Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
11. mar 2013

@centaurea11 ahoj ahoj teším sa 🙂 čo sa týka včeliek ani nie - mna to aj nadchlo ale mi to prišlo , ze to je nahoda, ze to pôsobí na 1 z 1000 ludí a tam aj písal o špeci včerlách ale osvojila som si dalšie navyky ale to bude az v dalších kapitolách určité veci ma dost bavili - moja prvá zmena bola 1 den v tyzdni ovocny poprípade zeleninový den - on písal detox - ale to ja uiplnu hladovku nezvladam pre prácu tak som si to takto a potom som išla aj na iné veci 🙂

centaurea11
11. mar 2013

@novakova2000 Aha, já myslela, že mohou být ty klasický včelky. No máme v rodině včelařku, tak to asi prubnu. Nedávno mi nabízel bylinkář tady u nás mastičku s včelím jedem, ale ještě jsem kojila, takže vyzkoušeno nemám. Úpravu stravy plánuju taky, začnu vynecháním mléčných výrobků a dál až jak to dočtu 🙂. Jinak plánuju ještě jeden drsnější detox, mělo by s jednat o odstranění toxinů v těle, tak jsem zvědavá, jestli něco zabere. 🙂
A co Ty, jak se cítíš? Už Ti zabrala léčba? Zmizely otoky?

novakova2000
12. mar 2013

@centaurea11 No otoky ano ale stale mi trpne pravá ruka a som stale jak zbitá malatna, ale mala by som ist teraz niekedy do nurchu a uvidíme čo s mimčom lebo aj ja by som chcela 🙂 vieš čo ja vdaka tejto knihe som dost prešla na zdravšiu stravu o tom, ze som vynechala červené maso ani nejdem písať - ale vymenila som aj tuky v domacnosti - zo zivočísnych na rastliné - bielkoviny detto a varím si zdravšie 🙂a ty aký detox máš na mysli? a ty ako zdravotne?

centaurea11
12. mar 2013

@novakova2000 Tak to moc držím palce, ať se můžete začít snažit 🙂. Miminko Ti určitě pomůže překonat i ty bolesti (ale ty budou v těhu snad menší 😉 ). Ta zdravá strava asi dělá hodně, taky plánuju, ale ne vždy mi to s prckem vyjde... Tak začnu s těmi jednoduššími věcmi - tuky, mléko a tak.

Manžel mi našel na netu jeden článek o parazitech v těle, je to zase alternativní medicína, ale prováděná lékaři. Parazité zvyšují RF, tak jsme psali paní doktorce přímo o artritidě a poslala nám nějaké info a taky, že i artritidu už u některých pacientů zastavili/vyléčili + i napsala konkrétní léky. Je to teda hodně brutální odčervení, ale já jsem blázen a chci zkusit všechno 😅. Nechci to rozepisovat sem, je to přeci jen alternativa, kdybys měla zájem o konkrétní info, přepošlu Ti to do IP, nebo mailem.

Jinak můj stav je dost špatný, mám v háji už obě nohy, kolena, kotníky, šlachy 😒. Už jsem přestala kojit a odhodlávám se k tomu metotrexátu, ale nějak mi to nejde. Vždycky jsem ráno zoufalá, tak si dám přípravný prášky a večer je mi líp, tak zas to odložím a tak dokola. Prostě mám takový pocit, že ještě není čas. Tak nevím, kam to nechám zajít, jsem cvok, asi. 😝 Ale mám rozjetou i čínskou medicínu, plánuju léčitele, ty včelky... A unavená jsem taky, čím dál víc, ale můj motor je náš chlapeček, díky němu to vždycky nějak překonám a jedu dál. 🙂

novakova2000
12. mar 2013

@centaurea11 jasné pošli mi ten hard detox do ip prečítam si 🙂 no ty sa hlavne šetri

dorotka66
12. mar 2013

Ahojte, ja som teraz po dvoch rokoch vysadila pri RA všetky lieky a chystám sa na KET. Absolvovala som vyšetrenie u Mudr. Petroviča http://www.akupunkturakosice.sk/ a už druhý rok som na diéte, ktorú mi nasadil. nejde o diétu na chudnutie 🙂 samozrejme. zistil stav mojich orgánov, po IVF to bola katastrofa (ale to mi vyvolalo aj RA) a mala som veľa obmedzení v stravovaní. Začala som brať http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001THDJ7E/r... , tento enzým a teraz som mesiac pred KET len na domácej kostihojovej masti, diéte, čínskych guličkách a enzýme. A dá sa, pravú ruku mám síce trocha viac chromú 😉 ako ľavú a celkovo obe sú tak na 80% funkčné, ale dá sa to prežiť. mne žiaden lekár nevedel pomôcť, všetci tvrdili, že musíme počkať ako sa to vyvinie, tak aj napriek pragmatickej povahe som sa dala na alternatívnu medicínu a hľadám príčiny..... centaurea11 to na povzbudenie 🙂 a tiež absolvujem detox podľa Dr. Jonáša a celkový detox orgánov so zeleninou a obilninami. Ak vás to bude zaujímať rada sa podelím o skúsenosti.

centaurea11
12. mar 2013

@novakova2000 Máš to tam, kočko. Myslím, že máš program na večer 😀. Měj se hezky.

novakova2000
13. mar 2013

@dorotka66 ahoj dorotka a čo obsahuje tvoj detox? ako dlho ho uz berieš?

adrika4
15. mar 2013

ahojte všetci, diagnostikovali mi nedávno sjorgenov syndrom ,padajú mi vlasy uplne do hola je to pre mna hrozné.... kožná povedala že mi predpíše parochnu ak to bude takto pokračovať. Chcela by som vás poprosit o nejaku radu. ďakujem

petrazufkova
17. mar 2013

Ahoj deina,som veľmi rada,že som konečne našla niekoho s rovnakou diagnozou, sjogrenov syndrom.Zaujímalo by ma ku akému reumatologovi chodiš.Ja som teraz druhýkrát tehotná a doteraz som bola bez liečby. Pred otehotnením som brala delagil,je to antimalarikum,no pol roka pre plánovaním prvého dieťatka som ho vysadila a doteraz neberiem nič,t.z. skoro druhý rok.Tiež som chodila do Piešťam /dr.Mališ ma vyšetroval/.Kedže som opäť otehotnela,môj gynekolog ma
poslal k reumatologovi,hematologovi /celé prvé tehotenstvo som si pichala fragmin 5000 a brala anopyrin/.Čo ma prekvapilo môj reamatolog mi chce nasadiť teraz liečbu,výsledky som mala ako pri prvom tehotenstve,čo ma prekvapilo, pretože počas tehotenstva by som nechcela brať nič, chce mi dať prednison.Rada by som poznala na to názor aj iného reamatologa,lebo v podstate sa necítim zle.

deina
18. mar 2013

@petrazufkova, ahoj. Moj reumatolog na SK je Peter Belica (Nove Zamky), v Piestanoch som bola tiez u dr Malisa. 🙂 Teraz uz dlhsie neberiem nic, citila som sa vyborne, avsak posledne tyzdne to uz tak nie je, takze budem musiet opat asi ist na lieky. Pocas prveho tehotenstva som nebrala nic. Mala som sice hrozne vysledky, avsak uz mi lekar nechcel nic nasadzovat pocas tehotenstva. A citila som sa dobre pocas tehu, polepsilo sa mi. Potom po porode som sla uz i na lieky - prednison 10mg a plaquenil, neskor sme prednison znizili na 5mg a tak som otehotnela druhykrat. Vtedy som vysadila plaquenil, ale prednison mi lekar nechal, aj ked zvazoval znizit ho na 2.5mg.

aberg
18. mar 2013

Ahojte, som tu nova. Volam sa Andrea mam 33 rokov. Liecim sa 2 roky na seronegativnu spondylitidu-beriem sulfasalazin a vimovo-naproxen. Chcela by som vas poprosit o radu. Bola som pred 5timi rokmi 2x na IVF a neuspesne. Chcela by som to teraz skusit znova ale odkedy beriem lieky moja plodnost sa znizila na minimum a mam anemiu HGB pod 100 tak mi to gynekolog neodporuca kym sa nedostanem aspon na 120. Ak mate niektora podobne skusenosti alebo mi viete poradit budem vam velmi vdacna za radu. Ako dlho pred otehotnenim ste vysadili lieky a ci ste brali pocas toho obdobia nsad.

pisis
19. mar 2013

@aberg Ahoj, asi ti moc neporadim, neznam leky, ktere beres a ani diagnozu (mam revmatoidni artritidu). Urcite je nejlepsi se domluvit s dr. Jen, ze bych se nebala nejake leky brat, ja jsem cele tehotenstvi brala prednison a takovych je tu, bych rekla, skoro vetsina. Myslim, ze o tom sulfasalazinu mluvila moje dr., pokud by nastalo pred otehotnenim velke zhorseni (vysadila jsem MTX), ze ho staci vysadit az na zacatku tehotenstvi, ale uplne jista si tim nejsem. nsaid jsem nebrala, ale urcite existuji nejake, ktere se daji ( v rozumne mire). Myslim, ze zrovna ibuprofen je tak nejak obecne povolen (ale podle meho nazoru je to vetsi svinstvo nez treba ten prednison). Tak drzim palce, at se nemoc umoudri a tobe se podari otehotnet a mit zdrave a krasne miminko. Jinak toto je plodna tema - drive nebo pozdeji otehotni kazda 🙂.

aberg
19. mar 2013

Dakujem 🙂

anta
19. mar 2013

Ahoj holčinky, takže rentgen kolen ukázal "dysplasii patell 2. a 3. stupně", mám ochozené nohy, zatím budu měsíc brát výživové pilule, když to zabere, tak ještě další tři měsíce taky, desetkrát půjdu na magnetoterapii. Budu brát Piascledine, Myslíte, že mi ta léčba zabere? Pokud už sem nepatřím kvůli diagnóze, tak mě vyhoďte 😅 😅 😅 😉

betuska30
19. mar 2013

Ahojte dievcata, ja mam pravdepodobne reumatoidnu artritidu, mam 6 mesacneho synceka, ktory bol doteraz plne kojeny, reumatologicka mi predpisala Prednison 10 mg 1x denne a Plaquenil 200 mg 2x1 denne. Moja obvodna povedala, ze by som mohla pokracovat v kojeni. Vie mi niekto poradit? som dost v soku, nechcem prestat kojit, ale nechcem ani ublizit syncekovi. dakujem

potulka
19. mar 2013

vitam nove prispievatelky. 🙂 so sjogrenom neporadim, ale vyjadrim sa k tym otazkam, o ktorych nieco viem.

@betuska30 som si ista, ze pri 10 mg prednisonu sa kojit da, to tu mame uz viacere odskusane. s plaquenilom neviem, mozno by si si mohla na mamila.sk pozriet nejaku laktacnu poradkynu a napisat jej, co si ona o tom mysli. tieto baby sa zvyknu dobre vyznat a tvrdia, ze pri vacsine liekov sa kojit da - radsej s liekmi ako vobec.

@anta vyhodit? 😀 som rada, ze sa nepotvrdila reumaticka diagnoza a drzim palce, aby magnetoterapia a lieky zabrali. mojho muza isty cas pobolievalo koleno. ked ho ukazal ortopedovi, ten mu ako prve navrhol operaciu. 🙄 muz si vypytal rehabilitaciu a osvetloval si koleno bioptronovou lampou. odvtedy preslo peknych par rokov a koleno je v poriadku. tak sa pripadne skus inspirovat aj touto metodou.

@aberg ja som sa rok pred otehotnenim zbavila methotrexatu, potom som uzivala len medrol (kortikoid) a celebrex. ked som zistila, ze som tehotna, celebrex som vysadila. ostala som teda na medrole, 2 mg denne a tak je to uz 4,5 roka - medzitym som porodila a odkojila prvorodeneho, teraz cakame druhe babo. o anemii som akurat nedavno citala cosi zaujimave - ako doplnit zelezo tak, aby nerobilo sarapatu. teraz tu knihu nemam poruke, ale skusim nezabudnut a napisem ti este. pripadne sa pripomen. 😉

novakova2000
20. mar 2013

@aberg ahoj ja beriem tiez sulfazalacin mam sice RA ale som seronegatívna zatial - veríme, ze to tak aj dlhšie zostane. Tiez planujem babatko mne moja lokálna reumatologička povedala, ze by som si mala dať veget od liekov uzivala som aj aflamil ten som uz vysadilo a sulfazalacin vysádzam ako sa mi chce davala som si rano 2 večer 2 teraz si davam tak 1 den rano 1 večer 2 - druhy den rano nič večer 2 zatial fajn ziadne zmeny - bud .tyzden idem do Pieštan a chcem sa poradiť ohladne tehotenstva tiez by som rada mala uz aj fazulku v brušku tak ti potom napíšem i ked výsledky prídu asi neskôr 🙂

novakova2000
20. mar 2013

@anta ahoj neviem či displasia a chondropatie je to isté ale myslim si ze hej máš to isté ako ja a v tom isto mštádiu jedno kolno mam 2 druhé 3. stupen zo začiatku boli bolesti začala som uzívat vyzivové doplny teraz to je uplne fajne sem tam pobolí ale nič to neni - ako pri chodropatie je aj moznosť napravy - ale je to dlhodobé pomalé koleno treba šetrti moc nesportovat ked len rotoped plavanie davat si pozor a moc sa nezohýbat a da sa to 🙂 aké ti dal vitamíny? btw ja som ti to hovorila 🙂 ze to bude ta patela 🙂

novakova2000
20. mar 2013

@betuska30 betuška ahoj ako pravdepodobne to ti lekárka nepot rdila isto? mala si nejaké bolesti ak oti to zistili? kedy po pôrode sa ti to prejavilo?

anta
20. mar 2013

@novakova2000 - dostala jsem Piascledine 300, zatím na měsíc 😉 😵

anta
20. mar 2013

Jinak dneska jsem byla na revmatologii, paní dr. odhaduje, že to s revmatitidou nemá nic společného, takže odběry krve, musím si vyžádat CD s tím mým rentgenem a kontrola za 2 měsíce, aby viděla, jestli ty výživový preparáty zabírají.

aberg
20. mar 2013

ahojte, dakujem za odpovede...bola som na hematologii..zatial mi predpisala zelezo+ bvitamin+strava bohata na zelezo a podla dalsich vysledkov mi povie ci je to nasledok RA a jej liecby alebo nie...ale pomaly by sa to malo zvysovat..tak zatial IVF na nejaky mesiac odlozime..naproxen uz beriem len polovicnu davku a sulfasalazin asi vysadim pred IVF...ak ste vysadili nsaid, co ste brali od bolesti a da sa to vydrzat?

aberg
20. mar 2013

@anta ahoj, ja mam na jednom kolone treti stupen, nie kvôli osteoporoze ale zraneniu a 5tim operaciam+RA...doktor mi nedoporucil ziadne vyzivove doplnky ale injekcie do kolena-3 a opakovane po 3-4mesiacoch-stoja okolo €80 aspon tak mi povedal..a vela cvicit aby sa spevnili svaly a slachy a tym odlahcili koleno...a vela robi aj obuv..

dorotka66
20. mar 2013

@novakova2000 ahoj ja držím skôr presne určenú diétu podľa mudr. petrovica. je to závislé od vyšetrenia, takže ja napr. nemôžem zemiaky, pšenicu, nič mliečne, biele víno, banány (hore som dala linku).......ale pred rokom som toho nemohla oveľa viac 😉 . No a 5 dní (v roku) čistím najdôležitejšie orgány (www.biospotrebiteľ.sk) a potom som čistila pečeň a žlčník (tieto orgány sú na tom u mňa zlé) podľa dr. jonáša. horkou soľou, grepovou šťavou a olivovým olejom. Ale to je dlhodobý proces čistenie, zázraky sa neudejú za pár dní, či týždňov 🙂

betuska30
21. mar 2013

@novakova2000 ahoj...uz som si presla hocico, mna tak cca 2 tyzdne dozadu v jednu noc strasne lamali chodidla od clenkov dolu, bolo to ukrutne, rano som myslela, ze sa nerozchodim, ale kedze mam 3 deti a nik iny dospely doma nebola, tak som musela, potom mi lava noha zacala opuchat, isla som k obvodnej, ta mi vzala krv, vecer sa to zhorsilo, tak som sla na pohotovost, kde mi lekar povedal, ze som si presilila nohu a dal mi octan (uz vedel, ze CRP z krvi mam skoro 6x vyssie!), v pondelok mi obvodna dala ATB, ze to bude asi cievne, v utorok som pre istotu sla k ortopedovi, ten povedal, ze to chce klud, dal mi barlu, viac vobec nesmiem na tu nohu stupat a mam vybrat atb...avsak od toho utorka do nedele noha dalej opuchala a cervenela, na dotyk bola horuca, navyse som mala bolesti, zacala mi opuchat a boliet aj druha noha-clenok, okrem toho som mala pocit, ze aj klby-zapastia, lakte, kolena ma bolia. V posledny den bratia ATB som mala 38 teplotu, tak som na druhy den s dvoma barlami nabehla k obvodacke a ta ma poslala na reumatologiu-v karte AKUTNY stav...ta ma skricala, vysetrila, oba clenky mam zapalene v klboch a vraj chcem chodit alebo kojit...pichla mi injekciu a dala tie lieky, kontrola o 3 tyzdne, mozno zajtra uz budu vysledky....takze asi takto...noha odpuchla, zbordovela, ale stale nemozem dosliapnut a klasicky chodit, tak neviem...choroba mi az tak nevadi, nie som taka citlivka, avsak strasne rada by som Jakubka este kojila...tak zatial odsavam...dnes v noci (kedze spi medzi nami v posteli) som sa prebudila ako mi sal prsnik cez pyzamo-sam sa prisal :( ale nic mu neslo...tak asi tolko...

dahra
21. mar 2013

@betuska30 - ci chces chodiť alebo kojiť- ja by som jej povedala "oboje". Ja mám momentálne len "monoartritídu" - v januári mi šľahli obstrek do lakťa. Pomohlo. Tebe sa to asi nedá takto riešiť, keď ti to chytilo viaceré kĺby, že? Ja som zatiaľ ok. Bo to už druhý, predtým som dostala prvú dávku cca 3/4 roka dozadu. Tiež som zvedavá, čo sa stane po porode, po prvom nic, no uvidíme a kojiť tiež chcem, takže neviem, čo by som si vybrala. Viem, aký bolestivý zápal dokáže byť.

anta
21. mar 2013

Zítra jdu na magneto terapii, já už se zblázním, každý den lítám po doktorech, dneska jsem byla ještě u zubařky, fuj, já už nechci nikam chodit, unavuje mě to 😝

novakova2000
22. mar 2013

@anta tak nech sa to dá šup šup čo najrýchlejšie doporiadku a bolesti trošku ustúpili?

novakova2000
22. mar 2013

@aberg a povedala ti ze sulf. stačí vysadiť tesne pred? a IVF je čo umelé? ja som v tomto začiatočník 🙂