Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
21. jan 2013

@dahra zapalove ukazovatele ako crp a sedimentacia su pocas tehotenstva vyssie aj u zdravych ludi, takze neviem, ci to nahodou tvoj lekar nedramatizuje. na druhej strane, ak je vo vode, co vytiahol, zapal, tak to crp moze byt aj z toho. snad bude vsetko dobre.

dahra
21. jan 2013

@novakova2000 - ja viem, niekto by ktovieco dal za taku hodnutu, no posledne roky som bola zvyknuta na jej nromohodnotu.
@potulka - praveze nedramatizuje, on mi tiez rovnako ako ty povedal, že to tehu skresluje, aj leukocyty mam o cosi vyssie (aj pri prvom dietati som mala este viac). Prave preto mi robil rozbor tej tekutiny z klbu. Len na zaklade toho sa vyslovil, ze mam zapal. Mi pise diagnozu "monoartritida" 🙂 Takze to ten klbik sarapati.
Inak po tom obstreku mam pocit, ze ma ruka boli viac ako predtym. Hadam sa to najblizsie dni zlepsi.

potulka
21. jan 2013

@dahra tak fajn. vlastne dobre, ze ti z tej tekutiny urobil rozbor. a obstrek sa teda moze aj pocas tehotenstva?

dahra
21. jan 2013

@potulka - ano, vraj moze, ze on to bezne dava. Vravel len, ze jasne ze prvy trimester radsej nie a posledne dva mesiace pred porodom. tu spominal aj antireumatika, ktore by zle vplyvali na cievny system dietata, kedze je prepojene s matkou. No obstrek je vlastne podla jeho slov hormon, dal mi diprophos. Našla som, že obsahuje kortikosteroidy.

centaurea11
21. jan 2013

@novakova2000 Určitě se brzy dočkáte, je dobře, že myslíš pozitivně! To je aspoň půlka úspěchu 😉. Je prima, že na to nejsme sami, tak musíme bojovat. A co bolesti, ulevilo se Ti nebo se vracejí? Já si jdu zítra pro ty homeo, tak jsem zvědavá, jestli aspoň něco bude lepšího 🙂.

@potulka No je to strašný, s tím očkováním. Každopádně rodiče s autoimunitním onemocněním by měli být ve střehu. Když jsme začali s očkováním Vojtíška, tak jsme měli tu autoimunitu jen u manžela. A vůbec naší doktorku nenapadlo to konzultovat třeba právě na imunologii. Je to samozřejmě hlavně moje vina, člověk se musí spoléhat sám na sebe a ne na rady lékařů. No místo barvy kočárku jsem asi měla řešit důležitější věci, teď už to vím 😉. Určitě se s někým poraďte ohledně dalšího očka - jsou i monovakcíny, tak třeba jen to nejnutnější. Držím palce, ať se rozhodnete dobře a hlavně ať je Matýsek zdravý a šikovný!

pisis
21. jan 2013

@dahra diky za info o obstriku v tehotenstvi. A ja vim, ze me ten kloub vzdycky par dni bolel vic a pak bylo dobre 🙂

centaurea11
21. jan 2013

@romantika Prima, děkuju za rady. Určitě něco vyzkouším, zkusím se poptat u obvodního. Za kontakt na léčitele bych Ti byla moc vděčná, asi za 2 měsíce se stěhujeme do Prahy 🙂 . Klidně mi to napiš do IP. Děkuju moc.

Ještě se chci zeptat, když byl u Tebe nález u revmatologa, tak Ti nabídli léčbu? Pochopila jsem, žes brala ta antibiotika, ale na to revma nic? Já se ptám jak blbec, ale jsi pro mě velkou nadějí, že snad lze zabojovat a zkusit to revma poslat do háje i bez prášků 😉 . Vůbec se mi nelíbí ty vedlejší účinky těch léků. Vím, že je nemusím mít všechny, ale i tak...

Měj se pěkně.

centaurea11
21. jan 2013

@dahra Držím palce, ať je Ti dobře a jsi bez bolesti a můžeš si užívat miminečka v bříšku.

Ta tetanovka tam toho má víc, třeba anafylaktické šoky, různá onemocnění a alergické reakce ohrožující život. Ten výčet je pestrý 😖. Ale to prostě nikdo dopředu neposoudí, jak Ti ta včelička sedne. Tisíckrát se nestane nic a no a po 1001 už je třeba dost zle. To je právě to, do těla nevidíme a tělo zrovna v tu dobu může řešit jiný problém, být oslabené, u dětí hrají vliv i zoubky, které rostou... No a když jim tam bez upozornění najednou vtrhne taková prímová injekce, je problém na světě 😒.

ita111
22. jan 2013

@zuzanabb ozvi sa máme poradný zbor lekárov ktorý ti pomôžu,žiadna chémia...iveta797@gmail.com 🙂

lv
23. jan 2013

tak se tedy potvrdila psoriatická artritida 😔 a do půlky března musím přestat kojit a bude mi nasazen lék leflunomid..pravda je, že bolesti celých nohou už mám hrozné a sotva chodím..bolí mě ale celé nohy, jakoby kosti a nejvíc chodidla, je to možné? podle utz mám koena dost v háji, ale víc mě bolí ty nohy celé..

tivka
24. jan 2013

@jaya47 @deina
Ahojte, chcela som sa Vás ešte spýtať..Vy ste teda lieky - plaquenil - vysadili pred tým ako ste sa začali pokúšať o miminko? 🙂

deina
24. jan 2013

@tivka, nie, az vtedy, ked som sa dozvedela, ze som tehotna. Ono to tehu prislo trosku necakane. 😅 (a ved mi tykaj, ok?)

jaya47
24. jan 2013

@tivka Ja som sa este od zaciatku brania plaquenilu o miminko nepokusala. V nasom plane je rok brania plaquenilu (do augusta), ak budu vysledky ok, tak vysadit plaquenil a o take 2-3 mesiace sa zacat snazit. Aj ked vsetko este zavisi od rozhovorov s lekarmi.

tivka
24. jan 2013

@deina jeej, ďakujem Ti za odpoveď 🙂 Som totižto uvažovala, či nemám predsa len vysadiť tie lieky skôr. Ale asi ich vysadzovať predtým radšej nebudem 🙂

tivka
24. jan 2013

@jaya47 ďakujem za odpoveď 🙂 ja počkám ešte na najnovšie výsedky z Piešťan...dúfam prídu už budúci týždeň...a potom s manželom uvidíme, ale som skôr uvažovala, že by som lieky brala až do otehotnenia - pravdaže hneď ako by sa zadarilo by som ich vysadila. Už aby som mala tie výsledky z PN - možno mi tam lekár dá ešte nejaké odporúčanie...zatiaľ optimisticky dúfam, že budem mať výsledky zlepšené 🙂

novakova2000
25. jan 2013

@tivka a aké máš lieky? ja idem ešte vo 02 na kontrolu, potom rátam tak 04-05 nurch a potom uvidím čo s tehotenstvom a liekmi 🙂

tivka
25. jan 2013

@novakova2000 ja mám len Plaquenil (1 tbl. denne), iné lieky momentálne neberiem.
Nuž a od alergologičky mám predpísanú Cezeru (na alergiu na chlad), ale tú už od nejakého 25.decembra neberiem, keďže by sa nemala brať keď sa plánuje tehotenstvo. Zo začiatku som sa síce bála ako teraz v zime bez tých liekov na alergiu vydržím, ale napodiv, po týždni sa to začalo ako tak normalizovať 🙂
Ozaj, a ako často chodíš do Piešťan na kontroly?

novakova2000
25. jan 2013

@tivka idem teraz 2x, kázali mi príst po pol roku na kontrolu a uz som bola v 01 u reumatologičky a tá mi povedala, ze na 03-04 dáme opat nurch a potom uvidíme

novakova2000
25. jan 2013

@tivka a ty ako často chodíš do PN?

tivka
25. jan 2013

@novakova2000 Ja chodievam do Piešťan raz za pol roka na kontroly.
SjS mi zistili pred dvoma rokmi a odvtedy tam takto raz za tých 6 mesiacov chodievam. A chodím tam rada, lebo vždy čakám či sa výsledky aspoň o niečo zlepšili a doktora mám veľmi milého. Takého usmievavého...dr. Máliš sa volá...a vlastne odkedy tam chodím, pri každej kontrole sa nezabudnem spýtať na možnosť otehotnenia a ako som na tom.
Plus teda ešte chodievam aj na kontroly k reumatológovi v meste kde bývam. Toho som sa na tehotenstvo tiež pýtala a keďže teraz nemám žiadne väčšie problémy, až teda na tie jedny nešťastné protilátky, vravel, že keď chcem mať dieťa, možno by bolo lepšie čo najskôr...lebo predsa len, vekom sa môže stať, že mi k jednej chorobe pribudne ešte iné.
A ešte ma napadlo k tým liekom...ja som vlastne celý minulý rok užívala aj také čínske bylinky od jednej bylinkárky tam u nás, teraz ale už nemám a neviem či si mám ešte kúpiť alebo nie...pravdaže dávala som si ich popri liekoch...a keď sa mi vtedy o niečo zlepšili výsledky bola som taká rada 🙂 ale zase, nemôžem vedieť či zabrali len lieky, alebo len bylinky, alebo oboje dokopy 🙂 Ale ja celkom verím aj alternatívnej medicíne. A podľa mňa treba vyskúšať všetko...veď aj strava mnohé veci ovplyvňuje...ja som si napríklad zvykla robievať žihľavové čajíky keď ma bole bedrový kĺb - lenže neviem či ma bolieval z prechladnutia alebo z reumy...
A Ty teraz užívaš nejaké lieky? A aké mávaš problémy...teda ak sa môžem opýtať?

novakova2000
25. jan 2013

@tivka Málišovi chodím aj ja, je uuuuuuuuplne super!!! asi najlepši 🙂 - ja mam teraz aflamil a sulfazalacin - posledné dni mam pocit ze trošku lepšie az na rameno to ma teda boli neskutočne ja mam seronegatvnu oligoartritidu aspon tak napísali pri poslednej kontrole 🙂 tak menim stravovacie navyky a tak, snád sa mi nepohorší a tiez chcem babo 🙂 nemame ešte ani jedno - ja som sa vydávala pred pol rokom a 2 tyzdne pred svadbou mi začali tieto problémy a boli sme nadstavený, ze po svadbe bude tak preto by som chcela velmi lebo nam chyba 🙂

tivka
25. jan 2013

@novakova2000 veru, máme úžasného lekára 🙂
Jeeej, aká náhoda, ja som sa tiež nedávno vydávala, v októbri 🙂 A tiež by sme už veľmi chceli bábetko. Po svadbe by sa už človek najradšej hneď začal snažilkovať 🙂 a veru ja som už na svadbu a detičky myslela skôr ako manžel...V našom okolí teraz každý má detičky, alebo už na tom pracuje...a ja len dúfam, že čoskoro sa aj my k nim pridáme...ja som predsa len ten rodinný typ a chýba mi to...
Ja verím, že budeš mať lepšie výsledky keď pôjdeš na kontrolu...keď má človek liečky, už by sa to či už pomaly alebo rýchlejšie malo upravovať. U mňa napríklad po prvom pol roku brania liekov sa to zlepšilo len máličko a to čo som najviac dúfala, že sa zlepší sa vôbec nezlepšilo (ale ja som mala lieky, ktoré sa musia brať aspoň pol roka, aby sa dostavil nejaký výsledok a vraj im dlhšie trvá kým začnú zaberať), ale po roku brania liekov sa už zlepšili tie zlé laboratórne parametre a aj pocitovo som sa cítila lepšie 🙂
A veru bude aj pravda to, ze je veľmi dôležité myslieť optimisticky a nestresovať sa...a naozaj to pomáha 🙂 Ja som sa totižto zo začiatku dosť stresovala keď som zistila, že som chorá...a som na to príliš myslela a stále som bola nervózna aké budem mať výsledky...potom som sa naučila brať veci kľudnejšie...a aj keď som už predtým nejedla nejako nezdravo, trošku som upravila svoj jedálniček - predsa len, človek si potom viacej začne vážiť zdravie keď má nejaký problém. Keď som sa pýtala dr. čo môžem urobiť pre to, aby sa mi polepšilo, tiež povedal, že sa mám vyhýbať stresom a fyzicky sa príliš nenamáhať - kĺby a tak.
Verím, že sa nám obom s bábetkami pošťastí 🙂 Najdôležitejšie je, že aspoň už človek vie, čo mu je a lieči sa...A ozaj, Teba to rameno nebolieva viacej v zime? A to Ti problémy začali tak odrazu?

novakova2000
25. jan 2013

@tivka NO tak to asi vieš potom čo prezívaš, my sme boli ze po svadbe bude nie som najmladšia a 2 tyzdne pred svadbou prišla supa v opuchu nôh - ja som si sama zidentifikovala artrtitídu podla priznakov a behom tyzdna som vybavila nurch 2 dni pred svadbou mi napichal kortikoidy no nartov som uz bola v tom ze pôjdem na svadbu bosá lebo ani tenisky som neobula - rameno vieš čo teraz ma pobolieva - ale neviem či je to od nakupov či od zimi alebo čo ale citim ho posledné dni viac - ale to je rozne ved to poznas chvilu nič potom niečo potom celé zle a ty ako dlho sa trápiš ty máš sjs ze? ja moc toto ochorenie nepoznám aké sú tam rozdiely popri RA? 🙂 a mozno budeme čakat aj spolu 🙂 ty ideš kedy do toho nurchu? a sjs sa tiez zhorší po pôrode ako ra či ani nie?

vincp
26. jan 2013

Ahojte, pisala som pred viac ako 3/4 rokom , ked sme planovali babatko a nedarilo sa vysadit MTX. Teraz som necele dva mesiace pred porodom, beriem len 2,5 mg Prednisonu ob den. Maminky idem Vas poprosit o info, kojili ste po porode s Prednisonom, prip. s inymi liekmi, al. ste to radsej neriskovali? Dr. v NURCHu mi vcera povedala, ze kojit mozem kludne s Prednisonom, len sa bojim o maleho, aky vplyv to moze mat na neho (povedala mi, ze ziadny). Dakujem za kazdu info :D

pisis
26. jan 2013

@vincp gratuluju k brisku🙂 Jinak ja s prednisonem kojila, mela jsem na zacatku myslim 5 mg obden, pak jsem postupne zvysovala az na 10-15 denne, to uz jsem ale nakojila, vzala prasky a pristi krmeni jsem dala flasku s UM a pak zase kojila. Po 4 hodinach je pry uz koncentrace velice mala. Podle meho pediatra se mohou davky az do 40 mg pri kojeni, ale to bych uz asi neriskovala. Urcite se poptej jak revmatologa tak vaseho budouciho pediatra.

vincp
26. jan 2013

@pisis Dakujem krasne za odpoved aj gratulacie :D Reumatologicka povedala ze do 10 mg, pediatricka ze vobec ziadny Prednison....Ked si prikrmovala UM, chcelo male aj Tvoje mliecko? Nezvyklo si na UM? Rozmyslala som aj o takomto striedani, len ma strasili tym, ze ked raz dam UM, mozem sa rozlucit s kojenim...

molka
26. jan 2013

@vincp ja som kojila s 5mg Prednisonu, nemalo to na dieťa žiaden negatívny vplyv. Mne to dovolil aj reumatológ, aj pediater v pôrodnici.

vincp
26. jan 2013

@molka dakujem moc. Prisla RA znova v sestonedeli? Nejako navalovo ze to mam ocakavat 😝

molka
26. jan 2013

@vincp ja nemám RA, ale inú reumu, ale je pravda, že sa mi zhoršilo hneď po šestonedelí, asi 2-3 mesiace po pôrode.

vincp
26. jan 2013

@molka dakujem, drzim teda palce po porode (nam obom 🙂), aby sme to zvladali bez velkych problemov :D