Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
18. nov 2009

inak som si vas este stale nestihla docitat, lebo ma nutia v praci aj pracovat, predstavte si 😀 to je doba, ani chatovat cleku nedaju....

deina
18. nov 2009

Aha, takze najprv kamene von, potom babo dnu a nakoniec babo von. 😉 Teraz so vsetko poriesis a potom ta uz nic neprekvapi, ked bude tehu, vtedy uz bude vsetko vporiadku, len si to budes uzivat.

milka2008
18. nov 2009

deini a zuzka - presne tak - kamene out, baby in a baby out 🙂 A to baby sa napokon podari samo 🙂

zuzanabb
autor
18. nov 2009

juj milka, keby si mala pravdu 🙂 ale s tym spermiogramom by musela nielen motyka ale aj kladivo vystrelit 😅
deini dobry postup prace 😝 len keby to uz bolo...

to cleku co som napisala predtym malo byt cloveku 😉 sa ponahlam a potom tliapem

milka2008
18. nov 2009

Posielam Vam pozdrav od Zuzky88 - mozno viete, mozno nie, nakoniec rodila cisarskym, ale spinalom, bola pri vedomi. Vsetky Vas pozdravuje a dakuje vam 😀 Luborkovi zistili infekciu, tak mu nasadili na 3 dni antibiotika, hlavne nech mu cim skor zaberu, aby mohli ist domov k tatovi 😀

zuzanabb
autor
18. nov 2009

dakujeme milka za info... chuda Luborko ☹ snad sa z toho cim skor dostane. Preco rodila Zuzka cisarom? vyskystli sa nejake komplikacie?

helika81
18. nov 2009

No samé dobré správy,joj Zuzka naša išla cisárskym?Asi Luborko nechcel ísť von,tak to takto poriešili 😖
Zuzkabb ty máš asi smolu ale musíš veriť,radšej kamienky von ako by ťa to malo chytiť v tehotenstve,a to si nemala žiadne bolesti?Myslím na žalúdku?Ja som mávala kŕče a bolesti,no a zistili mi 21kamienkov-inštrumenty,20čiernych a jeden žltý,ten ma asi bolel a teraz mám príznaky žlčníkové len občas,najviac vtedy keď som hladná,nemá mi čo tráviť,tak sa ozve žalúdok,niekedy aj o pol noci 😀,Zuzik držím ti palčeky,preberieš po nás štafetu 😀
Milka ani si nevieš predstaviť aká som šťastná za teba,akoby som bola znova tehu,myslím na začiatku,keď vyjdeš od doktora s dobrými správami,až ti balvan spadne zo srdiečka,presne ako tebe,keď dával mne doki fotku z ultrazvuku som tiež na ňom videla,že je rád,že je všetko v poriadku,a videl aj na mne že som happy 😀 😀 😀 ,a s tým očkovaním si ma potešila ešte viac 😀 😀 😀 no tak to zahoď za hlavičku a pekne oddychuj 😀 ,aj robkáš alebo si na PN?

milka2008
18. nov 2009

Ahoj Heli,
dakujem 😀 teraz zatial pracujem, chcem vydrzat co najdlhsie v robote, ale samozrejme, ak bude nejaky problem, pojdem na PN-ku. Nech sa ta zubrienka u mna zdrzi dlhsie, ako Matusko 🙂

vivien5
18. nov 2009

Ahoj Zuzanabb ja odpadnem, ze kamienky v zlcniku aj v cestach zlcovych? Boli ta zlcnik? mna pobolieva zlcnik a pecenovky mam ok.

helika81
19. nov 2009

Babenky tie bolesti žlčníka môžu byť vyvolané stresom,zlou životosprávou a hlavne pre nás Ra-čky liekmi,a ak máš aj ty Vivi kamienky,tak ich treba dať von 😀 ...Milka ja ťa obdivujem,však ja keď si len domka porobím také bežné práce v jeden deň,večer padám od bolesti do postele,ale zase je pravda,keby mám svoj pracovný režim,by som aj vydržala 😀 😀 😀

dendi
19. nov 2009

ahojte,volam sa deniska,som mamou 4ročneho chlapčeka zdiagnozov klbova reuma. diagnozu mame mesiac stym že sme rok patrali po pričine prečo odmieta chodit.teraz sme na metotrexate a ja som ztoho fakt zufala

helika81
19. nov 2009

Ahoj dendi,oj to mi je ľúto 😖 chúďatko,musí ho to veľmi bolieť,kde chodíš s ním k doktorovi?Neboj oni vedia čo robia,MTX je veľmi silný liek ale zaberá,len musíš vyčkať kým mu liečba zaberie a aj bolesti utíšia,ja som s reumou začínala ako 9ročná a celý rok som bola v teplotách v nemocnici,kým prišli nato čo mi je...tak držím palčeky a vitaj medzi nami 😉 🙂 😀

sse
19. nov 2009

Ahoj dendi, mrzí ma to. Ja mám RA od 6 rokov a tiež mi dlho nevedeli zistiť čo mi je. Neboj teraz je už liečba na takej úrovni, že aj mi môžme existovať bez bolesti. a je možne, že sa to synčekovi v puberte úplne vytratí. mne sa to aj stratilo v puberte no aj sa vrátilo, ale to nemusí byť aj váš prípad. Držte sa a radi ťa tu uvidíme častejšie 🙂

Dievčatá ja som dnes vypekala o 106 v sobotu ideme na svadbu. A to behanie po kuchyni si vyžiadalo svoje 😠

A vy sa ako máte tehulky, maminky, snažilky ? 🙂

K tomu žlčníku, ja ho mám komplet vonku od 18-ky a odvtedy žiadne problémy 🙂

vivien5
19. nov 2009

Ahoj Deniska,to je skoda, taky maly drobcek treba dufat , ze sa to da do poriadku, verim ti , ze si z tho zufala, no hlavu hore , netreba sa poddavat, je to tazke ale nic ine nam neostava. ☹

Dievcence nestraste s tym zlcnikom, nerada by som skoncila na operacke 😀 paa

deina
20. nov 2009

Dendi, to mi je luto, ze taky malicky. ☹ Ale dufam, ze mu ta liecba rychlo zaberie, nech moze behat bez bolesti.

Nam vcera nesiel net, tak som tu nestrasila. Ono vlastne net aj siel, ale ikonka nie a neslo mi to spustit ani cez programy, no co uz... aj tak som ale nestihala. Malinky mi po par dnoch placu konecne prestal plakat. Dostal vecer Bebu a nejako stichol, odvtedy som mu davala zas uz len materske, ale je vpohode. Teda je vpohode, ked som velmi opatrna, musi jest pomaly, v takej polohe, ze takmer postojacky, hned po jedeni si ho dat do zvislej polohy, inak sa trapi a kruti... musim si pokecat s doktorkou, ci nemoze mat nejaky reflux, aj ked negrcka, nezda sa mi to. 😝 Ale uz je pokojnejsi, skoro mi hlava odpadla, ked mi cely den plakal, uf.

A pridala som nejake fotky na FB, priprava na Vianoce. Budu z nich pohladnice, len Misulo odmietol spolupracovat. 😅

Inac vcera ma aj nejako Sjogren chytil a sestricka povedala, ze nech este vydrzim, ale keby nieco, ze nevladzem, mozem hocikedy dobehnut a nemusim sa objednavat, niekam ma suchne, no zlata. 😵 Lucia (sestra) tam vcera bola, vypocula si prednasku o astralnom tele kravy (vsak uz poznate nasho reumatologa 😀 ) a depresivnych sliepkach a pokecala si so sestrickou (dala som jej info, co vsetko sa musi opytat).

helika81
20. nov 2009

Deini tie fotky nemajú chybu,sú krásne,také jednoduché a milé,júj aká krása,až sa mi nálada zdvyhla 😀 No vy sa pobavíte pri tom reumatologovi 😀 😀 😀 ozaj pozdravuj sestričku 😀 😀 😀

potulka
20. nov 2009

ahojte
deniska, myslim, ze pre teba ako maminu, je syncekova choroba vacsou pohromou ako prenho. aspon teda tak sudim podla seba. mne diagnostikovali artritidu, ked som mala 9 rokov a nejako dramaticky som to neprezivala. trochu ma bolela noha a prsty na rukach, no ale je tam toho, aspon som nemusela na TV cvicit. 😀 teraz po rokoch viem, ze nasi sa tym museli velmi trapit, ale ja som bola fakt v pohode. neviem, aky typ reumy ma tvoj syncek, ale vcasnou liecbou a pravidelnym cvicenim sa da vela urobit. nehovoriac o tom, ze niektore ochorenia v puberte same prejdu. neboj sa, zvladnete to, len si treba zvyknut. 🙂

deina, aky mini mikulas! 🙂 a na ten reflux sa doktorky urcite opytaj. existuje aj tzv. skryty reflux, ked sa negrcka, ale aj tak to robi sarapatu.

lilu18
20. nov 2009

pekny vecer prajem

Deini ake naadherne fotecky a drobcek na nich tiez..supeer.

Deniska//tak ako kocky pisu,dufaj a ver ze choroba v puberte prejde.Niekedy to tak je .Drzim palce

deina
20. nov 2009

Vdaka za fotky, baby. 🙂 Minuly rok som taketo robila s Miskom, ale tento rok sa nedal, potvorak maly, stale zdrhol a ani ciapku na hlave nechcel.

Jooj, Matko bol dnes cely den vpohode, krasny pokojny a teraz mi vecer 3 hodiny plakal. 😕 Ale to bolo asi cesnakom, nemala som si ho dat do ryby... 😝 myslela som si, ze ked mu cibula nevadi, nebude ani cesnak. Alebo to bolo rybou? Ale mimo tohto sa mal dobre, krasne papal, spinkal a stale sa drzime na mojom mlieku. 😵

Ked sme pri tom, ze matky tazko znasaju choroby svojich deti - ako znasaju tu vasu vasi (manzelia, rodicia)? U nas tiez je mama ta, ktoru to dost trapilo (teraz si uz trosku zvykla) a velmi zle to znasa moj manzel, bohuzial. Ja osobne som s tym tak, ze ok, nie je to take zle, vsak je na svete kopec ovela horsich chorob.

helika81
21. nov 2009

No deini my s maminkou sme si zvykli na našu RA,lebo keď ona chytila Rouzi,ja som ju ratovala a zase opačne,ale pokiaľ si pamatám môj otec to zle znášal,stále plakal ale teraz je už všetko v pohode,aj tehotenstvo so mnou prežívajú,lebo som posledná,čo nemá deti 😀 😀 😀,aj fotke sa rodičia tešili akoby by boli babkou a dedkom prvý krát 😀 a mňa to teší najviac 😀 😀 😀,no a môj manžel sa dodnes k mojej chorobe nevyjadril,lebo svoje city ukrýva v sebe,asi ho to trápi ale ja to neviem z neho dostať,možno časom,keď sa narodí babatko 😀 😀 😀
Aké máte dnes počasie???U nás je krásne a teplúčko 😀 😀 😀

vivien5
21. nov 2009

Ahoj Deini, no aj u nas je z toho rodina nestastna no zvykaju si. Manzel tiez tvrdi, ze su aj horsie choroby, skôr ma podrzi ked chytam depku, ze sa nemam bat, ze sa o mna postara nech sa nestrachujem co bude.

Musime byt bojovnicky 😎 😎 😎 paaaa

helika81
21. nov 2009

Vivi presne,aj ja pretoto milujem môjho manželíka 😀 vie ako ma podržať pri depke 😀 😀 😀

lilu18
22. nov 2009

sup na prvu stranu 😀

muzi nasi muzi//ojoj.. 😀 niekedy je s nimi tazko ale bez nich asi tazsie 😀

lilu18
22. nov 2009

to co je??kde ste?? to vas tu stale budem na prvu stranu hadzat ? 😕 😀 😀 😀 😀

deina
22. nov 2009

Vikendujeme. 😅 Aby sme to nahodou nemali s Matkom lahke, tak teraz ma v pusinke zabu (soor) a chuda, dost ho to boli, vela place, uz je z toho placu aj zachripnuty. ☹ Mal ju uz v piatok, dostal od doktorky tabletku, ale zatial nezabrala, dokonca sa mi to zda horsie.

vivien5
22. nov 2009

Deini, to je neprijemne ten soor, to poznam v nemocnici sme na to davali detickam gencianovu violet, taka cervena vodicka a vytiera sa nou pusinka.paa

zuzka88
22. nov 2009

Ahoooooooooooooooj!!!!!!!! Všetky zdravím z domu 🙂

V utorok vás hádam dočítam, zajtra idem na štichy a s malým k doktorovi, a potom vám všetko napíšem

ďakujem, všetkým, čo ste na mňa mysleli, posielala som fotečky! Kto nedostal, necho hodí mail do IP 😉

helika81
22. nov 2009

Jéj Zuzka super...teším sa s tebou 😀 😀 😀 a ja nemám fotku ☹

zuzka88
22. nov 2009

do mailu som posielala, možno to potrvá, kým prejdú, ale určite si bola v zozname