Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

dorotka66
7. aug 2011

@renin renin viem čo peržívaš,tu sú baby ktoré to majú už roky ☹ a naučili sa s tým žiť ako tak, no ja to mám od apríla a ešte stále nevedia čo to vlastne mám. ale bolesti mám aj v kolene, členkoch a prstách na nohách a lakťoch. ale to nie je nič strašné. prsty na rukách a pravé zápästie ja na tom na figu. každé ráno už automaticky cvičím aby som sa pohla, ale niekedy je to dosť zlé. aj ja som toho prečítala strašne veľa, držím dieétu a skúšam čínsku medicínu. teraz som sa zverila do rúk jednej babe, ktorá je v tom naozaj dobrá a budem čakať. jej názor je, že ak to ešte nevidieť v krvných testoch, tak mám nádej 🙂 o dva týždne budem chodiť denne na akupunktúru (viem baby, že vy už tomu neveríte ☹, ale ja sa ešte pokúsim...) a uvidíme. od dnes idem piť lapacho čaj vraj má veľmi dobré účinky, takže ťa naozaj chápem renin, že si vyskúšala všetko a nič nepomáha. u mňa to je naozaj podobné. najhrošie je že som hyperaktívna a teraz to nikto nepochopí, že nemôžem vykonávať tie aktivity na ktoré boli všetci zvyknutí ☹ čo berieš? ja diclobene a pleuqil (neviem ako sa to píše a či si dobre pamätám 🙂 ale ten mi to toršku utlmuje. aspoň môžem písať na pc 😉 ps: skús ešte ľanový olej, to mi odporúčala asi potulka ale nemôžeme čakať zázraky ihneď, ono to v nás asi vrelo dlho......je fajn, že sa môžeme povzbudvoať tak hlavu hore 🙂

renin
7. aug 2011

@dorotka66 no vieš ja to mám od mája.Ja tiež cvičím.Čítala som,že je dobré postihnuté miesto masírovať,že skorej odíde zápal.No vieš,ja som sa chodiíla občas odviesť na bicykli .No a teraz sa len sľútosťou pozerám na tých ktorí idú po ceste. čo je lapacho .Kde to dostaneM? Je to protizápalové? Ja pijem zázvorový čaj Reumatológ mi dal 2 mg Metypred. Od bolesti mi dobre robí Veral,ale ten sa nemá s kortikoidmi.Diclobene a Pleuqil.sú lieky proti bolesti? A Ľanový olej dostanem v potravinách? Mne teraz už trochu menej praští v kľboch.Ja len pijem a pijem.Hrozne veľa.Že treba mať svetlý moč.Keď sa dá,tak trochu idem na stacionárny bycikel,ale veľmi to nejde.Ja mám niekedy také stavy beznádeje,že poviem mužovi,že bezomňa by mu bolo lepšie.Potom sa vyplačem potom zase skúšam.Zdá sa mi,že tej vody v kolenách sa robí menej.Už len naboku pri kolene.Mňa to najprv začne bolieť z vnútornej strany kolena na spodu a potom sa urobí voda.potom sama prejde a tak doookola.chodím pouväzovaná,obklady studené aj surové zemiaky a skúšam.Ja tu nemám možnosť is´t na akupunktúru.Ja som v krvných testoch nemala reumatoidný faktor zvýšený.Niekto odporúča Wobenzim užívať dlhodobo.Každí píše,že je to dlhodobejší boj.Veď by sa bojovalo,keby to tak nebolelo.Je to veru zlý súper.Ja som predtým porobila toľko vecí a teraz len sedím a ležím.

renin
7. aug 2011

@dorotka66 Veru,keď tak rozmýšlam,tak už dávnejšie mi nebolo OK.No neviem ako najlepšie by bolo detoxikovať organizmus,hlavne prírodne.ja si ešte dávam chrenové listy od susedy zo záhrady.To je tiež protizápalové.Len prosím Ta skúšaj a skúmaj.Potom si dáme vedieť.

renin
7. aug 2011

@dorotka66tak som pozrela Lapacho-to je na imunitu,však? A namiesto Ľanového oleja ja mám rybí olej,ten obsahuje tiež omega 3 mastné kys.Alebo sa treba potierať tým olejom?Ja by som sa už natrela aj tou najhnusnejšou vecou,keby pomohla.

renin
7. aug 2011

@dorotka66 reumatoidná artritída
(tento článok je z knihy I. Bukovského "Nová miniencyklopédia prírodnej liečby", ktorá je na trhu dostupná od 16. novembra 2009)

Toto mám vytlačené na chladničke.

dorotka66
7. aug 2011

@renin no ja skúšam neboj a stále ešte verím 🙂 o lapachu som dávno počula chvíľu aj pila len tak, mám rada čaje. ale teraz budem z iného dôvodu. má celkovo protizápalové účinky a je vraj veľmi dobrý na mnoho vecí aj na imunitu. čo to bol za článok od bukovského ? mám jeho kuchárku a niektoré recepty zbožňujem ako "HUMUS"🙂)) v lekárni mi povedali, že olej je o 100% lepšie piť ako sa potierať, ale bez to len ako radu z tretej strany. neviem...no ak sa chceš čistiť, tak začni od pečene a to (veľmi dobré naozaj) ráno na lačno lyžica panenského oleja a zapiť to odstatou vodou z polovice citróna, ktorý minimálne umy ak nie je bio 😉 ale to sa má užívať naozaj dlhšie. II. recept je dáš si lyžicu oliv. oleja ráno ped umytím zubov do úst a cca 5 minút si ho prehazduješ v ústach. je to ťažké, elbo nič z neho nemáš prehĺtnúť, ale potom to vypľuť. vznikne z toho taká masa, ktorá má v sebe všetko svin..... tak skús, toto nie je náročné ale nič nie je za pár dní 😠

renin
7. aug 2011

@dorotka66 Ja pijem veľa vody na ráno to je prvé.Potom prestávka,vločky,alebo ovocie a potom liek a vitamíny.Ono nestačí sa len liečiť liekmi treba zmeniť všetko.To sa dá,len psychiku sa mi nedarí.No a to je najdôležitejšie.Zajtra idem skúsiť do roboty.To bude boj.Teraz mám na nohách chrenové listy.Skús zázvor,aspoň do jedla je to práve na zápalové ochorenia a reumu..Ja som si teraz urobila čaj.Ako sa stravuješ? Vylúčila si červené mäso a tak tie rôzne veci? Ja sa snažím,len jogurt zjem a mlieko sójové.Tá kniha resp.článok je AKV reumatoidná artritída a je tam popísaných dosť vecí.AKV- je ambulancia klinickej výživy.Ten ľanový olej si kúpim.
Ešte neviem akú múku by som mala jesť.Ja viem že nie bielu,aj sa vyhýbam,ale niekde som čítala,že nie je dobrá pšenica.No tak ja neviem.Ja chleba veĺa nezjem,radšej ovsené vločky.Keď čítam rady,tak si zároveň aj zapisujem.Ja mám ruky v poriadku,zatiaľ.Ja poznám jedného chlapca ten bol v 14 na vozíku mal reumu a teraz chodí.A tiež jedného pána,ktorý rok už len ležal,ale dostal sa z toho.Teraz podniká.Dá sa to určite dá,len musíme na to prísť ako.Ten pán hodne cvičil,aj stacionárny bicykel sestre pokazil,No drž sa a ozvi sa.

pauli1
8. aug 2011

@renin
@dorotka66 len sa držte babenky a s usmevom pekne do toho. držím vám palce aby to vaše skušanie bolo prospešné, nesmiete sa vzdávať, treba veriť tomu čo robíte. budte silné. a s tým stacionárnym bicyklom opatrne ak su tie klby zapálené. nemali by sa presilovať a námahať. radšej len tak cvičiť určité cviky proti stuhnutosti ale všetko s mierou a opatrnostou. a tak isto s akupunkturou, nesmie sa do zapáleného klbu opichávať, a takisto s masážami opatrne. zapálený klb by sa tiež nemal masírovať, lebo v nom možte podporiť ešte viac ten zápal, takže vždy ak idete k nejakému takémuto majstrovi, vždy mu dopredu povedzte o aku diagnozu ide a aky má on na to názor, lebo možu viac ublížiť ako pomocť. tak opatrne bojujte.pa 🙂

renin
8. aug 2011

@pauli1 Dakujem za radu.Ty si v tomto už skúsenejšia.

renin
8. aug 2011

@dorotka66 Dnes som volala reumatológovi,tak Wobenzim odporúčal.Je to na opuchy a zápaly,len že sa z toho priberá,ale to mne nevadí,lebo som schudla.

renin
8. aug 2011

@pauli1 Chcem sa spýtať,keď si mala opuchnutú nohu tak si si ju nejako spevňovala elastickým obväzom,alebo nie.Keď každý vraví inak.

pauli1
8. aug 2011

@renin ja som si na opuchnuté kolená kupila tie stahovacie návleky pre športovcoch, pretože mi velmi bolestivo v nich rupalo a kolená boli také volné. aked boli teplé tak som si dávala z mrazáka také gelové chladiace obklady. inak to stahovanie kolien nemá nejaky zmysel, len sama musíš odskušat či sa ti nebude lepšie chodiť ked budu také pevnejšie. ale nie na celyý den, treba ich nechať aj tak volne aby krv prudila. a doležité je vyhýbať sa chladnému a vlhkému prostrediu a prievanu.

renin
8. aug 2011

@pauli1 Dakujem za radu,mne v nich ani nepuká,len vedľa kolena sa mi to zapáli z vnútornej strany.A potom opuchne.Jedno koleno už len tak málo.Teraz máš kolená v akom stave,dá sa ti zohnúť?

dorotka66
8. aug 2011

@pauli1 dík pauli 🙂 ja si dávam pozor a zas kadekomu neverím, som dosť racionálny týpek 😉 a ďakujem za povzbudenie.
@renin wobenzim aj mne odporúčal ale ortopéd. no po prvej stovke som to prestala brať, lebo som mala pocit, že sa pchám umelinami ...ale dosť ľudí mi ho odporúčalo. renin ak správne chápem koleno ťa bolí aj na dotyk? mňa tie prsty bolia pri pohybe a zohýbaní, ale nie keď sa ma ich niekto dotkne ☹ takže fakt neviem čo to je...ale v kĺboch mi puká už dávnooooo

renin
9. aug 2011

@dorotka66 No to sme to dopadli.Ja som dnes vstala ako tak.Uvidím ako bude zajtra.Ja viem,že sú najlepšie prírodné veci,ale ja som to chcela vyskúšať pre tie opuchy.Keby to už bolo v poriadku.Ale aj je a potom znovu.Ja sa tak snažím.Už robím naozaj všetko.Ja som volala aj Bukovskému,lebo každá rada je dobrá,ale teraz do 15-teho má dovolenku.Tak budem písať e-mail.Jedno koleno mám už v poriadku,ani nebolí,lenže prečo sa to donekonečna vracia.Ty máš kolená OK? Ano mňa to bolí aj na dotyk,ale len 2 dni pokiaľ je to zapálené,potom keď sa spraví voda,tak už to na dotyk nebolí.teraz to bude odpúchať 5 dnía takto dookola.Jedno koleno je na tom lepšie,to odpuchne za 3 dni.Ešte mám dobrať antibiotiká.No neviem,asi by som vyskúšala ten Wobenzym,aspoň tú 200-ku.Všetko by bolo relatívne Ok,len tie kolená.Ale aj strava nezaberie hneˇd.Určite aspoň 2-3 mesiace.

pauli1
9. aug 2011

@renin no s ohýbaním je problém. chodim už bez krívania, dokonca ani bolesti kolien nemám, ale nemožem si čupnuť.ohnuť pri pohybe sa dá, ale akonáhle si chcem čupnuť, nepustí. je tam taký tlak, že mám pocit že mi ich urve. ale bolo aj horšie, a v období 13 rokov liečenia, som si dokázala aj znovu čupnuť, no ale potom sa zhoršilo a zas to nechce ísť. od vtedy mi to napadlo dalšie a dalšie klby a šlachy ramená, zápästia, prsty na rukách i nohách, členky, achilovu pätu. stále sa to strieda, chvílu je dobre potom bolia niektoré tie klby, potom je klud.robí si to čo chce. takže nikdy nevieš ako bude zajtra 😒

renin
9. aug 2011

@pauli1 Je mi to tak ľuto a zároveň ta veLmi obdivujem,že si to vydržala a ešte čakáš aj bábätko.Hádam to po tebe nepodedí.Vieš, potom si tak poviem,načo všetko to liečenie a chodenie po doktoroch,keď aj tak sa to zhoršuje.Moja teta má tiež reumu a napadlo jej to len prsty na nohách a ďalej to nejde a pritom neberie ani lieky.Prečo je to tak? To už nie je žiadna pomoc ani liek a snažím sa zbytočne ?

renin
9. aug 2011

@renin Poveďz mi či má zmysel trápiť sa dietami a vyhaďovať peniaze na vitamíny.je to len reklama aby zarobili,ale ako.Alebo je to individuálne,alebo ako si Ty myslíš?

renin
9. aug 2011

@pauli1 Ja som si myslela,že to ustúpi,aj sa mi zdá lepšie,no keby sa to nevracalo.

renin
9. aug 2011

@renin Písala som tomu Bukovskému,neviem či bude mať vôbec chuť sa mnou zaoberať,ale za pokus to stojí.Keď ja mám také zmiešané pocity,keď čítam niektoré príspevky,že ani neviem.

molka
9. aug 2011

@pauli1 tiez si nemozem cupnut, kolena nepustia. Ty nemas problem s kolenami, ked nahodou spadnes na zem? Ja mam vtedy pocit, ze sa mi idu zlomit, strasna bolest.

pauli1
9. aug 2011

@renin tiež som sa po každom zlepšení tešila, a prišlo vždy len zhoršenie. dietatko by to nemalo mať, ale to sa uvidí neskor. nikdy nič není zaručené na 100 percent. my už sme dieta chceli ovela skor, ale kvoli liečbe som musela byť trpezlivá. lekár mi vysvetlil že nemožem ísť hlavou proti muru, že to treba najskor dať do stavu ked sa všetky zapaly v klboch sklidnia, lebo inak bude všetko ešte viac komplikované, a nakoniec som si sama uvedomila že postarať sa o dieťa je ťažké ked bol problém s niektorými vecami postarať sa sama o seba. a vidíš trpezlivosť ruže prináša, bez správneho lekára a liekov by to nebolo možné.tiež som sa mojho reumatologa pýtala na názor o všetkých tých doplnkoch na kosti a klby a on mi povedalže to nie su lieky, mozu len dodať trochu vápnika a iných zložiek, ale nedokážu pomoct od bolesti a zápalu. skor je to reklamný tah. každý starší človek aj ked sa nelieči na reumatologii tvrdí že ma reumu a artrostop mu pomohol. 😉 je tak?

pauli1
9. aug 2011

@molka poznám to ale teraz som na tom docela dobre.nepadám, nekrívam a snažim sa nerobiť nič náročné kde by som si mohla ublížiť. manžel mi aj vysáva a robí také veci pri ktorých sa ja nemožem skrčiť a teraz v tehotenstve už ani ohnuť 😀

renin
9. aug 2011

@pauli1 Dnes som bola 2 deň po dovolenke v robote.Nie je to ktovie čo,ale zašla som tam pešo.No aj to je pokrok.Včera som sa rozprávala s dcérou,ktorá je teraz na Cypre,že neboj mami určite ti bude lepšie keď ja prídem.Chcela by som ju privítať v lepšom stave.Keď odchádzala,tak som bola ešte v poriadku.No to mám do októbra čo robiť.Tak by som chcela chodiť do roboty.Tak veľmi.Ja mám také dobré kolegyne,bez nich by som to nezvládla.Doma už nič také nerobím,len čo sa pri tom sedí.

renin
9. aug 2011

@pauli1 Ja lieky užívam poctivo.Poslúcham na slovo doktora,ale k tomu ešte obklady každý deň a prevažne surová strava a vitamíny.No mohlo by sa mi to moje telo odvďačiť za tú starostlivosť,no nie?
🙂 No vydíš,aj Ty budeš mať v októbri doma dieťatko,aj ja ale moja bude mať teraz v auguste 18 rokov.

pauli1
9. aug 2011

@renin no vidíš, tak to si musíme svoje detičky privítať v dobrom stave, takže máme približne 2 mesiace aby sme sa dali do poriadku psychicky aj fyzicky. 😝

renin
9. aug 2011

@pauli1 No veru veru.Odpísal mi ten Bukovský,že sa mu mám ešte ozvať,keď sa mu skončí dovolenka.To je 15.Čítala si ten jeho príspevok o artritíde? Ja to mám vytlačené.

renin
9. aug 2011

@pauli1 Už sa mi sem naučila chodiť aj dcéra,ale tá chodí na Bazár.Objednala si pulóver.

renin
9. aug 2011

@dorotka66 Odpísal Bukovský,že sa mu mám po 15. ozvať,keď sa mu skončí dovolenka.

renin
9. aug 2011

@barus77 Už si sa dlhšie neozvala,ako si na tom? Zistili niečo?