Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
30. okt 2012

@jaya47 kostihoj. ja ho mam nalozeny v nejakej palenke, tym sa natieram, ked treba.

jaya47
30. okt 2012

@potulka a da sa aj len tak kupit v lekarni, ci niekde inde?
Mne vcera vecer inak nakoniec pomohla aj obycajna alpa, som si natrela tie najbolestivejsie klby a sla spat 🙂 Len clovek ma potom pocit, ze by sa v nej najradsej vykupal 😉))

novakova2000
30. okt 2012

@jaya47
@potulka ja ho mam uz tiez kupila som normal v lekarni a mam aj konsku mast prisu protiartitidne účinky ale mam pocit ze kostihoj ma viac ukludnuje 🙂

jaya47
30. okt 2012

Ok baby, tak zajtra kupujem ten kostihoj 🙂 A mozno mi aj reumatologicka nejak pomoze, mala som stastie, ze ma zajtra volny termin 🙂 Lebo moje telo sa nejak zblaznilo, sice som mala ist az o mesiac na kontrolu, tak hadam ma nezdzube. Ale myslim si, ze ked sa mi takto pohorsilo, tak bol dobry napad sa objednat 🙂

novakova2000
30. okt 2012

@jaya47 pohoršilo - citiš viac bolesti či? ranna stuhnutost či?

jaya47
30. okt 2012

@novakova2000 Hlavne tie bolesti, ja som nemavala nikdy taketo. Ako mi dala lekarka antimalarika, tak som zacala mat silne bolesti klbov vzdy o 12:00 (bravala som ich vecer), trvalo to tyzden, ale preslo to, dokial som sa isla objednat k lekarke. Som si povedala, ze asi kym si telo zvyklo na tie lieky, ze mozno som mala tie bolesti len preto, ze po liekoch sa zlepsilo a o 12:00 uz prestali ucinkovat. Alebo take cosi... Potom o par dni ma chytil zapal dasien, potom som bola chora, zapal dasien presiel, ale ked som sa vyliecila, zase sa vratil. Zubar nechapal, rozmyslal, ci to nie je z liekov, ale ten zapal bol iba v hornej casti ust. Potom chvilu dobre, iba sa objavili hnacky a zhorsili sa mi lica (ja tam mavam take vriedky). Potom som mala zapal mocovych ciest, brala antibiotika a teraz ku koncu brania tych antibiotik, ma zacali strasne tie klby zase boliet, spravili sa mi nejake rany v ustach, nebolia normalne, iba ked jem nieco vyrazne, proste ako normalna rana, ktora stipe, ked si tam date nejaku dezinfekciu.

Tak neviem inak ako to nazvat, proste sa mi telo zblaznilo...

potulka
30. okt 2012

@jaya47 ja ho mam od jednej holky bylinkarky, ale tento rok to uz nerobila. nemal by to vsak byt problem, staci vykopat koren, nakrajat a dat do liehu.
drz sa, naozaj sa asi treba ist ukazat k lekarke. mozno nejaka alergia na lieky....?

dusany
30. okt 2012

@jaya47 Reumatické ochorenia jestvujú 102 druhy. Kozmetické prípravky pomáhajú dočasne zmierniť bolestí kĺbov a je ich neurekom.Bylinky sú na tom podobne a tiež nám dobre zmierňujú bolesti. Z mojej skúsenosti po testovacom výbere,ktorý liek,či doplnok výživy na vyliečenie reumy má konkrétne pre mňa najnižšiu škodlivosť a najvyššiu účinnosť mi vyšiel preparát mobil plus a kolagén. Cca po 2 mesiacoch bolesti najčastejšie v ranných hodinách zmizli a reuma bola vyliečená. Po 5-ích rokoch sa prihlásila opäť. Po otestovaní mi táto zákerná choroba činila 20%. Začal som sa znova liečiť mobilom plus a kolagénom. Pri otestovaní chýbajúcich minerálov a vitamínov som zistil veľký deficit vápnika,magnézia,zinku,selénu,kremíka,veľmi dôležitého minerálu fosforu a biosiry MSM,ktorá kĺbom veľmi pomáha. Z vitamínov je tu nezištný vitamín D. Vďaka Bohu sú bolesti aj s reumou preč. Pomohol som sa dostať z tejto škaredej choroby aj viacerým ľuďom aj na diaľku,tým,že som im najprv otestoval pokročiloť choroby a ďalším otestovaním ich chýbajúcich minerálov a vitamínov,ktoré sa nemôžu brať do sýtostí a nekonečná. Test im tiež určí napr.zinok každý 3-tí deň,magnézium každý 4-tvrtý deň a podobne.Keď sa reuma nezastaví čím skôr a necháme jej voľný priebeh,alebo zostaneme iba pri kozmetických úpravách,potom nás čakajú paličky,operácia kĺbov a vozík. Pomôžem vám?

jaya47
31. okt 2012

Ahojte. Tak som spat od lekarky, zase mi meni diagnozu, tentokrat podozrieva Sjogrenov syndrom. Ten uz mali podozrenie pred 3 rokmi a sa to vyvija smerom k nemu. Ale kto vie, uz zacinam menit diagnozy ako nohavice (zatial nie ako ponozky nastastie). Aspon ze to stale ostava u jednej lekarky... A tie klby, ze dokial budem mat zapal v tele, tak ma budu aj klby boliet. Takze vraj musim poriesit nosove polypy. Som to odkladala, kedze v pondelok nastupujem do roboty, lebo to budem musiet ist na operaciu. A ze mozno je to cele reakcia na vysadenie prednisonu, aj ked som brala iba miniaturne davky.

novakova2000
31. okt 2012

@jaya47 tak snáď ti pomôzu čo najskôr musi to byt nepríjemne tak z ničoho nič :(

novakova2000
31. okt 2012

@jaya47 fuuu toto menenie diagnoz poznam behom mesiaca 3 reumatologovia kazdy dal inu diagnozu az ma v nurchu usmernili nechces ist tam?

jaya47
31. okt 2012

@novakova2000 Tam som bola 😉 Ani tam mi nezvladli povedat jednu diagnozu... No co uz. Dnes mi bolo z toho strasne na nic, ale uz som sa pozbierala 🙂
A aku mas teda definitivnu diagnozu? Lebo som u teba naposledy videla tie 3 rozne a neviem, co je vysledok 😉

novakova2000
1. nov 2012

@jaya47 no zhodli sa na seronegativnej oligoartitide zatial 🙂 tak tak nejako chodim teraz na kontroly kazdy 2 tyzden lebo uz mi dali nejako liečky - a o pol roka zase nurch tak sa modlim aby sa mi polepšilo a mohli sme sup sup byt v očakavani 🙂

verim, ze aj tebe sa polepší sup sup

potulka
1. nov 2012

@jaya47 nuz, tieto autoimunitne reumaticke choroby sa niekdy mozu zgrupovat. preto je kludne mozne mat artritidu a k tomu po rokoch trebars este sjogrena alebo ine kombinacie. aj u mna mali v nurchu pred rokom toto podozrenie, lebo mi vysiel zvyseny jeden ukazovatel typicky pre sjogrena. ale lekarka povedala, ze kedze zatial nemam ine sjogrenovske priznaky, tak s tym predbezne nebreba nic robit, uvidi sa po kontrolnom odbere (ktory bude ktoviekedy... neviem, kedy sa vyberiem do nurchu).

novakova2000
1. nov 2012

@potulka a aké su prznaky na sjogrena čo spôsobuje?

jaya47
1. nov 2012

@novakova2000 jasne, sup sup ;)))

jaya47
1. nov 2012

@potulka hej, teda, ja artritidu nemam, ja som tu pri vas, lebo mame nieco spolocne, doteraz to skor brali, ze sa to priblizuje k lupusu, pred 3 rokmi podozrenie na sjogrena, teraz zase ten sjogren... Proste take poprepajane nejednoznacne 😉

no, u mna maju podozrenie kvoli tomu, ze som mala zapal slinnej zlazy, potvrdene suche oko, subjektivne problemy so slinami a vcera to lekarka tym smerom zase zobrala, lebo zapaly dasien, rany v ustach... Ale teda pred 3 rokmi som tie sjogrenove protilatky mala negativne (ak spravne chapem, ty si mala jedny z tych protilatok pozitivne, ci?)

potulka
1. nov 2012

@novakova2000 tuto jaja to nizsie celkom vystizne popisuje.
@jaya47 no, ja ziadne z tych priznakov nemam a nikdy som nemala ziadne podozrenie, ze by sa na mna okrem artritidy nieco lepilo, takze ten vysledok zvlani z januara ma velmi prekvapil. je to len naznak, mozno teraz by mi to uz nenamerali. skoda, ze moja reumatolozka taketo odbery v ich labaku nevie dat spravit, vraj len v piestanoch. ale tam som posledny rok chodila ako na klavir kvoli operaciam a kontrolam, takze sa veru do nurchu tak skoro nechystam. 😀

jaya47
1. nov 2012

@potulka No, mne kedysi reumatologicka poslala krv do labaku v martine a tam robili tie rozne specificke protilatky (na chudatku kryse)... Ale to je jedno, casto je lepsie si povedat, ze to bol len nejaky vykyv v krvi a neriesit 😉 Artritida staci 🙂

potulka
2. nov 2012

@jaya47 😀 toto je hodne zaramovania.

novakova2000
5. nov 2012

@potulka potulka a čo si bola na akej operácii?

potulka
5. nov 2012

@novakova2000 teraz naposledy v juni na operacii zapastia, pred rokom v oktobri na prstoch na pravej nohe a v marci 2011 na pravom clenku. este predtym par dalsich veci, ale to je uz dost davno. 😉

novakova2000
6. nov 2012

@potulka a pomohlo ti to?

danka_ba
6. nov 2012

Dievčatá náhodne som sa dopracovala k tomuto fóru o reumatoidnej artridite ...
ako sa to prejavuje? Ja totiž od prvého pôrodu trpím na kĺby, hlavne na nohách, ale aj na rukách - zápästie ☹.
Neviem či to má niečo spoločné aj s tým, že ked dostanem menzes, klby citim cely den, prvý deň ledva chodím a celé nohy cítim akoby som mala svalovicu - neviem to presne popísať.
Bola som s tým u lekára, spravil mi krvné testy s tým, že mám mierne zvýšený reumatologický faktor a poslal ma k reumatologovi. Tam mi spravili opäť krvné testy a povedali ze je to ok, že keď mám problémy mám si kúpiť stop krčom a to by mi malo pomôcť ...

potulka
6. nov 2012

@novakova2000 teraz to este neviem vyhodnotit. klby boli sice skarede, ale vedela som s nimi fungovat. dr. vsak hovoril, ze sa to bude zhorsovat a operovat to treba, kym sa da. lebo ze ked mi to zacne vadit fakt ze poriadne, tak uz sa s tym nebude dat spravit nic. ale takto mam uz do buducna pokoj, co je fajn. kym sa samozrejme nepohorsia zasa nejake ine klby, hahaha.

@danka_ba priznaky su vselijake, najcastejsie bolest a opuch nejakeho klbu, ranna stuhnutost, moze byt aj zvysena unava, reakcie na zmeny pocasia... reumatickych ochoreni je asi 200 druhov. hadam, ked to reumatolog vyhodnotil, ze to reuma nie je, tak ani nie je. ale sleduj to aj nadalej a keby ti bolo horsie, pytaj sa na vysetrenie do narodneho ustavu reumatickych chorob. popytaj sa aj gynekologa, co si o tom on mysli, ked sa ti priznaky zhosuju pri menzese. mozu to byt nejake hormonalne vykyvy... drzim palce.

novakova2000
6. nov 2012

@danka_ba ja by som skúsila iného reumatológa, osobne mam skusenosti zatial taku že určite by som išla aj inému , aby si mala istotu zato nič nedáš max 1-2 dni niekde u lekára pre Tvoje dobro do života určite obetuj tie dni a uvidíš, mne to začalo napríklad opuchmi mala som zo dna na den neskutočne opuchnuté nohy, ale tiez bolesti svalov ako keby som mala svalovicu cely den presne ako popisuješ ty - ale ako puše potulka reumatických ochorení je vela druhov takže treba to dat premerat - ja napríklad zvyšený reumatický faktúr nemam ale to preto ze som seronegatívna zatial - veríme, ze dlho zostanem 🙂 a pritom artitídu mám je to fakt rozne určite navštiv ešte jedného reumatologa - moja rada 🙂

novakova2000
6. nov 2012

@potulka tak to ano to som počula, ze ked uz je to v štádiu uplne najhoršom nič s tym neurobia tak verme, ze ti to pomohla a to normal anestéza a takto? sa anestézy hrozne bojim 🙂 fuj uspať hehe toto si zvládala v pohode?

danka_ba
6. nov 2012

@novakova2000 ďakujem, fakt rozmyslam ist k niekomu inemu, lebo si myslim ze len tak by ma klby neboleli...
@potulka ďakujem

novakova2000
6. nov 2012

@danka_ba daj nám potom vedieť ako si dopadla 🙂 drz sa

potulka
6. nov 2012

@novakova2000 vsetky operacie sa robili pod spinalkou, cize som bola pri vedomi, aj ked trochu otapena dakymi liekmi. a ruka bola len v lokalke. niektori ludia sa davaju uspat, nerobi im dobre pocuvat tie kladiva a pilky... 😅 ale lekari davaju prednost spinalke, lebo je setrnejsia k ogranizmu. s tym uplne suhlasim.