Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
13. máj 2009

ahojte
tehule, ako rychlo vam pribudaju tyzdne! skoro ako matejovi - uz ma 9. 😵 velky chlap. prave sa zo vsetkych sil usiluje nezaspat v hojdacom lehatku, hoci by sa mu zislo, loptosovi. vzdy na minutu zavrie oci, potom ich s namahou rozlepi, mrvi sa, mrnci, ale riadne zaspat ani za svet, marne ho hojdam. mamina by s nim hned menila! :D

zuzanabb
autor
13. máj 2009

caute zienky 😵
deini super stranka, to sa mi zide, lebo furt rozmyslam ako sa co pise 😅 ...to bude asi vekom... nie IQ... ci?
😀
ja idem v piatok do heliosu si po vysledky aj ked mi volali, ze tam nebude ten nas doktor co nas po cely cas vysetroval, lebo nieco ma.. bude ho zastupovat nejaka doktorka, ktora ma v zivote nevidela ale neva... hadam daco konecne najdu nech viem na com som 😉
pozdravujem mamicky, tehulky a najdejne tehulky 😵
heli neboj, ide leto, bude lepsie, aj sa tym ukludnujem 😉
silvi, zuzka ma pravdu, asi by sa ti zisla daka ina liecba aj ked zatial by ti bodol diprophos - obvodaci take veci nepichaju?

zuzanabb
autor
13. máj 2009

potulka, viem si zivo predstavit ako maly bojuje so spankom a robi vsetko preto aby nezaspal 😀 moj synovec bol presne taky isty 😵

silviapd
13. máj 2009

zuzibb,myslim,ze obvodaci vobec nie,ale ja som asi nejaky zvlastny pripad,minuly rok - koncom roka som dostala 3x
od ortopeda v RK diprophos a tento rok zase posledny zaciatkom aprila,mal by zabrat na 3 tyzdne-bez bolesti a mna to tak drzalo pol dna,super bez bolesti ,nic som necitila,ale to len kratko. a to mi ho vpichol na 3x aby sa mi to dostalo vsade,takze tak.
Tiez mam take stastie ako helika na lekarov a aj na dg. nikto zatial nepovedal je to takato diagnoza....

Nasla som na nete na Morave jedneho pana ,co sa venuje ajurvede a konkretne aj RA,tak som sa k nemu objednala na 31.5. prestavam uz verit tym nasim dr. a radsej skusim alternativnu medicinu 🙂

helika81
13. máj 2009

Silvi veď skúsiť môžeš,zato nič nedáš...až som onemela keď ste toľko popísali 😀
Zuzka bb,ten pravopis sa zíde každej 😀 ale som sa pobavila,keď deina hodila stránku 😀 veď keď slniečko svieti mi je lepšie,a to oveľa 😀 už len jedno chýba ku šťastiu 😎

zuzanabb
autor
14. máj 2009

mi hovor heli, prave som dostala menzes ☹ ...no nic, ideme dalej.
silvi mne tiez naposledy velmi dlho neucinkoval diprophos, aj ked o dost dlhsie ako tebe 😅 mne asi take 3-4 tyzdne.
skus tu alternativny medicinu a potom ta budeme vsetky nasledovat 😉

deina
14. máj 2009

Hello. 😅 Tak my sme sa prednedavnom vratili zo skoly, vseeetko pobehal Misulo, skoro vyramoval riaditelovi pracovnu (bola som mu povedat, ze zostavam dlhsie doma, ale vzal to vpohode, on je zlaty, ze deti treba, aby bolo dost prvakov 😀 ), vsetko mu siel podavat (pacil sa mu), schody pochodil, vbehol mi do 7.A (asponze cez prestavku), tak sa mu decka vytesovali... ale dobre bolo takto vypadnut medzi ludi a kolegov, to je vzdy super, ked tam ideme a nemusim ucit. 😅

potulka
14. máj 2009

deina, super zazitky! 😀 som zvedava, ci aj nas matejko bude takyto vsetecko, alebo sa bude hanbit a drzat sa maminej sukne (nohavic v mojom pripade 😉 )
ako znasate tychto troch zmrznutych? v BA je dnes 11° a mne sa po dlhsom case ozval laket a jeden prst. take volake stuhnute su. dufam, ze je to len pocasim a viac liekov nebude treba. 😅

zuzka88
14. máj 2009

Diki Deini, ja som vedela,m ze ty budes vediet, ako na to 🙂 Na skole som nikdy grama nevedela, az na strednej sa mi tak dajako zaryla ale niekedy aj tak dost zavaham 😅

Fakt tie tyzdne letia...za chvilu budu prazdniny..mna caka zajtra poradna, tak som zvedava, co mame noveho! Okrem toho, ze som pribrala snad uz 10 kil!!!!!!!! ☹ Zacala som drzat dietu ale ani to moc nefunguje... je pravda ze uz som aj opuchnuta, ale aj tak ma to dost stve, budem riadna tucina 😀

helika81
14. máj 2009

Ahojte 😀 Zuzka88 nie je dôležitá váha ale babatko,a potom môžeš chudnúť koľko chceš 😀
Deini ja som myslela,že iba doučuješ nemčinu,ale ty si nám normálna učiteľka 😀 ja som vyučená krajčírka s maturou ale ma to akosi nebaví 😀 😀 😀 ,iba to vyšívanie ma drží 😀

Zuzka bb,ja sa už ani neteším na plodné dni,už nemám chuť znova sa radovať,čo ak?no ale dnes nám začali kvetinkové dni,hm pomaly začínam mať pocit akoby ma nádej opúšťala 😉 🙂

A k tomu počasiu,u nás je zimaaaaaaaaaa,dnes som sa bola objednať na gyndu a v meste som tak vymrzla,že som si dnes póbede pospala 3hodinky,juj ale to je super pocit 😀

helika81
14. máj 2009

Ale zato ja som schudla5kíl,držím s manželom diétu na pečeň a akosi mi idú kilá dole 😎 pekný večer Vám prajem 😀 😲

zuzka88
14. máj 2009

Heli, musis ako ja...ked som strazila ze nesmiem otehotniet 😉

helika81
14. máj 2009

jój ta moja,ani ja nemôžem ale ako dlho mám čakať,keď som bez liekov,veď okrem kolien ma už chytá aj lakeť a o rukách ani nerozprávam 😔 nádej umiera poslednáááááááááááá 😖

deina
14. máj 2009

Tak dnes som si asi zabudla dat prednison - snad jeden vynechany nevadi, fakt sa nepamatam, ci som si ho rano vzala alebo nie.

Helika a vies, ze ucim anglictinu, nie nemcinu? 😀

Ale hlavu hore, mozno len potrebujes nachvilku vypnut - si povedz, ze napr tento cyklus na to kasles a zacnete opat od buduceho, no a tento cyklus na to nebudes vobec mysliet, niekam si vyrazite a potom sups do toho.

Potulka, Misulo je taky, ze najprv je opatrny, porozhliadne sa, ale potom sa osmeli a ide vsade. Asi do takeho osmeho mesiaca sa na kazdeho usmieval, zboznoval ludi, potom prislo "to obdbobie" uzkosti, ze sa mu ziadny chlap nemohol ani prihovorit a hned plac a len mama mama... teraz je to uz ok, je ovela smelsi. No a siedmacky musel ist kuknut, zatial je na starsie. 😅

helika81
15. máj 2009

Aj tak rozmýšlam,kašlať naň 😀 ale zato Vám prajem pekný víkend 😀 😀 😀

zuzka88
15. máj 2009

Ahoj, hlasim sa od nekonecne trapneho a mudneho filmu ze sopka ale ked nam doktor zakazal sex......

Ja som dnes bola v poradni, krpcek sa ma dobre a meria 6,7 cm 🙂 Pytala so sa, ze ako to je ked na internete sa pise, ze uz ma mat babo 9-12 cm, tak mi oznamil ze na internete je sice vela popisane ale ze pravda je len tretina... vraj 12 cm bude mat za mesiac... a az za mesiac bude pocut srdiecko (podla internetu by sme ho mali stetoskopom pocut uz teraz) Ked sa mi bude chciet, pridam aj novu foto
celkovo bol doktor spokojny, takze aj ja som spokojna.... dalsi termin mame uz za dva tyzdne tak dufam, ze iba kvoli vysetreniam a nie, ze sa mu nieco nepozdava a zatajil 😒
A reuma? citim hlavne ruky, su stale drevenejsie, kolena bolia stale rovnako, tak budem cakat ci sa ozvu z tych PN

deini, a uz Miska pripravujete na braceka alebo sestricku? je ti konecne lepsie? ja este poiahnem pracovny maj a potom uz relax..

Heli, nechcem byt prorokom ale nemoze byt, ze sa nedari kvoli akutnemu zapalu? vies, ci sa da oteho ak je taky silny zapal... ako ovulka? je?

gresa
15. máj 2009

Ahojte,
môžem sa k vám pridať?

Zuzka máš pravdu, keď je zápal, tak sa nepodarí otehotnieť. Povedala mi to dr. v Nurch-u.

Heli a prečo neužívaš žiadne lieky? Kvôli plán. tehotenstvu?

deina
16. máj 2009

Gresa, vitaj. 🙂

Hm, tak ja som vzdy otehotnela aj pri zapale - pri Miskovi bol dost vysoky, teraz ovela nizsi, ale ako som musela vysadit plaquenil, zas sa to zvysilo. 😝 Ale inak sa citim dobre, celkom fajn.

No a neviem, ako by som mala Miska pripravovat na surodenca, mne sa zda, ze sa to proste neda, on je este prilis maly na to, aby to chapal. Hovorim mu, ze v brusku je babetko a ze bude mat bratceka alebo sestricku, ale podla mna tomu nerozumie.

gresa
16. máj 2009

Deina ďakujem za privítanie 😉

No tak to teda asi neni pravda... Mne povedala dr., že keď je vysoká sedimentácia, tak sa to nepodarí. Ja som si to tiež myslela, lebo som si nevedela predstaviť, že by som mohla v takých bolestiach otehotnieť. Deini ty si príklad, že sa to dá 🙂
Tak Helika máš šancu, držím palce

zuzanabb
autor
16. máj 2009

ahojte zienky, citam, ze diskutujete o zapale a otehotneni....
mne doktor v PN povedal to iste co grese (inak vitaj 😉 ) ze ak ten zapal uz bude velmi velky, tak zbytocne budem zo seba robit hrdinku... vtedy som nechapala o com toci, ale pochopila som to neskor... ked sa mi zapal rozbehol. Lebo telo je prilis rozbite aby poskytlo dobre podmienky na uchytenie a potom ak sa aj uchyti, tak ze hrozi castejsie potrat. Toto mi vysvetlovala aj moja reumatologicka ked mi naposledy chcela nasadit naspat lieky, ze som uz velmi rozbita a ci to ma vyznam sa este pokusat. Som ju uprosila nech pockame, ale nebola nadsena.
Asi je rozdiel medzi zapalom takym slabsim a uz totalne rozbehnuta reuma ked ma clovek problem sa aj obliect.
Ale aj ja pevne dufam, ze to tak nie je 😅 a ze sa nam podari Heli aj napriek nasmu stavu 😵

lilu18
17. máj 2009

ahojte zienky--ako? mame novu tehulku?? vidim novu tvar ,tak vitaj gresa 🙂

zuzi-nemusis mat velky zapal ked mas problem obliect sa--proste len klb je natolko poskodeny. Ukazovatel zapalu-taky naj je CRP a sedimka k tomu. Tak az tieto mas vysoko najprv fakt treba preliecit az potom snazilkovat.Snazilkovat sice mozes aj v zapale 😀 ,ale je tam min.sanca otehot--tiez mi tak v PN povedali

drzim palceky-cmuk a krasny den--u nas vyzera slnecno 😎

helika81
17. máj 2009

Ahojte...Gresa vitaj,na úvod,snažíme sa otehotnieť,no a pri zápale neviem ako to je ale viem,že nám sa to podarilo ale hneď aj odišlo,lebo som mala zápal,telo potrebuje byť fit na uloženie sa babatka,to viem ale kto tu rozpráva o zápale 😀 myslím,že je vtedy,keď sa už nevládzete obliecť a tak...ale mna len čiastočne bolia kĺby,tento víkend napr.mi nič nie je 😀 ako dobre,keď to príde tak to príde,a jedno viem,že netreba myslieť na chorobu 😀 lebo každá z nás by zošalela...a k výsledkom,mám len vysoké aslo a sedimka sa upravila,a o 100% sa cítim lepšie ako som doma na pn...to veľa urobí keď sa nenamáham...

Zuzik88 som veľmi rada,že sa Vám darí,len tak ďalej 😀 a nestraš 😀 sopku som začala aj ja pozerať ale som prešla na vyšívanie(v tom fokuse na tému RA bolo povedané,že reumatičky majú krásnu prácu,čo sa týka vyšívania,tým si precvičujú aj stuhnutosť kĺbov,tak ma potešila,ale keď si vezmem má aj pravdu 😀) a už som to videla,no ale čo má človek robiť,keď nič nedávajú v TV

Včera sme boli na nájupe a zbehli sme aj na pizzu,babenky viete aká bola super 🙂

helika81
17. máj 2009

a vôbec,veď mi nie sme choré 😀? iba sme tam ubolené 😀 😀 😀 aj ja prajem pekný zvyšok večera 😎

helika81
17. máj 2009

myslela som sem-tam 😀 och ten pravopis 😀

milka2008
17. máj 2009

Ahojte dievcata,
ako sa VAm dari?,Ja som tu dlho nebola - mam toho teraz vela na vsetkych "frontoch". Ale citam vas priebezne.

Teraz momentalne okrem bolavych klbov riesim aj nejake cysty vo vajecniku, tak uvidime, co sa z toho vykluje... A tie biologicke hodiny tikaju stale rychlejsie a rychlejsie.

Idem si vas pocitat...
A prajem vsetkym pekny vecer 🙂

deina
18. máj 2009

Ahojte. 🙂

Mozno je rozdiel medzi RA zapalom a SjS zapalom? Ale asi zapal ako zapal... ja som sa lekara na snazilkovanie a zapal nepytala, kedze toto druhe ani nebolo planovane (az o nejaky pol rok najskor), ale moj lekar hovorieva, ze imunita je v tehotenstve uplne ina, prirodzene sa znizuje a tak sa asi aj ten zapal ukludni. Ale moze byt, ze sa pri nom horsie dari - hoci u mna ani nie, aj ked je pravda, ze Misko sa podaril az na 4. alebo 5.raz, vtedy bola sedimka pekne vysoka a teraz sups na prvykrat, jedenkrat - a sedimentacia bola pod kontrolou, nizsia, aj ked nie uplne nizka. Ale potom zase vyskocila hore bez plaquenilu. 😝 Hnusoba...

zuzka88
18. máj 2009

Caute baby!

Vitam ta Gresa! napis nieco o sebe
🙂 Napr vek, ci si snazilka, tehulka, mamulka aku mas diagnozu a od kedy, urcite su aj ostatne baby zvedave 😉

Ja osobne si myslim, ze pri silnom zapale ani nie e dobre otehotniet... Ja som bola celkom v kludovom stadiu, len teraz sa trosku prihorsuje ale uz som v 14tt 🙂
Vcera bolo krasne pocko, aj dnes je fajn ale bolo mi dajako blbo rano tak doma odpocivam

Pekny den vam prajem 🙂

helika81
18. máj 2009

Jój moja,tiež si to mala raz dole a raz hore,ako aj ja,ono to závisí aj akú máme imunitu,veď každé telo reguje inak 😀

Ja som sa tiež dnes nezastavila,behám od rána ako picinko,bola som aj na gynde ale nič som nevybavila,lebo je tam druhá sestrička a tá ani neotvára ani nedvíha telefón,tak mám už z nej nervy,aslo mi stále neprišlo,tak len čakať 😀

Ale máme krásne teplúčko,už keď je u nás teplo,tak je všade...ale zatiaľ sa držím,tak aj vy sa držkajte 😀

gresa
18. máj 2009

Ahojte,
ďakujem za privítanie 🙂

Tak niečo o sebe: tento rok budem mať 32 rokov, snažilka.
Minulý rok mi menili bedrové kĺby. Tie kĺby mi zničil zápal hrubého čreva /ulcerózna kolitída/.
O bábo sme sa snažili aj pred operáciami, ale vtedy som musela vysadiť silné lieky a potom sa mi veľmi zhoršil stav. A tak ma museli operovať.
Snažíme sa od februára, snáď nám to raz vyjde....

zuzka88
18. máj 2009

Gresa, takze nemas RA ale tamto s crevami?
Moj priatel a momentalne otec mojho maleho babatka ma Crohna, urcite vies, co to je 🙂 Teda, ale ani som netusila, ze tieto dve zakernosti maju vplyv na klby.. Alebo to je liekmi? Myslela som, ze invalid bude len jeden z nas 😀 On momentalne uziva Imuran a chodi na infuzie Remicade...tie sa davaju aj na RA, co viem... to je ta biologicka liecba tusim?
co som ale citala o tej tvojej chorobe, tak vraj babam pomahaju cigarety a ze akonahle prestanu fajcit, tak sa im pohorsi...takze pokracuju s fajcenim aj v tehu - teoria mensieho zla 😅
drzim ti v snazesni palce 😉