Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
15. feb 2010

Ahojte mamičky 😀
Som tu dlho nebola,sme prišli včera z PD a únavou padla do postielky...ráno vstala a šup sa do práce,som si hlavne poprala veci a plienky 😀 ,no a potom som si potriedila všetky vecičky,čo mi sestra nabalila,takže som mala čo robiť,ešte to poprať,ožehliť,no klasické prípravy 😀 ,uf už teraz som unavená 😝
Bruško mi rastie,tlačí ma už na žalúdok a tŕpne mi rameno aj pravá ruka,moje bábätko cez deň spalo a teraz buntoší,len tak mi bruško skáče 😀
...ale Vám poviem babenky,že sme skoro ani do PD neprišli-dostali sme hodiny,uf až som sa prežehnala,neprajem to zažiť,a kým nemusím,necestujem,už nie a,že ešte mám sadnúť za volant?no neexistuje,bojím, bojím 😀
Zuzka moja,ja viem len toľko,že sestra nemala s malou problém a keď večer mrnkala,vytiahla prso a spali obe do rána v posteli,ináč zaspala v postielke ale tiež ju sem-tam prehadzovala,raz na gauči,posteli,na rukách atď,no a teraz má problém ju kdekoľvek udržať,je to loptoš,nedávno mi volala,že ju dala spinkať(ide mať v máji 3 rôčky),bolo ticho a keď išla kuk skoro ju porazilo,našla drahý krémik na riťku a celý minula na seba 😀 😀 😀 ,no čo už,aj ja som bola taká,nie a nie spinkať a teraz by som spinkala ajajáj 😀 do aleluja 😀
Lupi,ja a cvičiť?V škole som mala zákaz a keď tak cvičiť len pre seba čisto na kĺby,no lenže ja som v tomto lenivá,takže neviem či sa pustím aj potom do cvičenia,možno na rotoped ale to je vo hviezdach..a ide leto takže moc ani nejedávam v tomto období 😀 ,skôr ma smädí,takže tak nejako 😀

deina
16. feb 2010

Heli, ty si na seba davaj pozor! Ze hodiny... cesty su teraz hrozne, aj tu u nas vela nafukalo, na niektore miesta sa nedalo ani dostat.

Zuzi, ved ak ti nevadi, ze spi s tebou v posteli, tak ho nechaj. Ja som si ho tiez zvykla prelozit k sebe, ked sa v noci zobudil a na obed zvyknem spavat s nim. On sa ale strasne kruti a roztahuje, takze celu noc s nim spat sa neda. A vecer uz chcem mat deti ulozene, klud, venovat sa manzelovi, tak som ho naucila na postielku. Vzdy, ked som videla, ze zacina podriemkavat, som ho tam dala a zvykol si. Tiez tam ma kolotoc, aj svetielko. Sedim pri nom, kym nezaspi, ak nie je celkom pokojny, tak mu hladkam hlavicku a on pomaly zaspi. Uz vie, ze ked je okupany a napapany, ide sa spinkat. 🙂

lupena
16. feb 2010

heli. že moc nejedávam. odpadnem, ja žerem jak kyselina a to som ani tehotná neni..🙂fuu. tak to si viem predstaviť, čo si prežívala v tom aute. Nezávidím. Ja som zažila podobnú situáciu raz. Išli sme s mužom natešení s DS z 4d. Bola búrka a dáka krava nás predbiehala v zákrute. dostala hodiny robno pred nami a skoro sme to do nej napálili. Jediné šťastie, že manžel strhol volant a skončili sme v poli. Inak si ani nechcem predstaviť, čo by sa stalo. Inak bol to masaker. Pripadalo mi, že tá situácia trvá celú večnosť.
Deina presne tak to robím aj ja. Sedím s ním pri postielke, kým sa neukľudní, alebo úplne nezasí a hladkám ho. Aj keď on ešte nevie, že keď je opkupkaný a napapá sa, že už ide spinkať, lebo tam chodíme ešte len týždeň. Predtým mi zaspal až o desiatej a do dvoch mesiacov mi buntošil do polnoci.. 😝

zuzka88
16. feb 2010

Ahojte 🙂
tak dnes nespim s krpcom, uvidim, kolko mu to vydrzi, zvacsa tak max 45 minut ale ak dostane hned prso, ako mrnka tak vydrzi aj 3 hodiny 😀 ale musim ho to odnaucit...keby tak chcel cumel
dakujem za rady, skusim to aj ja tak ze ked sa preberie, necham ho tam... len zvasca to potom konci placom.. no uvidim a dam vam vediet

Lupi, cvicim, lebo v tehu som pribrala 18 kg a v lete mam svadbu 😀 uz mam na sebe len 2 kg ale telo zostalo take mlandrave tucne... cvicim vzdy tak 30 minut cca z toho vela na chrbat a natahovacky, trosku brucho z kalanetiky a trochu nohy a zadok... Nijako to neprehanam ani nenahanam kondicku.. Ked zacnem s prikrmami, skusim aj rotoped, to bude makacka 🙂 ta kyselina sa vraj uvolnuje len ak to prezenies a mas svalovicu
Aaspon mam mensievycitky, ked potom zbodnem celu cokoladu 😀 😀 😀 aj ja som ZAVISLAK!!!!! na sladke

Ohradku mam, je to taka ako postielka ale sestuholnik a teraz mam dno tak hore takze to ma ako postielku a tiez tam je kolotoc.. kedysi tam cez den spinkaval. nelezi na zemi a je v bezpeci aj pred mackou

Heli, az ma zamrazilo! ty uz len pekne doma sed! ozaj, uz mate kocik?

my sme mal iist zajtra na vysetrenie sluchu a vraj pokazeny stroj v Ruzinove, uz len na Antolsku alebo Kramare sa da tak nas preobjednali na 18.3., hroza

deina
16. feb 2010

Predchvilou to u nas vyzeralo tak, ze Misulo rozoberie postielku, ale asi si to rozmyslel a spi. 🙂 Inak toto bolo vzdy take nenarocne dieta, on mi prve dva mesiace v jednom kuse spal (okrem jedenia a kupania), ja som nemala co robit. 😀 😀 Ze super materska. S kamoskou sme vlastne prvy polrok, aj dlhsie, presedeli vonku v kaviarni a deti nam spali v kocikoch, uzasne nieco. Potom po dvoch mesiacoch okolo svojho terminu porodu (on je nar v 32tt) sa "zobudil", ale nadalej mi krasne spaval, vydrzal hore max 2 hodiny a zaspal, sam od seba. V noci tiez bez problemov spaval. No a potom prislo toto druhe dieta, som si naivne myslela, ze bude podobny ako Misko... 😀 😀 Doteraz je casto taky, ze ked nespi alebo neje alebo sa nenosi, mrnci a place, nic sa pri nom neda spravit tak, ze si ho dam do lehatka napr. Vydrzi mi v nom chvilku, ked je cerstvo vyspaty a najedeny, ale potom sa zacne nudit a koniec. Mam taky pocit, ze je velmi zvedavy... a velmi ho zaujima Misko, rad ho sleduje. 🙂

Nieco na brucho by sa zislo aj mne... veru veru.

lupena
16. feb 2010

Zuzi a čo má malý niečo s uškami? Som zvedavá ako to s malinkým dopadne. Inak vyskúšaj si odsledovať ako dlho býva malý hore. teda aké má intervali medzi spánkami v jeho veku by to malo byť dve - dve a pol hodinky. Skús si to odsledovať a normálne ho za dve hoďky, alebo tak nejak daj do postielky. nečakaj na to, kým uvidíš, že je unavený. Lebo potom sa mu horšie zaspáva. Teda už keď sa jeduje. Toto sa mne pri malom osvedčilo. Možno aj preto s tým nemáme teraz problém.
Na začiatku som ho totiž mala v koši na kolečkách a nosila ho všade po byte, tak nemal problém zaspať. Teraz ho používam už len vtedy keď malého okúpem. Dám ho na chvíľu do ňho, pohojdám ho (lebo väčšinou sa po kúpaní jeduje). Ja som pribrala počas tehotenstva 5 kíl. potom som schudla desať. ale aj tak mám 70 takže žiadna výhra to nie je. Ale zatiaľ sa s tým dáko netrápim. A tak málo som pribrala preto, lebo som v 16tt začala grcať, ale dosť brutálne. Nevedela som ani jesť, ani piť a skončila som kvôli tomu aj v nemocnici, lebo som brutálne chudla a bola dehydrovaná (za tri dni 5 kíl dole a tak). Ale keď mi začalo byť dobre, tak som zas začala rýchlo priberať. ale zam mesiac som začala zas grcať. proste jeden veľký kolotoč...

helika81
16. feb 2010

ahojte...nechcela som Vás moc nastrašiť ale som sa sama zľakla 😖 ,uf nezávidím to nikomu 😝
Zuzka kočiar mám ale u maminky v PD,takže si ho vezmem až potom,má to čas,však aj tak dieťatko musí byť vo vajíčku-sedačke,tak mi je na nič,lebo chcem ísť po pôrode do PD ku mamke 😀,čaká ma ešte žehlenie,kopa riadna ale chcenie žiadne 😝 😀,akosi už nevládzem 😀

silviapd
16. feb 2010

Caute babule,
nestihla som Vas precitat,pisete ako dive,len dnes mi dosla pozvanka do Nurchu na zajtra 😀 som rada,ze to stiham,dufam,ze mi pridelia normalneho lekara...drzte palce,potom sa ozvem,co mi povedali

helika81
16. feb 2010

Silvi tak veľa šťastia ale hlavne opatrne na cestách 😉 zle sa jazdí...sa neviem dočkať,čo ti povedia 😀

silviapd
16. feb 2010

ja tiez nie,no opatrne o 7 si idem po kartu a dufam,ze do pol 9 to stiham,nechapem ako to mohlo ist z PN do PD cely tyzden

potulka
16. feb 2010

ahojte
toto su tu ine litanie! 🙂 vitam nove tvare, pomaly stracam prehlad, komu co je. 😅 ozaj, a kde sa podela lilu? uz som ju tu 100 rokov nevidela.

helika, veru, pozor na cestach, ked nemusis, ani nechod. az na jar. 😉

zuzkaBB, som rada, ze mas uz po operacii, tak teraz hor sa do heliosu. 🙂

zuzka88 - nas matej spaval do cca pol roka tak, ze zaspal na prse a potom sme ho prelozili do postielky. v tom case niekolkokrat do tyzdna prespal celu noc v kuse, takze k nemu ani nebolo treba velmi vstavat a ked, tak sme ho po nakojeni dali zasa do postielky. ale akonahle dovrsil pol roka, prespata noc nebola ani jedna a tiez sa postupne nastahoval natrvalo do nasej postele. v noci ho stale 2-3x kojim (vratane ranneho, ktore je okolo 5.) a pri jeho 10,5 kg je velmi vyhodne len otrcit prso a nevstavat. 😀 prave pracujeme na odburani nocnych kojeni a potom hadam zacneme opat zvykat na postielku.

deina
17. feb 2010

Ktovie, kde je Lilu, asi na nas nema cas. Alebo nam nieco taji? 🙂 Ze nejake nove povinnosti... 😅

Ze 10 a pol kila, to je ale chlapisko. A vysku ma aku?

U nas tazko, tazko, Matko nadalej soplikuje, uz zacal aj kaslat a asi nakazil aj mna, nieco na mna lezie. 😖 No smola, ak sa mu zajtra nepolepsi, zoberiem ho asi v piatok k lekarke, aby sa mu nahodou nepohorsilo cez vikend, ktovie, kto bude na pohotovosti... Len u nas opat zuri chripka, stretla som aj kolegynu z byvalej skoly, ze maju chripkove prazdniny, no radost, urcite ma aj doktorka vela deti chorych v cakarni.

helika81
17. feb 2010

Ahojte babenky...Lilu nemá čas,je zaneprázdnená ale mám kontakt,tak jej napíšem,aby sa ozvala 😀 patrilo by sa 😀
Siska ako si dopadla?
Jáj ja nemám ani kedy chodiť na pc,zamestnali ma vecičky pre bábo,periem a žehlím a už teraz ma to nebaví 😝,no plienky sú trest 😀 ale tá radosť 😀
Pekný večer 😉 🙂

potulka
17. feb 2010

deina, meria 78 cm. o meter menej ako ocino. 😉

lupena
17. feb 2010

čaute baby. aj Igorko je chorý. dnes sme boli u doktorky. Kašle a má nádchu. Celý deň ho musíme nosiť na rukách, inak plače. a na rukách sa aj smejká. maznák..🙂
potulka to som zvedavá koľko bude mať v 11 mesiacoch náš, lebo už teraz má 65 cm a 7200 gramov. Lepšie povedané toto sú údaje ešte z 26.1. ..🙂)
Heli... vecičky sú pre mňa taký bonus pri žehlení. Nemám tú činnosť rada, ale vecičky to môôôžem..🙂) ale plienky brr

helika81
17. feb 2010

😀 Keď si predstavím,že to treba žehliť pol roka 😀 brrr,mám otázku aký prací prášok používate?že ktorý je najlepší ...brú nôcku 😀

silviapd
18. feb 2010

ahojte!!!
No heli: do Nurchu som dosla o pol 9 a vybavena o pol 11,priradili ma k primarke dr.Micekovej,klobuk dole pred jej vedomostami,teda aspon moj dojem,hlavne jej vadilo,ze ak dr.Vilcekova nevedela urcit presnejsie dg.mala ma hned poslat do PN a nechape preco mi dala prednison,ten mam hned aj vysadit,az kym nezisti podrobnosti z krvi a genet.testov,nechala mi len sulfasalazin.Najradsej by som chodila len tam,no a to vysetrenie ,ma prezrela od hlavy po päty a rtg tiez vsetkych klbov,nemozem sa stazovat 😀

helika81
18. feb 2010

takže k Vilčekovej budeš chodiť naďalej?si sa mala opýtať,či rovno môžeš chodiť k nim,aspoň si sa pohla o kúsok a aby ti hlavne zistili diagnózu,no a s tým prednisonom je záhada,tuším ti ho dali už v Martine,nie?a koľko si bola u doktorky?ja prvý krát hodinu 😀 ,ale som rada za teba 😀

lupena
18. feb 2010

Heli ja používam Persil sensitive a avivaž silan sensitive. Zatiaľ sa nestalo, že by mi niečo neopral.
Silvia... a neskúšala si sa pýtať, či tam nemôžeš chodiť? ja tam chodím, ale nie k prímarke. K pani dr. Tuchyňovej a som veľmi spokojná. Aj keď mám pocit, že sa tam nechodí bežne. Len ja som mala problém s lekármi. K nej som sa dostala počas tehotenstva a zatiaľ ma berie stále

potulka
18. feb 2010

lupena, matej mal v 4 mesiacoch 7580, takze sa mas na co tesit. 😀
heli, my perieme v doma vyrobenom slize z mydlovych vlociek a pracej sody, obcas v mydlovych orechoch. namiesto avivaze ocot - ten by som naozaj odporucala vsetkym mamickam, pretoze prasky a avivaze ostavaju v pradle a mozu narobit sarapatu v podobe neskorsich alergii. ocot dezinfikuje, pradlo po nom nesmrdi a ostava makkucke. 😉

deina
18. feb 2010

Silvi, super. 🙂 Budes k nej teraz chodit castejsie?

Heli, ja pouzivam na detske veci Lovelu - teda na Matkove, davam aj avivaz, bud Lovelu alebo nieco Sensitive, hoci myslim, ze Matkovi je to viac menej jedno. Ale Misko bol haklivejsi, takze pri nom som zozaciatku prala len s mydlom (to mi poradila kozna, ze nastruhat klasicke mydlo na pranie, najmenej je alergizujuce), ziadny prasok alebo avivaz. Uz je lepsie, uz mu kludne mozem prat vecicky s nasimi.

Potulka, Misko mal podobnu vysku v roku, 79cm (ale vahou sa teda nechyta na tvojho chlapiska 🙂 ). Teraz v druhom roku sa ale paradne vytiahol, ze 96cm na druhe narodeniny. Poculi ste o tej rovnici, ze dvojrocna vyska x 2 = vyska v dospelosti? To by mal 192cm, ale celkom by to sedelo, ak kuknem na nasho tatina (ten ma 194cm).

Chuda Igorko. ☹ U nas podobne, tiez sme dnes boli u doktorky, ze dychanie ma ciste, priedusky chytene nema, ale kasle, nadchu ma paradnu... mame nadalej odsavat, davat kvapky, zvlhcovat... uvidime, dufam, ze mu to na priedusky neprejde. Uz som mu zvysila matrac v postielke, aby nelezal na rovnom (dala som pod neho poskladanu karimatku, zase aby ho nemal prilis sikmy, ale aby ani rovny nebol) a idem este vycistit zvlhcovac... a nakazil aj mna, tak soplime spolocne.

vivien5
18. feb 2010

Cauko, Deina aj ja som poriadne chora, uz beriem druhe antibiotika a to som si lichotila , ze uz 3 zimy som v pohode.Najprv som len nakupila vitaminy coldrexhoruci napoj, ocuvite forte, megacecko strepsils no figu to pomohlo v noci nespim pre upchaty nos a kaslem priserne, taky suchy drazdivy kasel co ma budi celu noc.

Odhodlala som sa aj na hlivu ustricovu, teraz ju maju v akcii 24,50 a jedno male balenie k tomu.
Pytala som sa aj reumatologicky tak odporucala na imunitu.Ma aj rozne ine pozitiva.

Tak sa majte moje, idem si dat zazvorovy caj. 😎

lupena
18. feb 2010

potulka a kolko mal vtedy cm? tak to pribral za sedem mesiacov zhruba štyri kilá? vedela som, že sa to teraz spomalí, ale že až tak.. ale zas keby takto dobre stále priberal, tak by mal za chvíľu 50 kíl..🙂 pamätáš si koľko mal vtedy cm? a s tým octom je to celkom dobrý nápad. ale to asi len keď perieš pri vyšších stupňoch, že? lebo ja niekedy periem len na 40- ale väčšinou na 60ku
Deina, takže sme na tom naozaj podobne, len našťastie mňa malý nenakazil. ale pre istotu si dávam každý týžden oscilococinum (neviem ako sa to presne píše), lebo som počula, že má prísť druhá vlna chrípky. Dnes bol veľmi uplačkaný. Teraz už spinká. Po ceste z prechádzky začal malý plakať, ale zo sna. len tak vzlykal chudáčik. asi štvrť hoďky v kuse, kým sme došli domov. Potom som ho chudáka vytiahla úplne spoteného z kočára a spustil strašný plač. a zas bol len na rukách až kým som ho neuložila spinkať. Dnes je prvý krát, čo som ho nekúpala. tak som zvedavá, či už aj tak pochopil, že má spinkať dlho..🙂)) my sme dali pod nožičky knižky aby mol postielku šikmo a bol múdry..🙂
Viv.. nechcem Ti kaziť ilúzie, ale pri hlive vraj vidíš dáky pokrok ( teda pri chorobách) vraj až po treťom balení. Teda tak o nej písali ľudia, ktorým pomohla. Ale je určite dobrá

silviapd
18. feb 2010

ahojte,tak ja som bola z toho vysetrenia taka soknuta,ze som sa na to zabudla spytat,ci tam mozem chodit,takze nabuduce.fakt som necakala taku ochotu a starostlivost o pacienta

heli bola som tam 45 minut,ale ta dr.tak rychlo rozpravala,ze mozno u niekoho pomalsieho aj viac ako hodinu,no zatial u Vilcekovej,a potom dalsi navrh do PN dava znova reumatologicka,alebo oni ti napisu kedy na kontrolu?

zuzanabb
autor
19. feb 2010

jezisi baby, toto nedocitam ani za mesiac co ste vsetko popisali od kedy som tu nebola 😀
len som vas prisla pozdravit, ze zijem, a ze aj jest mi chuti 😀 skusala som babovku a dobre, tak zajtra tesnem palacinky na sucho bez oleja.

ked to vsetko docitam, tak poodpisujem, ale vzhladom na to, ze od dnes az do soboty som nahradna matka dvom 9-rocnym dievkam, tak to bude az neskor 😉
pekny dnik zelam

helika81
19. feb 2010

Zuzka sa zaúčaš? 😀 Len papkaj,keď ti chutí 😀
Silvi tvoj reumatológ ti dáva zakaždým odporučenie,takže nusíš k nej chodiť,však si počkaj na výsledky a oni ti podľa testov dajú liečbu a ty si dáš lieky predpísať od Vilčekovej,len jej zavolaj,že ideš preč,aby ťa vzala do týždňa,že potrebuješ lieky 😉 😀
Deini o Lovele som počula,že je dobrá,ja som si kúpila norit ale mi nevonia,neviem a aviváž mi chýba,však je aj detská,lebo teraz si periem kojenecké veci a moc prachu nechcem dávať 😖 ,a s tou rovnicou,hm skvelý nápad,som o nej ešte nepočula...no a mňa dnes čaká žehlenie ale mini vecičiek 😀 hi sa neviem dočkať ale hlavne toho,že mi to začne liezť na nervičky 😀

lupena
19. feb 2010

baby taká som nasraná. neprišla mi tento mesiac materská. tak som pátrala po dôvode. tak som sa dozvedela, že v soc. poisťovni v BA neobdržali odo mňa kópiu rodného listu malého, čiže mi bola materská pozastavená. Hlavná vec, že doteraz mi posťovňa v BA materskú vyplácala na základe registrácie súčasťou ktorej bolo doloženie kópie rodného listu. čiže ked obdržali registráciu, mala byť aj s rodným listom. ale oni ho potrebujú ešte raz zvlášť zaslať na ich pobočku. degeši!!!

helika81
19. feb 2010

No lupi,tak toto by aj mňa nahnevalo 😠 ,nemám to ani ja rada,keď majú v papieroch bordel,a popritom sú sociálky prepojené,ach a druhá vec,keby nezavoláš,tak ti nedajú ani vedieť?či ako? 😒

lupena
19. feb 2010

Nedajú. a tá mrochta čo ma má na starosti tam nebola. Dovolala som sa dákej druhej, požiadala ju, či mi dá pani Z a ona po mne vyletela, že či oni nemajú nárok byť na dovolenke, alebo pn. Skoro som odpadla. Slušne som si ju vypýtala a ona na mňa vyletela ako keby ja viem kedy chodia aj na záchod. Mala jediné šťastie, že robím z ľuďmi a viem, že mi nepomôže keby sa s ňou pohádam alebo tak. ale keby volá s niekým iným, tak asi to šťastie nemá. Ale ja pani Z ešte v pondelok zavolám a slušne sa jej poďakujem, že myslí na mamičky a takto im pomáha, že si to cením. Ja som s ňou totiž volala v októbri a povedala mi, že tam mám všetko v poriadku.

helika81
19. feb 2010

Lupi treba im to vysvetliť patrične...vrrr ja by som zúrila o sto šesť ale netreba sa dať 😀