Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

sse
24. nov 2010

Ahoj @katherine27 vitaj medzi nami 🙂 Do súkromnej témy ťa môže pridať @deina no tá sa momentálne sťahuje tak neviem kedy sem nakukne. 🙂

deina
24. nov 2010

Este som tu, tak ta rychlo pridam, @katherine27. 😉

Potom mi ziadosti o prijatie piste do IP, lebo budem na dlhsi cas mimo, ale potom vybavim urcite.

katherine27
24. nov 2010

Ahojte, ďakujem za prijatie 😅 ..ani neviem,že sa píšu žiadosti, keď bude viac času tak mrknem..malý mi zaspal, rátam tak na 15 min - on cez deň nespáva ☹ a potom ideme von, tak idem niečo prejesť a obliecť sa.
Deiny potom ti IP.
Zatiaľ ahojte. 🙂

sse
24. nov 2010

@katherine27 ty už deine nemusíš písať do IP žiadosť, už ťa pridala. tešíme sa na teba 🙂

miska1981
24. nov 2010

ahojte, ani som nevedala, ze tu existuje tato tema.
nemam sancu docitat vsetko dozadu, tak ak mozem par otazok.
beriete nejake lieky aj ked kojite? mne sa to poriadne zhorsilo v poslednom obdobi, ale nic neberiem, najviac mam postihnute ruky. ja mam RA od detstva tzv. juvenilnu. neviete co by mi pomohlo? cim dalej mam viac zdeformovane ruky a velmi ma to trapi, nevyzera to pekne a vsetko sa mi tazko robi.
brala som dlhe roky lieky, ale vysadila som ich pred rokmi a teraz neviem ci sa mam k nim vratit.
ako ste na tom vy? dakujem.

miska1981
24. nov 2010

hlavne ma zaujima ci sa to da liecit, ci vam nieco pomohlo co najviac a hlavne deformity ci sa daju nejakym zazrakom napravit, lebo mam strach ako budem vyzerat za par rokov ☹

leninz
24. nov 2010

@miska1981 no vitaj, najprv, ja som len cakatelka, ale mnohe berieme medrol v tehotenstve aj pocas kojenia. neviem preco si musela alebo chcela vysadit lieky, ale myslim, ze nema zmysel sa trapit, ako sme si asi vsetky potvrdili, tak na reumu nezabera altrenativna medicina ani nijake zazraky, pomozeme si len klasickou liecbou. maloktore neberu lieky, ale to len preto, ze zrovna je reuma v utlme a da sa to vydrzat, ale ked sa citis stale horsie tak akurat sa ti bude stav zhorsovat a pomalsie aj zaberu lieky ked to nechas zajst daleko. ten medrol si kludne vypytaj a mozes s kludom kojit dalej. a deformity sa asi do urcitej miery daju operovat, ale to ti najlepsie povie potulka, myslim, ze je jedina, ktorej operovali nejake klbiky na rukach, ona ma tiez juvenilnu artritidu, teda myslim, lebo ju ma od detstva. a vlastne ohladne liekov mas z detstva urcite vela skusenosti, a teda ked prestanes kojit mas vela moznosti liecby, lebo kazda berieme nieco ine, a hlavne kazdej zaberie cosi ine. myslim, ze najviac sa spomina medrol, prednison ( podobne ako medrol), methotrexat, plaquenyl, sulfasalazin a tiez biologicka liecba, ale tu nedavaju bezne, ale ked mas taketo deformity mozno by stalo zato spytat sa na nu... prepac, ak to vyznelo, ze na teba nejako utocim, skor som chcela povedat, ze bez strachu nasadit lieky a bude sa ti zit lahsie 😀 ozvi sa ako pokracujes, drzim palce nech sa ti rychlo polepsi 😉

miska1981
24. nov 2010

@leninz no ja som ich brala od svojich asi 12 rokov a asi v 22 som ich vysadila, chcela som nechat oddychnut pecen.
brala som sulfasalazin, neskor movalis, plaquenyl a methotrexat, ale ten len chvilu, nechcela som sa pchat hormonmi. hlavne preto, ze mne sa to za tie roky nelepsilo vobec po liekoch. ale teraz po porode co ma aj dr. upozornovala sa mi dost zdeformovala prava ruka ☹
prosim ta ake su neziaduce ucinky tych liekov? a da sa vlastne nejakymi liekmi zabranit deformitam? ja som dost sklamana, ze na to nie je ziadna liecba, ze sa to neda vyliecit, som este mlada a ruky mam ako stara babka ☹

@deina
@sse mate uz nejaku sukromnu temu? a prijimate aj novych clenov? nerada by som pisala taketo veci verejne.

pauli1
24. nov 2010

@miska1981 vitaj medzi nami.Leninz má pravdu. Hned ako dokojíš si radšej nasad lieky, pretože sa ti može zhoršiť ešte viac. nedá sa to inak liečit. ja som tiež vyskušala všeto možné ale nič. 12 rokov som brala všelijaké lieky. stále sa mi len zhoršovalo. teraz som docela podliečená až na tu moju bolavu pätu ale inak v pohode. myslím, že každá z nás ti to poradí. pa

pauli1
24. nov 2010

@miska1981 mne vlastne tiež nepomáhali moc tie lieky.mala som sulfasalazin,delagil,medrol. Stale mi to menili a kombinovali a nič..Až ked mi dal kombináciu prednison, methotrexat a biologicku liečbu až potom sa začalo zlepšovať. Trvalo to roky kým sa prišlo nato čo moje telo potrebuje, teda kým sa tie zápaly potlačia. budem držat palce nech sa ti tiež polepší. dobru noc. pa 😔

sse
25. nov 2010

@miska1981 ahoj, vitaj medzi nami. 🙂 napíš deine IP a keď sa tu objaví tak ťa pridá do súkromnej témy. 🙂

miska1981
25. nov 2010

@pauli1
@sse dakujem.
pauli a co zahrna ta biologicka liecba? ako sa ti to zlepsovalo? mala si aj deformity?

potulka
14. dec 2010

@miska1981 ahoj. ja som pred 3 tyzdnami dokojila 20mesacneho syna. brala som cely cas 2 mg medrolu, rovnako ako pocas tehotenstva. medrol uzivam dlhodobo, asi 8 rokov. predtym som brala prednison. vlastne odkedy mam diagnostikovanu artritidu (to bolo, ked som mala 9 rokov, cize tiez juvenilnu), stale nieco beriem. aj ked som sa citila dobre. mne ani nenapadlo, ze by sa dalo byt bez liecby, myslela som si, ze by sa mi automaticky pohorsilo. lekari mi to ani nikdy nenavrhli. ty si si to takto naordinovala sama? methotrexat je sice svinstvo, ale pomaha. nie je to hormon. hormony su kortikoidy - medrol a prednison. ak s pecenou nemas problemy, myslim, ze sa liecby nemusis bat. ja sa pcham liekmi uz 22 rokov a pecenove testy mam stale v poriadku.
moje prsty na rukach su tiez dost krive, dva mam aj zoperovane - tie su OK. ale som presvedcena, ze v piestanoch, kam by som chcela ist po novom roku na kontrolu po asi 8 rokoch, mi odporucia dalsie zakroky. 😅 pri niektorych cinnostiach mi to prekaza, ale da sa. co uz.... napravit na cca 90% sa to da dat jedine operaciou. robili mi to v piestanskej nemocnici na ortopedii a veru vynikajuco. ale to som mala 17 rokov, chodila do skoly a nemala dieta. neviem si predstavit, ze by som teraz odisla na 3 tyzdne od maleho. 🤐

renab
15. dec 2010

@miska1981 mojej kamarátke s rovnakou diagnózou počas tehotnosti a kojenia kortikosteroidy vysadili, nakoľko vraj vplývajú na plod a aj sa vylučujú do materského mlieka. Povedala jej, že aj jej dieťatko by muselo byť celú tehotnosť a aj po pôrode sledované, ak by to užívala. Vraj hrozia nejaké deformácie plodu a po pôrode dieťatku hrozí, že prestane rásť. Neviem, tak mi povedala. Ona začala lieky užívať až potom, keď prestala kojiť. Bolo to však poznať na jej zdravotnom stave, ale teraz už je OK.

molka
15. dec 2010

@renab ja som pri oboch tehotenstvách užívala kortikoidy v nízkych dávkach. Pýtala som sa reumatológov v Piešťanoch, Bratislave aj v Nitre a všetci mi to v pohode odporučili. Moje deti sú úplne zdravé, nie sú nijak špeciálne sledované, vyvíjajú sa ukážkovo. Myslím si, že lekár, čo také niečo narozprával Tvojej kamarátke, by si mal naštudovať nejaké informácie, lebo sa určite mýli. Dokonca viem, že Prednison sa podáva ženám, ktoré majú problém udržať plod v začiatkoch tehotenstva. Tiež sa podáva vtedy, ak hrozí predčasný pôrod, vtedy sa nasadia vysoké dávky, aby sa dieťaťu čo najrýchlejšie vyvinuli pľúca. Nízke dávky kortikoidov sú dovolené aj počas dojčenia.

denisaaps
15. dec 2010

Ahojte dievčatá ocitla som sa v situácii ked neviem čo a ako Mám Reumu a užívam biologicku liečbu pri ktorej by sa nemalo otehotniet a ak sa bábo aj plánuje treba pred otehotnením liečbu prerušit...No ja som bábetko neplánovala a aj napriek tomu som tehotná a bábetko by som si velmi chcela nechat ale neviem či bio liečba nemôže poškodit plod hned ako som zistila že som tehotná som ale liečbu ukončila .Lekár povedal že v tom aby som si dietatko nechala problém nevidí no je prirodzené že mám strach aby to nieko neporušilo plod nakolko som otehotnela a nebolo to plánovane počas liečby...Ak máte niektorá podobnú skusenost podelte sa o nu možno mi to pomôže sa rozhodnut ako dalej Dakujem 😉

potulka
15. dec 2010

@renab isteze by bolo super, keby sa pocas tehotenstva nebralo nic. ale zasa na druhej strane, vynechanie liecby by mohlo viest k zaktivizovaniu reumy, co by zasa mohlo poskodit babatko, mozno aj zahubit. 😔 mne odporucala pokracovat v malej davke kortikoidov aj reumatologicka, aj niekolko gynekologov. tehotenstvo bolo viac-menej v poriadku a syn je zdravy. samozrejme, to nemusi znamenat, ze u kazdej zeny to dopadne rovnako.

potulka
15. dec 2010

@denisaaps ja som bioliecbu nemala, takze neviem. s kym si sa radila - s reumatologom ci s gynekologom? dobre by bolo mat nazory oboch. ja som pred otehotenim brala celebrex a vysadila som ho po prvom pozitivnom tehu teste. na letaciku sa tiez pise, ze sa nesmie pocas tehotenstva. dr. mi to vysvetlila tak, ze farmaceuticke firmy sa chrania, keby sa nahodou nieco stalo. hadam na ziadnom lieku okrem homeopatik nie je napisane, ze sa moze uzivat bez problemov pocas tehotenstva.

molka
16. dec 2010

@denisaaps tiež som biologickú liečbu nikdy nebrala, ale moja doktorka mi to opísala, že je to niečo podobné, ako MTX - čiže pomerne silná liečba, určite nevhodná v tehotenstve.
Ja viem celkom presne, čo by som spravila na Tvojom mieste - dieťa by som si určite nechala, ale samozrejme by som bola potom dôkladne sledovaná, či sa dieťatko vyvíja v poriadku. Mne sa čosi podobné prihodilo s prvým dieťaťom, vtedy som užívala veľmi silné lieky, ktoré som okamžite po zistení tehotenstva vysadila. Teraz už nemôžeš robiť nič, už len dúfať, že dieťatko je v poriadku. Žiaden lekár Ti nepovie, nakoľko môže byť dieťa poškodené. Lekári sa často mýlia aj pri zdravých deťoch a v tomto prípade sa dá len tipovať, vychádzať zo štatistík. Rozhodnutie je len na Tebe.

andras
29. dec 2010

Ahoj holky,jsem ráda,že jsem tohle téma objevila. Než se prokoušu tím šíleným množstvím stránek,napište,jak jste revma zvládali v těhotenství,kojení,jestli se zhoršovalo,jak s fyzickým omezením zvládáte péči o mimčo atd. Začínáme se snažit,tak zjišťuju info co a jak,po Novém roce budu vědět aktuální výsledky krve a rentgenů z revmatologie,ale ať dopadnou jakkoli,chci se o mimčo pokoušet 🙂

potulka
29. dec 2010

@andras ak mas reumu v utlme, chod do toho a vela stastia. 🙂 ja som brala 2 mg medrolu cele tehotenstvo a kojenie, ktore trvalo 20 mesiacov. klby sa obcas ozvali, ale o babo som sa vzdy dokazala postarat. teraz pomaly pomyslame na druhe. 😉
a ty mas aky druh reumy? beries lieky?

andras
30. dec 2010

Mám juvenilní revmatoidní artritidu od 10. Léky momentálně neberu,revmatoložka by sice chtěla,ale já to odmítám, hodně se mi projevují vedlejší účinky,takže když zrovn nemám akutní fázi,kdy zrovna nechodím,tak se snažím léky nebrat. Naposled jsem rok byla na metotrexátu a pak chvíli Surgamu a pak se na to vybodla,někdy je líp,někdy hůř,ale na to už je člověk zvyklej 😉

potulka
5. jan 2011

@andras predsalen by som na tvojom mieste pockala, co ukazu vysledky a podla toho sa pustila alebo nepustila do babatka. tehotenstvo pri vysokej reumatickej aktivite by nemuselo dopadnut dobre, telo sa moze branit voci dietatu. drzim palce, aby podmienky boli priaznive. 🙂

utaninka
7. jan 2011

Ahojte, dievcata s RA! Uz som tu cca tristvrte roka nebola.
1.Vzdavam VELKY obdiv vsetkym vam, co este len cakete na tehu, alebo ste RA mali uz ppred tehotenstvom. Je to zazrak, ze mne sa v plnej krase prejavila RA po sestonedeli po druhom porode. Takze som nemusela riesit dilemy, alebo sitiacie, ako trebars denisaaps a podobne. Drzim vam palce.
2. Gratuluejm ZuzkeBB k tehotenstvu.
3. Pre tie, co sa pytate na liecbu pocas kojenia. To som brala 5mg prednison a mensiu davku sulfasalazinu. Konzultovala som to s Dr.Newmanom z Kanady, ktory je velkym vyskumnikom v oblasti vplyvu liekov na kojenie.Tak ako pise Potulka, kortikosteroidy nie su tak hrozne. MTX mi Newman zakazal.

Bohuzial, v poslednej dobe sa mi opat pohorsilo. Lieky (sulfasalazin a prednison beriem stale). Teraz neviem...tie ranne a uz aj vecerne bolesti su otravne, fakt mam rano problem prezliect dcerku a dvihat ju na ruky, urobit kavu, zaviazat snurky.. Prosto do obeda som nemozna a v podstate mam pohyb ruk obmedzeny cely den. Tak sa pytam...podla vasho nazoru, je mozne, ze zmenou liekov by sa tieto bolesti stratili celkom? Som fakt zelenac, co sa tyka RA... 😖 Tak poradte.

potulka
7. jan 2011

@utaninka ano, lieky mozu bolest a stuhnutost odstranit takmer uplne. to "takmer" tam naschval nechavam, lebo predsa len moze prist horsi den. mne najviac a najrychlejsie zaberal celebrex. pred jeho nasadenim som mala dost tuhy laket. nesiel uplne vystriet a ani uplne zohnut. na treti den s celebrexom pohyblivost 100%, bolesti nulove.

utaninka
7. jan 2011

@potulka Dakujem za bleskovu odpoved 🙂 Tak v pondelok nevaham a objednam sa k mojej reumatologicke. A vobec....dakujem za tuto diskusiu! Posledne dni mi bolo do revu od bezmocnosti a zurivosti a ked som si vas precitala, hned mi je lepsie!

renik28
10. jan 2011

Ahojte dievcata, davno som tu trosku prispela a opat sa vraciam do tejto temy...v skratke mam 30 reumu od 9tich.....postih na vsetkych klboch, liecena vsetkymi sposobmi okrem biologickej, ta vtedy este nebola ....asi v 16tich som vysadila vsetky lieky a nejak prezivala asi 10 rokov len na ibalgine a podobne....po svadbe som sla k reumatologovi, ze ako je na tom moje telo...no samozrejme aktivny zapal, nasadil mi MTX, zabralo super, priebeh sa zastavil a asi po 1,5 roku sme ho vysadili kvoli planovanemu tehotenstvu.....po 8 mesiacoch snazenia sa nam podarilo a nevydrzalo to a potratila som....teraz sa snazime nadalej uz opat 8 mesiacov,ale moje klby sa ozyvaju stale viac a viac.....nemam odvahu ist k lekarovi, viem ze je to opat aktivne a reuma nespi....stale si hovorim este pockam tento mesiac mozno sa nam zadarilo....odkladam navstevu u lekara, lebo sa bojim ze mi zase nieco nasadi a budeme musiet nase planovanie odlozit o rok mozno dva, som z toho dost zufala...bojim sa fungovat na liekoch v tehotenstve alebo tesne pred nim,aj ked viem ze vela z vas to len takto zvladlo....ibaze ked mi da zase MTX tak som stratena na 2 roky isto....co mam robit....pockat este? Ale zase riskujem ze si este viac uskodim vsak?

potulka
11. jan 2011

@renik28 viem, ze je to blba predstava - musiet zasa cakat, ale s aktivnou reumou otehotniet nie je sranda. nemuselo by to dopadnut dobre, ci uz pre teba alebo pre babo. ja by som na tvojom mieste, hoci nerada, isla na vysetrenie a potom zvazila vsetky moznosti.

renik28
11. jan 2011

ta predstava je nieze blba ale brutalna...lenze samozrejme nechcem ohrozit ani seba ani plod a navyse by sa dalsim nepodarenym tehotenstvom vsetko iba predlzilo....uz som sa dnes objednala ku reumatologovi, ale az 2.2. idem, dovtedy asi osivejem 😨 , po vysledkoch s nim prekonzultujem mozne rizika pri uzivani niejakych liekov, lebo mozno by mi vedel dat nieco a v malych davkach co by nebolo az take skodlive..... a este medzi tym zajdem ku gynekologovi, lebo v 12/10 mi robil test na hormony a mala som vsetko ok, s tym ze budeme pokracovat v dalsich vysetreniach t.z. imunita a pod.....uz teraz sa toho vsetkeho bojim, prestavam niekedy verit ze budem mat dieta, ale nevzdam sa .....

nellinka24
12. jan 2011

@lulik17 ahoj, chcela by som ti poradit alternativu aby si nemusela brat tolko liekov..ja uz 3 mesiace ziadne lieky neberiem(tiez mam reumatoidnu artritidu) a kupila som si taky specialny pristroj, vola sa medolight. Vyraba ho spolocnost ZEST a je uzasny..stoji 500 eur ale pomaha stopercentne! uz nemam skoro ziadne bolesti, uzivam ho skoro 5 mesiacov, davam si ho 4 krat za den a vysledky su okamzite..odporucam www.medolight.com tam sa dozvies vsetko potrebne..tie peniaze za to stoja a nemusis sa trapiit s liekmi a nie je to vobec skodlive..posobi to okrem RA aj na kopec inych chorob..vela stastia s babatkom 🙂