Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

veronika002
26. máj 2011

@potulka asi nie, ale ja to nejako nepotrebujem.... radosť mám tak či tak, keď kukám na moje bruško.... :o)))

veronika002
26. máj 2011

@peysinka mňa má na starosti doktorka z Nurchu Dr. Košková a ona je veľká odborníčka na biologickú, takže jej plne dôverujem,,... a po ďalšie, aj tak som otehotnela až nasledujúci mesiac, takže v tele som už nič nemala.... :o)))

veronika002
26. máj 2011

@potulka aj mňa operoval primár pravda.... Robil mi obe nohy... prsty a klenbu... :o)))

potulka
26. máj 2011

@veronika002 vitaj v pooperacnom klube. 😉
zaujima ma aj ta klenba. totiz, ja som mala riadne krivy clenok, ten mam teraz cerstvo urobeny. a primar hovoril, ze ked mi bude robit prsty, asi bude treba aj s klenbou nieco urobit. co sa tam opravuje? robili ti to naraz s prstami? dik.
ja sa tesim z kazdej novej tehulky, specialne v tejto reumatoidnej teme. 🙂

veronika002
26. máj 2011

@potulka áno s prstami ti spraví aj klenbu... Je to vlastne "zošróbovanie" klenby. to ti zošróbuje tie prvé kĺby od členku. Je to fajn a vôbec to nebolí.... :o)) prsty ti napraví a dá ti do nich drôt, ktorý ti bude na konci trčať.. budeš to mať len zaviazané rýchloobväzom.... tei prsty sú fakt rovnejšie aj keď ja ich tiež nemám úplne na zemi... ale aspoň už si môžem o trošku lepšie kúpiť topánky... a hlavne som si to dala robiť kvôli tehotenstvu, lebo mi povedal, že si zničím kĺby a celú klenbu, ak to takto ostane... :o)

potulka
26. máj 2011

@veronika002 prsty na lavej nohe mi uz robili, droty atd. ovladam. aj moje su lepsie, to sa neda porovnat. hlavne palec. klenba na tej nohe je OK, len na tejto druhej je kvoli clenku pokafrana. dobre ze si si to dala porobit este pred tehu. ja som to odkladala a aj preto sa mi toho teraz vela nakopilo. ale druhe babo uz bude mat narovnanu maminku. 😉
najviac sa tesim, ze budem mat konecne zhruba rovnako dlhe nohy. lebo teraz mam rozdiel dvoch cisel. musim pravdovi povedat, aby si dal zalezat. 😀

peysinka
26. máj 2011

@veronika002 ja som chodila ku d.Koškovej ako decko...tak do 15 a potom som tam dlllllho predlho nebola a az teraz som sla a povedali mi ze uz u nej nemozem byt ze ona ma uz len deti...no neviem...bola som u primarky...hmmm...ako sa vola..nejako na M...🙂 a musim povedat ze bola veeelmi mila....

peysinka
26. máj 2011

@potulka juujha no znie to dost hrozostrasne, ale je fakt super ze sa to tak da operacne dat do poriadku..🙂 a pri tych nazvoch som sa dost pobavila...to kto vymysla??🙂 ja mam problem s vybocenymi palcami, alebo ako by som to nazvala...ale neviem povedat ci to ma suvis s RA...este som sa na to nikdy nepytala...ale zacina mi to prekazat tak sa na to asi opytam najblizsie....co bude buduci tyzden...

este som sa chcela spytat...baby co uzivali BL, mate skusenost s pozitivnym quantiferonovym testom??ja som mala a tak musim teraz brat antituberkolotikum Nidrazid....a dost ma z toho boli zaludok...uz aby som to douzivala...:-/

potulka
27. máj 2011

@peysinka ano, vybocene palce dost pravdepodobne suvisia s RA. aj ked je pravda, ze to ma vselikto aj bez reumy, napr. moj muz a mamina. ale kedze ty mas RA, je to asi z toho. da sa to velmi pekne zoperovat. 🙂

lenka_enka
27. máj 2011

Ahojte, ženy, bola som v bio- obchode pozrieť tú melasu, a pani mi povedala, že je to len slabý odvar prípravku Chlorela (riasy). Máte s tým nejakú skúsenosť, či je vôbec efekt citeľný? lebo, povedzme si, lacne to nie je 🙂) ale vraj pre RA ako stvorené, kopa železa, vitamínov.... podobné superlatívy podporujúce predaj 🙂))

janee3
28. máj 2011

@potulka ano mam na pravej ruke stredny prst lebo ukazovak sa uz nedal nakolko som malauz velmi rozpadnute kosti a nedalo by sa to tam uchytit tak mi aspon urobil ten jeden a prekrizil slachy aby sa nekrilvili prsty -cez hanky mam asi4cm jazvu robil mi to primar PRAVDA a spol tak ako hovoris a pri vedomi pichli mi do ramena a umrtvili len tu ruku takze sme mohli aj kecat xi xi ale nic som necitila a bolesti som nemala ziadne ani po operacii ani potom akurat ze som musela zacat hned tusim na 3 den s rehabilitaciou na takom specialnom stroji a na tom som sa dost zapotila vobec mi neislo zo zaciatku hybat s prstami a stale ma chodili kontrolovat ci to ide tak son stale na tom cvicila len aby ma pustili domov ,bola som tam 9dni,potom mi museli vyrobit taku ortezu aby ten operovani prst bol vytiahnuty hore -odlievali to z plastu palilo to jak svina a tuto ortezu som nosila stale aj v noci asi mesiac a taktiez som chodila na rehabilitaciu ,inak aj tie bocne vyrastky mi odstranili a vyzera to pekne este si to dam urobit aj na druhej ruke🙂))pred touto operaciou mi tiez robili obe nohy -haluxy a taktiez odstranenie malych klbov a vyrovnanie prstov ale aj tak tie nohy teda prsty vyzeraju skaredo:(((babulky ja najdem fotky ako to vyzeralo po operacii a dam ich sem ak sa to da som tu nova este neviem ako to tu chodi 🙂)

janee3
28. máj 2011

mas pravdu potulka primar by najradsej len operoval ja teraz vaham ci si mam dat operovat aj druhu teda tu endoprotezu mne sa zda ze ta ruka je teraz taka menej ohybnejsia ja som kadernicka a pocitujem to ze sa mi tazsie striha ako predtym tak neviem co este urobim 🙂))

potulka
28. máj 2011

@janee3 dakujem za infosky. vyzera to celkom pohodovo. mne by mali vymenit na ruke az dva klby, dufam, ze sa to bude dat spravit naraz. a ked hovoris, ze si kadernicka, tam veru ruky potrebujes mat v poriadku. ja si veru neviem predstavit, ze by som s tymito mojimi krivulami mala strihat niekomu vlasy. este tak synovi, tomu nevadia zubiska. 😀 tu ortezu si viem predstavit, mala som nieco podobne, ked mi operovali prsty. vyzeralo to ako taka stara lyza, ktora sa zapinala na cizmy. 😀
fotky sa pridavaju tuto vpravo pod okienkom, do ktoreho pises prispevok.

@lenka_enka o tom pripravku som nepocula, ale moze na tom nieco byt. aj @deina -in reumatolog jej kaze jest riasy. na druhej strane riasy su z mora a more je plne tazkych kovov... asi ma vsetko za aj proti.

potulka
28. máj 2011

@janee3 a ako ste pochodili v heliose?

peysinka
28. máj 2011

dakujem baby za odpovede....ste strasne zlate....u mna to s tym bejbym nevyzera ruzovo...kedze sme sa s priatelom rozisli medzitym ako som vam pisala...ale tak teda aspon vam uspesne snazilkovanie a pekne zdrave deticky.....

potulka
29. máj 2011

@peysinka to ma mrzi. 😔
drzim palce, aby to vyslo s niekym inym. 🙂

janee3
29. máj 2011

@potulka Ja som to v tom heliose nakoniec zrusila zatial zacala som strasne krvacat a mala som hrozne krce takze sa dam najprv do poriadku a potom tam pojdem .Ja som neako bez rozmyslania sa hrnula do niecoho na co moje telo este neni pripravene tak tam pojdem cca za dva mesiace ja som aj volala sestricke a ona bola uplne suprova ze jasne neni problem sa preobjednat a tak 🙂))A dakujem za radu uz to tam vidim kam mozem tie fotky pridavat urcite vam ich najdem a dam vam ich tam a je mi velmi luto peysinka ale neboj chlapov je ako maku mozno ta niekde caka lepsi 🙂))drzkam tiez palce 🙂aby som rada ze ste pa pa cmuk

veronika002
30. máj 2011

@potulka Ahoj, ako si prežila víkend?? :o))) Ja celkom fajn, ale trošku ma hnevajú kĺby.... Chcem sa ťa spytať, že keď si bola tehu, tak ťa pobolievali občas kĺby??? mňa pobolieva,ale nie je zateplený na pravej ruke na ukazovváku a na ľavej nohe malíček.... Zatiaľ som nepribrala, iba som schudla, tak kvôli váhe by to nemalo byť. neviem....

veronika002
30. máj 2011

@peysinka ak nebol ten pravý, tak je to lepšie.. prebolí to a pôjdeš ďalej....Hlavne je dôležité, aby ťa mal rád takú ako si a aj s našou chorobou, lebo niekedy máme aj ťažšie chvíle... Môj manžel to berie na vedomie, aj keď niekedy nato zabúda, lebo som sa cítila ako zdravý človek a niekedy na reumu zabúdala aj sama.... .o)))

potulka
30. máj 2011

@veronika002 vikend fajn, boli u nas kamarati s rovnako starym synom.
klby sa obcas ozvali, ale ovela menej ako ked som tehotna nebola. bolo to vzdy len prechodne, asi reagovali na pocasie. nedavala som si na to nic, alebo trochu doma vyrobenej gastanovej alpy. dobry by bol aj kostihojovy koren v liehu, ten som vtedy este nemala. je velmi ucinny.

veronika002
30. máj 2011

@potulka ani mňa nebolia nejako extrémne.... myslím si, že som sa celkom predpripravila na to tehu... v období som chodila cvičiť, na lymfodrenáž - aj keď som teraz počula, že je to trošku škodlivé, ale čo v dnešnej dobe nie je, však??? ale trošku to cítim, tie kĺby ma nebolia že úplne úplne ale cítim ich.... hádam sa nič nevyskytne... :o)))

veronika002
30. máj 2011

@potulka a potom si aj kojila????? ako ťa nastavili ďalej na liečbu??? mal aj malý nejaké problémy??? alebo je všetko v poho???

potulka
30. máj 2011

@veronika002 ano, kojila som 20 mesiacov. nemala som ziadne vyraznejsie problemy, nemusela som menit liecbu. vpodstate odkedy som pred 3 rokmi otehotnela, stale beriem to iste - 2 mg medrolu denne. reuma je v utlme, klop-klop. 🙂 malicky je uplne v poriadku, krasne sikovne mudre zdrave dieta. 😵

veronika002
31. máj 2011

@potulka to si ma naozaj potešila... aj kvôli tebe a aj kvôli tej mojej malinkej bublinke v brušku :o)))

potulka
1. jún 2011

@veronika002 no, u kazdeho je to ine. niekomu sa stav po porode zhorsi, niekomu nie. drzim palce, aby si aj ty patrila do tej druhej skupiny. 🙂

veronika002
1. jún 2011

@potulka budem sa veľmi snažiť, ale to si asi nevyberiem..... bolia ma teraz celkom dosť tie moje operované nohy, akoby sa tie šľachy opäť chceli skracovať, tak neviem...... asi sa teraz na ne zameriam, aby som ich každý večer pomasírovala a ponaťahovala.... radšej ako absolvovať potom ďalšie operácie a ďalšie vykrúcanie..... a asi do masírovania zapriahnem aj muža, ten budde "rád" :o))))

potulka
1. jún 2011

@veronika002 a kedy ta vlastne operovali? mas to nejake cerstve? teoreticky ta mozu boliet jazvy, to sa stava aj pri inych operaciach, nielen ortopedickych. hlavne, ked sa meni pocasie.

veronika002
2. jún 2011

@potulka robili mi to v roku 2009. Môže to byť, že ma bolia jazvy,ale mám pocit, že ma bolia aj šľachy, tak ich radšej masírujem.... No a dnes ma bolí aj kĺb na ukazováku a aj rameno.... Ale je tu blbé počasie a ešte ani ja sa necítim nejako dobre, tak celkovo, tak uvidíme čo čas prinesie... Teraz to musím len pretrpieť....

utaninka
4. jún 2011

Ahojte, chcem sa opytat..moja reumatologicka mi pred tyzdnom a pol predpisala metotrexat. Zaroven mi znizila davky prednisonu z jednej tbl na polku denne a doporucuje este znizit po case na polku obden. Citim sa hrozne, vlastne sa tak citim uz niekolko mesiacov. Rano, az do obeda ma bolia prsty, zapastia, laktove klby a celodenne mam bolesti ramien...nemyslim klby, len svaly na ramenach...Uz nedokazem dvihnut hore obe ruky. Mozu pri reume boliet aj svaly? Kym som brala celu tbl prednisonu, dalo sa to ako-tak vydrzat. Ale teraz.... Kazdy den beriem aflamil, ale uz nezabera ani ten. Kedy zacne zaberat ten MTX? Mozem sa tak dlhodobo tlacit tabletami proti bolesti? Zacinam stracat trpezlivost. RA mam potvrdenu len cca rok a pol, tak sa v tom nevyznam velmi. Poradite?

utaninka
5. jún 2011

@potulka mozno ty mi poradis..na vyssie uvedny prispevok. Si medzi nami taky "guru" 🙂))