Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
17. aug 2009

ahojte
zuzka, ano, preto sa za teba tesim, ze tvoje babo bude asi malicke, lebo vlacenie valibuka je dost namahave. niezeby som odpadavala, ale da to zabrat, hlavne zapastia to citia. samozrejme, to sa nestazujem, len konstatujem. je to nase slniecko okate. vcera som videla muza hrat sa s fotkami, takze mozno coskoro zasa nieco nove supnem do albumu, aby ste videli, ako malicky prazdninuje. a lilu - uplne sa stotoznujem s tvojou poznamkou, ze si rada konecne doma... akurat som vcera podotkla, ze sa tesim, ked bude po lete, lebo po chate je pred nami este vikend na kysuciach u svokrovcov na chalupe, potom hned od stredy do nedele kratka dovolenka v kunerade s kamaratmi a potom este muz vymysla, ze by sme mohli skocit na par dni do chorvatska... tajne dufam, ze k poslednemu bodu programu uz nedojde. 🤐 😀

helika81
17. aug 2009

Ono sa to nezdá ale toľko programu,že to človeka unaví,a nehovoriac potom čo bude nasledovať po dovolenke,upratanie,pranie,žehlenie 😀 veď len naši tu boli 3 dni a mám kopu prádla,dnes som makala,aby bolo čisto,asi to bude tým,že som od 04:20 hore,začalo ma prehánať z toho gulášu,bola som pažravá 😀 ,tak som ako vtáčik 😀 😀 😀

milka2008
17. aug 2009

Ahojte dievcata,
hlasim sa po dlhsej odmlke,
stiham citat iba posledne prispevky. ale DODATOCNE ZUZKAM vsetko najlepsie k ich nedavnym meninam, hlavne vela zdravicka, niektorym bezproblemove tehu a osatnym skore tehu... 🙂

Stihla som si precitat:
Zuzka88 - vaha babatka - nic si z toho nerob, este sa mozu mylit vo vahe mylit a maly podrastie a prekvapi.
Mne tvrdili, ze maly bude mat okolo 1800 gr a pri narodeni mal 1760 gr - narodil sa v 31.tt+0 (teraz ste odbornicky aj s Deinou, viete co to znamena 🙂 ) a chvalabohu dychal hned sam - davali mi kortikoidy na dozrievanie pluc, lebo predcasny porod ocakavali.

Deina - tak fajn, ze cukor je o.k.

U nas co nove - prazdniny sa kratia, s nim aj leto ☹. Boli sme aj na dovce pri mori, malemu sa velmi pacilo, cele hodiny vydrzal v mori... 😎 😀

Idem si vas docitat

helika81
17. aug 2009

Milka aj ja by som išla k moru ale keď nie sú financie,hm,musíme šetriť a hádam sa budúci rok podarí 😀 ale sme mali tiež peknú dovolenku s manželíkom 😀 až som z nej unavená,čo bola tak pestrá 😀 😀 😀

sse
17. aug 2009

Ahojte,
u reumatologa všetko po starom. reuma chvalabohu spí len kĺb neposlúcha, ale s tým on nevie nič urobiť, musím len čakať. Dal mi žiadosť do PN tak zajtra pošlem. Som zvedavá kedy si ma zavolajú.
inak som domov prišla unavená ako koň z toho tepla 😝

helika81
18. aug 2009

NO toto tretia strana,kde ste?ja som prišla z mesta,vychystala manželíka do práce a idem Vás pozrieť,a vy nikde 😀 sse super,nech je to čím skôr 🙂

deina
18. aug 2009

Ja som tuuu. 😅 Sse, super, ze ti takto spi reuma, parada. 🙂

Dnes som vytiahla stare veci po Miskovi a uz sa perie prva varka. Teda, mam ich riadny kopec, ani nemal vsetko oblecene a mam taky pocit, ze mam strasne vela malilinkych veci, to su snad velkosti 50, ak nie menej. 😨 No uvidime, aspon vidim, ze nic male kupovat nemusim, staci tak od 62-ky a zisiel by sa este overal na zimu. Aj ked pri Miskovi sme nepotrebovali, bol v zavinovacke v kociku alebo v tej zavinovacke do autosedacky v autosedacke, tak neviem... ale jeden sa urcite zide.

sse
18. aug 2009

len nech rouzi spí dlhé veky 🙂

všetkým vám to prajem, už sme sa natrápili dosť

deina
18. aug 2009

Preco ta vlastne posiela do Piestan, ked mas teraz dobre vysledky?

lilu18
18. aug 2009

ahojte idem vas trosku pokukat 🙂

lilu18
18. aug 2009

sse //super nech Ra dlho dlho haji 😵

deini//skoda ze nebude dievcatko..by som ti poslala ruyovucke overaliky 😀

sse
18. aug 2009

ja tam chodím pravidelne každý rok. A reuma síce spí ale mám koxatrózu 3.stupňa, ktorá sa vyvinula vďaka reume tak aj to mi tam sledujú a s tou mám dosť problémy. No viac menej je to už záležitosť ortopédov. Belica mi povedal, že keby on môže operovať, už to mám dávno za sebou.

lilu18
18. aug 2009

a preco ti to nechcu operovat??koli veku?

deina
18. aug 2009

Vdaka, Lilu. 😅

Chodis aj k nejakemu ortopedovi, Sse?

sse
18. aug 2009

hej kvôli veku

lilu18
18. aug 2009

sse//uz operuju aj mlade kocky,treba tlacit a stale sa stazovat 😠

potulka
18. aug 2009

ahojte
matejko uz na radost maminych klbov spomalil svoje raketove priberanie a momentalne ma 8140 g - pribral za poslednych 5 tyzdnov 560 g. uplne staci. 😉 ma vsetko v poriadku, predviedol trieskanie nozkami o stol a "statie", ked ho pani dr. drzala pod pazuskami.
len ja som dnes nejaka skapata... 🙄

milka2008
18. aug 2009

Ahojte,

potulka - tak to ste pekne pribrali 🙂 a stale iba z tvojho mliecka? 🙂 A co klby - este nie si na liekoch? - prepac, ak sa pytam, mozno si to niekde pisala, ja som tu dlhsie nebola a sa mi "nechce" citat tie strany dozadu... O chvilu ti zacne Matejko lozit, priprav si "krize" 🙂 myslim "chrbat" 🙂

Lilu - ty budes este na materskej do troch rokov? Lilu a este radsej nikomu nic neposielaj, mozno tie overaliky budes este potrebovat 🙂

SSE - dobre spravy, ale s tou koxartr. zatial nemam skusnosti, ale ako ti radi lilu - tak treba "tlacit" na lekarov... ked chces raz vladat "tlacit" kocik 🙂 Drzim palce. A ako sa inak mas, pracujes, alebo si doma?

Heli - veru pri mori je vzdy dobre, aj som sa slnila, vysadila som plaquenil 14 dni pred odchodom, lebo pri plaq. sa nesmies slnit, teda aj môzes, len sa mozu na kozi objavit cervene flaky - tak mi povedal moj reumatolog...

Deini - ja odpadnem, ze cislo 50, take existuje? som myslela, ze najmensie je nejaka 52, ci 54... Ja si uz vobec nepametam tie babatkovske cisla...

A skapati sme asi vsetci z toho tepla ☹

Pekny den vsetkym 🙂

deina
18. aug 2009

Milka, su aj mensie cisla, 46 a tak. 😉 Vsak aby to neplantalo na nedonosenych detickach, nech su aj tie pekne.

Matejko ma teda krasnu vahu, taky maly valibuk, asi bude vysoky.

helika81
18. aug 2009

Veď pri slniečku je to riziko,a vôbec by sme sa ako dospelí nemali opalovať,škodí to viac ako si myslíme,a deti do 3 rôčkov ani slnko by nemali vidieť,a hlavičku zakrývať stále,ževraj aj v tieni slnko opáli,no ale ja nevydržím byť bez slnka🙂aj mne rouzi spí🙂-zatiaľ,nech spí už večne 😀 ,som si spomenula,včera sa ma pýtala doki,že prečo mi Žlnay nariadil užívať kalcium,teraz pri osteoporóze,keď ju spomínate,už viem prečo,je to aj únavou a sem-tam mi to v kolienkach zaškrípe,najviac kalcia je v mandliach,a to stačí zjesť iba 5 semiačok🙂-to mi poradila krčná,júj také milé doktorky 😀 ,a tá moja Ra-doki mi rozprávala,že chodí na školenia do PN-aj k Žlnayovi-a že má problém ho registrovať,rýchlo rozpráva a tie jeho odborné názvy sú zložité,že aj skúšky sú u neho ťažké,sama mi povedala,že je pán Doktor 😉 ,a to keď chodila moja maminka do PN,bol iba praktikant 😀 ,u nás je krásne ale fúka silný vetrík,ale dá sa aspoň dýchať 😀

sse
18. aug 2009

lilu veď ja sa sťažujem, chodím dokonca aj na ortopedickú kliniku do BA a nikto ma nechce operovať. oni podľa snímkov tvrdia, že to nieje až také zlé a že pokiaľ nemám kľudové bolesti tak je to v pohode. No len oni ešte nezažili takú bolesť, že si neviem ani sadnúť na WC.

milka2008, inak aj ja som Milka 🙂.
Našťastie pracujem. a som aj na čiastočnom ID, no keby sa mám z toho živiť tak .... Inak teraz sa mám celkom fajn. Som asi zistila, že mi na kĺb pomáha čvachtanie sa vo vode. Bola som na termál. kúpalisku a sa cítim celkom dobre. Asi v tých odporúčaniach plávať niečo bude. Len problém je, že neviem plávať 😀 😀 tak sa len držím na kraji a hýbem nohami, aspoň niečo 🙂

helika81
18. aug 2009

sse s tým wc som podobne ale to iba vtedy keď ma začnú bolieť kolienka,inač je to v pohode,keď rouzi poslúcha 😀

deina
18. aug 2009

Aj ja som sa dnes cvachatala, je to parada v tychto teplach. Potom podvecer prichadza manzel a vytiahne ma odtial. 😅 Len dnes sme sami doma, lebo ma nejaku akciu z prace, no co uz. 😖 Normalne som opalena, hoci sa neopalujem a natieram, Misulo takisto (a toho natieram 50-tkou, napriek tomu je hneducky, tak jemne).

Sse a na nejake rehabilitacie by si narok nemala? Ako plavanie vramci rehabilitacie.

Jooj, taka som dnes unavena, nejako ma dnesok vystavil. Chcela som este polievku uvarit, ze zajtra toho budem mat menej, ale neda sa, nechce sa mi.

milka2008
18. aug 2009

SSE - Milka - 🙂 🙂 🙂 tak sme dve Milky 🙂 a ty si aka "Milka"? ja som mliecna, tu mam najradsej... 🙂 🙂 Len nie ta "fialova"...

Cvachtanie vo vode vseobecne pomaha klbom "nadlahcuje ich", len nie velmi horuca voda, ak mas aktivny zapal... A deina ti dobre radi - skus sa spytat na plavacie rehabilitacie, len neviem, ci to nie je len v kupeloch.

lilu18
18. aug 2009

milka//ano na materskej budem az do konca a este asi pol roka lebo malu zoberu az v sept a kedze je aprilova mam smolu 😀 a teda neviem ci budem male vecicky potrebovat ale uz som polku porozdavala 😀 neplanujem ale stat sa moze ze aj motyka vystreli 😀 😀 😀

sse//pytaj kupele ale najlepsie Pie,lebo tam vedia ako co na roydiel od inych kupelov kde ti nakydaju aj horuce bahno na zapalene klby 😠

lilu18
18. aug 2009

ozaj deini,malu pravidelne natieram 50+ a je ciernejsia ako ja 😀 😀 😀

deina
18. aug 2009

A aka by bola, kebyze ju nenatries! 😀

Mi tu robite chute, ze Milka cokolada... ja zboznujem tu mliecnu s jahodovou plnkou. 😵 Mnaaam. A teraz neviem, ci mozem alebo nie, este som nebola u tej diabetologicky, nedviha mi telefon. Nastastie zatial nemam daku extra chut na sladke.

helika81
18. aug 2009

babenky aje skoro polnoc a vy mi robite chutky na čokoládu 😀 pekné sny 😀

sse
19. aug 2009

Ahojte,

ja mám rada čokoládu Orion vanilkovú. 🙂

ja aktívny zápal momentálne nemám teraz som mala FW 24/55 čo nieje až také hrozné. Ortopéd mi odporučil plávanie a bicyklovanie. Tak bicyklujem doma skoro každý večer keď sa podarí.
Keď som bola v kúpeľoch pred dvomi rokmi tak mám pocit, že mi tam doktor viac liečil kĺby ako to kvôli čomu som tam bola no ale vtedy som sa cítila perfektne asi pol roka. Takže 2x do roka do kúpeľov a ani nebudem vedieť že mi niečo je 😀 😀

helika81
19. aug 2009

vidíš sse,ja som takú možnosť nikdy nemala,lebo môj senilný doktor mi takú možnosť nikdy nenavrhol 😀 ,teraz viem,že sa to dá,a ak bude treba skúsim tam ísť aj ja🙂