Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

bety1
17. jún 2008

Caute, som rada, ze sa rozrastame, vzdy ma povzbudi kazdy novy prispevok, len co dojdem do roboty, hned otvaram modreho konika a citam co je noveho. Zuzka88:My sa chystame na geneticke vystrenie tento stvrtok. drzte palce. ale plus ma caka asi liecba clostyllom, lebo pravdepodobne nemam idealnu hladinu hormonov. A este mi na mesiac gyn nasadila antikoncepciu aby mi to trosku upravila (a to sa od nej precistujem od decembra), ale ked treba tak treba. Pri nasej chorobe a tuzbe po babatku treba veeeeela trpezlivosti!!!

deina
17. jún 2008

Bety, drzim palce, nech genetika dobre dopadne. 😉

No ja nesnazilkujem, ale dnes sme boli s malym v poradni a on uz ma 8100g!!! 😕 Nechapem, uz ani vela nejedava a aj tak je to riadny maly tucko.

zuzka88
17. jún 2008

Bety, tej genetiky sa neboj, budeš asi pekvapená... Ale určite daj vedieť, ako si dopadla!!! Držím veľa veľa palce 🙂 Ale sa čudujem, že ti nasadila antikoncepčné... To je niekedy na porazenie s tými doktormi, hlavne keď každý tvrdí niečo iné... A kam presne ideš? Do BA či niekam inam...rada by som potom porovnala skúsenosť

A napíše nám nejaká milá mamina s RA ako prežila svojich 9 mesiacov s veľkým M?

bety1
18. jún 2008

Ahoj Zuzka88: no dufam, ze zajtra dopadne dobre ta genetika.Jasne ze dam vediet. No najskor nezvazovala nasadit mi antikoncepciu,ale potom kvoli uprave MS povedala,ze uz ma skusenosti, ze by nam to nevyslo a ze vacsiu istotu otehotnenia budeme mat ked mi na mesiac nasadi antikoncepciu, cim by sa mala upravit MS. Ine nam neostava len verit lekarom,ze nam pomozu. Ano, idem tu v BA do iscaru. Uz sme tam raz s manzelom boli na take uvodne vysetrenie a tak a hned nas objednali na genetiku. A ty si kde bola?A co vam zistili?Mate to ok?

zuzka88
19. jún 2008

Ahoj Bety, my sme boli v štátnej pri Medickej záhrade... Poslala ma gynekologička ešte pred samotným skúšaním otehotnieť na konzultáciu prednisonu, ale ti poviem, odišla som veľmi sklamaná... keby chceli odo mňa zaplatiť, asi by som sa aj pohádla ale platila to poisťovňa... Toto ideš do nejakého súkr. centra?
Verím, že dobre dopadnete!!!!

zuzka88
19. jún 2008

a mám ešte jednu otázku...niekde som sa dočítala, že prednison dosť posúva ovuláciu. pochopila som to tak že ak mám 28 dňový cyklus, ovu je bežne okolo 14ho dňa. teda s prednisonom na 18-20 den? potom nie je príliš krtáka lutealna fáza?

bety1
20. jún 2008

Ahojte, no vcera sme boli na tej genetike, vysledky ale budu au za 3 az 4 tyzdne, hodinova konzultacia - cela anamneza rodiny - a potom nam zobrali krv. Je to ale vysetrenie zamerany na vrodene ochorenia, ak som ju dobre pochopila. Co sa tyka reumy, to nebude vediet povedat nic blizsie,ci by to babo mohlo mat alebo nie. No sak budeme mudrejsi asi za mesiac ☹ . Ale brzdit nas to nebude v snazeni. Jedine co nas teraz brzdi je ta antikoncepcia, ktoru mi nasadili na mesiac.
Zuzka88:to centrum mi odporucila jedna dr. ktora mi merala foliluly tu v Ruzinove, ona tsam toitisto robi. Je to asi sukromne, ale nieco preplaca poistovna a nieco si hradime sami. Zatial sme platili len za vystrenie spermiogramu. Takze zatial v pohode,ale budeme asi muset ratat aj s vacsimi vydavkami,ale ak mi pomozu´tak nam to urcite bude stat za to.
To neviem ci prednisom posuva ovulaciu,ale kazdopadne ak si citala tu stranku o prednisone,kde to davaju babam, ktore nemaju reumu a na podporu plodnosti,tak by to malo mat pozitivny ucinok 🙂 Takze ak beries prednison zabijas 2 muchy jendnou ranou. 🙂

dupinka
20. jún 2008

Ahojte!!

prave som prisla od gynekologa, som mu vravela, ze chceme pracovat na babatku oficialne, tak mi hned ponukol, ze mi urobi folikulometriu vraj skoro na hodinu presne, no a manzelovi spermiogram. Ale nechcem sa stresovat takymi vecami, hlavne muzika nie, tak som sa rozhodla, ze ak sa to cez leto nevydari, skusime to potom takto. Normalne ma prekvapil, lebo niektore baby tu na MK vraveli, aki neochotni su lekari, kym sa nesnazia dlhodobo a mne hned ponukol pomoc. Dobreho som si vybrala 😉
vravela som mu aj o koxartroze a vravel, ze to je v poriadku, pokial nebudem musiet brat lieky od bolesti, tak by som to mala zvladnut. Mozno s pribudanim hmotnosti bude vyvijana vacsia zataz na klb, ale ak sa budem setrit, nemusi to byt nezvladnutelne.

helika81
22. jún 2008

ahojte kocky,nemala som cas sa sem dostavit,male by sme byt v urcitu hod.skontaktovane lebo si kazda piseme vtedy ked tu nie sme 😖 ale v pohode...ja idem zajtra na kontrolu a poviem doktorovi,nech mi pomaly vysadi liecbu lebo chceme babo,tak midrzte palceky...potom vam napisem ako to dopadlo...a Vám sa ako darí?teším sa na Vás 🙂 🙂 🙂 😀 😀 😀

zuzka88
23. jún 2008

čaute baby...

tak vám držím palce aby nám to vyšlo...už si pripadám ako psycho a to som so snažením eštelen začala, čo budem robiť ak sa nebude dariť rok..

prosímvás, čo je to to folineviemčo? prečo vám to robili? mám to chcieť aj ja keď sa ešte len začíname snažiť? spermiogram asi rozumiem...tiež je to hneď treba?

Bety - tak to je fajn že sa vás takto ujali...nám urobila iba rodostrom, anamnézu nás dvoch a to bolo všetko...žiadna krv, žiadne výsledky, žiadne ďalšie vyšetrenia..preto som bola sklamaná. že po hodine kreslenia guličiek a štvorčekov nás poslala domov bez ďalšej debaty o liekoch alebo nejakých predispozíciách..
Ale už kašlem na to, budem sa ďalej vyšetrovať až keď sa nám nebude dlho dariť alebo keď sa objaví // 🙂

zuzka88
23. jún 2008

No a ešte malý, možno užitočný poznatok...začala som asi tak po prvom týždni MC merať BT takže zatiaľ nemám nič smerodatné namerané ale:

ak som zatiaľ túto metódu pochopila, pred ovu teplota klesne a po ovu dosť stúpne.. dnes som mala o dosť vyššiu aj ja, v 28dňovom cykle až na 22. deň ... nie ako by mala byť na 14. deň ....ten prednison to asi fakt posúva

mm2008
23. jún 2008

Ahojte snazilky,
dovolte aj mne prispiet svojim prispevkom - osobna skusenost.
Reumatoidnu artritidu mam diagnostikovanu uz 16 rokov , 15 rokov som pravidelne 1x mesacne uzivala injekcie tauredon a iba prilezitostne inflamac, pri uzivani ktorych som na 1x sup oteho so synom 😲 . Pocas tehu som sa citila dobre. 🙂 Syn sa sice narodil o par tyzdnov skor, ale teraz je uz z neho skolak a zatial vyzera byt vsetko o.k.
Teraz sa snazime o druhe babatko - reumatolog mi zmenil lieky na plaquenyl. Odporucil postupne davku znizovat, kazdy druhy den, uz asi treti mesiac, a pocas lutealnej fazy ho radsej neuzivam (ak by nahodou doslo k tehu) 😉

Snazilky - drzim palce 😵 😵 😵

mm2008
23. jún 2008

a este - tiez si uz treti mesiac meriam BT, takze uvidime... 😵

helika81
23. jún 2008

ahojte babenky,kontrola dopadla ok,vysadiltauredon a coxtral,takze liecba je na ibalgine a medrol,do konca augusta postupne znizit a v septembri zacat,este musim ist na gyndu pokecat s doktorom som zvedava co mi povie,aj geneticke testy si chcem dat urobit ...tak uvidime...mne doktor hovoril,ze pri teho by mi malo byt fajn ale potom sa to moze vratit...poradte mi?kedy si vypocitam ovulacne dni?myslim,ze zacinaju od zaciatku menz.a trva to 14dni ale nie som si ista... 😒

.....tak sa snazme ale hlavne aby sme boli zdrave...aj nase deti.... 🙂 🙂 🙂

bety1
23. jún 2008

Ahojte, no som rada, ze zase mame o jednu snazilku viac, ktora uz ma zdrave dietatko. mm2008: tie inekcie este nepoznam. a to si otehotnela pocas nich?lebo nam kazu vacsinou vsetko vysadit,alebo baby beru male mnozstva kortikoidov.
Zuzka88: folikulometriu by ti mal odporucit tvoj gynekolog,ak sa vam trebars dlhsie nedari, alebo ak mas vacsie bolesti ,co sa tyka reumy, aby sa urychlilo vase snazenie 🙂 proste tomu trosku lekari mozu dopomoct. Ide o to, ze ti presne vysleduju ako ti dorasta folikul, v ktorom ti dorastaju vajicka,ktore by sa mali oplodnit. Oni ti to sleduju a mali by ti povedat kedy je dobre sa snazit. Mne to merali, merali, az som tam prisla a nic tam nebolo. v stredu mal folikul 17 mm a piatok tam nebol, co znaci ze praskol skor ako mal, nedozrety ☹ .Takze od znova. Doktorka ktora mi merala folikul predopklada,ze to moze byt porucha hormonov, tkaze na mesiac mi dala tu antikoncepciu a potom mi nasadila ten dalsi mesiac clostyllbegyn. a este mi nechala urobit hormonalny profil, ale ten mi este nezobrali,lebo cakam na ms. a ten hormonalny profil sa robi 2 alebo 3 den cyklu. My sa sice snazime iba 3 4 mesiace,ale to som si musela vydupat u svojho gynekologa tu folikulometriu a este ze som si ju vydupala,lebo pravdepodobne by mi na to ,ze mam problemy s hormonmi dosli ovela neskor a my reumaticky nemame moc casu - vzhladom na nasu chorobu. Teda aspon u mna je to tak,kedze som takmer bez liecby a tato choroba je progresivna.
Co sa tyka spermiogramu, to teda asi vies co je, to zistuju ako je na tom tvoj drahy, ci su aktivne atd.
Ja osobne si myslim,ze pri nasej diagnoze je dobre mat zistene ci sme my aj nasi partneri ok, lebo ako tu citam na modrom konikovi ,existuje mnozstvo problemov,ktore sa mozu vyskytnut. ak sme ok po gyn stranke, tak huraa na to.
To, ako rychlo sa do tohoto vsetkeho pustis asi zavisi ako ta do toho tlaci tvoj zdravotna stranka co sa tyka reumy. ak nemavas bolesti a mate cas sa pokusta,ze bud to vyde alebo nie,tak sa nemusis pustat do takychto vysetreni,az keby sa dlhsie nedarilo. Takze je to na tvojom zvazeni a na porade medzi tebou, reumatologom a gynekologom.Drzim palce

mm2008
23. jún 2008

Pre bety1 i ostatne snazilky - oteho som pocas uzivania tauredonu, dva tyzdne po podani injekcie (brala som ich zhruba kazde 4 tyzdne). Potom som samozrejme nic nebrala, ale po porode, zhruba po sestonedeli sa mi bolesti vratili, aj tuhnutie klbov 😖 . Som sa snazila aj kojit, podarilo sa mi to 3 mesiace 😉 . Potom mliecko same odislo 😢 . No a cca po 4 mesiacoch som sa znova vratila k tauredonu.

Teraz mi moj reumatolog odporucil, ako som uz pisala, brat plaquenil kazde dva dni a cez vikendy vynechavat. Ak by bol problem, je mozne vraj podla neho podat injekcne kortikoid - male davky - aj pocas tehu. Vsetko zavisi od funkcie mojich vajecnikov, zenskych hormonov, atd. A aj vek zohrava ulohu - uz som "zrela" 30.cka - na polceste k 40.ke 😅 Zatial po zneskej stranke by som mala byt o.k., tak uvidime 😎.

potulka
24. jún 2008

ahojte... vidim, ze sa nam to tu rozmaha, to je fajn. 🙂 vcera som bola u reumatolozky na kontrole a mam take pekne vysledky, ze by jeden neveril, aku mam diagnozu. 😀 sedimentacia 2/5, reumatoidny faktor 23. sranda bola, ze sme si prezerali spatne vysledky spred roka a tam som mala RF 54, potom 34, 27 a teraz uz pol roka 23. a pritom pred rokom som este doberala methotrexat. urcite sa vsak prave vdaka nemu teraz dobre drzim. aspon nieco, ked uz ten bocian nechce priletiet...
mm2008 - vdaka za prispevok, je velmi povzbudzujuce citat tvoje skusenosti, najma ked ich sucastou je zdravy syn. verim, ze ta coskoro budeme nasledovat.
bety - tauredon = zlato. aj ja som to chvilu brala, ale ocividne sa to mojmu telu nepacilo, pretoze mi zacali haprovat ladviny (vylucovali vela bielkovin). ked som ho vysadila, upravilo sa to. ale to bolo uz davno, myslim, ze 16 rokov som mala. 😕

bety1
24. jún 2008

Ahojte, no dnes som bola na vysledku cytologie. je to ok!!! 🙂 21 DC mi brali aj progesteron aj ten je zevraj ok, tak ja fakt neviem, v com je problem, este stale cakam na ms aby mi zobrali komplet hormonalny profil.
potulka: tak to mas veeelmi peknu sedimku, ja som taku este nemala. naposledy som mala 47/71. Tak drzim palce,asi teda nemas moc velky zapal, nastastie 🙂

mm2008
24. jún 2008

Bety1 - to je super, ked su vysledky cyto o.k. No a pokial ide o sedimku - ja ju tiez mavam v prvu hodinu do 10 a druhu hodinu do 20 (t.j. max 10/20), to mam este k tomu aj chronicke priedusky 😵.
potulka - mne tauredon nerobil problemy v takom zmysle, ako si ty popisovala. Zmena v liecbe nastala preto, ze moj reumatolog odisiel do dochodku a nastupil novy, ktory nebol nadseny, ze uzivam tauredon uz pomaly 16 rokov. tak nasadil plaquenil 200 mg 1x denne. A popritom aflamil v pripade potreby. 😎 - ten vsak momentalne neuzivam.
Dievcata, ak to nie je tajomstvo kam chodite k reumatologom? Ja chodim v BA.

bety1
24. jún 2008

aj ja chodim do BA, kedze som z BA. chodim do Ruzinova. a ty?

mm2008
24. jún 2008

Bety ja chodim na tehelnu.

potulka
25. jún 2008

a ja do karlovky. 🙂

dupinka
25. jún 2008

ja chodim do vojenskej k ortopedovi, u reumatologa sa neliecim,...

A s tou folikulometriou - mne ju gynekolog navrhol hned, ale chceme este pockat, ved sme sa len teraz zacali snazit, tak uvidime po lete, ak by sa nezadarilo.

deina
25. jún 2008

No teda, ze sedimentacia 2/5, Potulka, to je parada. Dnes som bola u reumatologa a mala som sed 65 po prvej hodine a tesil sa z toho, ze to kleslo. Po porode mi paradne vyskocila (95), ale to sa dalo cakat, upozornoval ma, ze pocas tehotenstva sa moj stav zlepsi a potom sa moze zhorsit. Som rada, ze sa to uz dalo doporiadku. 🙂

potulka
26. jún 2008

no, ano, aj ja sa tesim. 😵 ale sedimka nie je zasa az tak strasne smerodajny udaj k celkovym pocitom - napr. aj dnes ma kde-co pobolieva. ale samozrejme, to sa meni kazdy den. hlavne, ze je zapal v utlme. klop-klop!

uk.ok
26. jún 2008

Ahojte. Byla ste některá někdy v lázních s RA? Hradí to aspoň částečně pojišťovna?

deina
26. jún 2008

Inak, ked vas takto citam, mam chut sa k vam pridat so snazilkovanim. 🙂 Ale este par mesiacov pockame s druhym babom...

potulka
27. jún 2008

ja som bola v kupeloch este ako decko, vlastne to bolo este pred revoluciou, cize to bolo vsetko "zadarmo". 😀 potom neskor som bola vo vyskumnom ustave reumatickych chorob v piestanoch a tiez som neplatila nic. lenze odvtedy nase zdravotnictvo preslo reformou a nemam tusenia, ako to teraz bezi. a moze to byt inak v cechach a inak na slovensku.

zuzanabb
autor
27. jún 2008

no baby som v šoku, bola som tu naposledy asi pred dvomi mesiacmi a ani vo sne by ma nenapadlo, že sa to tu takto rozrastie 🙂 Keď som zakladala túto tému, tak som nepoznala ani jednu babu s touto diagnózou, ktorá by sa pokúšala o bábätko a teraz na toto hľadím ako puk 😀 Hneď mám lepší pocit. Nechodila som sem, lebo som si povedala, že keď nebudem na to tak intenzívne myslieť a stále čítať o reume a o všetkých problémoch, že si to tak nepripustím k telu... aj to chvíľu fungovalo...
Prestala som užívať Methotrexat začiatkom mája, takže som už dva mesiace bez neho a reumatologička mi nechala prednison 5 mg denne, Sulfasalazin 3 x denne a beriem ešte proti bolesti Aflamil 1 x denne. Ibaže sa mi to posledné dva týždne stav zhoršil a začínajú mi zase opúchať prsty na rukách, začala ma omínať čelusť a hlavne tie zápästia ma najviac zožierajú. Pri každom pohybe ma ide poraziť. Kým som nemala reumu, tak som netušila ktorými všetkými pohybmi zapájam zápästie 🙂 Reumatologička povedala, že si mám zvýšiť Prednison na dvojnásobok, tak som tak spravila. Čelusť ma prestala bolieť, ale tie zápästia nie. Bojím sa, že mi bude musieť zase nasadiť Methotrexát ak sa to zhorší.
Inak mi tiež v Piešťanoch vo NÚRCHU povedal doktor, že Prednison mi budú musieť vysadiť kvôli plánovanému tehotenstvu a budem môcť jedine Sulfasalazín a moja reumatologička tu v BB mi povedala naopak, že môžem jedine prednison a postupne mi bude vysadzovať Sulfasalazín... Držím sa skôr jej rád, lebo aj tu na modrom koníku berú ženy prednison práve kvôli plánovanému tehotenstvu. Methotrexát mi vypustila hneď naraz, nie postupne ako teraz neviem ktorej z vás. Povedala mi, že sa z nich musím vyčistiť 4 až 6 mesiacov. Vám koľko povedali, že musíte počkať po vysadení Methotrexátu kým sa začnete pokúšať o bábätko?

uk.ok: Na liečení som bola dvakrát a platila som si to len čiastočne, ale tiež to bolo dávnejšie a medzitým sa zákon zmenil a tento rok som bola necelé 3 týždne v Piešťanoch vo NÚRCHU a neplatila som si nič.

potulka
27. jún 2008

ahoj zuzka, veru, riadne sme sa rozkecali. 😀 no. niezeby som chcela byt nejaka mudra, ale vysadit MTX zo dna na den sa mi nezda byt velmi dobry postup. 😕 vlastne pri akomkolvek lieku, pokial nesposobuje vazne neziaduce tazkosti. aku davku si brala? a ako dlho? ja som povodne uzivala 4 tabletky tyzdenne (asi 6 rokov) a po cca 6-8 tyzdnoch mi lekarka po jednej uberala. cela sranda trvala asi pol roka. a zakazdym mi kontrolovala krv, ci sa to nehorsi. po uplnom vysadeni sme sa zacali snazit po troch mesiacoch, vraj tak stacilo. ale mam aj opacnu skusenost s vysadzovanim liekov: ked som bola mala a reuma mi len zacinala, nasadila mi bratislavska reumatolozka vysoku davku prednisonu a po par mesiacoch v piestanoch v kupeloch mi ju drasticky znizili. vtedy som sa tesila, ved pchat sa liekmi nie je bohvieco, ale potom sa mi stav zhorsil a ktovie, ci prave to nezapricinilo, ze mi tato choruobka ostala uz natrvalo. juvenilna chronicka artritida sa vraj u 50% deti zvykne nastupom puberty stratit a druhej polovici nie. toto nepisem, aby som ta znepokojila, alebo aby som kydala na tvoju BB lekarku. mozno na to mala nejaky dovod. len to porovnavam so svojimi skusenostami. kolko roznych postupov existuje! fakt co doktor, to ina liecba...