Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
14. júl 2009

Zuzi, vyhrab jamu do zeme a sups na brucho. 😅

Lilu, dakujem.

Ozaj, Zuzi, je to pravda, ze popri RD mozem pracovat, ak dieta nedam do jasli? Len si to overujem, nevedela som a teraz od augusta vlastne nastupujem do prace, aj ked si len dovolenku idem cerpat a ze mi RD nestopnu... no len aby som im potom nieco nemusela vracat.

zuzka88
14. júl 2009

no bolo to tak, minimalne do konca 2008 ze ak si dieta needala do statneho zariadenia ale napr opatrovatelka alebo sukromna skola, tak ti narok na RD nezanikol
na 99% to tak aj ostalo iba neviem, ci sa dajako nemenilo ze s kym moze byt dieta doma... kamoska chcel anechat doma maleho s babkou ale tak, ze babka bude brat RD a to uz sa neda...moze ju brat len otec alebo mama
je to vec medzy tebou a socialnou poistovnou

nemozem vyhrabat jamu do travnika 😀 dala som si vankus pod rebra tak hadam ho moc netlacim...

deina
14. júl 2009

No uz mi to tam konecne ta pani dvihla a vyzera to tak, ze naozaj - ale hovorim, radsej si to overim, nech potom nepytaju odo mna peniaze prec, ked ich uz miniem. Dakujem. 🙂

Ja to tak robim, ze si davam vankus po prsia, ked lezim na takom polobruchu-poloboku, je to pomaly viac na bruchu ako boku, ale co narobim, strasne mi chyba to, ze nemozem spat na bruchu a takto maleho netlacim. Inak raz som sa s Miskom zobudila tak (bol to snad aj 30tt), ze lezim na bruchu, uplne. 😀 Tak som sa rychlo pretocila a maly sa tam vtedy taaak vystieral.

zuzka88
14. júl 2009

no tak budem ho krcit, chudaka maleho ked nemusim??? ja spavam doteraz na bruchoboku a zatial mu to nevadi ale uz asi pomaly aj zacne, niekedy ma to uz aj omina...
no, idem sa hodit do vodicky 😉
u nas je asi 33°, a zajtra ma byt este horsie...

potulka
14. júl 2009

ja som na bruchoboku spala cel tehotenstvo. bolo mi tak dobre, a asi aj matejovi, bo v noci kopal len malicko. 😉

zuzka88
14. júl 2009

supis Potulka! keby sa tak aj mne dalo, to by som sa mooooc tesila... zatial to ide 😉

deina
14. júl 2009

Mne sa zvykne na bruchoboku (dobry nazov 😀 ) mrvit, asi aj preto, ze je ulozeny nejako divne, priecne - hlava na jednom boku, nohy na druhom. Ale asi mu je tak dobre, len dnes je nejaky lenivy, takmer vobec sa nemrvi, sem tam sa trosilinku pohmyri a to je vsetko.

zuzka88
14. júl 2009

Deini, to asi z toho tepla, ani mojmu sa dnes nechce...

deina
15. júl 2009

Vecer to dobehol, cely den chrnel a potom vecer si kopkal. 🙂

Baby, tu je ako teplo, neuveritelne, uz hned zrana. Maly siel von so svokrou (dofrcala uz o pol osmej 😨 - esteze sme dnes skoro vstali, inak by som jej nieco aj povedala) a potom, ked sa vyspi, ideme do bazena k nasim, inde sa asi existovat nebude dat.

deina
15. júl 2009

Aha, co som nasla:

"Mandľové mlieko je známe predovšetkým ako posilňujúci nápoj pre chorých a starších ľudí, dojčiace ženy a všetkých, ktorí potrebujú podporiť nervovú sústavu a vysporiadať sa so stresom. Je veľmi výživné, ľahko stráviteľné a hojí vnútorné zápaly." (http://zdravie.pravda.sk/kravske-mlieko-nie-je-...) - to ako alternativa klasickeho kravskeho mlieka, este aj zapaly to hoji a nemusi byt chutovo zle, ked je mandlove

zuzka88
15. júl 2009

Kde ty na to chodis, Deini 🙂 urcite ho vyskusam!!!! aj na kokosove sa chystam, len je dost drahe...a sojove mi nechuti 😝
Krasny den vsetkym! U nas bolo 31° uz pred poludnim

silviapd
15. júl 2009

Ahojte babulky,som tu zase dlho nebola,vsetky Vas zdravim,vitam nove tvare!!!!

Deini,to mandlove mlieko je super,teda aspon mne to chuti,ale viacmenej je to taka pasta,predavaju to v bio,
len dost drahe 250g okolo 350 Sk.

Hnusne teplo....

Ahojte

zuzka88
15. júl 2009

coooooo? take drahe?!?!?!? tak kokosove je este nic 😀

Tusim sa vam nechce pisat, ked je tak teplo.... ahojte!

deina
16. júl 2009

Uz teraz rano je hic, uzasne. 😝 Vidim to tak, ze poobede zase bazen u nasich - len keby aj krpec mal rovnaky nazor, ale on nie, on bude radsej behat hore dole (a ja za nim) ako sa clapkat v bazene, potvora mala.

helika81
16. júl 2009

Ahojte babenky moje,ja som v PD ale o 12 idem nazad,bola som na pľúcnom na kontrole...u nás je síce teplo ale tu sa nedá ani dýchať,no hic....včera sme s manželíkom zbierali seno a ja som sa dala do plaviek a som sa zase pripiekla 😀 ale menej ako minule 😀 ani neviem,že bola v noci riadna búrka 😀 aj ja Vám prajem krásny slnečný deň 😀 😎 😀 😎 😀 😎

lilu18
16. júl 2009

ahojte//deini,moyno keby mal v bazeniku kamosa lepsie by sa zahral

heli//v noci prsalo a rano ani stopa po dazdi 😎 ...ozaj ani neviem ako si dopadla v Pie??az si to tu niekde rozpisovala hod stranu alebo ip//nechce sa mi to hladat// 😀

zuzka88
16. júl 2009

Caute babulky,
aj u nas este stale hice...dnes som si povedala, ze idem von az poobede... vrati sa mi muzik tak varim a napustila som bazenik a pockam, kym sa zohreje

Neviem, co budem robit s mojim krpcom ked nebude mat rad vodu ako jeho maminka 😀

Lilu, a vy co noveho? ako travite tieto horucavy?

lilu18
16. júl 2009

ahoj zuzi//neverim ze dake dieta sa nerado clap0ka vo vode 😀 neboj ,bude az tak ze ho z vody nedostanes 😀

mz na balkone v bazene alebo vonku hladame chladok 😀

deina
16. júl 2009

No mojho to vo vode velmi nebavi. 😅 Nie su tam dvere - tie v poslednom case miluje, furt niekde trieska dverami, minule sa pustil do dveri v riaditelni, no radost. Alebo macky nahana a psov provokuje, neobsedi nikde... Mozno, ked podrastie, bude ho to tam viac bavit.

lilu18
16. júl 2009

deini ved hovorim ,chzba mu tam kamos 😀 poslem ti vivi nech misulovi ukaze co sa tam da robit 😀 a ako sa blazni

deina
16. júl 2009

😀 No ta by sa mu asi aj pacila, on rad starsie a podla moznosti tmavovlasky. 😅 Hoci minule tu nahanal nejake svetlovlase dvojicky, asi trojrocne... Ma mu prist kamos v sobotu, tak vyskusame cez tyzden, ten by mal byt vodny zivel - ale Misula nejak extra deti nezaujimaju, radsej ma chlapov v asi tatovom veku. To ide aj k cudziemu a uz ho taha za ruku a berie prec nieco mu poukazovat.

lilu18
16. júl 2009

😀 zlaty ale dobre na to ide z rozumom//ved moze dostat coko a deti mu len jeho priestor zaberaju a mozno aj hracky... 😀 malej sa pacia deti aj mladsie len musim davat pozor lebo ich chce bozkavat a neodhadne svoju silu pri objimani

deina
16. júl 2009

😀 Misula takto raz objalo nejake dievcatko na namesti, ze jeeej, babetko, a to sa akurat pustil sam chodit, takze rovnovaha o nicom - obaja skoncili na zemi, ona na nom. Ale ani neplakal, taky bol prekvapeny.

Mala si vidiet, ako minule predavaca v detskom obchode nahanal, vsetky hracky mu poukazoval - no krasne spolocensky, ked ide o chlapa. Ale ked vidi staru zensku...

lilu18
16. júl 2009

😀 co by nakukal na starej zenskej?? 😀 tam nech mu predavac da dake cece//s makcenom//sorrz nemam ten windows takze problem kusok s pisanim

deina
16. júl 2009

Predavac bol zlaty, vyzeral ako chlap bezdetny, ale tiez sa mu Misulo pacil. 😅

Kedysi sa starych zenskych nebal, mame u mamy taku staru susedu a teraz vyzera hrozne, biele strapate vlasy, cierna opalena tvar - no necudujem sa mu. 😀

Zmesti sa vam bazen na balkon?

lilu18
16. júl 2009

jasne//mame 2 velke lodzie 😀 ,neboj misulo sa zmeni a zacnu sa mu pacit dievcence 😀 ..idem obedovat pa a cmuk duskovi 😵 😲

deina
16. júl 2009

Dobru chut. 🙂

Ahaaa, no my len taky maly klasicky balkonik mame... ale nieco by sa pomestilo...

zuzka88
16. júl 2009

Baby, ked vas tak citam, tak uz sa tesim, co pozazivame s tym nasim krpcom 😵

helika81
16. júl 2009

Lilu keď mo príde správa,napíšem 😀 mne sa to tiež nechce haladať 😀 ja som vyšla z vane a išla by som zas...veľmi krásne teplo 😀 😀 😀

dominikan
17. júl 2009

Ahoj babulky.
No uz som v NURCH a da sa 🙂))) Prisla som asi v poslednej chvilke, lebo na druhy den co som sa tu doplazila som nevtala a ak som aj niekam isla tak na voziku. ale uz mam liecbu a dnes chodim ako hadica uz aa je to ovela lepsie- Este ma diagnostikuju, ale vyzera to zatial na Sjogrenovsyndrom s reumatickou artritidou....zatial pekne papkam lieciky chodim na vysetrenia, na rehabilitacie, elektromasaze a ked mi klesne zapal tak aj do vodoliecby a bazenov.....naozaj to ma tu velmi dobru uroven a kazdej babe ktora ma pochybnossti odporucam, ja som sa ani nenadejala ze tu bude takyto pristup. Okrem toho mate okolo seba ludi s ktorymi si rozumiete, lebo ich trapi to co vas a nepripadate si ako hypochonder.Zachody a izby su vybavene madlami, a sprchovacie kuty tiez su na izbe aj s vecka, na izzbe ste len dve-cize vybavenie pre reumatikov-lepsie ako doma 🙂)