Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
7. mar 2009

a este jedna moznost..urobia ti svoje krv.vysetrenie a ked sa to da zistit ,tak nemusis ku gyn. Tieto problemy som nikdy nemala,tak ani neviem co to je a z coho 😨 imunita??

lilu18
7. mar 2009

.pardon--napisala som 2x do tyz. --ma tam byt 1x 😎

daadulka
7. mar 2009

joj lilu, chlamydie su svinstvo, nejake bakterie, ci co, mozu sposobit neplodnost, takisto sposobuju bolesti klbov, nemusi mat clovek ziadne priznaky, jednoducho sa s nimi da zit a clvoek o tom nevie, kym sa neurobi test priamo na ne a to v PN robia, aj gynekolog tie testy nerobi automaticky, len na vyziadanie, su 2 druhy, plucna a pohlavna, mne nasli ten druhy typ, teda takto, z krvi zistili, ze uz som preliecena, preto gynekolog nechce nic s tym robit....no a hlavne, mne sa nepodarilo doma donutit svojho chlapa, by siel na vysetrenie, jemu nic nie je a debata skoncena a malis ma strach, aby sme si to ako ping-pong nepodavali jeden druhemu, takze ak bude teraz nalez pozitivny, musi sa dat preliecit aj moj chlap......inak ja neviem, preco chlapi tak reaguju, nic ma neboli=nic mi nie je, vrrrrr, z toho som zuriva

lilu18
7. mar 2009

aj moj tak reaguje 😒 az ked je zle ide k dr. naposledy takto najprv nakazil celu rod.a az sa z postele nevedel vytrepat siel k dr. 😠 a to chodil v horucke 38,5 do roboty

a z coho sa dostanu-viem ze prenosom-som pochopila z toho co si napisala,ale aj ten druhy musel odniekial.. 😕 uz mam strach 🤐

lilu18
7. mar 2009

..ale asi by to na krv.testoch nasli keby som to mala...teda dufam.Vies ale naplasit 😀

daadulka
7. mar 2009

nechcem plasit nikoho, neboooooj, v PN by to zistili hned, tak som sa tie info dozvedela aj ja, takze mozes dnes kludne zaspavat, bez obav, to je maslo na mojej hlave, nesuvisi to s nasou dianozou absolutne, to je len taky bonus, aby som nahodou nebola moooc spokojna, ze mi je dobre, vies?

deina
7. mar 2009

Lilu, tak to som nevedela. 😀

Helika, tiez mam doma chlpaca jedneho - teraz akurat siel do krcmy s kamaratom, lebo si musi prevetrat hlavu a odvcera cely cas riesi veci ako kam napchame druhu postielku, vies si to predstavit a podobne. 😅

Daadulka, by som ho dokopala k lekarovi - vsak si mu to mohla podat aj spat a takto to moze ist donekonecna.

daadulka
7. mar 2009

achooooj deina, si pockam na vysledky, ake budu tentokrat, tie "prechodene" chlamydie mi testy ukazali pred pol rokom, ak to teraz bude v stadiu aktivnom, tak bez debaty, ukazem vysledky a musi naklusat k lekarovi, ja nemienim fungovat ako debil, lebo si moj krasny mysli, ze ked o nejakej chlamydii nikdy nepocul, tak to nestoji za rec....baby, moj chlap je horsi ako male decko, ked ma nadchu, tak je "smrtelna", ked si buchne rucicku, bude skuvinat pol roka, ale ked sa jedna o cosi dolezite pre mna, tak nie nie, lebo mu budu brat krvicku, cssss, mozno sa boji, ze to ma tiez a boji sa odhalenia, no co ja viem???? psycho toto 😠

deina
7. mar 2009

To je ako moj otec, no des. "Teplota" 37 stupnov, umiera, rychlo acilpyrin, pigi caj (iny nesmie byt), lezat... 😕 ale ked teplotu nema, mama ho k lekarke nedokope. Bolo aj take, ze spadol z taburetky, vtedy mu rebra praskli a nechcel nikam ist, zeby si to dal zrengenovat (co ak by boli zlomene). Nastastie ten moj je fajn, ked je chory - strasne sa sice vtedy na seba hneva, ale rychlo ho to prejde a nie je to nejaky "trpitel". 😅

daadulka
7. mar 2009

no, ideme si kuknut horor, je taky akurat cas na to, uz sme sa vsetci doma povadili, tak si kukneme uzmierovaci horor s drahym a jeho dcerou 😎

potulka
7. mar 2009

daadulka, s chlamydiami mam tiez svoje skusenosti - s jednymi aj s druhymi. tie pohlavne som mala pred dvoma rokmi. mala som take cudne spinenie medzi cyklami, aj ked som brala HAK, tak som naklusala k doktorke a zistila mi chlamydie. a vies co? moj chlap bol negativny! tym padom ani omylom netusim, kde som k tomu prisla, kedze ineho partnera ako mojho muza som nemala. vraj sa to da chytit este aj z bielizne - takze teoreticky zo saunovych plachiet alebo hotelovych uterakov.
pri plucnych chlamydiach na to nahodou prisla reumatologicka, robila mi vselijake testy. mal sa ist samozrejme dat testovat aj moj muz a trvalo DVA MESIACE, kym som ho k tomu dokopala. stale tvrdil, ze nema cas. 😠 nakoniec som to vyriesila tak, ze som ho sama objednala, comu sa velmi potesil, lemrak jeden. jemu sa vlastne nechcelo zdvihnut telefon a objednat sa na krv. 🙄

lilu18
8. mar 2009

dobre ranko len na skok...potulka-NEVERIM ty si este tu? 🙂

lilu18
8. mar 2009

dnes je MDZ....jejej tak nam gratulujeeeem-cmuk cmuk 😲 😲

potulka
8. mar 2009

lilu 😀
ale slubujem, ze dnes som tu uz naposledy. zajtra o osmej sa mam hlasit na antolskej. prave rozmyslam, ako stravim tento posledny normalny nematersky den. urcite si dam na obed segedin, potom si asi definitivne dobalim tasku a vecer tu mame kamaratov. mozno si cucnem z nejakeho vinka. 😉
majte sa vsetky krasne.
vasa velryba

milka2008
8. mar 2009

Ahojte, potulka - tiez sa pytam ako lilu - "velrybka" nasa - DRZIM PALCE pri porode a neboj, cisarak ubehne ako voda a aj pobyt v porodnici a o par dni uz budes iba sladko spominat a drzat krasne babatko v naruci 🙂
uz mas zrejme pokracovatelku - DEINU- zeby sme cakali dalsich 9 mesiacov na dalsiu tehulu? 🙂 😲

Inak - mne sa spusta mrcha.

Preberali ste chlamydie - v plucach ich nemam, robila mi pluciarka vysetrenie - pred rokom a pol som mala zapal pluc. Okrem reumy mam aj bronchiektazie - z chronickych zapalov priedusiek. Reumu aj bronchiektazie mam ziskane, nie vrodene.

TIEZ GRATULUJEM K MZD - VSETKYM 🙂 🙂 😲 😲

Moj syn mi tu nieco v izbicke vyraba, som zvedava, nejake prekvapko, tak budem "prekvapkana" 🙂 🙂 🙂

lilu18
8. mar 2009

deini-tak sa drzkaj,normalne sa pobal ako na dovcu,bez stresov 🙂 myslime na teba

zuzka88
8. mar 2009

lilu asi myslela potulku, ze?

aj odo mna pekny MDŽ, dostali ste niečo? mne moj drahy slubil ze ma sviatocne pomiluje 😀

Mili, dufam, ze na dalsiu tehulku nebudeme cakat 9 mesiacov, tento rok proste vsetky, ktore chcema, otehotnieme!!!!!!!!!! ty, ja, zuzka, helika a vsetky dalsie skryte v bodeckach............. Baby, drzim palce!

Len pre info, ja zatial bez testo a po dnesnom merani mi dokoca FF posunulo ovulaciu nie rped 2 tyzdnami ale pred 2 dnami, nechaaaaaaaaaaapem!!! Zuzibb, uz sa ti to stalo?

zuzka88
8. mar 2009

baby, kdeže ste?

tak zajtra, pekný večer!!!!!!!!!!

uk.ok
8. mar 2009

Ahojte. Asi týden jsem tu nebyla a nestačím zírat. Tolik příspěvků a i další kolegiňky se přihlásily - tak vás tímto vítám.

ofika:
odkud jsi? A jaký byl tvůj začátek s RA? Já ji mám asi 1,5 roku zjištěnou. Metrotexalat jsem brala jen měsíc, protože už před zjistěním RA jsem chtěla mimčo. A již před otěhotněním jsem brala 4mg nedrolu. To je nízká dávka, která mimču nevadí. A bez toho bych stejně z postele nevstala. Takže bolest se dá řešit.

Setkání bych se ráda zúčastnila, ale v květnu budu už jek kutálející se balón a na dálky si netroufnu. ☹

zuzka88
9. mar 2009

Ahoj UK.OK! tak ako sa vám darí? bruško poslúcha?

Dobré ránko, dievčence 🙂

deina
9. mar 2009

No tak ja idem balit... 😀

Dalsia tehula predsa pride z dovolenky a hned potom Zuzka... 😉

zuzka88
9. mar 2009

Deini, a kam balis??? nieco mi uslo 😅

Manzel uz to predychal?

deina
9. mar 2009

Nikam, len Lilu si ma pomylila s Potulkou, ze sa mam pobalit bez stresov. 😅 Nuz, naposledy som nemala zbaleny nic... 😀

Manzel hej, uz to nejako predychal a teraz riesi veci typu "a kam napraceme druhu postielku?" a "vies si to predstavit" a pod.

zuzka88
9. mar 2009

hej, hej, to som si vsimla a aj som pisala ze sa asi pomylila ale ako si napisla, ze ides balit, zostala som akosi mimo 😅
som myslela ze chcete obidvaja...sak aky je rozdiel keby sa vam podarilo az v lete? ci to uz by narastol aj byt dovtedy???
ja ti tu tichucko zavidim...(v dobrom!!!) moja graf na ff si robi co chce, posuva ovulku z jedneho tyzdna na druhy...
trosku by som chcela // ale viem ze bvy som nemala, ked uz som sa rozhodla pre vsetky tie procedury.. pozor sme si nedavali lebo som doteraz nemala ovulaciu vobec

deina
9. mar 2009

Chceli sme neskor, ale nevadi, lepsie takto ako sa trapit, ze to nejde. Byt by nenarastol, ale Misko by uz bol predsalen trosku vacsi. Uz sa celkom tesim, dufam, ze to tentokrat pojde bez komplikacii - ja by som najradsej vobec nebola tehotna, mohlo by to byt tak, ze dieta bez tehotnosti. 😅

Vies sem hodit link na tvoj graf?

zuzka88
9. mar 2009

http://www.fertilityfriend.com/home/zuska

este vcera, kym som nedala dnesnu teplotu, bola ov. vyznacena v 22 den cyklu, a predvcerom tak ako teraz, chapes to?

aj ja si myslim, ze je lepsie radsej necakane ako kazdy mesiac sledovat, cakat, skumat, testovat... ja dufam, ze aj nam sa tak podari 😉
mne zasa nevadi byt tehotna len ten porod keby sa dal vynechat, proste sa rano zobudis a uz mas babo z brucha v postielke 😀

ofina1
9. mar 2009

Ahoj Holky jdu vás dočíst vůbec to nestíjám tak pak zkusím reagovat 🙂
Uk.ok revma mám asi od 16 let ale potvrdili mě to asi tak v 18 letech. Tedka se snažím nebrat nic ale jde to jen s těží.☹ už mám nehorázně nateklé prsty ny rukách a na nohách a zatím nevím jestli to třeba nebrání ve snažení o mimčo myslíte že je lepší nebrat nic a nebo brát třeba ten medrol?, ale přece každý lék není moc dobrý ☹

zuzka88
9. mar 2009

ofina, ja by som tú minimálnu dávku užívala, ak lekári vravia, že môžeš tak im ver
mne keď bolo na figu na sex som ani nepomyslela, nie to ešte splodiť dieťa...takže sama vieš v akom si stave ale tie mini dávky ozaj nemôžu škodiť a ak ti majú pomôcť, tak prečo nie

deina
9. mar 2009

Male davky medrolu alebo prednisonu sa mozu, neprechadza to cez placentu (pokial viem).

Zuzka, aspon ti to vyznacilo ovulku, aj to potesi, ked si doteraz nemala. 😉 Dost ti to tam skace, ale hadam sa to coskoro upravi, len co telo nabehne na svoj cyklus. Poznas tuto stranku? Kedysi som si ju casto pozerala, je tam vela dobrych informacii.

zuzka88
9. mar 2009

myslis FF? poznat poznam ale v niektorych veciach sa moc nevyznam, kebo neviem po anglicky az tak prefektne
ale co sa tyka merania a tipov, ktore davaju, rady a take, tak to mam preluskane 😉

inak ked sme pri tych radach a info, skus kuk na femibion.sk, chcela som v lekarni kyselinu listovu a dala mi teta toto, ze novy vyskum... a ja som ta kazda druha co ma poruchu v tej enzymovej aktivite, aj dr vravel ze ked budem tehu, budem musiet viac kyseliny listovej ako bezne tehosky