Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

renatte
10. mar 2009

Dakujem za privitanie 🙂 😉
trpezlivost ruze prinasa 🙂 tak sa to nejak hovori

lilu18
10. mar 2009

..ano...byva zle obdobie,este horsie a potom zase je dobre. Hlavne ak najdu spravnu liecbu..drzim palce

ofina1
10. mar 2009

Lilu : ty jsi měla nějaké problémy s početím nebo s těhotenstvím?

lilu18
10. mar 2009

ahoj ofina-s pocatim ano s tehotenstvom nie 🙂

renatte
10. mar 2009

ofina: cokolvek ti napisem tak to nezmeni nic na tom ze sa bojis.......musi ti moc zalezat na tom aby si mala mimino. Zelam ti to zo srdca a dufam že sa vam to caskoro podari. Moja sestra je zdrava, ale ked sa snazili tak to nevyslo. Ked to neriesila tak hned otehotnela.

zuzka88
10. mar 2009

Ahoj Lilu, no objavili sa mi, zo dna na den, na klboch prstov na rukach take akokeby vyrastky, vies, ako keby sa ti skrivil klb a dost ma to vylakalo... vobec to neboli iba trci a je tvrde ako kost

Chytila ma panika, neviem ci nekaslem na vsetkych dr a ci nejdem byt rychlo tehu... ved som bez liekov a mam uz 5 mesiacov po...

lilu18
10. mar 2009

zuzi-IP 🙂

helika81
10. mar 2009

brý večer babenky...konečne som dočítala román 😀 fúúúú ste popísali,tak idem od zuzky 😉 ja už mám teraz v apríli tiež 5mesiacov od tehu(do 7tt...)takže počkám na 21.4a ideme na baby...kolienka ma bolia ale natieram,možno je to aj tou zmenou počasia 😉 a tie výrastky má moja maminka a bola aj na operácii,že nemohla obuť topanky,bo ju veľmi boleli,aj ja mám na nohe jeden a ten ma bolí...možno ti to časom zmizne.a kedy idete na baby?

Dadulka...dnes som bola v ZA,pozriet byvalých spolubýv.myslím,že drahému lezie na nervy cestovanie ale čo už narobíme pri tejto kríze,musíme vydržať 😠 teda hlavne manželík

ofina1...tá sedimka,myslím,že máš ty zlú.či nie?ked toľko píšete a ja si to nestihnem zapamatať 😀 ja som mala naposledy 40/88 po potrate,a zápal ale myslím,že ustúpil,aj antibiotiká mi zaberajú 😎

helika81
10. mar 2009

musím písať na etapy,aby nezmazalo 😀 😀 😀

babulky-SIWAMA a RENATTE...vitajte,kludne píšte,mi sa budeme snažiť Vám pomôcť,nie len po RA ale aj po psychike,mne veľmi pomáha,že mám babenky,hi 😀

Siwama...na veku nezáleží,aspoň nám poradíš 😀 musí byť doma veselo pri malej 😀

Renatte...neboj,ak máš silný zápal daj sa liečiť,musíš to aj ty cítiť a čo sa týka citlivosti,ja ju mám tiež,až nato,že ja potrebujem mať stále pri sebe niekoho,kdyby neco?!pri RA je všetko možné ale mám rada aj ľudí okolo seba a Vás najradšej 😀 aj ja som užívala MTX kedysi dávno,ešte ako 18,vtedy som bola prvý krát tehu,a potom koli MTX som musela prerušiť tehu,by sa narodilo postihnuté alebo by som potratila,tak nedospelá som nemala na výber ale ano to neľutujem,čo teraz som ľutovala ale musím ísť dalej,manžel ma veľmi podržal,môj poklad 😉 🙂 no a kedže mám 28,tak nemám čo stratiť,ved aj 35rodia a nič neomeškali 😉 nebojkaj,všetko bude ok,len hlavu hore!

helika81
10. mar 2009

som sa rozpísala ale som sa nevedela dočkať,aj ja som závislááááááá

Zuzka bb stíhaš čítať?mimochodom,je ešte ne lyžovačke ale ja s ňou komunikujem už teraz! 😉 🙂 😀 😝

potulka nám už asi porodila?tak ako?

uk.ok len domka oddychuj a užívaj si tehu,držím palčeky...

ešte k počasiu,myslím,že je apríl 😀 u nás ráno snežilo,v RK svietilo slnko a v ZA pršalo 😎 tak neviem či je to jar alebo čo! 😲 😀 pekný zvyšok dňa prajem 🙂

helika81
10. mar 2009

ešte jedna otázka?koľko nás je na MK,ohľadne RA?vie niektorá?

helika81
10. mar 2009

so mnou asi 16 babeniek,však?a z toho jedna babatko a dve čakatelky?však? 😀 tak rátajte! 😀

milka2008
10. mar 2009

ahojte dievcata,
ako sa mate?
ja som s k vam dostala az teraz, co je noveho?

potulka - uz porodila?
deina - tehu potvrdene?
uk.ok - klbiky posluchaju v tehu?

A ostatne zienky - ako sa vam dari? 😉

Ste toho vela popisali, idem si Vas precitat 😉

milka2008
10. mar 2009

Tak som si vas precitala aspon zbezne.

Vitam nove zienky.

Zuzka88 - tie hrbole - objavili sa aj mne na prsteniku na ruke zo dna na den, je to cervene, zo zaciatku ma to bolelo, ale teraz je to v pohode. Inak zajtra idem na krv a kedze momentalne mam "krvavu pomstu" a este aku 🙂 😠 , tak ozaj iba na tu krv 😎

Ja beriem aflamil - iba prilezitostne, palequenil mi lekar kvoli planovanemu tehu vysadil este v lete min. roku a zatial sa nam tehu nepodarilo. Uvidim, co povie v pondelok, ked pojdem na kontrolu a budu uz aj vysledky.

Obcas ma chyti "zachvat" klbov - zablokuje sa mi zapestie, akoby som ho mala "umele", nasadim aflamil a za 1-2 dni mam ruku opet "svoju". Uz si ju citim a mozem s nou hybat.

helika81
10. mar 2009

aflamil je v poho na tehu,mi doki povedala,ze pri nom aj po 5dnoch mozme mat baby,takze jedina vyhoda,ja mam ten aflamil prvy krat nasadeny ale nepocitujem zmenu,zase mi reuma stoji,sem-tam ako kazdu,mám zachvaty klbikov 😠 milka tak cim skor treba baby,sranda,mozno budeme rodit vsetky naraz-nebolo by zle 😅 😀 😉

janin26
10. mar 2009

Deina mame zapal tych zliaz?Mne v Piestanoch vysvetlili ze plaquenil je na to aby nam tie zlazy udrziaval,ze jeby ho neberiem tie zlazy by sa roztriestili...ja sa bojim toho ako si pisala ze sa pridruzuju ine choroby tak ten lupus je isto zakerny☹

janin26
10. mar 2009

Oprava.Nie jeby ale keby 🙂

milka2008
10. mar 2009

ahoj heli - no veru, nebolo by zle - vsetky rodit naraz a vsetky sa stretneme "raz v jednej posteli" 🙂 ale na tej porodnej 😉 heli - trochu tomu nerozumiem, citujem tvoj text: "... pri nom aj po 5dnoch mozme mat baby... - mne dr. tiez povedal, ze aflamil je "menej nebezpecny" ako plaquenil. Vraj pri plaquenile moze nastat nejaka srdcova vada, sa nevyvinie nejaka chlopna ci co.... 😒

Hoci pri prvom tehu som oteho dva tyzdne po podani injekcie Tauredon - brala som ho vtedy uz asi 9 rokov raz za mesiac. No ani jeden z lekarov nebol "nadseny" -ani gyndr. ani reumatolog - ale ja som si nic nepripustala... 😉 a na nic zle nemyslela 😉

zuzka88
11. mar 2009

Ahojte babule! 🙂 Dobre ranko!!!

ja chcem urobit vyhodnotenie tej nasej spolocnej ankety ale este som sa k tomu nedostala, tak potom budeme aj vediet, ze kolko nas je, a ktoru co ako a preco trapi 🙂

aj u vas je tak hnusne? vcera som nosila slnecne okuliare a dnes prsi a prsi a prsi 😝

deina
11. mar 2009

Janin, tak nejak, kukni sem: http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf... (ale je to dost take lekarske). Chronicke zapalove ochorenie, pre ktore je charakteristicka znizena funkcia exokrinnych zliaz...

Renatte, nemam RA, ale Sjogrenov syndrom, je to trochu podobne, tiez autoimunita - len u nas su viac postihnute ine "veci" ako klby napr oci (nemame dost slz), usta (malo slin) a pod.

Milka, az buduci piatok idem ku gynekologovi, tak uvidime. 😉

zuzka88
11. mar 2009

Deini, drzim palce 😉
Potom, ked bude to stretko, vsetky ti ochytame brusko, lebo to potom do roka a do dna otehotnieme!!!
Inak, u mna to s kamoskou fungovalo 😀

renatte
11. mar 2009

Dobre ranko 🙂 🙂 🙂
Ale vas je 😉 🙂

ofina1
11. mar 2009

Dobré ranko u nás prší no rpstě hnus to je na ty moje klouby uplně hrozný bolí mě všechno ☹
Taky to na vás má vliv?

lilu18
11. mar 2009

caute-tiez u nas prsi 😠

zuzka88
11. mar 2009

na mna pocasie posobi, nie len ze ma vsetko boli ale vcera som dosla domov, sadla (lahla na gauc) a spala az kym som nesla do postele, takze som sla vcera spat uz o pol 7!!! alebo o pol 6??? no uznajte...
pravda je ze do prace vstavam po 5 ale co uz
ako Heli pisala, ze jej mangel dochadza... Sak ja vlastne tiez, ked moji kolegovia vstavaju ja vyrazam na cestu
Trva mi to len 25-30 minut ale ak by som sla trosku neskor, v BA je uz peklo a trvalo by mi to aj hodinu...
No uz sa tesim na matersku 😀

milka2008
11. mar 2009

Ahojte, tak u nas doma prsalo a teaz v pracii som, tak mi to nevadi, len keby sa mi chce spat😔

To je hrozne pocasie, ved uz skoro mesiac nevyslo slnko spod mrakov brrrrrr 😠

deina
11. mar 2009

Ja som vcera tiez spala, takmer tri hodiny aj s krpcom a zase ma to dnes taha do postele. 😖 Kedy uz konecne bude jar??? Toto mi uz lezie na nervy... 😝 Ale inak sa mame fajn. 😅

renatte
11. mar 2009

Tu je pod mrakom ☹
Ja som v noci uz zacala citit klby. Teraz pracujem a nechce sa mi.......musim urobit mzdy hrooza 😕 😕

renatte
11. mar 2009

Neviem ci ste uz o to poculi, ale mne to celkom pomaha davam si miecne zabaly. To si iba zohrejem mlieko namocim handricku a prilozim na miesto kde ma to boli. Malo by sa to pravidelne opakovat. Skusil to uz niekto z vas?

janin26
11. mar 2009

Dobre ranko(este len vstavam) ja mam bolesti obcas pri zmene predvcerom som sa o pol 5 zobudila na strasnu bolest ruk-prsalo.Viem ze pri RA je to bezne Deina je to tak aj u nas?Dik za stranku.