Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
3. nov 2008

boze baby, to je hrozne... aj jedna znama teraz potratila v 4 mesiaci, ale ona nema ani RA ani inu chorobu. Doktor jej povedal, ze teraz je to uplne bezny jav, ze prijimaju zeny so spontannymi potratmi ako na beziacom pase a ze sa to stava castejsie ako by si clovek myslel... je to hrozne, co sa v dnesnej dobe deje. ☹

Budem asi za blbu, ale ta biopsia placenty sa robi v akych vsetkych pripadoch? Neda sa tomu vyhnut? Ci je potrebne aby to zena absolvovala? A to amnio je teda co? 😅
Lilu tebe pichali nieco na znizenie trombocytov pred porodom?

deina
3. nov 2008

Amniocenteza je odber plodovej vody, robi sa to pomocou ultrazvuku (aby lekar nahodou nepichol do baba) a takej velkej ihly, ale nebola som na tom, nebolo treba. Biopsia placenty - nie som si ista, ale po predcasnom porode (a predpokladam, ze aj po potrate) sa robi "pitva" placenty (neviem, ako inak by som to nazvala, mam to na jazyku, ale nenapadne ma to) - aby sa zistilo, ci nebol problem v placente. Ale to sa robi az po porode. 😉 Proste ju rozpitvu, ani som nevedela, ze nieco take robia, kym si sestricka nedoniesla papier s vysledkami (maly sa narodil predcasne, pretoze placenta uz prestavala fungovat - reumatolog mi aj hovoril, ze to sa moze stat, pretoze niektore protilatky takto znicia placentu 😖 ).

Kuknem aj ten syndrom, ale dnes je maly nezastavitelny, uf uf, vsade sa stvera, furt by len hore liezol, staval sa, potom padne...

bendy25
3. nov 2008

Ahojte
Deina, zo zaciatku, ked som mala 12 rokov, tak mi najprv vraveli, ze mam Sharpov syndrom, no terz po case, ked chodim k dospelemu reumatolog., tak mi vraveli, ze mam nejaky Raynavdov syndrom. Ja som to tiez prvykrat pocula...teda ani neviem, co poriadne mam, lebo v lekar.spravach sa pise nieco aj o antifosfolipidovom syndrome. Takze som uz z toho tak trosku zmatena 😨
Ked sme prisli o babo, tak mi po cisarskom robili aj tu biopsiu placenty a tam bolo napisane, ze boli zachytene mnohopocetne placentarne infarkty, to asi znamena, ze som tam uz mala nejake krvne zrazeniny, ktore zabranili dietatku rast a dostavat ziviny, ktore potrebovalo, preto toto vsetko asi nastalo....U mna zvysenie tlaku a ostatne veci, ktore som uz ale pisala minule.
Deina, bud taka laskava a napis mi nieco o tom syndrome, ak mozes....potesis ma... 🙂

lilu18
3. nov 2008

deina,dik uz som pochopila 😀 ved nemozem vsetko vediet,ze

zuzanab-ano,pichal mi doma muz,nic strasne.dr.mali strach..podla mna zbytocne..mala som ukazkove tehu-aj mala bola ok,hned mala score 10 🙂

deina
3. nov 2008

V tejto mojej knizke (A Body Out of Balance - je to o Sjogrenovom syndrome, ale aj o inom) pisu, ze Raynaudova choroba ma nieco s cievami a prejavuje sa najma na rukach a nohach - vacsinou sa ukaze tak, ze napr prsty menia farbu (biela - ked je nizsi prietok krvi, modra - ked je v krvi menej kyslika popri znizenom prietoku krvi a cervena, ked naopak je ten prietok vyssi), mozu sa vytvorit na koncoch prstov aj male vriedky. Vela o tom nepisu, toto asi nie je take zavazne, da sa to liecit liekmi na vysoky krvny tlak alebo potom pouzivat parafinove zabaly, kupele, yogu...

Ten antifosfolipidny syndrom je vaznejsie, v tejto knizke o tom nepisu, ale uz som o tom pocula, skusim ti to najst. Ak sa dobre pamatam, presne toto je to, co ohrozuje placentu, to bude pricina tych infarktov placenty (u mna to bolo tiez tak, len nastastie neskor), skusim sa ti na to pozriet. Viem, ze som o tom citala aj podrobnejsie.

deina
3. nov 2008

Hm, teraz to neviem najst, nasla som len vo wikipedii to, ze sposobuje trombozu a v spojitosti s tehotenstvom moze sposobit predcasny porod alebo potrat v druhom a tretom trimestri. Objavuje sa najma u zien s lupusom. Vraj sa to lieci nizkymi davkami aspirinu na zaciatku tehotenstva a neskor heparinom. Nerobili ti na toto koagulacne testy? Mne hej, ale vtedy boli vporiadku.

bendy25
4. nov 2008

Ahoj!
Dakujem Deina za info...
Robili mi teraz pred nedavnom aj akesi vysetrenia, no kedze beriem lieky na riedenie krvi, tak vysledky su take vselijake, takze ked doberiem lieky potom sa uvidi. Mne vlastne robili aj geneticke vysetrenia a vylsedky boli take, ze tu trombozu nemam zdedenu, ale ze ju mam ziskanu, teda asi z toho antoifosfolipid.syndromu.
Mam vlastne RA, Raynavdov syndrom a asi aj ten antifosfolipid.syn., takze ani sama neviem, co sa to so mnou vlastne deje.
Lekarka mi nezakazala otehotniet, len vravela, ze ked budem znova tehotna, tak si budem pichat heparin, aby sa nestalo to, co predtym...Tej injekcie sa ani nebojim, lebo som si ju pichala sama, ked som mala tu trombozu a poviem vam, ze to nieje nic hrozne....da sa to zniest 😉
Je tu niektora z vas taka, ktora ma aspon podobne problemy, ako ja?
A ty Deina, preco si vlastne porodila predcasne? Pisala si tam nieco o placente, ale co bolo skutocnym dovodom, ze si porodila skor? A co je to vlastne za syndrom, ktorym trpis ty?
Chcela by som sa dozvediet co najviac o nasej chorobe a tehotenstve...
Mam pocit, ze mam viac zdravot.problemov, ako sa len tak zda....
RA, Raynavdov syndrom, antifosfolipidovy syndrom....alebo to patri vsetko do jednej skupiny? Ja uz ani sama neviem, ved predtym to bol len Sharpov syndrom a teraz toto ☹ 😢 ☹

lilu18
4. nov 2008

ahoj bendy,si este tu?
podla mna by ti mala tvoja dr. zodpovedat na vsetky tvoje otazky. 🤐

deina
4. nov 2008

Bendy, ja mam Sjogrenov syndrom, to je trosku ine ako RA, priznaky su skor take ako suchost v ociach, ustach... SS A a SS B protilatky a tak viem, ze antifosfolipidovy syndrom moze byt sucastou tychto autoimunitnych ochoreni. Maly sa narodil predcasne potom, ako mi odtiekla plodova voda - potom, ked sa robila ta biopsia placenty zistili, ze bola taka, akoby som uz velmi dlho prenasala, maly uz nemal dost zivin, v sprave bolo pisane aj nieco o infarktoch placenty... Ale ked som bola na hematologii pocas tehotenstva (poslal ma tam reumatolog kvoli moznym komplikaciam - predpokladal, ze toto sa moze stat), mala som testy este vporiadku, vlastne vsetko bolo vporiadku, takze ten porod bol dost velke prekvapenie.

Odkial si, Bendy? Tebe lekar alebo lekarka nehovorili o tychto komplikaciach? Nebola si na hematologii alebo v rizikovej ambulancii pre tehotne? Niekedy je nutna uzka spolupraca medzi reumatologom a gynekologom, aby sa predislo komplikaciam. Teraz akurat menim gynekologa, sice moj povodny je okay, ale novy ma ovela lepsie vybavenie ambulancie.

lilu18
5. nov 2008

tak,tak,diena uplne s tebou suhlasim 🙂

deina
5. nov 2008

Hovorila som s jednou babou o antifosfolipidnom syndrome, tiez rodila predcasne a ma SjS, tak mysleli, ze by to mohol byt dovod predcasneho porodu, ale napokon jej testy vysli negativne a tiez vie len to, ze ako liecba sa berie aspirin. Ale skusim pohladat viac info. Mala som o tomto jeden clanok, ale neviem ho najst...

bendy25
5. nov 2008

Ahojte!
Vies Deina, ja som asi 5 rokov uz nebrala ziadne lieky, lebo som sa citila skvele a tak som ani nenavstevovala reumatologa, lebo on aj tak medzicasom skoncil, takze som nemala nikoho. Liecim sa na reumu od 12 rokoch. Bravala som normalne lieky az pred asi 5 rokmi som prestala, a bola som v pohode. Zabudla som aj na reumu, kedze ma uz nic nepobolievalo. Potom sme sa s manzelom vzali. V septembri minuleho roka sme sa vzali a v oktobri som uz bola tehotna, samozrejme vobec som nemyslela na to, ze som chora, kedze mi nic nebolo. Mamka mi stale hovorila, ze ked zochceme mat deti, tak si mame dat urobit geneticke testy, no ja som sa vzdy iba pousmiala...No a ked som ostala tehotna, tak vo stvrtom mesiaci som si nasla novu reumatologicku. Skratka som sa chcela ubezpecit, ze vsetko bude OK. Bola som aj na odbery, bolo vsetko asi v norme...No v polke siesteho mesiaca zacali komlikacie...Ja ti teraz ani neviem povedat, ci som vobec gynekologicke vravela, ze mam RA, ved tehotenstvo slo ako po masle, ziadne spinenie, ani nic podobne, takze som ani nemyslela na to, ze ma reumu. No po tom cisarskom sa akosi vsetko zvrtlo. Objavila sa tromboza, potom som zacala po 6 tyzdnoch menstruovat, no krvacala som tak, ze som musela ist na zastavenie do nemocnice na gyndu, lebo zo mna sli aj tie koagua, ci ako to oni volaju a este doteraz mi ostal vyssi tlak, samozrejme na ktory sa liecim. Takze otehotnela som, da sa povedat bez lekarskeho povolenia, ktore som si myslela, ze snad ani nepotrebujem, no urobila som tu najvacsiu chybu na svete!
Inac, som z Krompach a mozno by bolo fakt dobre nejake stretko so zenami, ktore maju tie iste problemy, takze ak nieco dohodnete, tak sa urcite s radostou pridam 🙂
Mala by som mat stretko s jednym lekarom z Popradu, ktory mi chce pomoct, tak vam potom napisem, ze ako to dopadlo. Len neviem este presne, kedy to bude....

bendy25
5. nov 2008

Deina a este som ti zabudla napisat, ze ked som asi pred 3 mesiacmi lezala v nemocnici v KE, tak mi robili tiez nejake vysetrenia, napr.u zubneho lekara na slinavost a u ocneho, ci mam dostatok slz, bolo to velmi neprijemne, ale vsetky vysledky som mala OK!

zuzka88
5. nov 2008

amnio je skratka od amniocentezy co je odber plodovej vody dlhou ihlou cez brusko, pri biopsii placenty sa odoberie kusocek z placenty, su to velmi podobne a rovnako rizikove zakroky ktore sa nerobia bezne, iba pri urcitych podozreniach

zuzka88
5. nov 2008

a aj ta biopsia placenty sa robi v cca 18.tt pocas tehu, mne ju nerobili a ani po "porode" takze ak bola chyba v placente a nieco mi mozno je, nikdy sa to nedozviem

deina
5. nov 2008

Bendy, to si nevycitaj, ze si urobila velku chybu - nemohla si vediet, co vsetko sa moze stat, niekedy je lepsie aj nevediet. Inak ja som tiez otehotnela "bez povolenia", ale sledovana som bola, viac menej... myslim si, ze ma mohli aj viac sledovat (konktretne gynekolog) a mohlo sa predist predcasnemu porodu, ale to uz nezmenim a nemam sa co stazovat, dobre to dopadlo.

Tak o biopsii placenty pocujem prvykrat, myslela som, ze nieco take sa robi az po. 😕

lilu18
5. nov 2008

ahojte
idem pocitat 🙂

lilu18
5. nov 2008

zuzka,ziadne vycitky,zbytocne sa nestresuj a hlavne nehladaj vinnika. teraz pozeraj len a len vpred. drzkaj sa ,myslime na teba 🙂

uk.ok
8. nov 2008

Ahojte. Pár dní sem tu nebyla. A to tu zas přibylo vzkazů.

zuzka: drž se. Hledat viníky nemá smysl. člověk si musí říct, že to tak asi mělo být. Kdyby se tak nestalo, tak se později mohlo stát něco horšího. Když mi umřel brácha, tak jsem si to taky takto říkala.

Potřebuju radu, holky. Jsem asi v 6-7.tt. Mám to na ginekologii potvrzené - dal mi duphastan - jen tak, protože jsem měla před početím problémy se špiněním, a taky mně pomohl asi k těhu. A taky sem byla na revmatologii. Beru medrol 4mg. Ptala se mě jestli chci vysadit nebo můžu klidně brát dál. Zatím stále beru, bolesti kloubů mám - kolena a zápěstí. Naštěstí marodím. Bojím se, že kdybych vysadila léky, tak "nevstanu" z postele a nevím jak by na to reagovala mé těhu. Ale co by člověk neudělal pro potomka. Mám ty léky vysadit, nebo snížit, či nechat. Jaký je váš názor?

lilu18
8. nov 2008

uk.ok--moj nazor poznate uz asi vsetci,ale este raz 4mg medrolu nie je velka davka,pokial dr. nenariadi inac rozhodne si ho nechaj 🙂

deina
9. nov 2008

Reumatolog ti co povedal? Ak nebol proti, tak ho ber dalej, najma, ked mas bolesti. Viem, ze by sme asi kazda chceli byt bez liekov v tehu, ale niekedy su naozaj potrebne. A gratulujem k potvrdeniu tehotenstva. 🙂

lilu18
9. nov 2008

uk-prepac,stracam prehlad-asi som nezagratulovala k tehu 🙂
a vidis uz sme 2 co lieky nechavame na dr

potulka
10. nov 2008

a ja som tretia. 🙂
uk.ok, blahozelam k tehotenstvu. ked ti to lekar vyslovene nezakazal a navyse sa necitis na vysadenie, pokojne si ten medrol nechaj. ak sa ti postupne stav zlepsi, skus znizit na 2 mg. ja stale beriem tuto davku. moja doktorka bola toho nazoru, ze keby som medrol vysadila uplne, mohlo by sa mi pohorsit, co by nebolo dobre ani pre mna, ani pre babo. a na gynekologii mi potvrdili, ze polovicka medrou denne je nic. 4 mg su potom len trosku vacsie nic. 😉
ak mas bolesti, skus jest tu melasu, ktoru sme tu nedavno rozoberali. na klby je ako stvorena. davala si ju s uspechom aj kamaratka, ktora nema reumu, ale pocas tehotenstva ju bolievali klby. okrem tychto ucinkov ma aj vela vselijakych potrebnych mineralov, co je tiez fajn - aspon ich netreba brat v tabletkach.

lilu18
10. nov 2008

baby kde tu melasu kupujete? mozno ste to aj rozoberali,ale neviem to najst.Dakujeeem

zuzanabb
autor
10. nov 2008

melasu dostat v bio potravinach. Stoji okolo 130-180,- neviem presne kolko, ale vydrzi dlho, lebo sa toho neda vela zjest naraz 😝 Ja si to davam na chlebik s cottage chees a na vrch melasu. Ale ak baby napisu este daky iny postup likvidacie melasy tak budem vdacna 😀 lebo kazdy den jest to iste nie je bohvie co 😉
uk.ok: rozhodne sa pridavam k babam a nechaj si tu malu davku medrolu... babatku taka davka neuskodi a tebe sa aspon nezhorsi stav a tym padom bude aj babo v pohode 🙂

potulka
10. nov 2008

lilu, my sme ju kupili v bioobchode. ale mozno ju maju aj v normalnych potravinach v nejakom zdravom kutiku. je to taky velmi tmavy sirup v pohariku, ako med alebo dzem.

zuzka88
10. nov 2008

uk.ok, pridavam sa ku gratulacii a tiez k nazoru ze lieky nechat! ja som brala pocas tehu 2,5 mg prednisonu ale v sprave som vzdy mala ze pri zhorseni do max 10mg.. ked sa mi prihorsilo, zdvihol mi to na 5 mg a teraz tak aj uzivam..uz aj ked nie som tehu 😒
urcite netreba nejak radikalne zvysovat ale ani znizovat, je lepsie mat taku tu udrziavaciu davku pri ktorej sice mozno mas trosku bolesti ale tvoje telo je uz na nu zvyknute, naco zbytocne stesovat telo ak ozaj netreba?

baby, tak zhrnme tie naj potraviny, vravite melasa a zazvor? a este tusim orechy a slnecnicove semaicak? poradte par receptov..
ja som sa po tom, co sme prisli o anjelika zit co najzdravsie aj ked som si myslela, ze uz som urobila vela...pred otehotnenim som prestala fajcit (rok pred), prestala uplne alkohol, kavu, ziadne sladke malinovky, ziadne fastfoody, prechadzky, ziadna namaha, stres... ale asi to nestacilo tak by som chcela vymysliet nejaky jedalnicek ktory bude so zasadami zdraveho stravovania a este bude aj dobre na reumu, tak ak mate dake rady a napady, urcite sa budu hodit nam vsetkym

zuzanabb
autor
10. nov 2008

zuzka ma dobry napad, aj mna by zaujimalo, co by bolo pre nas super vhodne. Priznavam, ze som zavisla na cokolade 😅 ale som ochotna znizit pravidelnu davku 😀
takze co ja viem, tak su vhodne vsetky druhy orieskov a semiacok (ci nie uplne vsetky? kludne ma vyvedte z omylu), lanovy olej miesam s jogurtom, porcovany zazvorovy caj z obchodu asi nie je to prave, co? lepsi bude asi cerstvy. Raz davno mi deina odporucala zensen, ale k tomu som sa nedostala...
lilu, ty si expertka 😀 prihod dake babske rady od bilinkarky 😀 😀 😀 😉

ps: inak som sa dala tento mesiac na meranie bazalnej teploty ale o nic viac nie som mudra.... na kolko je ovplyvnena teplota u nas reumaticiek? lebo bud nemam ziadnu ovulaciu alebo pekne posunutu... aj ked mi to na anglickej stranke hodilo, ze ovulka bola, ale na tej nemeckej nic...

deina
10. nov 2008

Zuzka, na nemeckej stranke mi tiez parkrat ovu nevyhodilo a na na FF ano, vzdy som viac verila tej anglickej (a naozaj ovu bola, aj ked podla nemeckej stranky nebola). Ja neviem, podla mna ak reuma ovplyvnuje teplotu (u seba som si nic nevsimla), tak to robi kazdy den a tym padom si vies odsledovat ovu, po nej bude teplota este vyssia.

Mali by sme sa vela hybat a obmedzovat cukor, doplnat mineraly (napr wakame - morske riasy su na to vynikajuce), jest vela zeleniny a ovocia, dobry je lanovy olej, zensen, zazvor - to je take zhrnutie, co este? 😅

lilu18
10. nov 2008

hmmm,baby..tazka otazka,podla mna je to stravovanie individ. kazda z nas je ina a tiez nie je RA ako RA
..napr. ta bazalka u RA -CIEK V AKTIVITE SA NEDA RIADNE ZMERAT -ovplyvnuje to zapal v tele. no az ste v pohode tak aj ovulku mate podla bazalky

a strava-podla mna je super stravovanie podla krv. skupin,ale to nie je rada len moj nazor 🙂