Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
6. jún 2008

neboj,treba si verit!! 🙂 aj rizikove pac.nemusia mat rizikove tehot. a ani nemusia chodit do rizik.ambulancii.Akurat musia byt viac sledovane 🙂 🙂 🙂

deina
7. jún 2008

No ano, taky dlhy cyklus nie je bohvieco, lepsie riesit to hned.

Nakolko su tieto choroby dedicne? ☹ Moja sestra ma pravdepodobne rovnaky problem ako ja, uz bola aj u reumatologa. Este nema vysledky, ale vyzera to na to iste ako u mna. Najviac som sa pocas tehotenstva bala, aby to malemu neublizilo a teraz sa bojim, aby to po mne nepodedil. Vraj sa dedi geneticka predispozicia a vraj vacsina pacientov su zeny, muzi len zriedkakedy - tak dufam, ze maly nic podobne mat nebude.

bety1
9. jún 2008

Ahojte baby, my sa sice snazime o babo kratko,ale rozhodla som sa tomu trosku dopomoct, aby to bolo rychlejsie,lebo stav z hladiska reumy sa mi zhorsuje, vselijakymi vystreniami, a pravdepodobne mam poruchu v hormonoch, takze je asi dobre, ze som sa do toho pustila s pomocou lekarov. Teraz cakam len na vysledky z krvi. Pravdepodobne mi zle dozrieva vajicko, ci folikul, ci ako?Proste mi skor praska a tak by sme sa mohli snazit kolko chceme. Myslite, ze na dozrievanie folikulu moze mat vplyv aj uzivanie ibalginu?

potulka
9. jún 2008

ahoj bety, a nespominala si gynekologovi ten ibalgin? hadam by ti mohol dat odbornu odpoved, lebo my sa tu mozeme dohadovat kolko chceme... 😉
novinky u mna: kedze k endokrinologicke mam ist na krv az v auguste, rozhodla som sa zatial vziat veci aspon trochu do vlastnych ruk a zhanam homeopatikum Mellifica, ktore je na baze vcelej materskej kasicky. inspirovala som sa tu na Konikovi. vyraba a predava sa to len v cechach, ale nastastie mam sestru, ktora sa coskoro vyda do brna, takze mi to kupi. 🙂

lilu18
9. jún 2008

bety IP 😀 , Ibalgin nie je na vine

uk.ok
10. jún 2008

Ahojte holky. Jen tak ze zajímavosti bych ráda věděla jaké máte zaměstnání? V čem vám revmatidní artritida brání a jaká práce je tak ideální. Já dělám jako směnová vedoucí pokladem, ale kvůli stresu, namáhavé práci s pivníma přepravkama přecházím ma hůře placenou pozici pokladní.

deina
11. jún 2008

Ja som ucitelka a je to vpohode, zvladam pracu. 🙂 Sice sa niekedy riadne nachodim, ale to je moja vina, ked neobsedim za katedrou. No ale nemam velky problem s bolestou, kedze u mna nejde o artritidu, u mna je vacsi problem unava.

Ked ste brali Plaquenil, nepadali vam vlasy? Mne hrozne. ☹ Zachvilku mi na hlave nic nezostane!

bety1
11. jún 2008

Potulka: tebe zistili nejake problemy s hormonmi a az potom si isla k tomu enokr. ?Ty beries myslim medrol a celebrex?Ake mavas bolesti, ak mavas?
inak ja som tiez ucitelka teda vystudovana,ale robim dost sedavu robotu v zdravotnictve, takze voac menej mimo fachu.Kedze sedim, tak da sa, ale niekedy ked vela sedim tuhnem,takze ziadna slava.
Plaq. som nebrala, ale brala som delagil a z toho zevraj sediveju vlasy, aj sa mi vtedy zacala trosku menit farba vlasov,ale len taky nadych. ale inak ok.

deina
11. jún 2008

Sedivenie by mi nevadilo, uz davno sediviem. 😅 To mame v rodine, sme vlasati a sedivi. Ale rada by som aj zostala vlasata... 😕

zuzka88
11. jún 2008

Ahoj baby, nikdy som si nemyslela, že sa niekedy pridám k témam...
A zrazu som tu, prehovorili ste mi až do duše!
Mám RA, metotrexat som brala od stanovania diagnózy (2 roky dozadu) až do tejto jary keď som sa odhodlala na bábo...
Ostal mi zo všetkých liekov už len Prednison...vraj udržiavacia dávka...bola som aj na genetike ale zbytočnejšie vyšetrenie som ešte nezažila!

LILU 18? ako si to myslela s tou panvou a pľúcami? asi si to neviem domyslieť...som iba snažilka amatér, prednedávnom som ani netušila čo sú plodné dni 🙂

čo si myslíte o tom prednisone? 2,5 mg denne aj v tehotenstve? gynekologička vraví že radšej nie, reumatológ zasa určite áno 😖

bety1
12. jún 2008

Ahoj zuzka88, ani ja som netusila co su plodne dni 🙂 ale to je asi tym ze to nebolo pre nas aktualne a teraz si pripadam jak naprogramovany pocitac, vtedy to a vtedy hento. Proste vsetko nalinajkovane. ☹
Ja prednison zatial neberiem, ale zvazujem to, lebo sa necitim najlepsie, ale neviem ci mi to mozu teraz ked sa uz snazime, nasadit, lebo este som prednison nebrala, uz som brala vselico ale to este nie. Lebo zevraj sa nasadzuju vysoke davky a postupne sa znizuju.
Myslim, ze prednison mozes brat,ale posudzujem to len podla skusenosti bab tu na konikovi, niektore maju uz aj zdrave babo a boli na prednisone aj pocas tehotenstva. 😉
Inak to co si napisala presne viem pochopit - jeden hovori ano, a druhy nie. Reumatolog tvrdi radsej brat,ale zaruku ti aj tak neda) a gyn, ze radsej nic maximalne nejake spreje proti bolesti,ale to nezabera moc.Je to zacarovany kruh. ☹

deina
12. jún 2008

Nuz, su baby, ktore prednison v tehotenstve beru prave kvoli udrzaniu tehotenstva. Kuknite tuto temu:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

potulka
12. jún 2008

fiha, dva dni som tu nebola a kolko novonahodenych tem! 😀
uk.ok - ja som konzultantka pre vzdelavaci program. praca s PC a papiermi, obcas nejaky seminar, sluzobky. takze v pohode, aj ked klby na rukach obcas daju najavo, ze do PC tukam privela. na druhej strane, aspon maju pohyb! 😉 pohyb sa celkovo pri reume velmi odporuca, no telesna namaha velmi nie.
bety - no, ano. mam 45 dnove cykly, tak som sla ku gynekolozke, ta mi skontrolovala hormon stitnej zlazy a prolaktin, ktory vysiel zvyseny. a tak som poputovala na endokrinologiu. predpokladam, ze v lete sa vratim ku gynekolozke s tym, ze som endorkinologicky v poriadku a budeme patrat dalej, preco sa nase snazenie mina ucinkom. ak sa pravdaze dovtedy nezadari. 😵 bolesti klbov mavam, samozrejme, ale nie velmi velke. niekolko drobnych klbov na rukach, obcas laket, obcas ramena... ale da sa. 23. juna mam ist na kontrolu.
zuzka88 - nuz, prednison tiez nie je bohvieco, ale myslim si, ze ked sa berie aj na ine komplikacie spojene s tehotenstvom, asi sa to s nim da. ved uvidis, ked otehotnies, ci ti ho ponechaju. zatial ho pekne uzivaj, ved aj ty musis byt v poriadku, aby mohlo prist babo.
deina - ja som plaquenil brala len par mesiacov a vlasy som si nejak nevsimla... ale mala som trosku problem s ocami. ja som aj tak kratkozraka, ale prechodne sa mi pridalo aj take zhorsene zaostrovanie. potom to ustupilo.

lilu18
12. jún 2008

zuzka88 IP

lilu18
12. jún 2008

babenky,podla mna..drzte sa viac rad reumatologa ako gyn.Kazdy je odbornik vo svojom obore.Az budete mat gyn.problem urcite lepsie poradi gyn ako reum.A naopak. Takze prednison-reum. !!! ak on povie ano,vie preco. Kazdy jeden gynekolog by chcel mat len zdrave,mlade mamicky,kt.neuzivaju ziaden liek.No neda sa svietit Nie vsetky bud.mamicky su mlade a este aj zdrave 😀 😀 😀 Len trpezlivost,klud,pohoda...Drzde sa 😅

deina
12. jún 2008

Asi to ustupuje, to padanie vlasov. Mozno si telo potrebovalo na Plaq zvyknut? 😕 Uz nepadaju tak hrozostrasne, je toho pomenej. Dufam, ze sa mi to len nezda...

zuzka88
12. jún 2008

Lilu 18 ďakujem moc za vysvetlenie, niekedy po tých všetkých múdrych rečiach to človek potrebuje aj jednoducho

Ja som bola kvôli liekom aj na genetike a tam mi po mesiaci čakania pani Dr. povedala informáciu z príbalového letáku...no že nemala by som prednison ale že ak predsa hej, tak môžem

bety1 ja som začala brať prednison spolu s metotrexatom hneď od začiatku, prednison 10mg ráno, 10 mg večer a metotrexat jedenkrát za týždeň 5 mg ráno, 5 mg večer... ale to som o bábe ešte ani nesnívala. Cca po roku som prednison mohla vysadiť (veľmi postupným znižovaním) a ostal mi metotrexat. Potom som sa rozhodla pre babo, cca koncom minulého roka takže mi nasadil prednison ako náhradu za metotrexat, ten som visadil teraz 2/2008 no a prednison sa znižoval z 10 mg až na dnešných 2,5 mg. To hlavne preto, že mám dobré výsledky. Bola som odhodlaná vysadiť aj prednison ale to ma Dr. stopol, že sa mi to môže celé vrátiť do najhoršieho štádia a že by to nerád riskoval.. Nemyslím si ale že by si mala začínať od nejakej strašnej dávky ak máš dobrú krv

beata26
12. jún 2008

mam tiez reumu a schvalenu biolog liecbu ale este nevien ci nanu ist .ma niekto skusenost z liekom enbrol .

bety1
13. jún 2008

beata26, ja som brala bilogicku liecbu enbrel 2 roky.v pripade tvojho zaujmu ti napisem viac na IP. ak si nova, je to interna posta.

potulka
13. jún 2008

este by som sa s vami chcela podelit o jedno prirodne liecivo: gastanova alpa. robi sa to tak, ze sa kvety pagastanu konskeho posekaju a nalozia na 3 tyzdne do normalnej alpy. potom sa to precedi a potieraju sa tym bolave klby. urobila som si to a mam pocit, ze to naozaj pomaha. pagastan je cely velmi dobry na taketo klbove zalezitosti - aj obklady z posekanych listov by mali pomoct. 🙂

deina
13. jún 2008

Mam taku otazku - brali ste HAK, ked ste brali prednison? Moze sa to spolu? Na leaticiku k prednisonu je napisane, ze HAK zvysuje jeho ucinnost, no zabudla som sa na to opytat lekara.

zuzka88
15. jún 2008

Ja som brala antikkoncepčné celú dobu s prednisonom po krátkej pauze kvôli vyšetreniam
Našťastie som z neho ani nepribrala 🙂

helika81
15. jún 2008

ahojte babenky,ja mam taky isty problem,to nevadi,ze sa miesa ale ked ste chore,treba ju vysadit,bo neucinkuju kortikoidy,ale inac v pohode,tym,ze je nasadena ant.sa vytvaraju menej protirakov.bunky,tak mi bolo povedane...

helika81
15. jún 2008

ahojte,nasla som tuto temu a kedze mame toho dost spolocne,chcela by som sa Vas opytat,ktore lieky sa mozu brat v tehotenstve,coxtral,medrol a zlate injekcie beriem,ale tak tuzim po dietatku,ze mam z toho strach,aby sa nieco nestalo,poradte mi prosim...konecne nie som sama,kto tomu aspon troska rozumie ake mame bolesti...

uk.ok
15. jún 2008

helika81: Ahoj. Já chci mít taky mimčo. Beru medrol 4mg. Dříve, než jsem doktorce řekla, že chci otěhotnět, tak jsem brala 8mg (lépe zabíralo, neměla jsem žádné bolesti). Nyní mě to bolívá, ale i přes to si to bez léků nedokáži představit. Uklidňuje mě jen to, že v těhotenství se to zlepšuje. Ty dávky mně doktorka snížila, aby budoucí potomek neměl na tom závislost a jakmile otěhotním, tak to musím doktorce co nejdřív říct, tudíž úplné vysadění. Takže tahla malá dávka plánování těhotenství nevadí.

bety1
16. jún 2008

Ahoj helika81: my sa momemntalne snazime o babo cca 3, 4 mesiace t.j. ja som bez liecby 3 , 4 mesiace. Ale brala som ibalgin proti bolesti, a teraz beriem paralen,lebo zevraj te n je menej skodlivy,ale s mojim zdravotnym stavom to ide dolu vodou, takze zvazujem liecbu prednison alebo medrol. Moja reumat.povedala, ze v malych davkach by to nemalo vadit,nikto ti zaruku neda,ale o prednisone som citala,ze to dokonca davaju zenam ktore nemozu otehotniet na urcitu dobu.

potulka
16. jún 2008

helika: opytaj sa svojho reumatologa, co ti odporuca vysadit. ja som doktorke povedala, ze by sme sa chceli tak o rok zacat snazit - vtedy som brala methotrexat, celebrex a medrol. hlavne ten MTX bol problem. kedze som mala v tom case dobre vysledky, zacali sme ho opatrne znizovat. postup bol taky, ze znizenie, po siestich tyzdnoch odbery a zasa znizenie. kedze sa mi stav nehorsil, dopracovali sa po pol roku k uplnemu vysadeniu. potom som si dala tri mesiace na ocistu organizmu (zaroven som prestala jest antikoncepciu) a hor sa na snazenie. 🙂 medrol (2 mg denne) a dvestovku celebrexu sme predbezne ponechali. ked otehotniem, vysadime co sa bude dat. uz aby to bolo! 😀

helika81
16. jún 2008

dakujem vam snazilky,ja som niekedy taka bezvladna,ze uz ani neviem,ci sa to podari...doktor mi povedal,ze byt tehotna nebude az taky problem,ale ten stav potom...viem,ze budem mat musiet nasadeny aspon medrol ale nechcem,aby to dietatku ublizilo..uz sa mi raz stalo,ze som bola rok bez liekov,ale potom sa to suplo tak,ze som sa ani nepohla z postele,len chlap vtedy nebol....tak vam drzim palceky,nech nam to vyjde a som rada ze mam nove priatelky... 🙂 🙂 🙂

zuzka88
16. jún 2008

Baby, nebude to také zlé ako sa vám teraz zdá... Každý reumatológ presne vie čo a prečo vám odporúča. Mne nechal prednison ako náhradu všetkých ostatných svinstiev...už som na minime a je to aj cítiť na kĺboch ale drží sa to na znesiteľnej hranici.. Zdravé bábo nikto nezaručí ani 100%fit babám tak to nečakajte ani vy...všetko bude ako má, aj bez zbytočných obáv a stresov

K tomu prednisonu ešte link, ktorý dávnejšie patril aj mne:

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Mám za sebou "očistu" po MTX aj po antikoncepčných pár mesiacov, plus ešte jeden navyše - čakanie na genetiku a pustili sme sa do toho... Bude bude, nebude nebude... Ale my to predsa všetky zvládneme, nie?

zuzka88
16. jún 2008

Je škoda, že vždy keď sa tu zastavím, už tu žiadna z vás nie je... možno nabudúce 😒