veľmi polepšilo..preto by sme aj my chceli skúsiť ešte druhé bábo, že či náhodou, ale nerada by som počas tehu užívala lieky, je mi to akosi "proti srsti" 😒 všade sa uvádza, že dokonca počas tehu, je žena akoby chránená, že príznaky reumy zmiznú alebo sa aspon úplne zminimalizujú...ale v každom prípade je možnosť po pôrode znovu nastúpiť na liečbu (to bola možno aj chyba, keďže ja som veľmi túžila malého kojiť, aj sa mi to podarilo do troch mesiacov, len potom ma už fakt všetko bolelo), ale myslím, že ak hneď pri prvých príznakoch opäť nastúpiš na liečbu, budeš schopná normálne fungovať...teda aspoň v to verím 🙂

pisis
2. apr 2013

@kazka ahoj, uplne chapu, ze jsou ti leky v tehotenstvi proti srsti, ale zase mozna pomuzou tomu, ze se to pak tolik nezhorsi. Ja jsem prala cele tehotenstvi prednison a s nim jsem pak i kojila 6 mesicu, pak uz jsem taky musela prejit na silnejsi. A asi bych uplne nespolehala na to, ze tehotenstvi RA vyleci, spis bych doporucila se prelecit a az pak. Ale uplne chapu, ze chces druhe a to co nejdrive. Ja jsem chtela mit max. dvoulety rozdil a to uz nestiham ☹. Asi bych se zkusila domluvit s dr - jak s revmatologem, tak gynekologem a uvidis. Preju, at je brzo lip.

kazka
2. apr 2013

@pisis Ahoj, to fakt si s prednisonom ešte aj kojila? 😨 a malé je v poriadku po zdravotnej stránke? nepoškodilo to nejak vývoj dieťatka? aj mne vravela traumatologička, že má viacero pacientiek, čo užívali Prednison počas celého tehotenstva a detičky majú zdravé...len som nevedela, či to nehovorí len kvôli tomu, aby ma upokojila... 😖 ja som bola teraz rozhodnutá pre druhé, lebo sa obávam, či to už do budúcna nebude len horšie a horšie..tak reku, kým ešte ako tak vládzem, že by som si to "odbila" 🙂 ale vidím, že nás je veľa, ktoré máme takéto trápenie..

potulka
2. apr 2013

@kazka nizke davky kortikoidov su dost bezne uzivane pri tehotenstve aj pri kojeni. vela matiek z tohto fora to tak absolvovalo. ja som pocas tehotenstva aj pocas 20mesacneho kojenia uzivala 2 mg medrolu. nik mi to nezakazoval, ani gynekolog, ani reumatolog, ani pediater. syn je zdravy. teraz som opat tehotna a stale uzivam tu istu davku a planujem dlho kojit. podporuje ma v tom nazor laktacnych poradkyn, podla ktorych existuje len malo liekov, pri ktorych sa dojcenie vyslovene zakazuje. takze radsej s nejakymi (lahsimi) liekmi ako nekojit ci nemat deti vobec. 😉 ovela dolezitejsie je mat zapal pod kontrolou, neviem, ake mas teraz vysledky. ono totiz nejde ani tak o to, ako sa sama citis, lebo to nemusi zodpovedat aktivite zapalu v tele. kludne sa mozes citit v pohode a mat hrozne vysledky a naopak. takze ja by som sa na tvojom mieste sustredila skor na toto a popytala sa na to aj reumatologa. ak su zapalove a protilatkove ukazovatele nizke, tehotenstvo je OK. a lieky mozes skusit vysadit aj po tom, ako otehotnies, aj ked samozrejme, idealne by bolo nebrat nic.

kazka
2. apr 2013

@potulka Jej baby, ani neviete ako ste ma potešili 😀 to by bolo fakt super, keby som mohla aj kojiť, bolo mi staršne ľúto, keď som musela malého odstaviť v treťom mesiaci, aj keď som mala kopec mliečka...asi som to ja prežívala aj horšie ako malý 🙂 teraz som na Sulfasalazine 2x2, prednison 2x1, helicid 1x1 a arthrotec 1x1...aj keď je pravda, že CRP-čko mi vyskočilo až po nasadení prednisonu, predtým som mala bolesti, ale CRP bolo ok a ako som ho začala užívať CRP mám stále vysoké, je to taký paradox, preto som už z toho zmätená, myslím, že reumatologička už má zo mňa nervy, lebo sa stále niečo vypytujem, ale tak myslím, že mám právo byť informovaná...každopádne ste mi vrátili úsmev na tvár s vašími skúsenosťami s tehotenstvom a kojením počas užívania kortikoidov 😵

novakova2000
2. apr 2013

@kazka takže ak správne ratam asi si ju mala diagnostikovanú v destve hej? a kočky ktorým sa polepšilo po pôrode mali diagnostikovanú RA v dospelosti či v detstve toto ma poslednú dobu dosť zaujíma 🙂 lebo vačšinou som sa zatial stretla iba s takými, ktorým sa polepšil nezhoršil stav a mali diagnostikované ra v detsve.

kazka
2. apr 2013

@novakova2000 No, ako sa to tak väzme, ja som ju mala diagnostikovanú presne v deň 15-tich narodenín, takže už skôr puberta a kamošky asi tiež skôr v období puberty...

pisis
2. apr 2013

@kazka tak to mam radost, ze jsme te potesily 🙂, maly mi prijde naprosto v poradku - sikovny, zlobi jako spravne batole, vse ho zajima 🙂. Tuto zimu ani nemel moc rymu, jednou za zivot mel zanet stredniho ucha. Sice nas ted trochu zlobi potravinova alergie, ale jestli je to kvuli Prednisonu tezko rict. Ja si myslim, ze ne (a pediatr take). Doufam, ze se brzo dockame druheho a pak, jak pise potulka, budu i ja radeji kojit s prednisonem nez nekojit (pokud budu mit velke bolesti a prednison stacit nebude, tak holt kojit nebudu, ale ja doufam, ze budu 🙂).

pisis
2. apr 2013

@novakova2000 ja nevim, me prijde, ze v tehotenstvi se to zlepsi a po porodu se to zhorsi obecne, nezalezi jestli RA byla diagnostikovana v detsvi nebo pozdeji. Ale nevim. Jaka je tu statistika? Mas prehled? 🙂 ja mela RA diagnostikovanou ve 14 letech a po porodu se to zhorsilo, ale ne nijak strasne, to kojeni jsem zvladla aspon tech 6 mesicu 🙂