Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

tivka
16. jan 2013

@pisis, @deina ďakujem Vám dievčatá, pomohli ste mi..a povzbudili..dúfam, že sa nám s manželom pošťastí, čo sa bábetka týka, už tento rok, od budúceho mesiaca by sme sa chceli začať snažiť 🙂 @deina hneď som optimistickejšie naladená, dúfam, že budem v tých 90 percentách 🙂 a aj si bola na rizikovom. Mňa reumatológ upozornil keď som sa pýtala na možnosť otehotnenia, že je tam riziko chorého srdiečka, že by som bola na rizikovom a spomínal, že sa bude musieť sledovať srdiečko bábetka...ja som na internete niekde čítala tuším, že každé dva týždne by sa malo sledovať...len neviem, či to naozaj tak často sledujú a či vôbec o tom bude vedieť gynekológ alebo ako to chodí.

deina
16. jan 2013

@tivka, bola som rizikova, ale vpodstate rozdiel bol len v tom, ze pri prvom som chodila okrem poradni aj do poradne pre rizikove tehotenstva (ale tam toho vela neurobili, aj ked na moje prekvapenie lekar vedel dost o SJS a rizikach), inak som normalne pracovala az do konca. Pri druhom som bola tiez rizikova, ale zmenila som lekara a ten ma do rizikovej poradne neposlal, ze on si to radsej vsetko odsleduje sam a k nemu som potom chodila kazde dva tyzdne cele tehotenstvo. On sice ma ultrazvuk priamo v ambulancii, ale srdiecko podrobne nesledoval, na to treba nejaky echokardiogram. Bola som sice kvoli tomu v Piestanoch, ale kym sa ti rozhybali s vysledkami, dovtedy som i porodila. 😅

jaya47
16. jan 2013

@tivka Ahoj, ja sa este velmi nevyznam v celej autoimunite, ale teda beriem plaquenil a mne lekar v NURCHu vravel, ze mi neodporuca otehotniet pri brani plaquenilu. Ze po dobrati si dat aspon 3 mesiace pauzu na precistenie organizmu. Ale ze najnovsie australske vyskumy ukazuju, ze sa moze plaquenil brat v tehotenstve, ale radsej by to neriskoval.
Mas takuto otazku poriesenu?

lenka_enka
16. jan 2013

Jaaj, baby, som sa ani nestihla pochvalit ze uz je malicka na svete 🙂 Uz ani neviem kde je ten strach, s ktorym som sem pred rokom pisala, ze sa ideme snazit a ze netusim ako to vsetko s tymi liekmi dopadne 🙂 Mala je zdrava, len sa narodila s 2600g a sla hned dolu az na 2 kg, lebo nevedela poriadne pit, ale uz ju prikrmujem a je z nej poriadny bucko a robi nam radost 🙂 Snazilkam prajem vela stastia a sil, nech sa tiez mozu tak ako ja o 9 mesiacov vytesovat 🙂

jaya47
16. jan 2013

@lenka_enka To je krasne citat takyto prispevok 🙂

potulka
16. jan 2013

@lenka_enka to je krasne, blahozelam! 😵 a ako sa vola? a co ostatne tvoje dve spolutehule, ako su na tom, nevies?

lenka_enka
16. jan 2013

@potulka Vola sa Lilien a narodila sa 7.12.- dva tyzdne skor, sekciou- lebo pupocnik bol obmotany sam okolo seba a uz ju dobre nevyzivoval...a evicke sa uz narodil chlapcek, tiez sekciou no a na Nancy cakame kazdu chvilku kedy to uz pride 🙂 malickej je u nej dobre 🙂

potulka
16. jan 2013

@lenka_enka no to som rada. vy tri ste sa odtialto odplizili a nepamatala som si ani vase prezyvky, tak som vas nevedela ani vyvolat so zavinacom. 😝 mam velku radost, evicke ze blahozelam a nancyku popluvam na dialku, nech vsetko dobre dopadne.

lubka58
16. jan 2013

Ahojte, mam reumatoidnu artritidu a s manzelom by sme chceli mat dietatko, ale manzel sa boji, ze dieta bude tak isto chore ako ja a boji sa, ze to nezvladne pomahat mne aj dietatku naraz. Ma niekto skusenost s otehotnenim a s touto chorobou? Nechcela by som aby nase dieta zdedilo tuto chorobu. Zijem v Anglicku a tuto chorobu mi zistili tu pred 5 rokmi. Lekari su tu velmi hlupi a preto sa ich radsej na to nepytam a najblizsie domov na Slovensko pojdeme az v auguste, co je dost neskoro. Prestala som brat methotrexate uz v septembri a aj vsetky ostatne lieky a stav sa mi dost zhorsil. Dakujem.

potulka
16. jan 2013

@lubka58 ahoj. reuma nie je priamo dedicna, moze sa podedit predispozicia na autoimunitne ochorenie - tych je kvantum. ak by sme sli takto do detailov, deti by potom radsej nemal mat nikto, lebo neverim, ze sa najde clovek, ktory by nemal aspon jedneho predka s cukrovkou, celiakiou, reumou, s ochorenim stitnej zlazy, nehovoriac trebars o rakovine atd. takze po tejto stranke mozes manzela upokojit. iste, ze je tu nejaka pravdepodobnost, ale prave tak moze aj tvoj muz babatku posunut nieco z jeho strany. ak sa zacitas do tejto diskusie, zistis, ze skoro vsetky prispievatelky, cize reumaticky, tu v priebehu 4 rokov aspon raz otehotneli. takze skusenosti tu mame takmer kazda a v zasade vyborne. 🙂 rodime, kojime, o deti sa starame normalne, nejaka systematicka vypomoc pri detoch kvoli maminkinej reume sa tu tusim ani nevyskytla.

pisis
16. jan 2013

@lenka_enka gratuluju aj evicce, pekne si uzivejte materske povinosti. A nancynku pozdravujem, obcas sem zaskocte a dejte nam, prosim, vedet, jak se mate a at pekne povzbudite nove prichozi 🙂

pisis
16. jan 2013

@lubka58 ahoj, jak pise potulka 🙂 i ja mam RA cca uz 17 let a k tomu jednoho zlobiveho kluka a doufam, ze nezustane u jednoho. Vetsina holek tu bere i cele tehotenstvi Prednison ci Medrol. Urcite to neni idealni, ale lepsi jako zanet v tele. Drzime palce 🙂

tivka
17. jan 2013

@deina ..takže záleží tak trošku aj na gynekológovi asi...no veď uvidím potom...ďakujem za rady...keď sa pošťastí a budem tehotná, asi sa Ťa ešte popýtam na niektoré veci...predsa len, človek má niekedy toľko otázok, len nie každý lekár sa v tom až tak vyzná a keď idem na kontrolu do Piešťan, nechcem im tam klásť zase veľa otázok, bo mnohé ma ani nenapadne...ale je príjemné keď sa môže človek obrátiť na niekoho kto má rovnaké problémy a aj tak dve zdravé krásne deti 🙂 Ďakujem

tivka
17. jan 2013

@jaya47 ..ahoj 🙂 Ja tiež beriem plaquenil (200mg, 1x denne). Možno máme toho istého doktora 🙂 Tiež mi spomínal, že austrálski vedci uvádzajú, že nie je škodlivý, ale že on predsa len nie je za to aby počas tehotenstva ženy tieto lieky užívali...s čím ja súhlasím, bo aj ja by som bola radšej keby som do seba pilulky vtedy nedávala.
Inak, najprv mi lekár vravel, že by bolo dobré vysadiť plaquenil keď sa budem chcieť snažiť o dieťa, no naposledy spomínal, že kľudne ho môžem prestať brať až potom keď zistím, že už som tehotná, že to nevadí. Len aby som ho určite vysadila keď to zistím. Ale o tých 3 mesiacoch mi nevravel nič. Tak teraz neviem. A Ty ako dlho berieš plaquenil a tiež máš vysoké anti-Ro protilátky (SSA) ?

deina
17. jan 2013

S tym Plaquenilom v tehotenstve, mne lekar vravel, ze je dobre ho vysadit najneskor vtedy, ked sa zena dozvie, ze je tehotna. Idealne zvykne odporucat aj cca 2 mesiace pred otehotnenim ho vysadit, ale ze nic sa nestane, ked sa vysadi az neskor. Tiez som raz citala akusi studiu, kde nepotvrdili ziadne neziaduce ucinky Plaquenilu na babo... ale tak ktovie, vzdy je asi lepsie pre dieta nepokusat s liekmi.

potulka
17. jan 2013

urcite je lepsie pocas tehotenstva nebrat ziadne lieky, ale podla mna drvivu vacsinu staci vysadit po otehotneni. to by sme potom museli zit akym zivotom, kym sme v plodnom veku? akoze preventivne, co ak nahodou otehotniem? vsetky tie veci, ktore zena zacne praktizovat, ked otehotnie - ziaden alkohol, zdravsia strava, kyselina listova, vela spanku... to by sme museli dodrziavat stale! akoze, nehovorim, ze je to zly sposob zivota, ale uprimne, kto z nas to vsetko striktne dodrziava, kym nenajde // ? 😉

pisis
17. jan 2013

ja myslim, ze vetsina farmaceutickych firem se jisti - kdyby se narodilo jedno postizene decko z 1000 pripadu, tak je to pro ne vetsi problem nez to, ze hold zeny nebudou tehotnet. Me dokonce rikala doktorka ze staci MTX vysadit az po otehotneni, coz je lek, ktery se, mimo jine,pouziva pro vyvolani potratu - dojde k postizeni plodu a telo se ho pak samo zbavi ☹ - toto bych urcite neriskovala. Takze kazdy doktor pak poradi neco jineho - ja napriklad brala Humiru - moje revmatolozka rika vysadit az po otehotneni, muj gynekolog rika vysadit mesic pred a na internetu se clovek docte, ze vysadit 5 mesicu pred. A ted babo rad 🙂 Urcite je lepe bez leku (a bez dychani smogu, jedeni vsech ruznych Ecek, atd...), ale zase na druhou stranu, aktivni choroba taky neni nic moc ☹.

tivka
17. jan 2013

..veď to. Brať lieky či nebrať v čase otehotnenia, aj jedno aj druhé má svoje klady i zápory.. A chápem, že aj lekár si nemôže dovoliť riskovať a tak musí ženu upozorniť. Ja som pôvodne plánovala, že by som lieky vysadila aspoň mesiac pred tým ako začneme pracovať na potomkovi...ale zase, keď ma lekár upozornil, že protilátky môžu ublížiť bábetku...neviem, či predsa len nie je lepšie držať chorobu pod kontrolou čo najdlhšie...lebo predsa len, nie každému sa podarí ihneď otehotnieť. A ak sa počas tej doby zhorší stav ženy, je to možno pre bábo väčšie riziko než keď sa lieky vysadia už vlastne dva-tri týždne po oplodnení - keď to žena zistí...Veru, pred pár rokmi by som si nebola bývala ani pomyslela, že si budem musieť bábetko takto naplánovať. Vtedy som si myslela, že jednoducho kedy sa prišťastí, vtedy sa prišťastí 🙂 Ale je pravda, negatívnym vplyvom prostredia sa nedá úplne vyhnúť...a napríklad je aj mnoho žien, silných fajčiarok a majú také zdravé deti 🙂

evickav
17. jan 2013

@potulka
@pisis
tak aj ja sa musím pochváliť, že náš Filipko už je s nami skoro mesiac 😵 narodil sa o tri týždne skôr 21.12.2012, lebo mi začali dosť stúpať hepatálky, tak to doc. radšej ukončil sekciou,,, mal 3250g a 50cm,,, tiež mi ešte v pôrodnici schudol na 2880g,,, ale po včerajšej poradni už máme 3760g a 54cm,,, rastie ako z vody 😀
ja mám sjogrena a bála som sa, že by malinký mohol mať niečo so srdiečkom, ale zatiaľ je všetko v poriadku,,, a dúfam, že aj bude 🙂

snažilkám držím prsty 😉 aby sa nebáli do toho ísť,,, keď sa pozriem na môj pokladík, razom sú všetky problémy preč 😵

jaya47
17. jan 2013

@tivka Moj lekar sa volal myslim Malis. Ja mam pozitivne ANA a este lupus antikoagulans a tak. Ja praveze este nemam hotovu diagnozu, sjogrenov syndrom predpokladaju, pretoze som mala zapal slinnej zlazy, suche oci a zapaly prevazne oci a ust. Ale zaroven mam aj vselijake ine veci.
@potulka Uplne mi hovoris z duse, my sme sa snazili 2 roky otehotniet a keby som mala cely ten cas byt uplne cista, tak to by bolo tazke. Okrem toho, prvy rok som sa vzdy bala po ovulacii chodit na treningy, ze co ak som uz nahodou tehotna a ono to hlavne nie je dobre na psychiku, kazdy mesiac minimalne polovicu z neho riesit ze sa musim uplne zdrahat vsetkeho, ze co ak.

jaya47
17. jan 2013

@tivka Inak, to ja este musim tak planovat, ze mam protilatky proti spermiam a mame zakazany nechraneny styk mimo ovulacie. Nemam uplne pravidelny cyklus, tak ked sa snazime, tak vsetko musi byt strasne naplanovane. Ziadne spontanne babatkovanie... Ale co uz, my si to dietatko casom nejak vymodlime 🙂

jaya47
17. jan 2013

Baby, inak, drzte mi zajtra paste. Idu mi vyberat dorastajuce krcne mandle, na ktorych mam skryty zapal, ktory mi spustil autoimunitne reakcie. Mozno zajtra zrazu prestanu klby boliet 🙂

potulka
17. jan 2013

@jaya47 drzim palce, aby sa ti ulavilo. ja som mala takisto mandle zelene od hnisu, takze mi ich vybrali asi rok po tom, ako mi diagnostikovali reumu, ale bohuzial, nepomohlo to. dufam, ze ty budes opacny pripad.

@evickav velmi sa tesim, myslim ze je velmi povzbudive aj pre nove prispievatelky citat takyto cerstvy dobry priklad. 🙂

novakova2000
18. jan 2013
novakova2000
18. jan 2013

@jaya47 a to ako ti prišli nato, ze tam máš ten zápal? bolievali ta?

tivka
18. jan 2013

@evickav blahoželám k synčekovi 🙂 a prajem pevné zdravíčko, nech Vám synček robí len radosť 🙂 je príjemné vedieť, že aj napriek rizikám to mnohým z Vás takto pekne nakoniec dopadlo 🙂

tivka
18. jan 2013

@jaya47 ..tak to potom naozaj chodíme do NÚRCH k rovnakému lekárovi 🙂 a tie ANA som mala aj ja pozitívne. Zistila mi to vtedy infektologička, keď som mala stále zvýšenú teplotu a bývala unavená. Infektologička bola veľmi milá..lebo musím povedať, že ako som vtedy chodila po vyšetreniach, tak napríklad na endokrinológii som mala zlú skúsenosť kedy sa ku mne správala endokrinologička ako k hypochondrovi. Vlastne infektologička ma potom hneď poslala na vyšetrenie do Piešťan...nuž a tam mi určili diagnózu SjS. Až keď som si potom čítala aké sú príznaky ochorenia, zistila som, že to na mňa sedí, teda tie suché oči a pocit cudzieho telesa a tak. Dovtedy som ani netušila, že to je prejav nejakého ochorenia (aj keď niekedy ma bolievali nohy, ale vždy som si hovorila, že som asi prechladla niekde).
Inak, myslím, že v Piešťanoch mi pozitívne vyšli aj RF (reumatoidný faktor) a CH50. Ale až tak sa nevyznám v tom.
Ale som zvedavá ako mi vyjdú teraz výsledky. V poslednej dobe sa totiž cítim dobre ako beriem lieky...len ma začali trošku viac trápiť kožné problémy, ale ja mám aj citlivú pleť na chlad. Len dúfam, že to nebude mať súvis autoimunitou.
Máte to isto zožitejšie so snažením sa o bábetko keď to nemôžete nechať na náhodu a musíte mať presne naplánované. Ale dúfam, že sa Vám čoskoro podarí ahlavne, že všetko bude v poriadku 🙂
Mne mandle vybrali tiež, po mononukleóze. Tak držím palce, aby Ti po odstránení mandlí bolo lepšie 🙂

dahra
18. jan 2013

Ahojte,
mám otázku, začiatkom jari ma strašne bolieval pravý lakeť, doktor mi zistil zápal, nazval to monoartritídou 🙂, bo našťastie inde to nepršlo, dostala som obstrek, presne nepamatám názov injekcie, zabralo a bolo ok. teraz som tehotna, ma pobolieva to iste miesto znova, v pondelok idem na reumatologiu a rozmyslam, že si budem injekciu pýtať znovu, Viem, že moj doktor mi bude vediet poradit, ale ak ste mali niektorá obstreky počas tehu, aké máte skúsenosti? Dúfam, že to krpcovi neuškodí.

centaurea11
18. jan 2013

@novakova2000 Ahoj, dlouho jsem Tě tady neviděla... 🙂 U mě žádná sláva, nemoc se mi postupně rozšiřuje do dalších kloubů (ale zatím jsem nenasadila léky, jen se mi podařilo zjistit příčinu rozvinutí RA, tak se snažím využít všech jiných možností než nasadím ten MTX, dávám tomu ještě měsíc a když se nic nezlepší, smířím se s léčbou). A jak se máš Ty, cítíš se už trošku líp? Už mi dorazila kniha spontánní uzdravení, ale zatím tu chuděra leží, protože synovi teď rostou zuby a je to strašně náročné ve dne i v noci, ale už se těším, až si ji konečně otevřu 🙂.

novakova2000
19. jan 2013

@centaurea11 tak sa teším, potom mi daj echo či sa ti páčila - a ako si zistila kde ti začal zápal? toto ma fakt zaujíma 🙂 lebo ja nie a nie nad tym - vieš čo min. tyzden som mala 2 dni také, ze ma nič nebolelo uplne som nechapala a aj včera sa mi zdalo lepšie - tak mozno mi uz pomalinky začinaju zaberat pirulky 🙂 a ako chceš riešit ten zápal 🙂 daj rady🙂 júúúúúúúúj krpcovi zubky no to sa asi moc nevyspíš - inak ja velmi cítim ke sa nevyspím - to je pre mna uplne potom zlý den fakt na toto vnimam ze som moc senzibilná 🙂