Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

janin26
3. mar 2009

ahoj.dr. mi predpisala ten aflamil co ste spominali tusim 1 krat denne .Ake su to lieky?Ja som to pochopila tak ze to mam brat iba ked ma budu klby boliet ci to sa musi stale akoze prventivne? 😖

zuzka88
3. mar 2009

babyyyyyyyyy, asi 15 minut pisem a zmizne? ze odpoji sa mi od siete PC??? slak to traf, nejde ani o krok spat 🙄

sse
3. mar 2009

zuzi stáva sa, preto keď niečo dlhšie píšem najskôr si to skopírujem a potom odošlem.

zuzka88
3. mar 2009

no mne sa vzdy podarilo vratit o krok spat a tam ma to vzdy cakalo...
tak to som rada, ze vsetko mas ok, ja uz som zacala chodit k tej homeopatka tak uvidime, ci spravi zazrak 😉
dufam, ze aj s drahym travis vela casu a ze vsetko klape

deina
3. mar 2009

Aj ja chcem ist na kaficko! 😅 Juuj, ale by som si dala dake dobre cappuccino so skoricou, mnam...

zuzka88
3. mar 2009

milka, ja vsetko po starom, bola som u jancovica asi pred dvoma tyzdnami a nic nevravel, poslal ma na RTG krcnej chrbtice.. vysledky vraj dobre a kym nemusim, tak nemam ani prednison, takze som uplne bez liekov
ale sluboval piestany a figa z toho
sa mi zda ze ma toho nejak vela (ako vzdy)

sse
3. mar 2009

všetko klape a funguje, len s tým stráveným časom je to na figu. už jeden víkend bez neho mám za sebou a čaká ma ešte jeden ☹ Zatiaľ sa statočne držíme.

zuzka88
3. mar 2009

pripajam sa ku kavicke!!! hned ako to tu zabalim, letoim domov a jednu riadnu si uvarim 😉

sse, a preco 2 vikendy? ucis sa?

sse
3. mar 2009

nie kvôli učeniu, ale kvôli jeho práci. Ale verím, že raz to bude také ako si to predstavujeme a budeme spolu stále.

zuzka88
3. mar 2009

urcite sa dockate! este si budete liezt na nervy 😀

idem baby domov z prace, mozno sa este vecer ukazem, ak nie tak pekny zvysok a zasa zajtra, PAPA

helika81
3. mar 2009

no ale ste popisali kuriatka moje 😀

zuzka bb v ustach?si myslis,ze najprv strcim do susky 😀 a potom do ust? 😀 nie ako bolo pisane tak robim aj v rovnaku hodinu sa snazim,budiky funguju zatial dobre 😝

Dadulka tak mas veselo pri drahom,aj Zuzik ako sledujem,nastastie moja polovicka si to pamata,mna minule prekvapil,ked mi povedal kedy sme mali zasnuby,ja som bola ta zabudliva,ako inac,ale sa mi to nestavalo,no ale meniny si tazko pamata...hi tak predsa cosi...no povedzte co by sme bez nich robkali?

To stretko by sme mohli dat na maj?lasky cas...

helika81
3. mar 2009

Zuzka 88 musela si riadne kliat ked sa vymazalo vsetko....poznam to velmi dobre 😀

Ste tu daktora?

lilu18
3. mar 2009

heli teraz som prisla 🙂 az ti stacim 😀

helika81
3. mar 2009

som tu moja...ako?

lilu18
3. mar 2009

som zabudla ohladne slnka a solarka...mne bolo povedane ze az je velky zapal-opuchy- nie slnko.To len ladove zabaly,inak v teple bude zapal vacsi 😒 a este kto uziva prednison -na slnku aj v solarku sa mozu vyhodit nepekne pigmentove skvrny 😢

lilu18
3. mar 2009

heli-uprsano a tak sa aj citim 😎

helika81
3. mar 2009

neviem o tom ale na mna posobi lepsie slniecko ako dazd,ved ten aj ide pekne na depku....u nas sa už sneh topí ale inac bolo krasne...rano vtaciky spievali,az som ozila lebo prichadza jar...

zdravie ti moja sluzi?ja pri tom aflamile necitim zmenu ale sa drzim....

helika81
3. mar 2009

studujem ako si kreslit graf,tak sa vzdelavam 😀 robim pokroky

lilu18
3. mar 2009

heli-pri tej nasej malej certici musim byt fit aj ked sa na to necitim 😀 co jej poviem ze maminka nevladze ani sama seba zodvihnut z postele nieto este teba? proste musim a mimochodom dnes mi zacala hovorit -maminka,tak to je najlepsi liek.Hned vsetka bolest odide

lilu18
3. mar 2009

a ten graf-musim priznat ze som nevydrzala dlho 😒 strasne ma to deprimovalo a citila som sa ako stroj na robenie deti.Vtedy ano vtedy nie.... 😀 tak som to zrusila

lilu18
3. mar 2009

pa dobru noc

helika81
3. mar 2009

ja tiez rozmyslam,ved co ma prist,tak pride,nie?

helika81
3. mar 2009

zuzka bb ja sa snazim ako kolvek ale na grafe cez FF sa neviem dostat ani ako ulozit a duplom co na nom je...kaslem nato....hm si pripadam ozaj ako blondína 😀

ofina1
4. mar 2009

Ahoj Holky děkuji za přivítání chvilku mě bude trvat než si vás aspon trochu přečtu, ale chtěla jsem se zeptat proč tu mluvíte o kafíčku? to se při revma nesmí? nebo vám to dělá problémy?

daadulka
4. mar 2009

bre ranecko vsetkym 😉
cauko ofina, ja teraz premyslam, ako sme sa dostali k tej kavicke, sme tu mali anketky a bavili sa o zavislostiach, fajcenie, alkohol a zrejme niekto spomenul, ze jedinou nerestou a zavislostou u neho je kafe, tak sme sa na to chytili aj ostatne, ja mozem povedat len za seba, ale kafe mi nikto nezakazuje, ani nemam problemy, ked do seba nalejem aj 5 salok denne, teda aby som neklamala, mam problemy, ked cucam tolko kofeinu, potom 2 noci nespim a vyzeram ako vygrcana snicla 😀

zuzka88
4. mar 2009

Dobre ranko aj odo mna

Nooo, ja pozorujem dalsiu zavislost... Len co pridem do prace, dostanem pokyny a ostanem sama, sup ho sem na MK! Rychlo citam a uz uz odpisovat 😀

Kavicku ani mne nik nezakazal co sa tyka RA, skor som sa radila ze kavicka a tehotenstvo a tam uz by si mala dat kazda z nas pozor ze aku a kolko.. No a ja som tip ze aj pred tehotenstvom takze uz sa zavinam ovladat lebo kavicka MNAAAAAAAAAAAM

zuzka88
4. mar 2009

no a nieco z toho co sa mi vcera vymazalo:
ja som bola vzdy slnecny typ, opalena uz na Velku noc, nikdy som sa nemusela kremovat faktormi, nikdy som sa nespalial, mohla som sa vyvalovat od rana do vecera na slnku doma aj pri mori a v zime som obcas zasla aj do solarka, aj kvoli opaleniu ale aj mi to robili vyslovene dobre, take prehriatie sa v zimnom pocasi
tento rok, pri davke 2,5 mg som sa natrela Daylong 16 ci dokonca 25? vysla som doma na zahradu a za 20 minut som zhorela ako fakla, hlavne v dekolte a na ramenach a este mi ta pokozka tak nejako zdrsnela ako lisaj
takze ak prednison (a ine lieky tohto typu), urcite sa slnku a opalovaniu treba vyhybat 😉

daadulka
4. mar 2009

no do slaka, zuzka88, si ma teda potesila s tou svojou ohoretou koztickou ☹
babulky, ak ste uzivali prednison, dostali ste sa do stavu, ze vam znizili davku? lebo ja mam niekolko rokov stale rovnaku, nic sa nemeni, akurat som si sama odvazne vysadila plaquenil, lebo som mala problemy so zaludkom a migrenami a vtedy som sa snazila vsetko, co mi prislo "nepotrebne" vyhodit zo svojho "jedalnicka", jedine, co som nemala odvahu si svojvolne vysadit bol prednison, no a zvlastne je, ze po tom, co si sama naordinovala nezrat plaquenil, tak som za cele tie roky mala najlepsie vysledky v PN, asi zazrak sa stal alebo co

zuzka88
4. mar 2009

dadulka, ja mam asi tu lepsiu skusenost s prednisonom
zacinala som na methotrexat + prednison, po nejakej dobe len methotrexat. Ked sme sa rozhodli pre babo tak zasa nasadil prednison 10 mg rano/vecer, potom som postupne vysadila MTX, ostal mi PDS a ten mi potom znizoval z tych 20 iba na 2,5mg denne a to som uzivala aj v tehotenstve. a teraz uz neuzivam vobec nic!!!!!!
ale urcite viem, ze sa prednison nesmie vysadit zo dna na den lebo ked som raz v tomo obdobi vysokych davok zahlasila dokimu ze neuzivam lebo sa minula tak skoro skolaboval, vraj to hrozi nejaky sok a nieco s oblickami...
Moja rada, skus uzivat o pol tabletky (2,5mg) menej, aspon mesiac a uvidis, ak sa prihorsi tak sa vratis k davke

potulka
4. mar 2009

ahojte.
s kavou to radsej neprehanajte, lebo nielen odvodnuje, ale aj odvapnuje kosti. a kedze my sme vdaka reume nachylne aj na osteoporozu, hadam si netreba este uberat vapnika kavou. samozrejme, salka denne je OK.
daadulka, jasne, s prednisonom/medrolom sa da hybat aj smerom dole. moje minimum zatial bola 1/4 denne.