Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
28. jan 2009

..asi som to s tymi uchylmi nezvladla-vzdy som im nieco sproste odpisala a potom ma azet prestal bavit 😀

asi by si mala skocit s tymi nechtami na kozne-mozno aj ekzem sa tak prejavuje al.ine fakt neviem.Pochybujem ze to bude od RA iba ak to moze suvisiet s oslab.imunitou 😖

lilu18
28. jan 2009

dobru noc,papa 🙂

zuzanabb
autor
28. jan 2009

dakujem lilu, aj mna to napadlo, ze to moze byt tou oslabenou imunitou...
dobru nocku

bety1
29. jan 2009

Ahojte, no aj ja uz chodim kazdy tyzden na kontroly, vcera som bola na ultrazvuku, mala ma uz 2800g. a za 3 tyzdne ma uz chce doktorka aj prijat . Uz sa zacinam aj bat!!!ale zaroven tesit,mam take vselijake pocity, take zmiesane, ci to vsetko zvladnem.Ale snad ano. Len aby mala bola zdrava. Uz sme sa prestahovali,takze buduci tyzden uz budem snad mat doma aj pocitac, a budem vas uz dokladnejsie citat a registrovat zmeny. Zatial vsetko ok.
ZuzanaBB: aj ja mam momentalne ten isty problem s nechtami, tiez sa mi zapaluju, asi to fakt bude oslabenim imunity, mozno mi mala bere este zvysky vitaminov co mam, a tak sa cela zapalujem, lebo ja na rozdiel od Potulky nemozem povedat, ze nemam bolesti klbov.Nic sice neberiem.Ale uz to nejako dobojujem snad.
Drzte sa.

zuzka88
29. jan 2009

čaute dievčatá
u nás nového nič, včera som bola zasa odovzdať krv na borélie a zajtra sa dozviem čo to má všetko znamenať...
minul sa mi prednison, jediné svinstvo čo teraz užívam, ale k dr idem až 4ho, tak som si povedala, že skúsim ostať bez liekov, že čo to spraví.. Je to tretí deň, a mám iba vias stuhnuté a nemotorné ruky a cítim kolená keď si čupnem, ale to je asi tak dvakrát za deň 🙂

Mňa k tým nechtom napadlo, že či to nemôže byť reakcia na ten...čo to Zuzi berieš, duphaston.. No ale keď aj Bety to má...

Potulka, Bety, super, že ste v poriadku, riadne sa opatrujte no a nech už to máte úspešne za sebou!!!!

Zuzi, tvoj posledný graf sa podobá na môj, tiež mi teplota vyskočila už na ten deviaty deň, čo je v podstate dosť skoro... No, a ja zasa aj testujem, a zasa negatívne, podľa poslednj dĺžky cyklu som mala začať testovať na 9. deň ale začínam mať pocit, že je to pre mňa neskoro.. testy sú zasa negatívne ale vzkrsla mi hlave v myšlienke, že si ich nechám a čuduj sa svete, tá palička čo má signalizovať, bola 4 dni po sebe slabšia a slabšia.. (pzitívny je až keď je palička vo farbe kontrolnej, prípadne silnejšia)
takže ďalších x peňazí do smetiaka a budúci mesiac od znova, lebo som sa nič nedozvedela... no hádam nebudem tehu 🙂 lebo šak testujem aby som vedela, kedy môžme 😀

http://www.fertilityfriend.com/home/214921

ozaj, a ako je to s tou stránkou RA???

zuzka88
29. jan 2009

jeeej, aj ja som si to zmenila 🙂

http://www.fertilityfriend.com/home/zuska

lilu18
30. jan 2009

ahojte,idem vas posunut na prvu stranu,ked uz som na MK 😎

zuzka pekny graf,ja som na to nikdy nemala nervy

vcera som bola na mamografii-dopadla dobre,chvalabohu

deina
30. jan 2009

Zuzka, vidim, ze tentokrat merias castejsie. 🙂

Bety, v ktorom tt si? Trosku stracam prehlad - ale uz to mas zachvilku, ze? Urcite to zvladnes, drzime ti palce.

helika81
30. jan 2009

ahojte kočky...zuzkabb tie opuchy mavam aj ja ale tak raz za pol roka,a ta zrazenina mi nejde aj mesiac prec,furt ju vystrihavam a nic...a boli to,asi to bude reumou lebo ja si nechty iba pilnikujem,len kožtičku striham 😀 tak neviem...no ale idem k veci,bola som na kontrole RA aj s alergiou,ta dopadla ok,doki mi vysvetlila čo to mám za vírus,a tak ma utešila,čo sa na deduška s veľkým D nedá povedať,odišla som s plačom a celá šťastná,že už k nemu nepôjdem...čokolvek som sa opýtala,žiadna odpoveď,len jeho verzia,a keď som mu povedala,že neberiem lieky,aby sa mi babatko narodilo zdravé,odpoveď znela,nemám u neho čo robiť,keďže som si svojvolne vysadila lieky a že riskujem,to viem aj sama...verdikt znel,silný zápal z čoskorým vypuknutím...napísal ešte odporučenia ale vôbec nebol spokojný...skoro som ho tam zaškrtila.Sedela som tam v ordinacii skoro hoďku a mimo čakárne 2hodiny,jeho vôbec nezaujímalo,že som potratila,ani prečo,jeho nahnevalo,že pokusný králik sa vyzvedal a povedal koniec...aaaa... 😠 tak som zvedava ako dopadnem tuna u tej RA-ičky...65ročný dedo, ale to vám poviem babenky,že nechýbalo veľa a už by ležal v truhličke 😀 veď nie som sama,čo ho tak miluje,a že naj...odborník

no koniec témy lebo ma roztrhne 😀 tak musím k obvodnej a porozpravat sa s nou,aj z roboty mi volali,že už mám čakať výpoved...hi hi je to ťažké takto bojovať a nik to nevie pochopit...okrem nas samozrejme 😲

Zuzkabb ja som ozaj blondína ale sa v tých grafoch neviem vysomáriť,poradíš mi ako to kreslíš? 😀

zuzka88
30. jan 2009

Heli, no tak to by som aj ja šla od takého preč!!! Smrad! Ale chlap to nikdy nepochopí, čo si žena prežíva, nech sa akokoľvek snaží... Ale ako lekár by mal aspoň predstierť záujem!!!!!! A riešiť problém!!! 😠
Si prihlásená na FF? ak nevieš ako na to, pošlem ti moj návod, už som to celkom prelúskala...

baby, ja som sa dne zložila u lekára, toho nového... Došlo to na mňa už v čakárni, keď som cez dvere počúvala CTG, no a keď mi potom predniesol prognózy, rozrevala som sa ako malé detsko...
Výsledky som mala asi na jednu stranu, všetko negatívne, iba malá porucha v zrážanlivosti a tie sprosté borélie... No bez toho druhého výsledku zataiľ nič neurčil, ale ak, tak liečba 2-3 týždne. Takže vlastne vylúčil bežnú medicínu, tá mi vraj nijako nepomôže lebo všetko je ok...

potom som načrtla tie negatívne ovulačné testy tak mi vysvetlil, že moje telo nie je v stave na tehotenstvo a že organizmus si môže povedať, že nateraz (akože kým sa nevystrábim) stopne reprodukčné funkcie, verili by ste tomu??? no hotová depka na mňa došla
no ale rovno som sa ho opýtala, či bábo bude tento rok a on mi povedal, že sa musím dať do kopy a že po pravde to odhaduje určite na jeden kalendárny rok...no a keď som sa rozrevala tak to "odvolal" a povedal že uvidíme, čo povie tá homeopatka

a tak sa po roku a pol ocitám zaca na na začiatku....neviem, ako to prekúšem, je mi strašne

lilu18
30. jan 2009

zuzka,hlavu hore,nic nie je stratene,ved nie je vsetkym dnom koniec. Preliecis sa a potom sa samo tvoje telo rozhodne ci je dost silne na mimco.Uvidis bude OK 🙂

deina
30. jan 2009

Zuzka, to mi je luto, ale ako hovori Lilu, hlavu hore, nic nie je stratene. Vacsina lekarov ti povie tie najhorsie moznosti a predpovede, ale pravda nebyva az taka drasticka - ked sa preliecis z boreliozy a das sa dokopy, aj telo ti opat zacne fungovat tak, ako ma. 😉 Len sa potrebuje spamatat.

zuzanabb
autor
30. jan 2009

no zienky moje, neviem na ktory prispevok mam skor reagovat ☹
idem od zaciatku,
Bety, 2800g som mala ked som sa narodila 😵 drzim silno palce a neboj, vsetko zvladnes! 😉 aj porod a aj ten stav potom... ak bude najhorsie, tak ti mozu po porode hned nasadit liecbu aby nedoslo k velkym deformaciam klbov...

zuzi88 neviem ci by ti nemal doktor nasadit naspat lieky na reumu ked sa ti to zhorsuje, aj ked trosku ale predsa... lepsie skor ako sa potom snazit o nemozne... ja viem, ze ty si sa rozhodla asi pre alternativnu medicinu a drzim palce aby ti to pomohlo... potom sa k tebe vsetky pridame 😉
Ja som si ovulacne testy kupila tu na MK od jednej baby a vysli ma 10ks za 9,5 eura aj s postovnym a boli k tomu aj 2 tehu testy a ta baba bola zlata, ze mi pribalila k tomu este jeden tehotensky a dva ovulacne zadarmo.
Hlavne sa teraz vyliec z tej borelie, lebo to je dost podstatne. Neboj, vsetko bude v poriadku a babo sa vam podari urcite skor ako povedal doktor. Chapem, ze ti je strasne 😔

heli, ten doktor je co za exot, kde si ho nasla? 😅 Dufam, ze ta reumatologicka bude lepsia...
neviem co ti popisala zuzka88 a ake vsetky instrukcie ti dala o merani Bazalnej teploty, tak ja sa to pokusim tiez tak strucne... ale nemaj strach, ked som to pochopila ja, co neviem ani prt po anglicky, tak ty to zvladnes lavou zadnou 😉 ...alebo ak ti ide lepsie nemcina, tak ti poslem link aj na nemecku stranku kde si mozes zapisovat hodnoty....
napisem ti IP aby sme tu baby nenudili s meranim teploty 😀

inak ste ma prekvapili, ze aj niektore z vas maju tie problemy s nechtami... co si na to davate? aj ste s tym boli niekde? alebo v ramci inych vysetreni (teraz chodite obe casto 😉 ) ste sa na to nepytali len tak bokom doktora?

lilu super, ze mas mamografiu v poriadku 😵 ...mne naposledy pochvalil doktor prsia, ze mam krasne zdrave 😅 tak som chvilu nevedela, ci si robi prdel alebo je uchyl ale potesil ma....

helika81
1. feb 2009

zuzka88...to mi je luto,my sme asi natom rovnako ☹ ani mna to nebavi a tiež čakam,kym sa zosypem 😀 ale ani nam nic ine nezostava,mna bolia klbiky a neviem ci vydrzim aspon pol roka bez liekov...zuzkabb idem citat ip 😀

zuzanabb
autor
2. feb 2009

heli, srdiecko, preco neberies ziadne lieky? to ako uplne nic? ani medrol ci prednison, nic proti bolesti? ani zuzka88 neberie nic? baby vy ste dake odvazne? ja som si zabudla vcera zobrat rano prednison a vecer som uz ledva chodila... to ako mozte vydrzat? neviem ci je to spravna cesta nechat sa takto "zdemolovat"... 😕
mozno som vas len zle pochopila

helika81
2. feb 2009

zuzka bb uz ked sme presli tou cestou tak vydrzis a pockas kym vladzes,ja mam tiez bolesti ale ked chces mat zdrave baby,risknes to 😠 ved mne uz nic ine nezostava ale som zvedava co mi povie doktorka,az potom sa budem asi rozhodovat ci zacnem liecbu alebo nie a potom cakat min rok na baby 😢 ach jaj ale musime ist dalej,vsak babenky?

helika81
2. feb 2009

ešte nieco tu mate zopar adries ohladom reumy www.radost.sk,www.reuma.sk,www.vurch.sk alebo www.nurch.sk tak pokukajte a prestudujte 😀

lilu18
2. feb 2009

helika...ved my mame zdrave baby aj napriek liecbe 😕 vsetko z mierou

suhlasim s zuzanab-nenechaj sa zdemolovat,mimco ta bude potrebovat aj po porode a hodne dlhooo-ved ty musis byt FIT 😎

deina
2. feb 2009

Nie nadarmo sa hovori, ze matka je dolezitejsia ako dieta - kedze bez nej je to dieta stratene, matka musi byt zdrava a vpohode. Sice som tiez nebrala lieky, lenze nemavam tazke bolesti - a mozno, kebyze ich beriem, neskoncili by sme v porodnici predcasne.

potulka
3. feb 2009

mam po dalsej poradni, zatial sa vsetko drzi tak, ako ma - teda hlavne krcok. 🙂 pevne verim, ze si tuto poziciu udrzi este minimalne tri tyzdne, lebo doktor ide pocas jarnych prazdnin na dovolenku. bola som aj u reumatolozky, konecne mam papier na cisarsky, tak uz by ma hadam nemalo nic zaskocit. urobila mi dlhu a milu prednasku o dolezitosti dojcenia a ubezpecila ma, ze reuma sa niekedy zvykne "zbadat" az rok po porode. ze kojenie pomaha dzat ju v uzadi, aj ked je to samozrejme velmi individualne. nuz, tak dufajme len v to najlepsie.
helika, tiez som si nie ista, ci nebrat ziadne lieky je ten spravny postup. 😕 chapem, ze by si si chcela ocistit organizmus, ale zasa na druhej strane sa artritida moze zaktivizovat a v konecnom dosledku to moze byt potom pre teba (a nehovoriac o babatku) este horsie. lieky by sa mali vysadzovat vtedy, ked je reuma v utlme.

potulka
3. feb 2009

a zuzka88, aj ked to na prve pocutie asi znelo strasidelne, predsalen si myslim, ze to, co ti lekar povedal, nie je take hrozne. dal ti nadej, das sa dokopy a babatko si vas jedneho dna najde. ako som niekde citala, musime sa naucit prestat merat cas na minuty - na taketo situacie to presne sedi. tiez uz o tom nieco viem - nase babo sa nam podarilo prave vtedy, ked som sa realisticky upriamila na ine, blizsie veci a plodenie som ponechala na nahodu. dufam, ze prilis nemoralizujem... 😅 🤐 🙂

lilu18
3. feb 2009

potulka-drzim palceky ,uz sa blizi konecnaaaaa 🙂 a babo ti bude lezat v naruci. Neboj az sa Ra nerozbehne do 2-och dni od porodu ostane v uzadi.Tak ako pises a laktacna ti hned aj povie ci mozes kojit.Zavisi od mnozstva liekov kt.beries.Drzkajte sa 🙂

helika81
3. feb 2009

babenky ved uvidim co mi povie doktorka,zatial davam od bolesti paralen...viem,ze by som si nemala zhorsovat stav ale ked vam nik neporadi,neviete ako mate reagovat a hlavne ako sa spravne zachovat...potulka len sa držkaj,nemas daleko do konca...

lilu18
4. feb 2009

helika na tej str.moja reuma nie je poradna od dr.? skus,mozno das na radu odbornika,ked nie na nasu 😎

zuzanabb
autor
4. feb 2009

heli chapem, ze chces byt uplne bez liekov a nemat ziadne toxicke veci v sebe a uzivat tie svinstva... to chceme vsetky tu... len bohuzial tie, co maju reumu este aktivnu a nie "spiacu" si to nemozme dovolit, lebo by sme si ublizovali este viac. Neviem, ale podla mna je mensie zlo sa zverit do ruk lekarom odbornikom a respektovat ich nazor a brat predpisane lieky, lebo zapal si svina... okrem toho, ze ti to moze znicit nenavratne chrupavku, tak sa to moze odrazit aj inde.
Mne v Piestanoch 4 mesiace pred vysadenim methotrexatu a teda pred planovanim tehu dokonca este davku zvysili, aby ma stabilizovali co najviac ako sa len dalo a az ked uznal, ze mam celkom dobre vysledky a aj som sa citila super, tak mi to povolil vypustit. Hovoril, ze ak by sa mi medzicasom pred otehotnenim zase stav zhorsil, tak by mi naspat nasadil liecbu, lebo by to vraj nemalo vyznam sa snazit o mimco, keby som bola rozbita, v bolestiach a so zapalom. Ze aj keby som to chcela aj napriek tomu vydrzat bez liecby, tak by som mala problemy kvoli zapalu otehotniet, lebo by sa vajko neuhniezdilo a ak hej, tak by sa dlho vo mne neudrzalo a potratila by som.... 😖

potulka drzim palce! 😵 🙂 boze, za chvilu si mama 😵 😵 😵 to si ma potesila s tym kojenim a s "pozabudnutou" reumou 😀 ...len by sa uz nemusala nikdy naspat ohlasit ze? Jedine riesenie vidim v tom, ze budes rodit ako hruska aby reuma nemala sancu sa zobudit 😀

zuzanabb
autor
4. feb 2009

oprava: som napisala, ze zapal si svina, ale to malo byt, ze zapal JE svina 😅 😝 ...to aby si si preboha nemyslela, ze ti nadavam 😀 😵

jakubleo
4. feb 2009

Ahojte, zdravi vas JaKubko. RA sa može ozvat po porode hend, ale i po dlhych tyzdnoch napriklad po skonceni dojcenia. Co sa tyka dojcenia dietatka, ak matka má dostatok mlieka a rozhodne sa dojcit, je to len na nej. Pri nízkych davkach liekov pre RA sa da otehotniet a v "zdravi" toto obdobie prezit. Sama zena - buduca matka musi podla mna natolko dobre poznat svoje telo a vediet ci zvladne obdobie bez liekov alebo ich bude brat, aby sa "nezosypala". A to iste plati i po porode. Ak na nieco nemam silu, tak nema zmysel si nahovarat opak, lebo dieta potrebuje matku, ci ma bolesti alebo nema. I ked je pravda, ze hormony RA vzdy zlepsia a preto sa hovori, ze zena s RA sa ma najlepsie pocas gravidity. Myslim na Vas a prajem Vam, aby ste sa v zivote rozhodli tak, aby ste to nikdy neolutovali. nech je to rozhodnutie akekolvek, verte, ze v tej chvili alebo danej situacii je najlepsie ake ste vedeli urobit. Vela odvahy a slnko v duši.

helika81
4. feb 2009

jakubleo a presne to citim...mam síce strach ale to kazda a zazili sme aj horsie?ni babenky ja len chcem pockat na odborníka a podla toho sa budem riadit...ale sa ho neviem dockat,toho odborníka,caka ma cosi nove a zahadne a pritom neviem na com som,to je ale vzruso 😀 mam akusi dobru naladu,hi hi ale vase rady su mi pokladom,celkovo ste mi ako rodinka.... 🙂 Zuzka bb mala by som ist aj ja do tych Piestan...veru sa aj vypytam...nech sa o mna pekne postaraju...potulka daj nam hned vediet ked budete na svete 😀

lilu18
5. feb 2009

jakubleo-cau a idem ti oponovat 😀 je malo pravdepodobne ze po ukonceni kojenia sa zhorsi stav,ved mliecko odchadza postupne a tiez pri hormon.liekoch musis odstavovat postupne.Takze az sa ma zhorsit,zhorsi sa hned-najvacsia zataz pre telo je porod

potulka
5. feb 2009

lilu a tebe sa ako dlho po porode este dobre darilo? kedy si musela zacat znova s vyssou davkou liekov?
mna vcera vecer pobolieval trosku jeden kvazi zdravy klb na lavej ruke a dnes rano sa ozyva dokonca este viac. 😠 nechapem, co mu vadi, trapkovi. ostatne klby su uplne OK. rozmyslam, ci som si ho nejako nechtiac nepretazila, ale nespominam si na nic. hmmmmmm... naordinovala som si masaz gastanovou alpou, co som si robila na jar.
helika, neboj sa, urcite dam vediet, ked bude mrnus na svete. dufam, ze to este nebude tak skoro, este aspon 3 tyzdne nech ostane tam, kde je. termin mam od dnes presne o 5 tyzdnov. 😕 a do piestan rozhodne chod, ak mozes. maju tam vsetko pekne pokope a porobia kadejake vysetrenia, ktore spadovi reumatologovia nerobia.