Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

bety1
22. máj 2008

Deina:drzim palce. mne poslednu dobu vobec nerobi sedimku, len crp. Hovori, ze to je skoro to iste. Myslis, ze to staci?CRp mam 10.

deina
22. máj 2008

Neviem, mne robil teraz vsetko - klasicky krvny obraz so sedimentaciou + testy na protilatky, tie posielal do Piestan. Ale hovorieva, ze sedimentacia az tak vela znamenat nemusi, ze treba podrobnejsie testy, tak asi take crp staci.

lilu18
22. máj 2008

zase som tu,sorry 🙂 chcem len...ten Prednison sam o sebe nerobi priberanie,len po nom viac chuti jest a preto sa pribera.Tie okruhle tvaricky to je zadrziavana voda,ale az vela nepriberiete ani tvar sa velmi nezaokruhli a opuch hned po vysadeni zmizne.Pri malych davkach sa ani nedostavi a myslim ze to je najmensie zlo 🙂
Zvysena,alebo vysoka sedimka znamena zapal v tele a to vsetok,ci uz zapal čriev,v zub.alebo v kostiach CRP je sice lepsi ukazovatel zapalu,ale tiez nestaci.Takze sa robia speci krv.testy na RA a tie protilatky-je to na dlho
Vsetko dobre drzte sa L 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

potulka
23. máj 2008

lilu, to je pravda, spominam si, ako som sa ako decko po prednisone rozozrala. cela rodina sa tesila, lebo predtym som bola velky babros. 😀
inak, volala som dnes na gynekologiu, ci uz maju moje vysledky hormonov. mrkla sa na ne zatial iba sestricka, povadala, ze mam zvyseny prolaktin. uz som si tu na konikovi citala, co to vlastne znamena - privela prolaktinu moze utlmovat cinnost vajecnikov, co potom vedie k vykyvom cyklu atd. vyzera to, ze je to presne ono. ale samozrejme, v pondelok pojdem osobne porozpravat sa s lekarkou a budem vediet viac.

bety1
23. máj 2008

Caute baby, robili vam uz niekomu folikulometriu?Ake je to vysetrenie?A kolkaty den po ms sa to robi?
Potulka, daj vediet co doktor povedal?Drzim palce.
ahojte

vlasta23
26. máj 2008

Ahojte holky, ja dostala revma v osmi letech. Tedka leky uz neberu, ale jsem tehotna. Nevite, jetli budu potrebovat nejakou specialni peci ci leky nebo testy? Prosim poradte. jsem v zahranici. neni jednoduche tady jit s timhle k doktorovi

bety1
27. máj 2008

Ahoj Vlasti, ak neberes momentalne ziadne lieky, a nemas ziadne bolesti, tak by to malo byt ok.Ale gynekolog by ti tak ci tak asi mal urobit krvne testy a tam vidi, ci je vsetko ok. Specialnu starostlivost myslim nebudes potrebovat, vacsinou reumaticky v tehotenstve nemaju problemy (ja to viem len z rozpravania), mozno ti tu poradia skusenejsie.Zalezi ci mavas bolesti, a v akom stadiu je tvoje ochorenie?

potulka
28. máj 2008

ahojte, v pondelok som bola u gynekolozky po vysledky. prolaktin mam zvyseny na 37,57 (norma je podla intervaku z laboratoria do 23,3). poslala ma k endokrinologicke. vyssi prolaktin moze byt pricinou mojich dlhych cyklov a zatial neuspesneho otehotnenia. som teda zvedava, co so mnou budu robit. zrejme nejake lieky. ale som rada, ze sa to bude nejako riesit.
vlasti - neviem, ci je potrebna specialna lekarska starostlivost pocas tehotenstva, ale myslim si, ze minimalne pri porode a po nom by lekari mali vediet, ze mas reumu. mozno bude potrebne, aby ti podali nejake specialne lieky, kedze porodom sa v tele vselico meni a s takouto diagnozou duplom. ale ako pise bety, zavisi to aj od tvojho celkoveho zdravotneho stavu. skus sa na to opytat gynekologa, ked pojdes na kontrolu, mozno mal uz podobnu pacientku a bude ti vediet poradit.

bety1
28. máj 2008

Potulka, drzim palce. Ake dlhe to mas cykly?a beries stale prednison?Daj vediet,ci ti dali nejake dalsie lieky na ten prolaktin.

uk.ok
28. máj 2008

Ahojte. Revnatidní artritidu mi zjistili loni v září. K doktorce jsem šla, protože jsem po ránu nemohla ohnout ukazováček a přes den jsem ho rozhýbala mknimálně. Před tím jsem zhodila 8 kg a občas mě bolívaly klouby kyčelní, ramení, tak, že jsem s problémama zdvihla ruku (tehdá jsem si myslela, že je to z průvanu). Po určení mé diagnózi se to dost zhoršovalo. Ono to ještě nějaký ten pátek trvalo, než mi udělali testy a než mě po obědnání vzali. To už jsem měla napuchlou většinu prstů na ruce a malíček jsem nenarovnala (dělala jsem v té době jako pokladní a drobné jsem zákazníkům vydávala třena prstama 🙂 ). Myslím si, že to u mě odstartoval stres (svadba, neúspěch ve škole...).
Ještě před určením diadnózy jsem vysadila antikoncepci - v srpnu. Určila jsem si 3 měsíce na vyčistění organismu, ale do toho mi vlezla léčba. Od ledna jsem methotrexat vysadila a začali jsme se snažit (beru jen medrol). Sice se nesnažíme intenzivně (kvůli práci se s mužem míjíme a jsme unavení), ale furt nic. Už jsem nervózní. Dokrorka mi snížila dávky léku, ale dává mi jen 3 měsíce na pokus o mimčo (mám blbé výsledky a výpotek v kolenou). Pokud se nepovede, začne s radikálnější léčbou u které se těhotenství vylučuje. Nevíte někdo jak by to mohlo dlouho trvat?
Teď jsem na neschopence. V práci byly velké stresy a musela sem zvedat pivní přepravky a pobíhat po obchodě jak šílené (změna ředitele a tím i pracovních podmínek). Tak mě doktorka poslala marodit. Jsem ráda. Ty nižší dávky léků nezabírají stoprocentně, večet mě bolí kolena a lokty, někdy hůř usínám. Ale teď jak je tak krásně a jsem doma nemám problémy.
Mjí revmatičky problém s otěhotněním nebo to bude vina něčeho jiného? A co myslíte, jakou mám prognózu do budoucna, bude to čím dál horší?

potulka
28. máj 2008

ahoj uk.ok. reuma nie je ziadna slava, ale osobne si myslim, ze existuje mnozstvo ovela horsich potvor. 😉 asi to chvilku potrva, kym si na to zvyknes, ale da sa to. tusim som to uz pisala vyssie - reuma je dobra aj zla v tom, ze sucasny stav nikdy nie je trvaly. cize ak teraz nemas dobre vysledky, neznamena to, ze to tak uz bude stale. zdravotny stav v priebehu rokov kolise, raz je dobre, inokedy horsie. a tieto obdobia su rozne dlhe. choroby sa uz asi nezbavime, ale vhodnou liecbou sa to da krasne upravit. okrem toho reuma po tele "putuje". obcas pobolieva to, obcas ono, obcas vobec nic. myslim, ze vacsinou sa postupuje tak, ze sa na zaciatku choroby daju silnejsie lieky, ktore sa po case znizuju alebo nahradzaju novymi. vyvoj ide stale dopredu, takze aj lieky su stale ucinnejsie, pricom maju menej neziaducich ucinkov. nemyslim si, ze by reumaticky mali mensiu sancu otehotniet, skor to suvisi s liekmi. v prvom rade treba, aby si bola v poriadku ty - fyzicky a hlavne psychicky. takze ak sa vam nepodari babo teraz, asi bude dobre preliecit sa a potom to skusit znova. drzim palceky.

bety1
28. máj 2008

uk:okNo ako uz pisala potulka, reuma nie je ziadna slava, ale da sa s tym zit. Ja mam reumu 14 rokov a je to ako taky cerv, ktory leze po celom tele,raz to napadne tie klby inokedy zasa ine. Mne to zacalo ramenom a bedrove klby a postupne to preslo inde. Metotrexat sa tusim nasadzuje najrozsirenejsie,ale ja som bohuzial alergicka nanho,takze mne museli skusat vselico pocas tych 14 rokov. Ja som mala aj obdobia bez bolesti aj obdobia so silnymi bolestami kedy som v noci nespavala. Aj my sa snazime otehotniet,ale zatial sa nedari.Musela som vysadit vsetky lieky a ja beriem len ibalgin proti bolesti,ale velmi mi to nepomaha.Chcela by som sa ist poradit s reumatologom o nasadeni prednisonu alebo medrolu, lebo ide leto a ja som dost obmedzena momentalne v pohybe co sa tyka sportov a rada by som cez leto bruslila a bicyklovala. Takze sa uvidi. Ako tu na tejto stranke uz hovorili, dolezite je aby si bola nielen po fyzickej stranke v pohode ale velmi dolezita je aj psychika. Mysli pozitivne. Ak budes mat v tele vysoky zapal, ako spominala uz aju lilu, asi sa Vam nepodari otehotniet. Takze sa treba dat do poriadku aj po stranke reumy aj po psychickej stranke. Vsetci hovoria,aby sme na to nemysleli, ze chceme babo,aby sme tomu nechali volny priebeh, ale s bolestami to ide velmi tazko na to nemysliet. Ale kazdym ms,ked zacinam novy cyklus, snazim sa nemysliet na to, ze zase to nevyslo,ale ze mam novu nadej.
Je to smutne,ale vzdy ked mi je najhorsie, vidim v telke alebo niekde, ze ludia mozu byt na tom este horsie ☹
Takze hlavu hore a treba s tym bojovat. Vidis sama co robi psychika,ze ked si doma v klude,je ti lepsie. Drz sa a daj vediet ako pokracujete aj co sa tyka babatka aj choroby.pa

berekerika
30. máj 2008

AHOJ,JA MAM 34 ROKOV A NA REUMU SOM LIECENA UZ 28 ROKOV ☹ ☹ !!SOM MATKA 3 ROCNRHO SYNA,ZDRAVEHO 🙂 🙂 JA POCAS TEHOTENSTVA SOM BOLA BEZ LIEKOV,LEN PRVY SEST SEDEM TYZDNOV SOM BRALA MEDROL,ALE MOJ GYNEKOLOG SA ZLAKOL,LEBO ESTE NEVIDEL CHOREHO CLOVEKA KTO BY CHCEL MAT DIETA,TAK MA STRASIL,ZE LEN NA VLASTNU ZODPOVEDNOST MOZEM BRAT LIEKY,NAHLE SOM TO VYSADILA ALE MALA SOM SILNE KRVACANIE,NIKTO V TOM NEVERIL ZE MALY TAM ZOSTANE,LEN JA!POTOM SOM NEMALA ZIADNE PROBLEMY,CITILA SOM SKVELE,VELA SOM ODDYCHOVALA A BOLO TO FAJN,PO PORODE CO BOL CISARSKYM,LEBO MAM TEP,SOM ZNOVA BRALA PREDNISON,TERAZ BY SOM CHYSTALA NA METHOTREXAT.A CAKA MA AJ DRUHA TEP.CHCELI BY SME MAT VELMI AJ DRUHEHO,ALE ZIAL SOM UPLNE SAM BEZ POMOCI,MUZ STALE ROBI,TAK ZE BY TO BOLO TAZSKE AJ ZDRAVYM,ALE UVIDEME.A OTEHTNENIM SOM MALA TAKU SKUSENOST,ZE KED SME CHCELI VELMI NEPODARILO TO,POTOM MUZ MAL HAVARIU,MAL ZLOMENU STAVCE, A VSELICO,A NEVEDELI SME ZE AKO BUDE AJ S NIM,VTEDY SME ROZHODLI ZE DAME PAUZU ON SA DA DOPORIADKU A JA SI DAM DAT DRUHE TEP,NO ALE VTEDY TO PODARILO!! 🙂 🙂 ZA PRAVOPIS A ZA NESPRAVNU SLOVENCINU SORRY!

vlasta23
1. jún 2008

no ja mam revma 22 let a muzu rict, ze me na to pomohl pohyb, kdyz ten prvotni zanet pominul. Byla jsem na tom hodne spatne. Mam revma na svalech i kloube. nemohla jsem se vubec hybat. Ted jsem na tom docela dobre, zadne bolesti, jen nekdy stuhlost. Ale od doby, co kazdy den fyzicky pracuju, tak se to jen a jen zlepsuje. Myslim, ze revma nestoji v ceste otehotneni. Spise leky. Prednison, protoze to jsou steroidy a ovlivnuji nadledvinky, coz ovlivnuje vajecniky atd..... To byl muj problem. nemela jsem ovulaci, mam vousy, proste pobouchane hormony. To je asi ten nejvetsi problem.
Chci se nekoho zeptat. pri porodu nejsou problemy s rozeviranim panve?

bety1
2. jún 2008

Ahojte, ja som strasne rada, ze stale viac tu pribuda zien - ktore nas, ktore sa snazime otehotniet aj s touto chorobou - ktore porodili zdrave deticky a vedia nas povzbudit.Dakujem
Ja som sa radila s farmakologickou ohladom prednisonu alebo medrolu,ale velmi mi to nedoporucili, skor spomenuli a dost je za nasadenie kineretu. Mate s tym niektora skusenost?To co som si precitala na internete o tom nie je velmi povzbudive,ale asi kazda farmaceuticka firma sa bude chranit ak by doslo k poskodeniu dietata. Takze je to asi iba na nasom rozhodnuti,ci to riskneme alebo nie. Ak sa to vask uplne bez liekov neda, tak to asi musime risknut.

potulka
2. jún 2008

ahoj berekerika a vlasta, nuz, ano, kazdy lekar je iny a kazdy sa k liecbe svojej pacientky stavia inak. samozrejme, ze by bolo najlepsie, ak by sme nebrali vobec ziadne lieky. treba ale zasa zvazit aj to, ci budeme schopne postarat sa o babatko, ked my samy nebudeme na tom zdravotne dobre. moja gynekologicka mi hovorila, ze mala taku pacientku, ktora pred otehotnenim brala methotrexat a normalne vynosila babo a porodila. taktiez reumatologicka mala pacientky, ktore pocas tehotenstva jedli aj lieky a maju dnes krasne a zdrave deti.
s tou panvou neviem - mozno baby, co uz maju deti, by nam vedeli povedat. predpokladam vsak, ze u nas do uvahy prichadza skor cisarsky rez ako normalny porod.

berekerika
2. jún 2008

Ahojte,myslim si ze rodid cisaekim nie je problem a pre klby je to setrujici,mne to vobec nevadilo,tesila som ze mam maleho a mne bolo len jedno dolezite aby bez riziko to bolo.a ako napisala vlasta fakt staly pohyb robi zazraky.ked sme cakali Dominika este to bolo tak,ze budem potrebovat pomoc,ale chvala bohu to aj ja cudujem na seba zvladnem to.a fakt som tu celkom sam,rodinu mam na druheho konca republika,tak ze absolutne sam,lebo muz musi stale robit.a ked mate este mamicku blizko tak to urcite zvladnete!!a dieta da vela energie,nehovotim aj ja som bola viackrat tak ze som rano nevedela ani pohnut,ale pocula som plac maleho a musela som ist a robit.a tie mali to uz pochopia ze kedy matka nevladze,mne uz stalo aj to ze tak mi bedrove klby sekli ze nevedela som ani spat do posteli lezat,no a dvojrocny maly mi pomohol zdvihnut nohy,a uz vela mi pomoze zdvyha veci zo zemi co mi urobi velki problem,ale ked citi ze mam ma dobre tak aj on vie byt cert!!Kazdym drzym palce,lebo byt matkou je to najlepsie v zivote,a nam chorim myslim si ze aj o vela viacej!!

deina
2. jún 2008

uk.ok, nemyslim si, ze reuma by mohla sposobit problem s otehotnenim. U mna ziadny problem nebol.

Problem moze nastat mozno pocas tehotenstva. Neviem, ako je to presne s artritidou, ja mam trosku inu chorobu (Sjogrenov syndrom), ale tiez je to reumaticka choroba s mnozstvom protilatok v mojej krvi. Lekar ma od zaciatku strasil, ze mi hrozni vacsie riziko potratu alebo predcasneho porodu, ale zaroven hovoril, ze tato choroba nie je dovodom, aby som nikdy nebola tehotna. Nakoniec sa bohuzial splnilo to, ze som rodila predcasne (cisarskym v 33tt) kvoli problemom s placentou (to sposobili tie protilatky), ale maly je velky bojovnik a je vporiadku. 🙂 Zdravy a krasny (no, dnes sme sa akurat vratili z nemocnice, bol prvykrat chory 😖 ).

Zevraj Pilates je vynikajuce cvicenie pre reumaticky. 😉

gresa
2. jún 2008

berekerika máš IP

berekerika
2. jún 2008

gresa,co je to IP?mozno sa zdam cudne,ale mam slovencinou problemy ☹

bety1
4. jún 2008

berekerika,ani ja som nevedela, co je IP, ale lilu mi poradila.je to interna posta. Ked sa prihlasis, uplne hore mas interna posta, na to kliknes a mas tam mailik.

lilu18
4. jún 2008

bety- 😀 😀 😀

bety1
5. jún 2008

lilu 😉

dupinka
5. jún 2008

Ahojte!

ja mam sice koxatrozu (to je zapal bedroveho klbu) ale tiez mam obavy, ako to dopadne s tehotenstvom,... Momentalne ma neboli nic, dokonca som zacala nohu zatazovat a je to v pohode. Len neviem, co na to povie ortoped a predovsetkym gynekolog. Myslite, ze v tychto pripadoch sme brane ako rizikove?

potulka
6. jún 2008

dupinka, myslim, ze to zavisi od konkretneho zdravotneho stavu, ci je zena brana za rizikovu, teda nie ze automaticky reumaticky alebo baby s koxartrozou su rizikove. ale neviem... zatial som tento problem nemala. 😉
inak, baby, prave som dosla od endokrinologicky. povedala, ze hladina prolaktinu 37 nie je vobec dramaticka, kedze je to hormon ovplyvnitelny stresom. pozrela mi stitnu zlazu - OK, a objednala ma na dalsie odbery + vysetrenie kortikoidov z mocu. krcila trochu nosom nad medrolom. ale mysli si, ze nasich 8 mesiacov neuspesneho snazenia asi nebude endokrinologicky problem. hmmmm... na tie odbery idem az v auguste, lebo mala plno a potom sa zasa miname dovolenkovo. 😠

lilu18
6. jún 2008

dupinka,na rozdiel od potulky si myslim,že s tvojou diag.musis byt brana ako rizikova.Totiz u zdravej zeny sa panva autom.roztv. ,dieta rastie a tlaci sa nadol u teba to nepojde-cize pojde hore a tym ti bude tlacit na plucka.A dalej si to vsetci domyslite.Je to tak aj u RA
Ale to nie je dovod nemat dieta 🙂 vsetko dobre

dupinka
6. jún 2008

lilu, dakujem za info. Kazdopadne, mala by som na diagnozu upozornit gynekologa, aby vedel posudit, co a ako, podla toho, ako sa budu veci vyvijat,... MAm dobreho gynekologa, tak sa nebojim, ze by boli problemy......

deina
6. jún 2008

Dupinka, tiez si myslim, ze budes rizikova v tehotenstve, ale neboj sa, zvladnes to. Tiez som bola rizikova, ale znamenalo to iba tolko, ze som sa obcas musela ukazat v rizikovej ambulancii, ale nebola som PN a mohla som kludne pracovat. Dolezitejsie je, aby si mala dobreho gynekologa a aby on vedel vsetko o tvojom stave. 😉

Potulka, ved 8 mesiacov este nie je vela, este sa vam kludne moze zadarit. 🙂

potulka
6. jún 2008

lilu+deina: aha, tak to ano, isteze by sme mali byt trosku viac sledovane. ja som si tu dupinkinu otazku vysvetlila tak, ze sa pyta na klasicke rizikove tehotenstvo, ked treba vela lezat, nedajboze aj trcat v nemocnici. 🙂
deina: jasne, 8 mesiacov nie je tak vela. keby som nemala tie 45 dnove cykly, este by som to vobec netlacila, aj ked netrpezliva som uz riadne. 😉 ale takto sa aspon nieco zacne riesit, co by inak mozno zbytocne len tak cakalo.

dupinka
6. jún 2008

dufam, ze ani ziadne riziko tu nebude,....