Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
30. júl 2009

Bendy, u teba je problem so zrazanlivostou, ze? Dobre som to pochopila? Ale ved na take, ze tromboza sa dava heparin aj v tehotenstve, to sa predsa da sledovat.

Tie ANA protilatky neviem, nie som si ista, ci ich mam... naozaj vyckaj, co ti povedia v NURCH, mozno ta nebudu odhovarat, len ti napr poradia najprv nejaku liecbu a az potom tehotenstvo. 😉

Zuzka, Misko je uz okay, mala potvorka, vystrasil nas.

zuzka88
30. júl 2009

Bendy, nenechaj sa odradit! aj mna vadovali a hrozili, naposledy dozivotnou invaliditou...
Dokonca raz mi povedali doktori, ze nebudem moc mat nikdy babo 😉 a uz mam v bruchu maleho futbalistu...

deina
31. júl 2009

Jej, mam saty na svadbu: https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... Kuk. 😵 😵

lilu18
31. júl 2009

ahojte ake krasne saticky Deini..pasuju ti 😵

lilu18
31. júl 2009

bendy//nic predcasne neuzatvaraj,pockaj si na Nurch.Heparin tusim brala skoro kazda z nas .

helika81
31. júl 2009

Bendy tromboza,netromboza pri MTX NESMIEŠ MAŤ DIEŤA,je to na tvoje riziko,ale tým,že ťa strašia aké riziká nastanú to neber vážne lebo si ich sama privoláš,ja viem,že je to pre teba veľmi ťažké,aj ja som si poplakala,aj teraz plačem lebo sa viem vcítiť do tvojej situácie ale musíš pochopiť,že MTX zabíja tvoje telo a tým aj babatko,Peťka ak môžeš,vyplač sa a kedykoľvek napíš,my sme tu stále ale držím ti palčeky,nech to dopadne dobre 😉

helika81
31. júl 2009

Deini máš krááááásne šaty,aj ti pristanú k očkám 😀 😀 😀 Peťka a kedy máš ísť do NURCH?

helika81
31. júl 2009

Peťka je Bendy,nie?ak nie tak máš nové meno🙂 😀

jana_
31. júl 2009

Ahojte holky, tiez sa pripajam, velmi pekne saty, Deini, pristanu Ti. 😉
Zelam pekny vikend, dufam, ze nebude prsat. 😒

bendy25
31. júl 2009

Cawte baby!
Dakujem za povzbudive slova...
Ano, Deina ja mam prave ten problem so zrazanlivostou, ktory sa momentalne nazyva antifosfolipidovy syndrom. Si predstav, ze aj napriek pichaniu si heparinu pocas tehu mozem dostat trombozu, ba dokonca aj emboliu pluc, tak nejak mi to vcera vysvetlila lekarka. Takze sa spolieham uz len ta ten NURCH a uvidime...

Helika si ma asi s niekym zmylila, ja niesom na MTX a uz vobec nie som Petka 😉 ale mozno by mi take meno aj seklo... 😉 ... aspon si ma trosku rozveselila 🙂

bendy25
31. júl 2009

Helika: Do NURCH idem niekedy v septembri, ale presny datum este neviem, cakam na papiere...

deina
1. aug 2009

Na MTX sa tusim pytala Peta... 😉

Vdaka za saty, baby. 🙂 Este stale sa z nich vytesujem. 😀

Bendy, urcite sa to da nejako riesit, neviem, vyssiu davku heparinu alebo by si mozno musela byt v nemocnici pod dohladom, caste sledovanie prietokov a pod - ale to by za to stalo, no nie? Nejako dopredu sa to preliecit neda? Asi ani velmi nie, ze... moja sestra je opacny pripad, ona ma tu zrazanlivost nejaku slabu (ale ze sa este nemusia strachovat, hovori nas reumatolog, ze este stale ma kam klesnut 😅 ) a v tehotenstve je vraj vyssia, tak jej bude vtedy asi v norme, ale liecit ju zatial nevedia nicim, len zvysenim davky C vitaminu. No ale ak by mal C vitamin pomahat, mozno je nejaky iny vitamin, ktory naopak tu zrazanlivost znizuje...

sse
1. aug 2009

Ahojte dievčatá,
Deina šaty ti velmi pristanú 🙂

Joj dievčatá už dva dni ma bolí palcový kĺb na nohe. Neviem ani dobre kráčať veľmi to bolí. Ja sa bojím, že sa moja spiaca rouzi zobúdza 😢

Pekný víkend Vám všetkým prajem.

bety1
1. aug 2009

Caute kocky, neviete mi niektora poradit s prikrmovanim???Mala ma 5 mesiacov,dr kazala zacat prikrmovat,tak som rozmixovala mrkvicku,ale mala nechcela o nej an pocut,ani zemiak jej nesiel,kupila som mrkvovu vyzivu a tu ako tak papa,tak asi 1 a pol lyzcky.Ako mam zvysovat davku vyzivy?Dr je na dovolenke,tak skusam vas.Ked budem zvysovat davku vyzivy,mam znizovat davku mliecka?mala stale papa 150 mlieka 5 krat denne.Ako som zacala prikrmovat, zacala mi znova krckat,ale zmenila som aj flasku,lebo ta stara flaska uz mala malu dierku.Mala sa s nou strasne trapila a zvyjala sa.Ked som vymenila flasku,zas polka jej tece mimo,ale uz sa nezvyja,ale grcka.Ak viete prosim poradte.Dakujem

lilu18
1. aug 2009

Ahoj bety,milacik zaciatky su tazke.Pamatam sa ako sme mali celu kuchynu od mrkvi 😀 do ust a von 😀 a to este takou sprchou. Najlepsie jej sli zeleninove hippky ,ale tiez trvalo kym prehltla.Neboj pomaly skusaj.Jeden den 1 az 2 lyzicky na druhy den 3 a tak to pomaly pojde.Najprv mrkvicku,potom zemiacik al inu zeleninku..len nie petrzlen ten az na posledy. A potom postruhane jablcko...A ked bude papat prikrm..trebars na obed,vynechaj obedne mliecko a pokracuj v zauzivanom stereotype.......drzim palceky 😲

sse//skus lokalne namastit alebo zachladit

zuzka88
2. aug 2009

Ahojte babulky!

Sse, tak ja som na tom podobne, mna zacal boliet prostrednik na pravej ruke ale tak ze sa az na to v noci budim, a nepomaha ani lad 😖 tak iba dufajme, ze sa neprebudza rouzi ale je to len prechodne

Bety, no drzm ti palce, treba natiahnut kol-dokola igelit po stenach a mozte krmit 😀

Deini, a nemali byt fialove do segry? Su krasne 😉

sse
2. aug 2009

Ahojte,
tak bolesť konečne zmizla a už vôbec nebolí. Som si to mastila / ďakujem Lilu/ ,ale včera v noci som si musela dať aj tabletku od bolesti, lebo sa to už nedalo vydržať.

Pekný deň 🙂

deina
2. aug 2009

Sse, snad to bolo len tymto hroznym pocasim. ☹

Zuzka, no toto su ine saty, nie tie, ktore kupila sestra. 🙂 Ale krasne, ze?

Bety, to nic, ze ti zatial nechce jest, len skusaj dalej - mne to trvalo tri tyzdne, kym som konecne nieco do Misula dostala, strasne mi pritom reval, vobec nechapal, ze to, co mu davam, je tiez jedlo. Zabral na mrkvovu hippku, tu, co je cisto len mrkva - karotka, asi je sladsia ako obycajna mrkva. Mliecko jej zatial neznizuj, kym nepapa, to az potom, ked zje viacej.

Hm, ja sa uz ani nepamatam, ako som znizovala to mlieko... asi som mu zarabala mensiu davku a potom, ked jedol uz aj masko, som ho vynechala.

zuzka88
2. aug 2009

Deini, su nadherne 😵 skoda, ze ja som uz na take veci tuco! mozem len tisko zavidiet v rozgajdanych tielkach... 😀

bety1
2. aug 2009

Baby,diky moc,tak sa trapime,dnes papala zemiacik a celkom sa s tym hrala.Tak budeme skusat

deina
2. aug 2009

Aj z neho nieco zjedla? Niektorym detom trva dlhsie, kym im nove zachuti... mne Misulo doteraz odmieta nove veci, take, ktore po roku uz kludne moze jest, ze napr jahody. Ani za svet ich neda do pusy, to ma po tatovi.

Zuzi, co myslis, v com chodim doma? 😀 Mam tu jedny kratasy, ktore su mi akosi dobre, nechapem a stare tricko, ktore som nemohla nosit, lebo mi bolo velke - teraz je akurat.

zuzka88
3. aug 2009

Zienky, kde ste vsetky? krasny slnecny vam!

bety1
3. aug 2009

Ale ano,zjedla asi lyzicku a pol,zajtra sa chystame na brokolicu 😉

zuzka88
3. aug 2009

Bety, tak ja teda nie som odbornik a ani este nemam babo ale som si vzdy myslela ze najprv sa vyskusa jedna vec a az ked ju zacne jest, potom zasa dalsia... neviem, ci je dobre skusat kazdy den nieco ine/nove bez toho aby ti to zo vcera chcela jest

ale to je len moj pocit 😉

deina
4. aug 2009

No po tri dni by sa malo skusat, aby si zistila, kebyze ma na nieco alergiu... ale mozno jej brokolica zachuti viac a potom k nej sa moze pridavat to ostatne.

bety1
4. aug 2009

Dobre ranko, no presne,ja to robim tak, 2 az 3 dni jedno a potom druhe. Mrkvicku a zemiak sme ochutnali,ako tak to spapala,tak dalsiu som vycitala ze ma by brokolica,tak preto brokolica.

deina
4. aug 2009

Poradie moze byt hocijake, mne napr Misko zboznuje cuketu, ta mu vzdy chutila. Aj mrkvu, petrzlen, brokolicu... vlastne ma najradsej zeleninu z tychto prvych prikrmov, aj zeleny hrasok, karfiol a pod. U nas je zase ten problem, ze ked mu chcem dat nieco nove, co uz po roku moze, nechce - nechce jahody, maliny, nic nove... 😝

zuzka88
4. aug 2009

Keby vedel, ake su maliny super, urcite by nevahal!!!!!!! 😀

Krasny den vsetkym!

helika81
4. aug 2009

Ahojte žienky,bendy nechcela som ťa vystrašiť moja ale musíš rátať s najhorším,a september je ďaleko ale držím ti palčeky a hádam všetko dopadne ok,a stým menom prepáč naozaj som si myslela,že si aj ty Peťka 😉 my sme boli v PD po neter,tak u nás prázdninuje,boli sme pozrieť aj v tatralandii-júj keby je aj dnes pekne,idem tam znova,tak sme sa vyšantili aj s manželíkom,že som unavená aj dnes 😀,nové mám ešte to,že mám zvýšené testy na štítnu žlazu,hm tak ma objednali na endokrinologické odd.2.10 a ja dúfam,aby bolo dieťa v mojom brušku lebo sa nechcem dopovať liekmi,možno aj skrz to mám vysoké aslo,neviem veď uvidíme,ako ináč dovolenkujete???

helika81
4. aug 2009

Maliny zbožňujem 😝 😀