Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
13. apr 2010

heli: co sa tyka umeleho, tak som bola dnes na sone a krvy (chodim tam cca kazdy 3 den) a mala som dnes aj pohovor s embryologickou. Chlap nemohol, tak som tam bola sama. Mam na prvej strane 3 vajka 12-10mm a dva malinke a na lavej strane tiez len dake 2 mensie. Ale doktor nic nehovoril, ze by to bolo velmi zle. Povedal, ze odber vajicok v narkoze by mal byt asi v pondelok 19.4. A potom mi embryologicka povie, kolko je zrelych a vhodnych ...a na dalsi den, kolko sa jej podarilo oplodnit.
Som zvedava, bojim sa aby bolo co oplodnovat 😅

Inak picham stale o dusu, minule som dobre traposila, najskor si picham jedny a potom druhe hormony, takze mam pred sebou 5 ampuliek a ja krava sprosta, som si zabudla zmiesat vodicku s praskom a pichla som si len vodicku.... cela stastna, ze uz mam jednu za sebou ked som zbadala zvysny prasok, tak ma skoro porazilo 🙂 No nic, sranda musi byt.

helika81
13. apr 2010

Zuzka tomu sa hovorí profesionálna deformácia 😀,aspoň sa nenudíš 😀 ,no moja v ten deň sa za teba pomodlím aby ti to vyšlo,veľmi Vám to prajem 😀

Deini ja som tiež za,aj by sme sa mohli viac vykecávať,len mi daj dopredu vedieť kde budeme a či budeme potrebovať k tomu heslo 😀 ,vieš ja blondína menej chápem 😀 😀 😀 ,už ti je lepšie?Môže to byť aj počasím lebo u nás je zima a prší,čistý apríl 😝 😠 🙂

Zajtra idem do poradne,tak som zvedavá čo mi povie...ale ho nepoteším,stále ma to bolí,tá pánva,asi bábätko tlačí,sa ho neviem dočkať 😀 ,aj doktora aj bábätka 😀 ,v pôrodnici mi poradili baby,aby som si kúpila nafukovacie koleso na sedenie,ak by som išla normálnym pôrodom a by ma roztrhlo,že na sedenie je to super,aj jednorázové gaťky som si kúpila,no a tak,skúsená som už,však? 😀 Jedna mamička mi dala do rúk jej dieťatko jednodňové a tak krásne spinkalo 😀 a zrazu spustila plač a ja som bola mimo 😀 ale sestričky na pôrodnici sú super,len na novorodeneckom sú na blééé 😠,staré ženy,stará škola 😠

helika81
13. apr 2010

Ozaj a ešte otázka,kúpili ste si niektorá ten detský monitor pre dieťatko na dýchanie?Ja by som si to aj kúpila,len sa mi to zdá moc drahé,stojí to okolo 90€| 😒

vivien5
13. apr 2010

Deini, drzim palce zajtra k reumatologovi. Ja som bola vcera , vo stvrtok budu vysledky.

Helika, ty si uz poriadne vystrojena na ten pôrod 😎

Zuzka, verim, ze vam to vyjde to babo. 😎

deina
13. apr 2010

Helika, my monitor mame, podla mna vecicka na nezaplatenie (najma pri predcasniatkach, nastastie, nikdy nepipal preto, zeby bol problem 🙂 ).

Zuzi, nooo, to je uplne uzasny kocik a kupila som ho za super cenu 300 eur. Je novucky, nepouzivany, aj ked som ho kupila z druhej ruky - od jednej baby, ktora je maniacka na kociky, toto bol uz jej asi 18.kocik. 😀 A kedze mala momentalne doma tri a nezmestila sa uz do garaze, tento sa rozhodla predat. Super, ze?

Drzim palce aj ja. 😉

Zajtra kuknem tu sukromnu temu, dam sem potom odkaz, ok?

deina
14. apr 2010

Dobre ranko. 🙂 Baby, tak sups sem:

Dala som tam zatial tychto clenov: deina, milada2, helika81, potulka, jarmimina, tutifruti, milka2008, alexxxa, bendy25, janin26, jana_, bety1, zuzanabb, zuzka88, petot, silviapd, vivien5, sse, lupena, lilu18, svetlaj88, ak niekto chyba alebo sa len v poslednom case neozval, nech mi napise IP. Kathynka, aj ty mas RA? Tusim som ta tu predtym nevidela. Pridas sa?

srdcko81
14. apr 2010

Ahojte dievcatá 🙂
Mám taký problém a uz som z toho dost nervozna.Puchne mi lavý clenok.Bola som u chirurga-vylúcil chirurgicku pricinu.Dalej som bola u ortopeda a traumatologa a RTG ziadny nález.Tu nohu som mala pre 17 rokmi zlomenu v tom clenku-ale traumatolog sa vyjadril ze ju mám takmkrasne zrastenú ze to neni ani poznat kde to bolo zlomene.Jednoducho ani ortoped a ani niktorí z tých co som u nich bola nevie co by to mohlo byt.Nemám to pri chôdzi bolestive akurat ked si na to urcite miesto pritlacím-mohla by to byt reuma?Lebo uz ma fakt nic nenapadá-a nemám vlastne na tej kozi ani flak-ani to nie je cervené a ani nijake-taká istá farba ako aj druhá noha. 😕
Dakujem za kazdú odpoved 😉

deina
14. apr 2010

Srdcko, skus zbehnut k obvodnej, nech ti aspon vezme krv - par vysledkov, z toho by sa dalo usudit, ci ta poslat k reumatologovi alebo nie (nech sa pozrie na sedimentaciu a crp, viac ma teraz nenapada, baby mozno budu vediet). 😉

srdcko81
14. apr 2010

Dakujem Deina si zlatá-idem akurat v piatok na krv na interne-a to je moj strýko -tak mu poviem-nech mi vezme na vsetko co by to mohlo byt-lebo uz som zufala z toho-ved musí existovat pricina-nemoze mi noha puchnut iba tak ☹

deina
14. apr 2010

Kebyze to mas reumaticke, tak tam mas zapal a ten sa v krvi ukaze.

srdcko81
14. apr 2010

Deina a neukáze zápal aj RTG? 😕 A este som chcela-nemám ani teplotu nic a ani preukrutne bolesti moze to byt prejav reumy-aj ked viac menej niesu potiaze iba opuch? 😅

deina
14. apr 2010

Ani neviem, ja vlastne RA nemam, ale nieco podobne, s klbami velmi problem nemam. Ale mavam obcas opuchnute klby na prstoch, take zacervenane, preukrutne bolesti to nie su, viac menej len pri pohybe. Aj opuchy mozu byt reuma a nemusia byt. Na to fakt treba podrobnejsie testy.

zuzanabb
autor
14. apr 2010

baby dakujem za drzanie palcekov!
deini, kocik nema chybu, fakt dobra kupa, aj ja si taky kupim 😀
heli, pocula som, ze ten monitor je fakt dobra vec, len skoda, ze stoji tak vela. Ale ak by to malo zachranit babatko...
a tie bolesti, to sa ti asi panva roztahuje, kamoska si nevedela poriadne ani sadnut par tyzdnov pred porodom co ju to bolelo.
srdcko. deina ti dobre poradila, a neviem ci z RTG vidno zapal, ale asi uz len nasledky zapalu.

deina
14. apr 2010

U nas na SR su tieto kociky len v Kike, inak sa sem nedovazaju. A tusim tam maju az jeden. 😅 Ale su perfektne.

No a monitor sa u nas vraj da v jednej firme kupit za polovicnu cenu (Nanny), ale neviem podrobnosti...

A sups kecat do novej temy. 😉

leninz
14. apr 2010

Ahojte kocky, vystrasili ste ma, ze o vas pridem, tak som sa rychlo zaregistrovala a rada by som sa pridala do novej temy. Nemam teraz cas studovat ako to vsetko funguje a kedze nie som priaznivcom for tak sa v tom nevyznam, ale dostudujem... inak 😀
Mam tiez RA a snazim sa otehotniet asi pol roka, zatial nic, a RA sa zhorsuje, ale ved to poznate... Snazilkam drzim palce a mamickam prajem vela radosti z deticiek a nech RA a podobne choroby odidu do teplych krajin

🙂
no teraz sa uz mozem zapajat aj ja, tesim sa na vas, ak vas najdem 😀

deina
14. apr 2010

Leni a ty si z NZ? 🙂 Preco si predtym neprispievala? Ci si len nechcela takto verejne? Do sukromnej to bude lepsie, uvidis... Tam to nebude kazdy citat (my sme mali v novembrovkach kopec smirovacov 😝).

Baby, myslim, ze nie je problem ju pridat, co poviete, mozem? 🙂

srdcko81
14. apr 2010

Dakujem dievcatá za odpovede.No uvidime co to bude-ale ma to nebaví uz sa to tahá mesiac-no nase zdravotnictvo-kým na nieco prídu tak aj noha odpadne 😠 😝 😔

deina
14. apr 2010

Srdcko, u mna to trvalo 7 rokov, kym prisli na to, co mi vlastne je. 😉

sse
14. apr 2010

srdcko81 moja prvá diagnóza keď ešte nezistili že mám RA znela, že som rozmaznaná a lenivá, vtedy som mala 6 rokov. Takže nech žije naše zdravotníctvo ale odvtedy sa veľa zmenilo, stretla som aj veľa dobrých lekárov 🙂

helika81
14. apr 2010

Srdcko skús tie odbery,ako ti poradila deina 😀

leninz
14. apr 2010

Deina 🙂 trvalo mi, kym mi zaplo, preco si myslis, ze som z NZ. Bolo to myslene ako lenin a "z" som pridala lebo take meno uz existovalo. ale uz som pridala, ze som z Nitry. A do diskusie som sa skor nezapojila preto, lebo doteraz som nebola nikde registrovana na forach (ani som ziadne nesmirovala 😝 ) ani na socialnych sietach, nie som ich zastancom, ale co uz so vsetkym treba raz zacat 🙂

Spominala si, ze sa ti zhorsuje stav, zlepsilo sa to trosku?

Srdcko nie som lekar, ale mne to velmi nepripada na reumu, ak beriem podla seba, tak ma skor bolia klby aj bez pritlacenia na to miesto a vyslovene citim, ze to boli kost. Prajem ti nech rychlo zistia v com je problem, nech ta mozu hned liecit. Ale ako baby hovorili z krvi ti zistia ci je tam zapal a ine parametre. Dufam, ze to u teba nebude reuma.

chomica
15. apr 2010

Ahojte🙂
Som tu nova, ale sledujem Vas uz dlhsie. Mam reumatoidnu artritidu 10 rokov. Bol to velmi kriticky stav. Teraz mam 27 a ochorenie mam v remisii uz 5 rokov. Teda zacal uz 6. rok ak dobre pocitam. Pomohol mi Embrel. Citim sa uplne super uz dlhu dobu, ziadne opuchy. Vysledky super. Sedimentacia 10. Aktivita klbov a omedzenie 0. Brala som aj mehotrexat, ktory sa ale uz znizoval kvoli tehotenstvu.Mala som ho nebrat tak 6 mesiacov pred otehotnenim. NEviem kazdy hovori inak ale na pribalovom letaku je ze 8 tyzdnov, tak neviem co je to idealne🙂 Od Emrelu sa vraj nemusi ocistovat az tak dlho tak mesiac az tri mesiace.Chodim do NURCHU do Piestan k Dr. Koskovej.

Methorexat neberiem od novembra. Vratane novembra. Embrel som este brala. Su dokonca aj reumaticky co otehotneli pri Embrele a maju zdrave dietatko a dokonca aj take co ho brali aj pocas tehu.

Zistila som ze som tehotna. NA gynde som sice ste nebola. Idem az o tyzden, ale tri pozitivne testy su asi jasne 🙂 a priznaky su 🙂

V pondelok idem za svojou reumatologickou v Kosiciach pre vysledky z krvych testov lebo som mala trosicku zvysene Aslo kvoli streptokokom v hrdle, brala som aj antibiotika, tak dufam ze zabrali.... poviem jej ze som tehu.Tak som zvedava co no to povie ona Lieky uz neberiem ziadne a mam sa super🙂. Planovali sme tehu tak na jun. No prislo to o dva mesiace skor. Trosku mam obavy ako to cele bude. Radost a obavy naraz. Hlavne kvoli liekom ktore som brala. Ale to je asi normalna reakcia....Na gyndu idem buduci piatok, tak som zvedava aj co mi tam povedia🙂))ci sa gynekologicka nezlakne...

Chcem sa opyat....aj je zena reumaticka tak to chodi do rizikovej poradne? Ci je to individualne a zavisi to od daneho gynekologa?( Co sa tyka PN tak ja som zivnostincka a pracujem z domu. Praca chodi za mnou,takze to je pre mna bezpredmetne.)

Dakujem

chomica
15. apr 2010

Zabudla som povedat ze methotrexat neberiem od novembra oficialne....ja ho neberiem uz velmi dlho. Lekarke som povedala ze ho beriem. Bolo mi po nom strasne zle a po dalsie som chcela mam baby tak som sa proste tak rozhodla...a islo to aj bez neho. Praveze bez neho mi bolo lepsie🙂

deina
15. apr 2010

Chomica, vitaj. 🙂 Gratulujem k testov, no to je krasne. 😵 😵 Ja som bola brana ako rizikova, najma kvoli SSA a SSB protilatkam, neviem, ci aj RA zeny su rizikove - ale asi ano, podla mna kazde taketo ochorenie sa berie ako riziko. Drzim palce, nech vsetko pekne dopadne. Chces sa k nam pridat?

chomica
15. apr 2010

;) Dakujem Delina.Pridat k vam...ako to myslis? Vies som tu nova a neviem co a ako 😉 Rizikove tehotenetvo je myslene aj to ze chodim na poradnu asi castejsie ze? Len tak sa pytam ze ci to zavisi od gynekologa ze budem chodit do rizikovej poradne, alebo normalne u svojej gynekologicky ale budem brana ako rizikova🙂 Mam v tom chaos🙂 No ale ved to je asi v podstate jedno hlavne nech je vsetko v poriadku🙂Pacujem doma ako som hovoila takze oddychujem..Spim na obed a tak....staram sa o dve deticky, take mikrojaslicky....ked spia ony spim aj ja🙂 Ked pojdem na gyndu tak uz budem asi cca v 6tt+3.... citim sasuper. Len spim na nohach 🙂 Tak sa len modlim nech je vsetko dobre...

deina
15. apr 2010

Aj ja som nazaciatku len spala a spala. 🙂 U mna to bolo tak, ze pri Miskovi som chodila do rizikovej poradne, potom som zmenila lekara a pri Matkovi som bola tiez brana ako rizikova, ale do rizikovej poradne som nechodila, chodila som castejsie k svojmu lekarovi. Kazdy lekar to ma inak.

Myslela som to tak, ze sme si nedavno zalozili sukromnu temu, takze co napiseme, vidia len ti, ktore v tej teme su. Ak chces byt pridana, povedz.

chomica
15. apr 2010

No ved uvidim co mi povie moja gynekologicka. Opytam sa jej co a ako.
A mozes ma pridat do tej sukromnej temy 😉

zuzanabb
autor
15. apr 2010

jasne, ze sa mozes pridat chomica 😉 a gratulujem k tehu 😵
o Embreli som ani nepocula, musim si ho vygooglit 😅

tutifruti
15. apr 2010

Caute baby, tak ja som bola konecne na reume a teda dr mi povedala, že to reuma nie je, tak sa teším.... Na hematke mi znížila dr. dávku prednisonu, teraz užívam 5mg, každý druhý deň.... zatiaľ žiadne opuchy ani fľaky hurá hurá....
Zajtra idem na 3D sono, tak sa teším a dúfam, že bábo je v poriadku, držte mi palce...

helika81
15. apr 2010

tuti kuk do súkromnej témy 😀 ,teším sa za teba 😀