Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
27. sep 2008

ahojte,aspon vas pozdravim.Totiz uz ste si vsetko vydiskutovali a kedze suhlasim aj s nazormi a radami,nemam co dodat 🙂 akurat Bety...no ale ty tu budes az v pond. tak ti hodim IP,aby si to vobec nasla 🙂

Tak sa drzkajte ,snivajte a cakajte na maleho drobceka. 🙂 Pekny den

helika81
27. sep 2008

ahojte snazilky...davno som tu nebola ale nemam ani cas,rano v robote a vecer domov a ledva liham do duchien,akurat co som teraz po uraze ale nic vazne....no a co sa tyka tehu,tak este nic...27okt.idem na kontrolu a mam byt uz bez liekov ale mam malu davku,takze ani nevysadim,aby sa stav nezhorsil...citala som zameskane uryvky a je to pekne ako sa vam dari,okrem alexxx...neboj ked ti zredukuju zapal bude ti ovela lepsie,myslim,ze popri malej aj zabudnes na bolesti ale sa setri a oddychuj... 🙂 🙂 🙂 tak sa drzkajte zatial...cmuk 😎

potulka
28. sep 2008

ahoj alexxxa, tej liecby sa neboj. ked ti to reumatolog takto predpisal, treba sa toho drzat. urcite, ked budes mat lepsie vysledky a choroba sa stabilizuje, budes brat ine davky alebo aj menej liekov. pripadne ak ti niektory z nich nesadne, najde sa iny. na zaciatok treba nasadit silnejsie zbrane, aby sa to zabrzdilo, presne ako pisala zuzka. ak sa v tom da najst nejaka utecha, skus sa potesit tym, ze ta to draplo az teraz, ked si dospela, mas babo a je vela novych liekov, ktore sa daju striedat a su setrnejsie ako kedysi. 🙂

bety1
29. sep 2008

Baby, diky za podporu,dufam,ze krvne testy vo stvrtok mi dopadnu dobre-reumaticke.Treba asi len vydrzat.
Potulka, supeeer,ze mas 3 jity test ok. a spominal ti gynekolog tu amnio?Pojdes na nu?
Alexxa:vitaj, a drzim palce.

zuzanabb
autor
29. sep 2008

alexa: neboj, casom bude lepsie, ja som na zaciatku RA poriadne dva mesiace nefungovala, nespala a bolelo ma asi skoro vsetko: zapastia, plecia, kolena, prsty na nohach a rukach, sanka (celust) ani zuby sa mi nedali poriadne umyt kvoli bolesti. Vtedy som si hovorila, ze keby som mala prezit zivot s takou bolestou, tak si to asi hodim 😉 ale potom mi zacali zaberat lieky a bolo dobre.

helika: u nas tiez nic nove... uz to vyzeralo nadejne, lebo mi 4 dni meskal menzes a potom sviniar prisliel... tak som si poplakala a ide sa dalej.
Normalne uz niekedy zacinam pochybovat, ci som OK a ci sa vobec niekedy zadari. Ja viem, ze na gynde to zacnu riesit az po roku snazenia, ale mam pocit, ze je to strasne dlho a pri nasej diagnoze by hadam mohli urobit vynimku nie? 😅 Stve ma, ze jeden mesiac mam cyklus 23 dnovy a druhy 32... vypocet plodnych dni nehrozi ani nahodou pri takomto chaose

potulka
29. sep 2008

bety, nie, amniocentezu nespominal, takze na nu, pochopitelne, ani nejdem. tesim sa. 🙂
zuzka, ja som mala presne tie iste pocity - ze ci som vobec OK, pripadne ci je manzel OK a ze preco, docerta, sa neda ist na vysetrenie skor a ze kedy, dofrasa, mam vlastne plodne dni... 😠 no a nakoniec som po deviatich mesiacoch ostala cumiet ako puk na dve ciarky na teste. najdojatejsia som bola prave faktom, ze sme obaja s muzom v poriadku... neboj sa, aj na teba pride rad. skus sa na gynekologii opytat, ci by ta nevysetrili aj skor. napriklad aj kvoli tomu rozhadzanemu cyklu, to je podla mna padny argument aj keby ste sa nesnazili otehotniet.

alexxxa
30. sep 2008

Baby, dakujem vam velmi pekne za podporu, ste strasne zlate 🙂 Ja som uz bola dost zufala, kazdy sa ma vypytuje, ci ma to boli a ako to boli, no vysvetlite im tu bolest. Co im mam povedat? Ze ma pri kazdom kroku bolia kolena a pri kazdom pohybe rukou zatinam zuby od bolesti? ☹ Kto nezazil, nepochopi.......
Ale pisete, ze ked zaberu lieky bude lepsie, tak budem trpezlicvo cakat ( aj ked trpezlivost nepatri medzi moje silne stranky 😉 ).

Bety, drzim palce na krvne testy!

Potulka, pekne si mi to napisala, mas pravdu, som rada, ze mame nas pokladik, snad liecba zaberie a bude dobre.

Zuzka, urcite sa casom zadari, ja som mala tie iste pocity. Snazili sme sa 5 mesiacov, ja viem nieje to az tak dlho, ale snazilkam sa zdaju aj 2-3 mesiace nekonecne......... Ja som mala po HAK rozhadany cyklus, raz 30 dni potom 40 dni, no horor. Potom som sa na vsetko vykaslala, zacali sme planovat dovolenku a zrazu v maji to vyslo. Hlavu hore, aj vam sa urcite zadari, treba verit!

bety1
1. okt 2008

alexxxa:presne viem o com hovoris.Tie nekonecne otazky a tie pohlady ludi ma poslednu dobu strasne rozculuju. A co vam je a taka mlada a pod. Aj tie bolesti kolien doverne poznam a tiez pri kazdom pohybe rukymi zatinam zuby, hlavne ked si zuby umyvam a ked zdviham ruky a uz sa neviem ani dobre ucesat a pri obliekani ani nehovorim. Je to hrozne ked je clovek odkazany na druhych. Doteraz kym som brala liecbu si to clovek az tak neuvedomi,teraz ked cakame babo a musela som vsetko vysadit je to hrozne,jedine co ma drzi nad vodou je nase malinke. Treba vydrzat. Uvidis, ked ti zaberu lieky bude to ok.drzim palce.

potulka
2. okt 2008

ahojte. bola som na kontrole u reumatologicky, vysledky mam celkom pekne. ak sa nieco vymyka norme, zvycajne je to nizsie ako by idealne malo byt. ale reumatoidny faktor mam 26, sedimku 5/11 takze super. mam sa dalej drzat 2 mg medrolu, je to vraj taka udrziavacia kozmeticka davka, ktora babu neskodi.
nedavno ste sa tu ktorasi pytali, kolko ma byt v tele vapnika. na papieriku s vysledkami vidim interval 2,1 - 2,55.

lilu18
2. okt 2008

potulka-mozes verit,neskodi aj kojit pri takej davke mozes 🙂 a to som sa ja pytala na vapnik,ako to je? tie cisla su od do?
betyyyyy,ako si dopadla u dr.?

bety1
3. okt 2008

Ahojte, no bola som vcera na krvi u reumatologa, dnes boli vysledky. Nie je to ziadna slava ☹
Krvy obraz ok, pecenovky ok, moc ok, ale sedimka 70 za prvu hodinu a CRP 36 ☹
Podla toho sa ale aj citim. Reumatolog mi povedal, ze by vydrzal,ak budem mat neznesitelne bolesti a opuchy vtedy mozme zvazit prednison. Aj ked ja uz mam dost velke bolesti. Volala som teda aj do Piestan, tam mi doktorka povedala,ze by tiez este vydrzala, ze prednisom mi mozu nasadit kedykolvek. A este povedala, ze sedimka byva skreslena v tehotenstve, ze sa ani neda velmi podla nej riadit. Takze musim len vydrzat. Co vy myslite?

lilu18
3. okt 2008

hmm,to mi je luto,ze sa ti tak pohorsilo v tehu,skus teda vydrzat ako ti povedal dr. polihuj,daj sa na PN...a co aspon nieco od bolesti?nepytala si sa?

helika81
3. okt 2008

bety skus vydrzat do 3 mesiacov,hadam ti to prejde,aspon byt co najmenej bez liekov,skor by som sa pozitivne naladila a nemyslela na bolest,viem lahko sa to hovori ale nam nic ine nezostava
alexx...to mas pravdu,ze kto nezazil,nevie co to je za chorobu a bolest.2roky do zadu som ochorela na chripku a jedneho dna som sa ani nepostavila z postielky,musela mi maminka pomoct a aj obliect ma,pretoze pri takych bolestiach nevies ani rozmyslat,nieto sa este hybat
zuzkabb...to cakanie ma tiez deprimuje,ale dufam,ze to raz vyjde a bude to ok...len kedy...ako sa hovori-babatko vie kedy ma prist-tak len cakat 🙂 musime sa len podporovat a stat pri sebe 😉 mne prisiel cyklus den pred takze je to v poho ale tiez som dufala,ze to pride...ale tie mesiace letia ako voda a my mame za tri mesiace svadbu a len pred nedavnom bolo leto...tak sa drzkajte 😀

helika81
3. okt 2008

babenky pozrite si fotto,mam tam svadobne saty,ktore budem mat...

bety1
3. okt 2008

Lilu:na bolest mozem len tu polku paralenu.
helika81:myslela si 3 mesiace tehotenstva?ja uz som zacala 5 mesiac tehotenstva. takze asi uz mozem ten prednison,sak ten sa bere aj pocas celeho tehotenstva.

deina
3. okt 2008

Helika, krasne saty, nie su to Demetrios? 🙂

Bety, to je mi luto, ze ti nie je dobre. Nemozu ti dat nieco ine proti bolesti, ak uz prednison nechcu davat? Nemozes aspon aspirin (ci ten by nezabral?)? ☹

potulka
3. okt 2008

ahoj bety, tak to je do porazenia... viem, ze je najlepsie nebrat nic, ak sa da, ale ak sa jednoducho neda, nerozumiem, preco ta takto trapia. 😕 asi ma kazdy doktor svoje metody. moja dr. povazuje 2 mg medrolu (kortikoidu) za pohodovu davku, to iste mi povedali aj na gynekologii. aj sme uvazovali, ze ho znizime, ale napokon sme sa dohodli, ze to nebudeme pokusat. co je inak to CRP? reumatoidny faktor (na mojich vysledkoch sa pise RF)? ak ano, tak ta mozem uistit, ze to nie je az taka vysoka hodnota a hlavne tiez nevypoveda o tom, ako sa clovek citi. osobne som mala este pocas brania methotrexatu aj cez 50 a necitila som sa vobec zle. a ano, o skakajucej sedimke pocas tehotenstva dokonca aj priamo tu na diskusii niekto hovoril - nebola to deina? takze z vysledkov si nerob tazku hlavu - dolezitejsie je, aby si sa ty sama citila v pohode. aspon sa masti tym voltarenom a jedz lanovy olej/podrvene semienka.
lilu, ano, tie ciselka, co som napisala, su interval vapnika, ktory ma mat v tele zdravy clovek. v takych hodnotach by sa to, aspon podla laboratoria, malo pohybovat.

alexxxa
3. okt 2008

Ahojte,

Helika, nadherne saty 🙂

Bety, je mi luto, ze vysledky su taketo, ja som mala naposledy CRP 70 a sedimku 95 ☹ Viem, co prezivas, ta bolest je hrozna. Ja si myslim, ze ked si uz v 5 mesiaci, nieco by Ti mohli nasadit, napr. ten prednison, najidealnejsie je to bez liekov to je jasne, ale zase nieje dobre ani trpiet, babatku to tiez neprospieva.... Skus sa dohodnut s doktormi, povedz im ake mas bolesti, nech sa vyjadri reumatolog aj gynekolog...

helika81
4. okt 2008

ahojte...tie saty su od andy K.je to najnovsia kolekciano teda soro nova ale su malo nosene a mne sa velmi pacili.
bety...myslela som do 3mesiaca tehotenstva,ale tie2mg si myslim,ze neuskodia,ved niekto aj spominal,ze mozes prinom aj kojit 🙂 pri medrole myslim 😉 ale velmi zalezi ako sa citite vy,mne napr.pri bolestiach nepomahaju ani masticky,mne pomoze len silna davka liekov,aj to po troch mesiacoch liecenia,ked ma to chyti,stoji zato,viete co,mne bude jedno ci ma to bude boliet pri teho,len chcem aby bolo babatko zdrave a ja uz tolko vydrzim,len si predstavte co sme vytrpeli pri neznesitelnych bolestiach,preco nevydrzime pri tehu?ni?ved budeme nosit nasho anielika pod srdieckom,juj,uz nech sa na nas prilepi ten vyrus 😀 ja sa uz ani nepamatam,kedy som mala vysoku sedimku,ale cim mam viac tak mavam mensie bolesti,ako dobre,aj som rada,ze po roku a pol mi vysadil zlato,tie injekcie ma deprimovali,skor si myslim,ze mi ani nepomahali,ale ked mi ich konecne 😠 vysadil zrazu mi bolo omnoho lepsie,tak potom neviem,prvorade je nech sa citime super po ra...tak sa mi drzkajte a snazilkujte..zuzkabb,este stale nic?

bety1
6. okt 2008

Caute,diky za podporu. Este skusim chvilu vydrzat a uvidime. Stredu idem na ultrzavuk,uz sa tesim a zaroven bojim ci je vsetko ok. Baby, neviete v kolaktom tyzdni sa chodi na ten 3D ultrazvuk?Zevraj iba v urcitom tyzdnom,neviete v ktorom?Moj reumatolog spomenul nieco o vrodenych chorobach srdiecka a u reumatikov, tak ma napadlo ze na 3D ultrazvuku kontroluju aj organiky babatka,tak by som na to isla aby ich skontrolovali.Co myslite?

deina
6. okt 2008

Mozes ist hocikedy na 3D, robi sa to tusim do 30tt, potom je uz babo prilis velke, aby bolo pekne viditelne. Bola som tam v 23tt, to bol este trosku chuducky, ale stalo to za to, bolo to velmi pekne. Inak niekde tusim v BA maju prenatalnu kardiologiu, kde spravia nielen 3D ultrazvuk, ale aj poriadne poprezeraju srdiecko. Nenapadne ma vsak, ako sa to centrum vola, no tusim sa o nom hovorila aj tu na MK.

lubi
6. okt 2008

ahojte. predovšetkým vám chcem povedať že vás veľmi obdivujem pre túto vašu výdrž bolesti. píšem preto, lebo môj manžel má tú istú chorobu a chceli by sme babo a neviem ako na to, pretože manžel sa lieči síce iba rok no minulý týždeň mu zmenili tabletky ARAVA a zistili sme že je veľmi dlhy čas pokiaľ sa tabletky vyčistia z tela. zas necchem aby ich prestal brať, pretože má zápal tak nech si ho prelieči.
inak, teraz som našla túto tému, takže si musím nájsť čas na to aby som si prečítala vaše príspevky.

lilu18
6. okt 2008

ahojte ako pokracujete,tusim sa zaradim medzi snazilky 😀 ste ma nakazili
bety ,drzime palceky,nech sa 3D vydari a mimco je OK a kde ides?

lubi-existuje pripravok kt. rychlejsie precisti org. od aravy,nech sa pyta u svojho dr.

bety1
7. okt 2008

Ahojte, vcera som este zabudla, niekto ste sa pytali co je CRP. Neviem to presne ale je to tiez ukazovatel zapalu, tak ako sedimka,len je to tusim specifickejsie pre reumu.
Lubi:ja som tiez brala aravu, ked som mala 21 rokov a brala som ju rok alebo 2?Potom som dosla do Piestan a hned mi to vysadili, lebo povedali,ze to nie je vhodne ked som este nemala babo. Vtedy sme este neplanovali, ale v buducnosti ano,u mladych bab clovek nikdy nevie kedy,tak to vysadili uz vtedy. Povedali mi ,ze v tele to ostava asi tak rok az 2,ale brala som aj nejaky prasok aby sa to rychlejsie vylucilo z tela. Ale uz je to davno. Teraz mam 28,takze uz som dufam precistena.

bety1
7. okt 2008

Lilu:si tehu???ci co?

lilu18
7. okt 2008

dufam ze este nie ☹ ,musim ku gyn.

alexxxa
7. okt 2008

Ahojte,

Bety, ja som bola na 3D v 25 tyzdni v EUROMEDIXe ( pozri www.euromedix.sk). Robia tam kompletne vysetrenie, robi to vacsinou primar Mudr. Holan, je to znamy kardiolog, takze urcite skontroluje aj srdiecko. Skus sa tam objednat dopredu, maju tam dost plno, aspon pred rokom mali.

deina
7. okt 2008

Euromedix som myslela aj ja, maju tam prenatalnu kardiologiu. 😉

Lilu? Zeby? 😕

Neviem, ci som rano zabudla na lieky, ale akosi ma boli clenok... 😖 A krpec je stale viac a viac umrcany, ja neviem, co je s tym dietatom, snad len dake prechodne obdobie (ktore trva uz aspon tri mesiace) - vyjdem z izby len na zachod a uz mrnci, ze kde som. 😒

lilu18
8. okt 2008

tak som dostala duphaston a ascorutin a ze by sa to malo napravit,takze cakam a este v pia budu vysledky-drzte palce 🙂

zuzka88
8. okt 2008

Caute Baby!!! Hlasim sa po dlhsej pauze... Trvalo mi kym som vas docitala, zase ste popisali vela mudreho aj praktickeho...

Tak mam za sebou amniocentezu, ako ste boli niektore zvedave...na vysledky zial este musime cakat ale ja viem, ze budu v poriadku, aj tripple testy boli ok, tak sa tesim ze sa aspon dozvieme pohlavie..poviem vam, bola som tam najmladsia a najhorsie bolo ze po samotnom zakroku som cakala na odprevadenie do izby medzi babami, co cakali na UPT 😖

Bety, ja beriem prednison od sameho zaciatku a skor ako vysadenie mi hrozi zvysenie, tak ak ti ho lekar nasadi, ziadne obavy, uziva sa aj pri problemovych tehotenstvach na udrzanie plodu
ten 3D sa vobec nemusi robit ale ak myslis morfologicky pri ktorom sa kontroluju organy, sa robi v 20.tt, tam co idem vraj do 22.tt..neviem ci je to 3D ale je to vraj jeden z naj lekarov na sono v BA, v horskom parku, neviem ci mozem napisat meno..a bol aj pri vizite po amnio

alexxx, vitaj medzi nami, mne lieky zabrali asi po dvoch troch tyzdnoch a to som mala uz take bolesti ze som sa nevladala sama obliect, a ked zmizol opuch, "schudla" som asi 10 kg za tie tri tyzdne

baby snazilky aj tehulky, moc drzim palce ci uz pri snazeni alebo v tehotenstve, mne sa RA asi zhorsuje ale este stale som nebola u reumatologa, nejako sa mi nechce kym fakt nemusim ☹ bojim sa vysledkov... verim ze tie ukrutne bolesti sa zatial nevracaju...pobolievaju ma zatial stale len ruky, ako keby sa mi skracolvali slachy mam pocit a zacali mi hrozne trpnut, mate aj vy takuto skusenost?

Lubi vitaj aj ty..urcite by som sa opytala lekara ako je to u chlapov, moj priatel tiez berie lieky (nie na RA) ktore by som nemohla keb som chcela otehotniet ale pri spermiach to nerobilo problem.. urcite sa opytaj, mozno v spermiach ostava zanedbatelne mnozstvo