Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
5. mar 2009

zuzka, hej, este stale tu strasim. 😀 dnes koncim 39. tt a vobec sa necitim predporodne. mam ist k doktorovi, len sa mu akurat nemozem dovolat. zrejme niekoho rodi. 😉 sme dohodnuti, ze ak neporodim do nedele, mam prist v pondelok s vecami.

zuzka88
5. mar 2009

homeopatiu preto, lebo vsetky medicinske vysledky mam v poriadku, este ani ta borelia sa nepotvrdila, cize nikde nie je chyba, teda aspon zdanlivo z vysledkov
tak navrhol podporit trdaicnu medicinu (prednison) aj homeopatiou ktora by mala povzbudit tvoju imunitu a celkove fungovanie vsetkych funkcii (travenie, pokožka, vstrebávanie, okyslicovanie..) proste taka kompletka regeneracia zhumplovaneho tela
caje urcite hej, ale uz len ako podpora
v skratek asi tak, ze najprv si o tebe homeopat (nie sarlatan, bacha!) urobi kompletny obraz, uz som pisala, co vsetko skumala (choroby, detsvto, ako bola moja mama so mnou tehu, pokozku, travenie, chute, oblubene farby, psychicka pohoda - rodina, peniaze, stresy,..., ty jej na zaciatku povies, aky mas problem a co vlastne chces liecit a ona ti podla toho vsetkeho co sa o tebe dozvie, urci liecbu
lieky su 35.000 druhov a su len prirodneho povodu, rastliny, zivocisne, nerasty (kovy, vapnik,...) a ona najde pre teba ten naj alebo naj kombinaciu
uzivaju sa zvacsa jednorazovo, napr ja som dostla uzit 5 guliciek niecoho a to v tvojom tele posobi 5-9 tyzdnov podla druhu a potom ides na kontrolu
doplnkom je aj stravovanie, mestoda EAV, kde ti urcia ze ktore potraviny su pre teba dobre a ktorymi si viac skodis, ale na tom som este nebola, dufam, ze ma posle po kontrole

chcela som v skratke ale nedalo sa 😅

Ja som dostala elipticky trenazer na Vianoce, som si ho vyzobrala a uz ani neviem, kde stoji, tusim v detskej izeb 😀

zuzka88
5. mar 2009

potulka, super! budem na teba mysliet... v pondelok by to bolo 9.3.2009 - krasny datum!!!!!! skoro ako moje krsna 8.8.08 🙂

potulka
5. mar 2009

no hej, 9.3. by sa aj mne pacilo, to vies, som fanynka neparnych cisel. ale vtedy ma zrejme len prijmu. ak rodit, tak najskor na dalsi den. ibaze by si to babo samo takto pekne nacasovalo 🙂

helika81
5. mar 2009

potulka vydrz do 15.3-vtedy oslavujem 28r 😀 dadulka nemas sa kam ponahlat,vydrz 2tyzdne a bude dobre,len nefajc lebo si sposobis telu zle ak budes tehu-radsej skor,kazda zmena sa babatku pocita a prve 3mesiace su rizikove,papaj vela ovocia,zeleniny....mne gyn.predpísal aj kyselinu listovu,ze jej mam malo....a si sa pytala kolko som pribrala-hadam aj 15kilov pri nasadení,nik ma nepoznal ked som prisla domov po roku v nemocnici 😅 ale kym som sa dostala do BB k Macejkovej-som priberala az az,ale ona ma dala do laty....a teraz ako nehulim tak prve 3mesiace som extra papala ale uz nie,som si vstupila do svedomia a idu kila dole 😀 a hned mam lepsi pocit 😀

zuzka88
5. mar 2009

no, s tym fjacnim je to pravda...ja som fajcila 10 rokov ak nie viac
v momente, ako som sa rozhodla ze babo (konecne sa veci tak urovnali ze sme sa rozhodli ze teraz), prestala som fajcit, bolo to v auguste 2007 a snazit sme sa zacali maj 08, takze skoro rok pred otehu a teda vobec to nelutujem!!!! je to super pocit si tak povedat, ze ty kokso, uz 2 roky nehulim 😉 Aj ked som mala problem ked som dosla z nemocnice, ze zapalim si? sak iba jednu... Odolala som a som na seba hrda (aspon v niecom) 😀
dufam, ze uz nikdy nezacnem... ale drahy si zo mna robi srandu, pockaj ked budeme mat deti a ta tak riadne vytocia!!! tak som mu povedala, ze budem fajcit s nimi poza jeho chrbat 😝

helika81
5. mar 2009

Zuzka ja som neodolala ale ani nezacala 😀 to je tiez pokrok ale mam aj perfektnu oporu....skodí to zdraviu a nam tiez a babatku ani nehovorím 😀 a drahy fajci?aj ten moj prestal este skor ako ja 😀 a odvtedy papame same vitaminy....

zuzka88
5. mar 2009

fajci, ale len tak obcas..
jednu cigu vecer, aj to nie vzdy a potom ked ide s chalanmi do mesta, mozno raz za dva mesiace
a co teda s tymi grafmi? uz si to vzdala?

ako sa citis? kolko budes este na PN? ta tvoja mudra sefka ta este nevyhodila???

lilu18
5. mar 2009

ahojte,kto tu? idem vas pocitat

lilu18
5. mar 2009

uf,som docitala..potulka ty si este pohromade? 🙂
Ten prednison ..ako deina pisala,sposobuje ze viac chuti jest ale aj udrziava vodu v tele,cize aj podvyzivena je v tvari gulata-je to len opuch kt.casom zmizne.Pribera sa hlavne z jedla nie zo samotneho lieku. A dokonca ked sa uziva dlhe roky sposobuje atrofiu svalstva,podkozneho tuku,cize clovek chudne 🤐

crovnova sa da liecit inf.-dokonca tymi istymi kt. liecia RA-je to tiez forma zapalu

daadulka
5. mar 2009

lilu ty si ako chodiaca prirucka zdravovedy, teraz to nemyslim v zlom, ale ja sa o choroby preventivne nezaujimam, aby som nemala depresiu z toho, ze dokazem najst u seba priznaky cohokolvek 😅

s cigami drzte palce, cele moje okolie huli, teda az na draheho, ten nefajci uz 7 mesiacov a to bol fajciar jak delo, tusim vyse 20 rokov fajcil, tak snad nie som horsia ako on 😠

potulka
5. mar 2009

ahojte, po poradni hlasim, ze babatku sa vobec nechce von, vsetko mam pekne uzavrete, ako keby som zajtra ani nezacinala 40. tt. dr. povedal, ze uz to nebudeme natahovat. v pondelok mam prist na prijem a najneskor v stredu je malicke tu. paneboze, neviem si to vobec predstavit. 😅

zuzka88
5. mar 2009

potulka, no podla mna by malo vyliezt v pondelok, nech ma pekny datum, nie? ved nejdes na cisarsky??

Lilu, crohn je nevyliecitelny presne tak ako RA, ver mi... iba sa da korigovat aktualny stav. Ked to raz mas, tak na cely zivot

Dadka, ty to vydrzis!!! Musis, nech neni su tvoje vajicka zadymene! Som s tebou! (ja som si kupovala zuviny Hubba-bubba 😀

jenina
5. mar 2009

Ahojte, volam sa Jana, Potulke držim palce, nech sa čoskoro teši zo zdraveho babatka. Hladala som si vo vyhladavači niečo o SJOGRENOVOM SYNDROME a našla som, že DEINA ma ten istý problem.

Mam 29 rokov, syna Jakuba,teraz mal 3 roky a bohužial syn Miško mi teraz v januari zomrel. Pri obidvoch synoch zautočili uz počas tehotenstva moje protilátky na vine je autoimunitne ochorenie. Jakub je da sa povedat OK je to naš poklad 🙂, aj keď ma na srdiečku strojček, Miška mi vybrali v 31 tt, lebo mu srdiečko uz strašne pomaly bilo. Žil 2 dni.
A to mi primar z NURCHU v Pieštanoch hovoril, ze šanca že protilatky pri tomto syndrome zautočia je 5% a na Slovensku je takto narodenych len 5 deti.
Prednison a Plaqenil som brala pred tehotenstvom, ale tieto lieky protilatky nezničia, a samozrejme mi uz reumatologovia tehotenstvo neodporúčaju.

sse
5. mar 2009

Ahoj Janka, vitaj medzi nami. Je mi ľúto čo sa stalo 😔 prajem ti veľa síl a Jakub nech ti robí len samú radosť.

potulka držím palce 🙂

jenina
5. mar 2009

Ďakujem pekne, škoda, že nemam internet doma, inač by som sa prihlasila častejšie, maju ho rodičia aj svokrovci, preto my zatial nie. A toto su moje prve pokusy, aj niečo pisat 😉 Prave sa snažim založit si album, ale ide mi to straaašne pomaly. 🙂

lilu18
5. mar 2009

zuzi-ano..crohn-sorry neviem ako sa to pise tak opisujem..tak sa lieci ale neda sa vyliecit.Ved aj RA sa lieci a neda vyliecit-zial. Len sa da upravit stav a este popripade operovat...ale iste vies sama lepsie ,ja len z pocutia aj tie infuzky viem z 3 ruky-daka bio liecba-akesi mysacince 😎

janina-vitaj

helika81
5. mar 2009

janina vitaj a hned na uvod ma to velmi mrzi-toto neprajem ani nepriatelovi,musis byt velmi silna....Jakubko je veľmi zlaty 😉

zuzka88 skusila som aj cos si mi poslala ten navod,hm ale ja nemam nato nervy...ale teplotu meriam a zahada je,ze mam stale 36,7,tak ak z toho vyvodís,ze nemam ovulku ani sa ti necudujem...podarilo sa mi to aj bez teploty a preco sa stresovat navyse? 😀 skor mam aj strach,ze cosi mi vyjde na grafe a amen 😀 este som stale na PN,21.4 idem na kontrolu tak uvidim,co mi povie 😀 ale citim na pocasi,ze sa mi klbiky zhorsuju 😝

helika81
5. mar 2009

potulka a ty sa nam drzkaj...a nezabudaj,ze sme s tebou 😀

lilu18
5. mar 2009

janin-prepac,necitala som ta velmi-mala mi tu za zadkom...tiez mi to je luto,teraz hlavne musis mysliet na Jakubka.Drzkaj sa

heli--tiez vydrz,este cely vikend hlasia dazd 😠 ňň

deina
5. mar 2009

Vitaj, Jenina, je mi luto, co sa stalo. 😔 To percento je naozaj velmi nizke, ale u zien, ktorych prve dieta uz malo takyto problem, je bohuzial riziko vyssie. Jakubko sa ma ako? Ako sa mu zije so strojcekom?

lilu18
5. mar 2009

deini cau-citis aj ty toto pocasie? alebo len my RA-cky 😨

deina
5. mar 2009

Neviem, Lilu. Bola som chora a nejak sa z toho neviem dostat, furt kaslem a citim sa celkovo nejaka slaba a ospala (dnes sme spali s krpcom tri hodiny na obed), rano mi je vsetko. No a ci je to z toho pocasia alebo choroby, neviem. 😕 A este tuzobne ocakavam ms, zatial nic, zase si robi, co chce a snad je to len meskanie... (naposledy som bola takto ospala v prvych tyzdnoch tt 😀 - lenze vtedy ma nic nebolelo a teraz stale clenok citim rano)

deina
5. mar 2009

Anketova otazka c... neviem kolko. 😀 Rozumeju vam manzelia? Chorobe, myslim, ako to znasaju oni?

Moj sa tu akurat na mna liepal a pritom mu cely den hovorim, ze sa necitim dobre, ze som cele dni nejaka strasne slaba a neviem sa dostat z toho blbeho prechladnutia a on si asi mysli, ze ma to odrazu preslo alebo co, nechapem... 😠 Bud je taky, ze sa o mna strasne boji (aj som zvazovala, ze ho k porodu nevezmem, nakoniec to bol cs a nemusela som nic riesit) alebo mi pripada taky, akoby proste nevedel, nerozumel tomu. Musim mu dat precitat knihu...

deina
6. mar 2009

Babule, ja som tak nezodpovedna, ja to nechapem. ☹

daadulka
6. mar 2009

jenina ahojky, mrzi ma, co sa stalo, ale mate doma stale jeden maly poklad, ktory vam bude robit radost a bude vas lubit a je len vas!!!

zuzi88, dik za podporu, zatial sa drzim, aj ked to neni bohvieco, jak som fajcila, tak som nekaslala a teraz? Po necelom tyzdni bez cigy kaslem jak tuberak a lezu zo mna von vsetky humusy, bleeee.

deina ty co vystrajas? hmmm???

deina
6. mar 2009

Daadulka, uz par dni sa citim mizerne, prikladala som to chorobe, bola som prechladnuta - a dnes rano dve ciarky, ja nechapem, kedy a ako sa to podarilo, som si ista, ze ano, sice sme raz bez ochrany, ale to bolo dobry tyzden pred ovulaciou, davala som pozor, aby sme pocas ovu mali ochranu... tak tu teraz hystercim a este par dni asi budem hystercit...

daadulka
6. mar 2009

nebojkaj a hlavne, nebud HYSTERICKA BABA!!!!!!!! nesvedci ti to.......no
vies, kolko bab by dalo vsetko za to, aby videlo to, co ty dnes rano??? nemam presny prehlad, ako je na tom kto zdravotne, pretoze je tu toho popisaneho veeeelmi vela, ale je u teba momentalne problem s liecbou Sjongrena? alebo si stabilizovana?

deina
6. mar 2009

To je taky prvy moment, no vies... hystericim kvoli tomu, lebo som pred tyzdnom brala antibiotika a pochybujem, ze sa v tehu mozu. Inak Sjogren sa ma celkom dobre, viem, ze plaq teraz musim vysadit, ale prednison si mozem nechat, vysledky sa mi nastastie lepsili.

daadulka
6. mar 2009

no vidis, ja chapem, ze prvotny sok to bol, ale pockaj, rozdychas a budes happy, inak si mi hned po ranu zlepsila naladicku, tyyy jedna, chapem tvoje obavy, ale aby som ta ukludnila, moja sestra netusila, ze je tehotna a bola na operacii laserom, tyzden v kuse brala hodne brutalne lieky proti bolesti......rana nie a nie sa zahojit, pricinou bolo tehotenstvo, sa radsej spytaj na tie antibitotika, ale neboj, dobre bude.......drzim palceky a hlavne, neplanovala si mimi na leto? mne sa zda, ze si to bola ty, kto hovoril, ze by sa mohlo v lete zadarit, nie?